Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Θέμα με FCR σε Duke 640

  1. #1

    Θέμα με FCR σε Duke 640

    Χαιρετώ μετά από αρκετό καιρό!

    Έχω ένα θέμα με το FCR και αν μπορείται θέλω τις γνώμες σας. Το βασικό είναι ότι όταν είναι στο ρελαντί και το δώσω τέρμα απότομα, πνίγεται. Κάνει σαν να πάει να σβήσει δηλαδή. Το κάνει πάντα στο ρελαντί όταν το δοκιμάζω, αλλά το κάνει και γενικά από τισ 3-4,5 σαλ. Πάνω από αυτές νομίζω ότι δουλεύει κανονικά. Η τουλάχιστον δεν πνίγεται τόσο πολύ.

    Τι λέτε να παίζει; Μίγμα πλούσιο ή φτωχό; Κάτι άλλο;

    Και κάτι ακόμη. Τι γνώμη έχετε για τα Redline 20w60 ή για τα Torco 20w50; Λέω να βάλω ένα από τα δύο.
    Τα Torco τα έχω ξαναβάλει και ήμουν ευχαριστημένος, αλλά μετά έβαλα Agip 10w60... Δεν τρελάθηκα με αυτά. Μόλις ζεσταθεί καλά το μοτέρ ακούγεται αρκετά διαφορετικά. Χαρχαλίζει πιο πολύ...

  2. #2
    Να πας να στο κοιτάξει κάποιος που να ξέρει απο αυτά ... Και θα σου πει ακριβώς τί φταίει . Μπορεί απλά να θέλει ένα ρύθμισμα που γοια κάποιον άλλο να είναι ψυλά γράμματα .

    Πάντως τα λάδια που λες , δεν έχουν να κάνουν με το πνήξιμο ...αλλού είναι το θέμα . Πάνε να στο κοιτάξουν .

  3. #3
    Ξέρω ότι τα λάδια δεν έχουν να κάνουν με το πνήξιμο. Ήταν ερώτηση bonus!

    Εννοείται ότι έχω πάει σε μάστορα... Απλά και ο ίδιος δεν τα κατάφερε πλήρως (ήταν χειρότερο το πνήξιμο) και ρωτάω εδώ και περισσότερες γνώμες.
    Από ό,τι μου είπε ο μάστορας, ίσως δεν ανεβαίνει ολόκληρη η βελόνα...

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    Από ό,τι μου είπε ο μάστορας, ίσως δεν ανεβαίνει ολόκληρη η βελόνα...
    Δηλ. πάει να ανέβει αλλά στο δρόμο το μετανοιώνει..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ μετά από αρκετό καιρό!

    Έχω ένα θέμα με το FCR και αν μπορείται θέλω τις γνώμες σας. Το βασικό είναι ότι όταν είναι στο ρελαντί και το δώσω τέρμα απότομα, πνίγεται. Κάνει σαν να πάει να σβήσει δηλαδή. Το κάνει πάντα στο ρελαντί όταν το δοκιμάζω, αλλά το κάνει και γενικά από τισ 3-4,5 σαλ. Πάνω από αυτές νομίζω ότι δουλεύει κανονικά. Η τουλάχιστον δεν πνίγεται τόσο πολύ.

    Τι λέτε να παίζει; Μίγμα πλούσιο ή φτωχό; Κάτι άλλο;

    Και κάτι ακόμη. Τι γνώμη έχετε για τα Redline 20w60 ή για τα Torco 20w50; Λέω να βάλω ένα από τα δύο.
    Τα Torco τα έχω ξαναβάλει και ήμουν ευχαριστημένος, αλλά μετά έβαλα Agip 10w60... Δεν τρελάθηκα με αυτά. Μόλις ζεσταθεί καλά το μοτέρ ακούγεται αρκετά διαφορετικά. Χαρχαλίζει πιο πολύ...
    Ξεκίνησε να σου το κάνει με το που ζέστανε ο καιρός ?

    Σου κάνει σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού ?

    Αν οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι ναι, μάλλον για πλούσιο μίγμα μιλάμε.

    Φίλτρο αέρα έχεις ? Είναι καθαρό ?
    there's no such thing as impossible

  6. #6
    @OldMan Κάπως έτσι. Ίσως έχει να κάνει με την αντλία επιτάχυνσης... Αυτό με την βελόνα μπορεί εγώ να το κατάλαβα λάθος. Ό,τι δηλαδή δεν κάνει όλη την διαδρομή για κάποιο λόγο.
    Καμία πρόταση;


    @Άνεμε Το έκανε και πιο πριν. Αν και είναι μη μετρήσιμο γιατί είχε χαλάσει η εισαγωγή από την πλευρά του μοτέρ και έπαιρνε αέρα και από εκεί... Άσε που ήταν και πανφτωχο. Σχεδόν λευκό το μπουζί και επειδή έβγαλα και εξατμίσεις, ξεραμένες και αυτές.

    Μετά την επισκευή είναι έτσι. Σκασίματα κάνει. Όχι πάρα πολλά αλλά κάνει. Δεν έχω δει και κανένα μονοκύλινδρο να μην κάνει καθόλου.

    Φίλτρο έχω το TwinAir την KTM. Να σου πω την αλήθεια ένα καθάρισμα το θέλει γιατί για κάποιο καιρό είχα βγάλει την σίτα για δοκιμή, οπότε λερώθηκε γρήγορα. Θα το καθαρίσω και θα το ξαναδοκιμάσω.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    @OldMan Κάπως έτσι. Ίσως έχει να κάνει με την αντλία επιτάχυνσης... Αυτό με την βελόνα μπορεί εγώ να το κατάλαβα λάθος. Ό,τι δηλαδή δεν κάνει όλη την διαδρομή για κάποιο λόγο.
    Καμία πρόταση;
    Άμα βγάλεις το "ίσως", κατι γίνεται ...
    (άνοιξε την φυσούνα και καθάρισε το αξονάκι και τον κοχλία - αν και συνήθως οταν τα φτύνει πάει για αντικατάσταση..)
    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=UlwghxkvITU

    Αν η βελόνα είχε κάποιο πρόβλημα (φθαρμένη, σπασμένη μύτη κ.λ.π.) θα είχες πλούσιο μίγμα σε όλο το φάσμα των στροφών..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Δεν θέλω να ακούω για αντικατάσταση!

    Οκ, ευχαριστώ! Θα γίνει και αυτό.

  9. #9
    Έβγαλα τελείως το φίλτρο μόνο για 1-2 γκαζιές. Δεν έκανα βόλτα. Δεν άλλαξε κάτι, άρα δεν φταίει το λερωμένο φίλτρο.

    Εντωμεταξύ κατά έναν περίεργο τρόπο, ο προηγούμενος μάστορας που το πήγαινα, έχει συνδέσει το TPS. Έκανε πατέντα και το έβαλε γιατί οι φύσα που έμπαινε στο mikuni, δεν ταίριαζε με το FCR. Λέτε να παίζει ρόλο;

    Και κάτι ακόμη. Με τα βιντεάκια που είδα κατάλαβα ότι ίσως να φταίει ότι η μόντα με το συρματάκι δεν έγινε καλή γιατί. Θυμάμαι ότι δεν το έπιασα πολύ καλά και έχει λίγο λάσκα ακόμη, αλλά εγώ νόμιζα ότι αυτό έχει να κάνει με το πόση ώρα θα ψεκάζει η αντλία και όχι με την άμεση απόκριση στο τέρμα γκάζι.

  10. #10
    Κατέβασε την βελόνα μια-δύο θέσεις ( ή ανέβασε την ασφάλεια μια-δύο θέσεις) και δοκίμασε, μπορεί να φταίει αυτό για το πλούσιο μίγμα.

  11. #11
    Από τι ξέρουμε ότι το μίγμα είναι σίγουρα πλούσιο; Τα σκασίματα συνήθως τα κάνει και με πλούσιο και με φτωχό... Το πνίξιμο μπορεί να έρχεται από υπερβολικό καύσιμο ή από έλλειψη καυσίμου.
    Νομίζω...

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    Από τι ξέρουμε ότι το μίγμα είναι σίγουρα πλούσιο;
    Από την κατανάλωση, τα καυσαέρια και το χρώμα και κατάσταση του μπουζί ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    Το πνίξιμο μπορεί να έρχεται από υπερβολικό καύσιμο ή από έλλειψη καυσίμου.
    Διαφορετική άισθηση και ήχος..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soksok Προβολή μηνύματος
    Νομίζω...
    Καλά ξηγιέσαι...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    @Oldman Βασικά εννοούσα γιατί από τις απαντήσεις παίρνουμε ως δεδομένο ότι αυτήν την στιγμή έχω πλούσιο μίγμα.
    Θα βγάλω το μπουζί να το δω μιας και πριν την αλλαγή ζιγκλέρ ήταν λευκό.

    Για την αίσθηση και τον ήχο μπορείς να πεις 2-3 πράγματα μήπως και καταλάβω κάτι;
    Πχ αυτό που κάνει τώρα, είναι ότι μετά από το πνίξιμο 9 στις 10 φορές θα δώσει απότομα, αλλά αργοπορημένα. 1 στις 10 θα σβήσει...

  14. #14
    Έχω νέα. Το bogging (πνίξιμο) δεν λύθηκε. Βελτιώθηκε όμως! Τώρα έχω άλλο θέμα.

    Τα ζιγκλέρ που φορούσα ήταν:
    Κύριο (Main Jet) 175
    Προ ζιγκλερ (Idle Jet) 55 (!!!!!)
    Βελόνα OBDVR 5η θέση

    Τώρα έβαλα:
    Κύριο 170
    Προ 45
    Βελόνα ίδια, 4η θέση
    Βίδα αέρα, 2 στροφές

    Στα ψηλά ίδια μεγάλη διαφορά, ειδικά στο bogging. Στα χαμηλά νομίζω ότι μάλλον έπεσε.

    Το πρόβλημα τώρα είναι ότι μόλις κλείσω το γκάζι δεν πέφτουν οι στροφές απότομα (Μηχανόφρενο). Σε σημείο που να είναι επικίνδυνο! Αυτό τι σημαίνει; Παίρνει αέρα; Τα κολλάρα είναι οκ. Γενικά αυτό το θέμα τι σημαίνει για το μίγμα;

    Επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το jetting είναι οκ, μπορεί να φταίνε οι στροφές στην βίδα του αέρα; Εκτός αν η βελόνα είναι σε λάθος 4η θέση. Εϊναι 4η ξεκινώντας την μέτρηση από επάνω.

    Κάτι μου λέει ότι έγινε πιο πλούσιο στα ψηλά (όπως και χρειαζόταν) αλλά πιο φτωχό μεσσαία.

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αφου δε σου πεφτουν οι στροφεςς εισαι φτωχος στο πιλοτ βιδωσε το κι αλλο και δες αμα πεφτου οι στροφες πιο ευκολα αμα ξεβιδωσεις πανω απο δυο στροφες και αργουν να πεσουν παλι οι στροφες θες μεγαλυτερο ζιγκλετ πιλοτ...τα μπουκοματα στο αποτομο ανοιγμα ειναι θεμα αντλιας επιταχυνσης θελει δουλεια γ να το βρεις welcome to the fcr club
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 10/09/2013 στις 07:45.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΘΕΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΕ Zzr600
    από ftsmf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2012, 23:55
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 19:15
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΣΕ Duke Ii
    από PARANOMMOS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF