Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα

  1. #1

    Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα

    Κάποιες απορίες μου

    1)Ας πούμε οτι θέλουμε να επαναφέρουμε κάποιες σκουριασμένες βίδες.Τι είναι προτιμότερο,κάδμιο,επιψευδαργύρωση,ανοδίωση;
    2)Γενικά οι ανοξείδωτες βίδες είναι χαμηλότερης σκληρότητας απο τις κανονικές,οπότε τις αποφεύγουμε όπου δέχονται καταπονήσεις,σωστά;
    3)Στα παξιμάδια,υπάρχουν τα απλά,τα ασφαλείας (flanged) και βλέπω και κάποια που τα λένε nyloc.Αν αφήσουμε τα απλά απ'έξω,γενικά προτιμούμε flanged ή nyloc?
    4)Γιατί λέμε οτι αν κατα τη βαφή δεν είχαν καλυφθεί τα σπειρώματα,μετά θέλουν καθάρισμα με κολαούζο; Πόσο απαραίτητο είναι και γιατί το κάνουμε;

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    1) Αγοραζουμε καινούριες
    2) Εξαρτάται από την συναρμογή
    (η μεγαλύτερη σκληρότητα δεν έιναι πάντα επιθυμητή..)
    3) Τα nyloc είναι φθηνή έκδοση έκδοση "αυτασφαλιζόμενων" παξιμαδιών.. Τα flange έχουν "ενσωματωμένη" ροδέλα για μεγαλύτερη επιφάνεια πίεσης..
    4) Για να μην "μασήσουν" τα αντίστοιχα σπειρώματα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Αντώνη, το κακομαθαίνεις το παιδί.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Κάποιο thread που να εξηγεί πως καθαρίζουμε σπειρώματα έχουμε;

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Κάποιο thread που να εξηγεί πως καθαρίζουμε σπειρώματα έχουμε;
    Mε κολαούζο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

    Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

    Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...
    Υπάρχουν διαφορων τύπων κολαούζα.
    Το κολαούζο που θα χρησιμοποιηθεί για καθάρισμα, είναι το ίδιο που συμπεριλαμβάνεται σε ενα καλό κιτ, για το τελευταίο πέρασμα μετα απο το κολαούζο που 'κόβει' σπείρωμα, ωστε να καθαριστεί απο μικρές ανωμαλίες.
    Ετσι χρησιμοποιώντας το για να καθαρίσουμε πχ ενα σπείρωμα που βάφτηκε καταλάθος, δεν θα καταλήξουμε με σπείρωμα για μεγαλύτερης διαμέτρου βίδα.

    Τετοια κολαούζα φαίνονται εδω
    http://www.summitracing.com/parts/sum-900200
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

    Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...
    Δεν καταλαβα τι ενοεις ?
    Τα σπειρωματα ειναι συγκεκριμενα...Τι μεγαλητερη βιδα κατα ενα κλικ ενοεις ???

    Για να βρεις το σπειρωμα μιας βιδας ελεγχεις με ενα σπειρωμετρο.

    Τα σπειρωματα καθαριζονται με κολαουζο (εκτος αν ειναι χειρος το κολαουζο, οπου χρησιμοποιεις το τριτο)
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  9. #9
    geez δεν ξέρω αν έγινα αντληπτός , αλλά η απορία μου λύθηκε από τον από πάνω .

  10. #10
    Επαναφέρω ένα παλιό θέμα...

    Είμαι σε αναζήτηση ενός σετ από κολαούζα - φιλιέρες. Διάβαζα πιο πάνω και έχω δει στο ίντερνετ ότι κάποια σετ έχουν πχ 2-3 κολαούζα για κάθε μέγεθος σπειρώματος, άλλο για άνοιγμα, άλλο για καθάρισμα κλπ.

    Ποιο τέτοιο σετ θα προτεινατε σε λογική τιμή με μεγέθη σπειρωμάτων που να χρησιμεύει σε συντήρηση μοτοσυκλέτας;

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    IMHO, φιλιερες και κολαούζα δεν χρησιμοποιούνται για ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ μοτοσυκλετας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    O takata dome που χαθηκε..?ειχε παρει και ενα ns400 ο μικρος...

  13. #13
    Το έθεσα έτσι με την έννοια εξοπλισμού του προσωπικού μου "συνεργείου" για αν και όποτε απαιτηθεί.
    Όπως για παράδειγμα χρειάζομαι και ένα σετ εξωλκέων βιδών και αυτή τη φορά για άμεση χρήση καθώς έχω δύο σπασμένες βίδες στο σκελετό μιας μοτοσυκλέτας που αγόρασα πρόσφατα.

    Ο λόγος που ρωτώ είναι ότι βλέπω διάφορες μάρκες και μεγάλη διακύμανση τιμών... ΟΚ, θέλω να είναι κάτι που δεν θα με προδώσει αλλά να μην κάνει και μια περιουσία για χρήση μια στο τόσο.
    Πχ Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετά "αυτά" σε τιμή περίπου "τέτοια" και δεν έχω παράπονο....

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Τζουμαρου, τα κιτ με εξολκεις σπασμένων βιδων με το αριστερόστροφο σπείρωμα είναι ιστορία.
    Ναι,στη θεωρία κάνουν δουλειά.
    Που όμως είναι το όριο του αξίζει ή όχι το κόστος (για τον ερασιτέχνη πάντα), είναι θολό.
    Με έχουν βγάλει αρκετές φορές ασπροπροσωπο αλλά έχω σπάσει κιόλας κάμποσα σετ.
    Βέβαια να σου πω ότι όλα που είχα πάρει ήταν του πενταευρου μαξ. Για μικρές βιδουλες κυρίως τα δούλεψα.
    Τα 50+€ που κοστίζει το αντίστοιχο σε ΒΕΤΑ μου φαίνεται πολύ, για τη χρήση και τη συχνότητα που το χρειάζομαι πάντα.
    Για τα κολαουζα/φιλιερες δες στο θέμα σπειρώματα στα εργαλεία. Στις τελευταίες σελίδες έχω βάλει μια συλλογή που μου έκανε κι εμένα κλικ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Αγαπητέ γαύρε,
    ξέρω ότι ένα κολαούζο χαμηλής ποιότητας μπορεί να σπάσει, όμως 104€ για χρήση μια στο τόσο δεν είναι πολλά;
    https://www.skroutz.gr/s/20434704/Vo...M12-49501.html

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βίδες μισής στροφής (ή ενός τετάρτου?)
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 09:08
  2. Που πάνε οι βίδες του Sv μου;
    από pksv στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 00:58
  3. Ανοξειδωτες βιδες αλλεν!!
    από ioannou_b στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 15:31
  4. Βιδες καλαμιων (Αερας)
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 21:37
  5. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF