Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Εγω τη συλλογή αυτή δεν θα την πάρω απλά ως ερασιτέχνης που βάζει χέρι ποτε ποτε στο μηχανάκι του.
    Χρειάζομαι ενίοτε και για τη δουλειά μου τα εργαλεία αυτα. Απλά μαζί με το βασιλικό,θα ποτιστεί κι η γλάστρα.

    Εδώ θα βρεις ανάποδα, για κάθε γούστο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Αυτά τα έχω υπόψη μου...
    Η ερώτηση μου ήταν για να ακούσω γνώμες θετικές ή αρνητικές από συμφορουμίτες για συγκεκριμένα σετ. Πχ εχω χρησιμοποιήσει τους εξωλκείς της Total και ήταν ΟΚ ή όχι... Ή αντίστοιχα ένα σετ φιλιέρες-κολαούζα των 20€ ξερωγω... Κανείς;

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Οικονομικά είναι και τα Krino.
    Για μια στο όποτε, μπορεί να σου κάνουν.
    Έχω μερικά νούμερα από αυτά.
    Θελουν τρόπο γενικά,οχι ατσουμπαλοσυνες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Θα πω κάτι και μη με πάρετε πολύ στα σοβαρά, αν θέλετε..

    Σε κοπτικά θα κοιτάτε μέχρι και τη χώρα κατασκευής.

    Αν με ακούσετε δυο είναι οι πιθανότητες..
    α. Να κάνετε δουλειά
    β. Να μη κάνετε δουλειά και να σας βάλει σε μπελάδες.


    Αν καταλήξετε στο β δυο θα είναι οι λόγοι..
    α.Λάθος χρήση (έλλειψη εμπειρίας κατά τη χρήση του εργαλείου)
    β.Λάθος εργαλείο (υπό την έννοια οτι θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί αλλος τρόπος - πιο κατάλληλο εργαλείο).

    Δλδ δε θα σας προδώσει το εργαλείο.

    Αν δε με ακούσετε, οι παραπάνω πιθανότητες παραμένουν οι ίδιες. Μόνο που στο β θα πρέπει να προσθέσετε και την αστοχία του εργαλείου που είναι παααααρα πολύ πιθανή. Εκεί που ένα καλό εργαλείο θα συγχωρούσε λάθη ή "overload", τώρα μπορεί να υπάρχει αστοχία ακόμα και αν όλα γίνουν "by the book".

    Αυτά τα εργαλεία δεν είναι φθηνά και έχουν το λόγο τους. Αυτός που τα χρησιμοποιεί συχνά τα ανανεώνει και συχνά. Πιο συχνά απ' ότι θα ήθελε. Ο ερασιτέχνης θα χρειαστεί να τα ανανεώσει πιο αργά ή ποτέ. Κάτι είναι και αυτό!
    Ενα σετ με εξολκείς ή κολαούζα/φιλιέρες, θα κοστίσει 100 ευρώ στον περιστασιακό χρήστη και θα τα κρατήσει 10 χρόνια. Ο επαγγελματίας σε αυτά τα 10 χρόνια θα έχει δώσει κανένα 1000αρικο.

    Αν σπάσει όμως ένα κολαούζο σε έναν ερασιτέχνη θα δώσει στον επαγγελματία την 4πλάσια τιμή για να του το βγάλει απ' ότι θα έδινε για να του ανοίξει το σπείρωμα. Ή θα δώσει τα διπλάσια για να προσπαθήσει να το κάνει μόνος του. Και αν δε τα καταφέρει με τον κινέζικο εξολκέα θα του κοστίσει ο κούκος αηδόνι. Γιατί μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί αφαίρεση κινητήρα ή πλαισίου ή....

    Αν είναι ακριβά τα σετ αγοράστε αυτά που χρειάζεστε πιο συχνά. Ή αγοράστε αυτό που σας χρειάστηκε και ολοκληρώστε τη δουλειά την επόμενη μέρα. Και σετ να πάρει κάποιος μέχρι το Μ12 πχ. είναι πιο πιθανό να χρειαστεί Μ12 με λεπτό σπείρωμα που δεν υπάρχει σε κανένα σετ.
    Εγώ είχα Μ12 με λεπτό σπείρωμα και χρειάστηκα Μ12 με λεπτό σπείρωμα αλλά μακρύ στέλεχος. BTW το Μ10 και 12 έχει δυο fine και όχι ένα.
    Επίσης σπειρώματα που είναι σε τυφλές τρύπες θέλουν άλλο τύπο κολαούζου. Σε κάποιες εφαρμογές η κλασική μανέλα δε μπορεί να δουλέψει και θέλει μανέλα με καστάνια (κάποιοι χρησιμοποιούν γαλλικό και υπομονή).

    Αν θα έπαιρνα κάτι "μήπως μου χρειαστεί" θα έπαιρνα μόνο Μ6 και Μ8. Τα υπόλοιπα ένα ένα κάθε φορά που θα το χρειαζόμουν. Κάπως έτσι μετά από πολλά χρόνια έχω περισσότερα απ' αυτά που έχουν τα σετ και ακόμα μου λείπουν πολλά που "μπορεί να μου χρειαστούν".
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    2-3 κολαούζα .......άλλο για άνοιγμα, άλλο για καθάρισμα κλπ.
    Όλα για άνοιγμα είναι. Το κάθε ένα κοβει και περισσότερο μέταλλο. Το τελευταίο ανοίγει το σπείρωμα τόσο όσο χρειάζεται.

    Αυτά που το κάνουν με ένα πέρασμα είναι κολαούζα μηχανής και έχουν το πρώτο πέρασμα στα 2 πρώτα δόντια, το δευτερο πέρασμα στα 3 επόμενα δόντια και το τελικό, σε όλο το υπόλοιπο. Θα σου πρότεινα να πάρεις σετ των 3ών για κάθε μέγεθος.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα έχω υπόψη μου...
    Η ερώτηση μου ήταν για να ακούσω γνώμες θετικές ή αρνητικές από συμφορουμίτες για .... Total και ήταν ΟΚ ή όχι...
    Εδώ μπορείς να ακούσεις τα χειρότερα σχόλια για τα καλύτερα εργαλεία. Και η αιτία να είναι η άγνοια. Πχ λάθος νούμερο σταυρού, περίεργο πρότυπο βίδας κ.α.
    Επίσης μπορείς να ακούσεις τα καλύτερα σχόλια για την αντοχή και την αξιοπιστία των εργαλείων απ' τα λιντλ.

    Αφού τα εργαλεία των λιντλ είναι τόσο ανθεκτικά και αξιόπιστα σε σκληρή χρήση μέχρι και από επαγγελματίες, όλα τα άλλα εργαλεία της αγοράς είναι εξίσου ανθεκτικά και αξιόπιστα και ιδανικά για κάθε ερασιτέχνη και όχι μόνο.

    Η τοτάλ φτιάχνει γιαουρτάκια, όχι εξολκείς και κολαούζα. Αν εγώ έχω τοταλ και πάρεις και εσύ, μπορεί να έχουμε δυο εντελώς διαφορετικά εργαλεία. 1ον επειδή μπορεί να άλλαξε προμηθευτή. 2ονμ επειδή μπορεί να άλλαξαν τα οικονομικά δεδομένα και να αγοράζει φθηνότερα πουλώντας στην ίδια τιμή. 3ον επειδή ο ποιοτικός έλεγχος γίνεται απ' τον τελικό χρήστη αφού πληρώσει το εργαλείο και το βάλει στον πάγκο του.

    Αν πάρεις φθηνό, οποιασδήποτε μάρκας, δυο είναι τα ενδεχόμενα.
    α. κάνεις δουλειά
    β. να μη κάνεις δουλειά.........

    Μόνο που.....

    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Μη μπερδευόμαστε.Το αν θα σπάσει ένα κολαουζο έχει να κάνει με το πόσο γκάου είναι ο χρήστης.
    Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μη μπερδευόμαστε.Το αν θα σπάσει ένα κολαουζο έχει να κάνει με το πόσο γκάου είναι ο χρήστης.
    Μη τα λες έτσι αυτά γιατί διαβάζουν άνθρωποι που ανοίγουν 20 χρόνια σπειρώματα σε κάθε είδους μέταλλο και έχουν άλλη άποψη.

    Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)
    Τα κοπτικά μετάλλου πρέπει να είναι πιο σκληρά απ' αυτό που κόβουν. Αν είναι πολύ σκληρά μπορεί να σπάσουν πιο εύκολα. Αν δεν είναι αρκετά σκληρά φθείρονται πολύ γρήγορα, δεν κόβουν καλά, ζορίζονται, ζεστενονται και στο τέλος σπάνε και αυτά. (με αυτή τη σειρά).
    Πρέπει να είναι τόσο σκληρά ώστε να κόβουν χωρίς να φθείρονται πολύ γρήγορα αλλά παράλληλα να έχουν και την ανθεκτικότητα που χρειάζεται για να μη σπάνε με το παραμικρό. Η θερμική κατεργασία για να γίνει αυτό, δεν είναι ένα απλό ψήσιμο και επαναφορά. Θέλει ακρίβεια, θέλει επιφανειακή σκλήρυνση κ.α. Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι τόσο δύσκολο να επιτευχθεί αλλά όταν η θερμική κατεργασία είναι αυτή που πρέπει να είναι, η ακρίβεια με τη σειρά της, γίνεται αρκετά δύσκολη. Και αυτό γιατί οι διαστάσεις του μετάλλου αλλάζουν καθώς κρυώνει.

    Τα φθηνά κολαούζα έχουν φθηνότερο μέταλλο, έχουν πηδήξει κάποια στάδια στην θερμική κατεργασία και στην καλύτερη περίπτωση, έχουν υποτυπώδη ποιοτικό έλεγχο.

    SKC japan, Volkel germany, krino italy.. θα δουλέψουν στο Μ5 ακόμα και αν δεν έχεις τρυπάνι 4,2 και βάλεις 4μμ. ενώ θα συγχωρήσουν έλλειψη κοπτικού λαδιού και πλευρικές τάσεις.
    Όλα τα παραπάνω παίζουν πολύ δυνατά στον weekend worrior που εσφαλμένα νομίζει οτι επειδή θα χρησιμοποιήσει κάτι σπάνια, δε χρειάζεται κάτι τόσο καλό/ακριβό.

    Αλλά είναι μέχρι να σπάσει το κολαούζο (φθηνό ή ακριβό, δεν έχει σημασία), σε κανένα περίεργο σημείο!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/08/2021 στις 12:49.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    !

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;πρώτη φορά το ακούω αυτό.
    Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;
    Ελα ρε συ, διάβαζε τι γράφω. Τα έβαλα και σε σειρά.

    Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;
    Πάλι διαβάζεις επιλεκτικά. Είπα πως "δεν είναι τόσο δύσκολο να επιτευχθεί" και εσύ αυτό το μετέφρασες σε "εύκολο".
    Στη συνέχεια χρησιμοποίησα ένα "αλλά", λέγοντας πως όταν η θερμική κατεργασία γίνεται σωστά, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ περισσότερο.

    Και για να καταλάβεις πόσο πιο δύσκολο γίνεται, πολλά φτιάχνονται με ψυχρή και όχι θερμή κατεργασία. Γιατί η θερμοκρασία αλλάζει τα δεδομένα στις διαστάσεις. Πολλά καρυδάκια πχ, όταν ανοίγεται το εξάγωνο είναι κρύα και η μηχανή "κόβει" στις διαστάσεις που πρέπει. Αντίθετα όταν το υλικό είναι ζεστό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-08-12 19-50-24.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	24,3 KB 
ID:	430127

    Φαντάσου τώρα πόσο πιο δύσκολο γίνεται σε κάτι που πρέπει να έχει πιο σφιχτές ανοχές και μεγαλύτερη σκληρότητα. Εσύ πως πιστεύεις οτι φτιάχνονται τα κινέζικα που κοστίζουν μερικά ευρώ η χούφτα? Εγώ δε ξέρω πως φτιάχνονται αλλά για ένα είμαι σίγουρος. Η διαφορά στην τιμή και στο κόστος παραγωγής, δεν είναι μόνο τα φθηνότερα εργατικά χέρια των κινέζων.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.
    Είναι εξειδικευμένο εργοστάσιο που τα φτιάχνει.
    Ότι περνάει τις προδιαγραφές τό πουλάει με τη στάμπα του σε Γερμανούς ,Αμερκανους,κλπ που με τη σειρά τους το πουλάνε 5 φορές πάνω,τα δε δεύτερης διαλογής πουλιούνται στα"χρωματοπωλεια" όλου του κόσμου.

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.
    Είναι εξειδικευμένο εργοστάσιο που τα φτιάχνει.
    Ποιός είπε οτι είναι καρυδάκια? Ίσα ίσα επεσήμανα οτι είναι πολύ πιο εξειδικευμένο εργαλείο. Γιατί μου το λες σα να μη το είπα?
    Δε μπορώ να καταλάβω σε τι προσπαθείς να διαφωνήσεις. Μεταφράζεις αυτά που λέω κατά το δοκούν προσπαθώντας να αποδείξεις κάτι που δεν έχω καταλάβει.

    Ότι περνάει τις προδιαγραφές τό πουλάει με τη στάμπα του σε Γερμανούς ,Αμερκανους,κλπ που με τη σειρά τους το πουλάνε 5 φορές πάνω,τα δε δεύτερης διαλογής πουλιούνται στα"χρωματοπωλεια" όλου του κόσμου.
    Στην total τι πουλάνε? Για να ξέρουμε και μεις! Σε αυτά που δίνουν στους γερμανούς χαράζουν επάνω και το made in germany?

    Και για να καταλάβω τι συζητάμε, όταν έλεγες ...

    Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)
    τι εννοούσες? Ότι η τιμή του δεν έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπειρώματος? Δλδ αυτά που πωλούνται με 5ευρώ η χούφτα έχουν την ίδια πρώτη ύλη και την ίδια θερμική κατεργασία με αυτά που μου πουλάνε οι γερμανοί, αλλά δε του βγήκαν του κινέζου οι ανοχές βάση προτύπου?

    Σοβαρά τώρα?

    Απ' την πρώτη κουβέντα που είπα, έχω εστιάσει στο πόσο καλό (ή όχι) πρέπει να είναι το συγκεκριμένο εργαλειο.
    Εσύ απ' την άλλη μας λες οτι η τιμή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα.

    Έχεις λοιπόν κάποια πρόταση γι' αυτόν που έκανε την ερώτηση? Εγώ είπα 3 μάρκες που προτείνω και δικαιολόγησα την άποψή μου. Εσύ προσπάθησες να δικαιολογήσεις κάποια αντίθετη άποψη χωρίς να κάνεις κάποια πρόταση. Ποια είναι η προτασή σου? Να ψωνίσει απ' το Αλί?
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.
    Και για να λέμε τα σύκα, σύκα..
    Αυτό δεν είναι άποψη.
    Αυτό, το μόνο που προσπαθεί να κάνει είναι να απαξιώσει την άποψη του άλλου.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;πρώτη φορά το ακούω αυτό.
    Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;
    Εγώ που έχω ανοίξει μερικές χιλιάδες κολαούζα στη ζωή μου (χωρίς καμία υπερβολή στο νούμερο), επιβεβαιώνω ότι το κολαούζο θα ζεσταθεί (ναι, με μανέλα χειρός) αν έχει πέσει η κοπτική του ικανότητα, αν το υλικό που κατεργάζεται είναι σκληρό, αν δε χρησιμοποιείς κάποιο κοπτικό υγρό, κλπ ή συνδυασμός κάποιων ή όλων αυτών.

    Όταν λέω ζεσταίνεται, εννοώ ότι δε το κρατάς στα χέρια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βίδες μισής στροφής (ή ενός τετάρτου?)
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 09:08
  2. Που πάνε οι βίδες του Sv μου;
    από pksv στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 00:58
  3. Ανοξειδωτες βιδες αλλεν!!
    από ioannou_b στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 15:31
  4. Βιδες καλαμιων (Αερας)
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 21:37
  5. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF