Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 170

Θέμα: Προτάσεις για λάστιχα All Around για Bandit 650 K8 ;

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το εγραψε ο εντος παντους αλλα δεν το καταλαβες.
    Το ss ελαστικο αποδιδει καλυτερα, ναι. Ποτε; Οταν πιεζεται να γραψει χρονους, για αυτο φτιαχτηκε. Το οποιο σημαινει, στη διαδρομη σπιτι δουλεια, σπιτι ψωνια, σπιτι καφε κλπ θα ειναι εξω απο τις παραμετρους λειτουργιας και κρυο και δεν θα αποδιδει. Η τελικη αποφαση ειναι του οποιου εχει το μηχανακι και το πορτοφολι φυσικα και οτι και αν βαλεις ευχομαι να το χαρεις. Μια γνωμη την ειπαμε.
    Που το ξερεις αφου δεν το εχεις δοκιμασει; Το ss λαστιχο αποδιδει καλυτερα ακομη και σε ρυθμους πολης. Δεν ειναι απαραιτητο να το πας κομματια για να αποδωσει καλυτερα απο το τουρινκ. Τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη αποψη, απο την χρηση που εχω και απο τις δυο "σχολες".
    Φιλικα παντα, για να μην παρεξηγηθουν τα λεγομενα μου.

  2. #107
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Προσωπικά πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με το κράτημα που έχει το roadsmartII..... Κρατάει πολύ καλά ακόμα &σε βρεγμένο... Δεν θυμάμαι άλλο τόσο καλό σε αυτά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  3. #108
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το εγραψε ο εντος παντους αλλα δεν το καταλαβες.
    Το ss ελαστικο αποδιδει καλυτερα, ναι. Ποτε; Οταν πιεζεται να γραψει χρονους, για αυτο φτιαχτηκε. Το οποιο σημαινει, στη διαδρομη σπιτι δουλεια, σπιτι ψωνια, σπιτι καφε κλπ θα ειναι εξω απο τις παραμετρους λειτουργιας και κρυο και δεν θα αποδιδει. Η τελικη αποφαση ειναι του οποιου εχει το μηχανακι και το πορτοφολι φυσικα και οτι και αν βαλεις ευχομαι να το χαρεις. Μια γνωμη την ειπαμε.
    Δεν ισχύει, το αντίθετο μάλιστα.
    Ενα μαλακό Sport λάστιχο ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα και κρατάει γενικά παντού καλύτερα από ενα Sport Touring. Ισως στα πρώτα 5χλμ να κραταει καλύτερα το Sport Touring, αλλά το κράτημά του ST θα βελτιωθεί ακόμα λίγο οταν ζεσταθεί ενω του Sport θα βελτιωθεί πολύ περισσοτερο.
    Δεν μιλάμε βέβαια για λάστιχα που κανουν και για το δρόμο αλλά φτιάχτηκαν περισσότερο για την πίστα, αλλά για λάστιχα Sport vs λάστιχα Sport Touring.

    Τα λάστιχα που φτιάχτηκαν για να πηγαίνον και στον δρόμο αλλά να αντέχουν και στην πίεση στην πίστα και να γράφουν χρόνους ειναι αλλης κατηγορίας λάστιχα κι έχουν φυσικά και πάρα πολύ περιορισμένη χάραξη για νερά. Κανουν μπαμ απο μακριά αυτα τα λάστιχα.
    Σε αυτές τις συνθήκες πίστας ενα Sport λάστιχο δρόμου δεν αντέχει και πολύ και αρχίζει να γλυστράει σχετικά γρήγορα, ενω ενα ST τα ψιλοπαίζει κι είναι λεως κι επικίνδυνο αν το πιέσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #109
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με το κράτημα που έχει το roadsmartII..... Κρατάει πολύ καλά ακόμα &σε βρεγμένο... Δεν θυμάμαι άλλο τόσο καλό σε αυτά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς...
    +1 για το roadsmart II .
    Εχει κανει γυρω στα 23000 χλμ σε 1,5 χρονο και κραταει το ιδιο καλα.
    Τωρα παει για αλλαγη γιατι τετραγωνισε αρκετα και ειναι ενοχλητικο και σκεφτομαι να δοκιμασω το Τ30
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #110
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Έβαλα το Τ30 evo και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Έχει ποιο σκληρό σκελετό από το pr3 που είχα το οποίο εμένα μ αρέσει περισσότερο καθώς αισθάνομαι ότι διαβάζει η ανάρτησή μου καλύτερα και παραδόξως ζεστένεται γρήγορα σχετικά. Στις στροφές δεν αισθάνθηκα το παραμικρό κούνημα ή ασάφεια όπως είχε το PR3 λόγω χάραξης, επίσης δεν έχω κανένα γλίστρημα αλλά εδώ βέβαια παίζει ρόλο και ότι το 650 έχει απόλυτα γραμμικό κινητήρα χωρίς τη ροπάκλα που έχει πχ το 1250 ή ξεσπάσματα όπως ένα Fazer πχ. Με στην πόλη επίσης καλή συμπεριφορά πάνω σε άσπρες διαγραμμίσεις και σε δρόμους που άνετα παίζεις κέρλινγκ. Όσον αφορά την κορώνα του είναι αρκετά σβέλτη για τουριστικό λάστιχο και αισθάνεσαι ότι έχει και άλλο δεν τελειώνει γρήγορα όπως το αισθανόμουν με το PR3.

    Φαίνεται ότι η ΒΤ έχει κάνει εξαιρετική δουλειά τα τελευταία χρόνια στα τουριστικά ελαστικά της. Και αυτό το λέω εγώ που μόλις άκουγα για ΒΤ τουριστικό έλεγα ότι ξόρκι ήξερα για μαύρες γάτες και φτυνόμουν πατόκορφα Σίγουρα έχει πλέον 1-2 κλικ ποιο μαλακή γόμα σε σχέση με κάτι κούτσουρα ΒΤ020 που θυμάμαι εγώ το οποίο γλίστραγε παντού και δεν τέλειωνε με τίποτα. Το PR3 ίσως να το έβαζα ξανά αν είχα τη μοτο χειμώνα φουλ χρήση με βροχές όπου το κράτημά του στη βροχή δεν το φτάνει κανένα άλλο ελαστικό.

    υπ όψιν φαίνεται επίσης ότι η ΒΤ έχει κάνει εξαντλητικές δοκιμές πάνω στο 1250 στο research centre της στην ιταλία οπότε είναι ένας παραπάνω λόγος να το προτιμήσει κάποιος κάτοχος ληστή

    http://www.bridgestone.eu/corporate/...uring-t30-evo/

    (1) Test conditions: Bridgestone Proving Ground. Vehicle: Suzuki GSF and Tricycle test vehicle. Sizes: 1250S 120/70ZR17M/C, 180/55ZR17M/C.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    επειδη εχω ξεμεινει απο λαστιχο πισω, αν καποιος κανει αλλαγη και το πισω του εχει ψωμι ακομα και σκοπευει να το πεταξει αν θελει μου το δινει.

    το metzeler m5 εχει αρχεισει να παραδιδει πνευμα...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  7. #112
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2015
    Μηνύματα
    1
    Με 3000km+ με το Sportsmart2 επιλογή δείκτη ταχύτητας (Η) εως 210km 230ευρώ μιας και δεν χρειάζεται παραπάνω ..... αντί του (w 280km) 290 ευρώ. Φοβερό σε στροφές θέλει κανα 5 λεπτο ζέσταμα αλλιώς δεν λειτουργεί και πιέσεις περίπου 30_31 μπροστά 32_33 πίσω για πρόσφυση (Αθήνα) αλλιώς 34 και 36 για ταξίδι. To μπροστά δίνει επαρκή πληροφόρηση. Σε γυαλί οδόστρωμα δυσκολεύεται, όπως συμβαίνει με όλα τα σπορ λάστιχα όμως. Σε νερό δεν έχω γνώμη.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΜΠΑΡΟΚΩΛΟΣ Προβολή μηνύματος
    Με 3000km+ με το Sportsmart2 επιλογή δείκτη ταχύτητας (Η) εως 210km 230ευρώ μιας και δεν χρειάζεται παραπάνω ..... αντί του (w 280km) 290 ευρώ. Φοβερό σε στροφές θέλει κανα 5 λεπτο ζέσταμα αλλιώς δεν λειτουργεί και πιέσεις περίπου 30_31 μπροστά 32_33 πίσω για πρόσφυση (Αθήνα) αλλιώς 34 και 36 για ταξίδι. To μπροστά δίνει επαρκή πληροφόρηση. Σε γυαλί οδόστρωμα δυσκολεύεται, όπως συμβαίνει με όλα τα σπορ λάστιχα όμως. Σε νερό δεν έχω γνώμη.
    μετα απο τα Roadsmart που φοραγα το οποιο ηταν καταπληκτικο!!
    πολυ καλο λαστιχο!!
    μου εβγαλε ανετα!24.000 khm για πλακα!!

    απαφασισα!τω λοιπον..να παω στα brigeston-γλιτζεστρον..με 200 Πηρα τα bt 021!
    ανετα ειναι στα πρωτα 2000 khm τα χω!κανενα 3 μηνο!
    καλα ειναι!!αναμενω τις προτες μπορες!!:shrugs:

  9. #114
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    καλησπέρα
    ανακινώ το θέμα γιατί μόλις έκλεισα ένα bandit 09 abs
    ο ιδιοκτήτης φοράει πίσω 180-55-17 αντι 160-60-17 και πρόσφατα άλλαξε το μπροστινό με metzeller sportec M5
    επειδή θα αλλάξω το πίσω για να είναι σετ πιστεύω ότι πρέπει να βάλω και την σωστή διάσταση
    αναμένω απαντήσεις
    ευχαριστω
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    γνωριζεις ποσες ιντζεσ ειναι η ζαντα σου.νομιζω ομως οτι ειναι υπερβολη το 180 απο 160 θα πρεπει να ειναι μπαλονι το λαστιχο.εγω σε 5,5 ιντζες ζαντα απο μαμα φοραει 180/55/17 και ειναι 1300cc.τωρα αυτος μαλλον το ειχε καψα το φαρδη λαστιχο και το εβαλε, με γνωμονα την ομορφια και οχι την ασφαλεια.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 07/02/2018 στις 17:51.

  11. #116
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    Και εγώ την ίδια άποψη έχω και μάλλον θα πάω σε αλλαγή μπρος πίσω με εργοστασιακά νούμερα

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    εγω σε 3,5 ιντζες ζαντα απο μαμα φοραει 180/55/17 και ειναι 1300cc.
    Σε 3.5 ιντσες φοράς 180; Μάλλον 5.5 είναι.

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Σε 3.5 ιντσες φοράς 180; Μάλλον 5.5 είναι.
    σορυ, νε ρε φιλε 5,5 ιντζες αλλου για αλλου το μυαλο.

  14. #119
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Φυσικα και το σωστο ειναι να βαλεις τις σωστες διαστάσεις.αλλαζει γεωμετρια, βημα με αμεσες διαφορες στην δυναμικη της συνπεριφορας της μοτο.
    2 ειναι οι κατηγορίες, sport touring η sport.
    Αν οπως λες θελεις λαστιχο χωρις να σε ενδιαφέρουν οι καλυτερες δυνατες επιδόσεις σε κράτημα πρόσφυση, πας για sport touring, Bridgestone T30 evo
    Αν δεν κανεις πανω απο 5000 χιλιόμετρα ανα χρονο μπορείς να πας σε sport τυπου Bridgestone S20 που ειναι και σε τιμη ευκαιρίας

  15. #120
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    επειδή βρίσκω το πίσω metzeller M5 γύρω στα 135 από βδομάδα θα δώ και το μπροστινό που αλλάχτηκε πρόσφατα για dot και ίδωμεν
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακούσατε για πρόβλημα στα tps μας; bandit 650
    από kostasbandit στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2018, 10:13
  2. Μπουζί για Bandit 650 k8
    από johndaf στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF