Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Το πάθημα να μας γίνει μάθημα. Πώς θα γίνουμε καλύτεροι οδηγοί αναλύοντας τα λάθη μας

  1. #1

    Το πάθημα να μας γίνει μάθημα. Πώς θα γίνουμε καλύτεροι οδηγοί αναλύοντας τα λάθη μας

    Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες αναβατών: Αυτοί που έχουν πέσει κι εκείνοι που θα πέσουν.
    Κανείς μας δεν το θέλει, κανείς μας δεν το επιδιώκει, αλλά ...συμβαίνει! Το θέμα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας, να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια, με συνέπεια να γινόμαστε καλύτεροι και ασφαλέστεροι οδηγοί μέσα από την κατανόησή τους.

    Για να μην επαναλάβουμε ένα λάθος πρέπει φυσικά να το αναγνωρίσουμε όταν συμβαίνει ή συμβεί. Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να μη μένουμε στην έκφραση "ούτε κατάλαβα τι έγινε" αλλά να εξετάζουμε κάθε πιθανή αιτία.
    Ποιος τροχός έφυγε πρώτα; Ο μπροστά ή ο πίσω; Αν έφυγε ο μπροστινός ίσως κλείσαμε το γκάζι εκεί που δεν έπρεπε. Αν έφυγε ο πίσω ίσως το ανοίξαμε παραπάνω ή/και πιο νωρίς. Μήπως βρήκε το μαρσπιέ ή η εξάτμιση κάτω κι έκανε μοχλό; Σε αυτήν τη περίπτωση μήπως είχαμε πλαγιάσει υπερβολικά; Γιατί; Μήπως τρέχαμε παραπάνω;

    Σε κάθε περίπτωση, τι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει για να το αποφύγουμε; Αν καταλάβουμε για ποιο λόγο πέσαμε θα ξέρουμε φυσικά και πως να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες επανάληψης του ίδιου λάθους.

    Κάποιες φορές επαναλαμβάνουμε τα ίδια διαρκώς "λαθάκια". Ειδικά σε βόλτες εκτός πόλεων. Λαθάκια, που ευτυχώς δεν οδηγούν όλα πάντα σε πτώση. Μπορεί "απλά" σε κάποιες στροφές, να βγαίνουμε χωρίς να το θέλουμε στο αντίθετο ρεύμα , κάποιες άλλες στιγμές να μη προλαβαίνουμε να φρενάρουμε έγκαιρα και να βγαίνουμε στο χωράφι, μπορεί να κάνουμε χίλια δυο χαζά κι επειδή τη σκαπουλάρουμε να μη δίνουμε σημασία. Μια φορά όμως θα έρχεται το αυτοκίνητο από απέναντι ενώ θα ήμαστε στο ρεύμα του. Και θα είναι αρκετή.

    Μετά από κάθε βόλτα λοιπόν, ακόμα και κατά τη διάρκεια, αναλύουμε τι πήγε στραβά. Μπορεί απλά να τρέχουμε παραπάνω από ότι μπορούμε να διαχειριστούμε ή επιτρέπουν οι συνθήκες και να χρειάζεται να μειώσουμε ταχύτητα.
    Αν στην έξοδο βρισκόμαστε στο αντίθετο ρεύμα παρόλο που μειώσαμε ταχύτητα, ίσως δεν στρίψαμε όσο αποφασιστικά χρειαζόταν ή στρίψαμε πολύ νωρίς.

    Μήπως τα περισσότερα λάθη τα κάνουμε σε συγκεκριμένες στροφές; Κλειστές κατηφορικές πχ; Αν ναι θα πρέπει να εξοικειωθούμε μαζί τους σε αρκετά χαμηλές ταχύτητες μέχρι να πάψουν να μας φοβίζουν.

    Το συμπέρασμα είναι ότι αν δεν καταλάβουμε ακριβώς για ποιο λόγο πέσαμε ή βγήκαμε απέναντι ή γλιστρήσαμε, τότε σίγουρα θα επαναλάβουμε ξανά το ίδιο λάθος που μας οδήγησε στην πτώση - έξοδο - γλίστρημα κλπ.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Τι γίνεται με τις περιπτώσεις κενού μνήμης του συμβάντος λόγω λιποθυμίας ;
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #3
    Ελπίζεις να μη σου ξανατύχει...
    Think faster than you ride

  4. #4
    Αντε και κάναμε την ανάλυση μας, βρήκαμε τις πταίει, φροντίσαμε να μην το ξανακάνουμε και όλα καλά μέχρις εδώ...
    Τι γίνεται όμως με το ψυχολογικό κομμάτι ? Και μιλάω για συμβάν σε πίστα όπου έπειτα από πτώση έχασα αυτοπεποίθηση και έκανα ΠΟΛΛΑ βήματα πίσω σε γυρολόγιο. Ακόμα και τώρα και μετά από 5 td (3-4 session έκαστο), δεν έχω επανέλθει πλήρως και ζορίζομαι να κάνω αυτό που έκανα πριν...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Τι γίνεται όμως με το ψυχολογικό κομμάτι ?
    Γνωρίζεις για ποιο λόγο έπεσες; Αν ναι, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις για να μη ξανασυμβεί ακριβώς το ίδιο; Αν πάλι ναι... τότε τι σκας; Απλά δεν επαναλαμβάνεις τη λάθος κίνηση και ησυχάζεις ότι δεν θα ξαναπέσεις από το ίδιο λάθος.

    Αν δεν κατάλαβες καν τι έγινε, να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος. Αυτά συμβαίνουν. Και ειδικά σε πίστα που λίγο πολύ το κυνηγάμε. Με τη συνεχή τριβή θα το ξεπεράσεις.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Αντε και κάναμε την ανάλυση μας, βρήκαμε τις πταίει, φροντίσαμε να μην το ξανακάνουμε και όλα καλά μέχρις εδώ...
    Τι γίνεται όμως με το ψυχολογικό κομμάτι ? Και μιλάω για συμβάν σε πίστα όπου έπειτα από πτώση έχασα αυτοπεποίθηση και έκανα ΠΟΛΛΑ βήματα πίσω σε γυρολόγιο. Ακόμα και τώρα και μετά από 5 td (3-4 session έκαστο), δεν έχω επανέλθει πλήρως και ζορίζομαι να κάνω αυτό που έκανα πριν...
    σιγά - σιγά θα το ξεπεράσεις.
    είναι λογικό αυτό που σου συμβαίνει και έχει συμβεί στους περισσότερους.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Με τη συνεχή τριβή θα το ξεπεράσεις.
    όχι με την άσφαλτο εννοείται :P
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    13
    Αν έχεις λουλούδι το μηχανάκι σου θα έχεις πολλά από αυτά τα ψυχολογικά. Εγώ το έκανα trackbike, το πήρα απόφαση και πλέον οι πτώσεις δε με πάνε τόσο πίσω. Αν προσέχεις και την παραμικρή βίδα στο μηχανάκι σου τότε μάλλον η πίστα δεν είναι ο χώρος που θα πρέπει να είσαι.

  9. #9
    πολύ ωραίο θέμα που ,κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι μόνιμο στην πρώτη σελίδα κι όχι θαμμένο.

    https://soundcloud.com/ken-hill-5347...g-over-a-crash
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος χώρος, αλλά μια και στην ανάλυση λαθών δεν τοχω πολυ θα αναφερθώ σε πρόσφατο συμβάν.

    Ευτυχώς μετά από απόφαση τελευταίας στιγμής ντυμένος κατάλληλα, κατεβαίνω ένα στροφιλικι με το CBF για το σπίτι.
    Στην τελευταία στροφή, η οποία είναι φουρκετα, έχω πλαγιάσει αρκετά έως πολύ για την εμπειρία μου και ξαφνικά νιώθω όχι να καβαλάω το μηχανάκι, αλλά να βρίσκεται κάτω από τα πόδια μου κι εγώ από πάνω να το κοιτάζω. Επόμενη στιγμή, γλιστράει το μηχανάκι κι εγώ από πίσω σέρνονται για περίπου είκοσι μέτρα και σταματάω, το μηχανάκι αλλά 20 μέτρα μετά.
    Είμαι 99% σίγουρος ότι δεν άφησα γκάζι, ούτε ένιωσα το πίσω να γλιστρά. Σε έλεγχο που έκανα επί τόπου στην άσφαλτο, υπήρχε μια γραμμουλα λάδι, ένα δάχτυλο περίπου, ακριβώς δίπλα στην λευκή διακεκομμένη γραμμή (ρεύμα με δύο λωρίδες, δεν βγήκα απέναντι) την οποία μάλλον και πάτησα.
    Τι γλίτωσα με σκισηματα μόνο στις κορντουρες και μια σπασμένη μανέτα συμπλέκτη. Το ψυχολογικό ακόμη το ξεπερνάω σιγά σιγά, προσπαθώντας να είναι χαλαρός στο τιμόνι.
    Ποια η δική σας γνώμη;

    Πάντα όρθιοι!

    Edit: ταχύτητα 50-60km/h χωρίς να είμαι βέβαιος.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος χώρος, αλλά μια και στην ανάλυση λαθών δεν τοχω πολυ θα αναφερθώ σε πρόσφατο συμβάν.

    Ευτυχώς μετά από απόφαση τελευταίας στιγμής ντυμένος κατάλληλα, κατεβαίνω ένα στροφιλικι με το CBF για το σπίτι.
    Στην τελευταία στροφή, η οποία είναι φουρκετα, έχω πλαγιάσει αρκετά έως πολύ για την εμπειρία μου και ξαφνικά νιώθω όχι να καβαλάω το μηχανάκι, αλλά να βρίσκεται κάτω από τα πόδια μου κι εγώ από πάνω να το κοιτάζω. Επόμενη στιγμή, γλιστράει το μηχανάκι κι εγώ από πίσω σέρνονται για περίπου είκοσι μέτρα και σταματάω, το μηχανάκι αλλά 20 μέτρα μετά.
    Είμαι 99% σίγουρος ότι δεν άφησα γκάζι, ούτε ένιωσα το πίσω να γλιστρά. Σε έλεγχο που έκανα επί τόπου στην άσφαλτο, υπήρχε μια γραμμουλα λάδι, ένα δάχτυλο περίπου, ακριβώς δίπλα στην λευκή διακεκομμένη γραμμή (ρεύμα με δύο λωρίδες, δεν βγήκα απέναντι) την οποία μάλλον και πάτησα.
    Τι γλίτωσα με σκισηματα μόνο στις κορντουρες και μια σπασμένη μανέτα συμπλέκτη. Το ψυχολογικό ακόμη το ξεπερνάω σιγά σιγά, προσπαθώντας να είναι χαλαρός στο τιμόνι.
    Ποια η δική σας γνώμη;

    Πάντα όρθιοι!

    Edit: ταχύτητα 50-60km/h χωρίς να είμαι βέβαιος.

    ενα σωρο πραγματα μπορει να εγιναν και να επεσες...
    εγω ετσι οπως το διαβαζω πονταρω τα λεφτα μου στο low απο μπροστινο λογω κρυων ελαστικων...

    επειδη δεν ξερουμε τι σημαινει η φραση "έχω πλαγιάσει αρκετά έως πολύ για την εμπειρία μου" ουτε ξερουμε ποσες μοιρες στροφη ειναι αυτη που πηρες...και ουτε και αν τα 50-60χλμ/ωρα ειναι πολλα ή λιγα για την συγκεκριμενη στροφη...

    το να επεσες απο το λαδι ειναι λιγο απιθανο...το μια γραμμουλα λαδι δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο για να γλιστρισει ο τροχος...αν ολα τα αλλα ειναι σωστα...
    αν ειχες πεσεις απο αυτο πιθανοτατα να επεφτες πολυ αποτομα και οχι γραμμικα οπως το περιγραφεις...δλδ εκει που εχει γκριπ το λαστιχο ξαφνικα παταει κατι και χανεται η προσφυση αποτομα και εσυ πεφτεις σαν τα σκατα κατω...

    ετσι οπως το περιγραφεις πιθανοτατα να πλαγιασες καμποσο και αν οπως λες εμεινες στο γκαζι τα λαστιχα σου ηταν κρυα ή πολυ φουσκωμενα και λογω μειωμενης τριβης με την ελληνικη ασφαλτο ηρθε ενα "γλυκο" lowside...

    μπορει να ειχες και εντελως λαθος το σωμα σου...

    οπως ειπα..ενα σωρο πραγματα...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ενα σωρο πραγματα μπορει να εγιναν και να επεσες...
    εγω ετσι οπως το διαβαζω πονταρω τα λεφτα μου στο low απο μπροστινο λογω κρυων ελαστικων...

    επειδη δεν ξερουμε τι σημαινει η φραση "έχω πλαγιάσει αρκετά έως πολύ για την εμπειρία μου" ουτε ξερουμε ποσες μοιρες στροφη ειναι αυτη που πηρες...και ουτε και αν τα 50-60χλμ/ωρα ειναι πολλα ή λιγα για την συγκεκριμενη στροφη...

    το να επεσες απο το λαδι ειναι λιγο απιθανο...το μια γραμμουλα λαδι δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο για να γλιστρισει ο τροχος...αν ολα τα αλλα ειναι σωστα...
    αν ειχες πεσεις απο αυτο πιθανοτατα να επεφτες πολυ αποτομα και οχι γραμμικα οπως το περιγραφεις...δλδ εκει που εχει γκριπ το λαστιχο ξαφνικα παταει κατι και χανεται η προσφυση αποτομα και εσυ πεφτεις σαν τα σκατα κατω...

    ετσι οπως το περιγραφεις πιθανοτατα να πλαγιασες καμποσο και αν οπως λες εμεινες στο γκαζι τα λαστιχα σου ηταν κρυα ή πολυ φουσκωμενα και λογω μειωμενης τριβης με την ελληνικη ασφαλτο ηρθε ενα "γλυκο" lowside...

    μπορει να ειχες και εντελως λαθος το σωμα σου...

    οπως ειπα..ενα σωρο πραγματα...
    Είχα τον φίλο μου μπροστά μου. Είχε ένα μικρό γλύστριμα. Του λέω "είδα κι άκουσα το τάδε". "μα εγώ αισθάνθηκα το δείνα" μου λέει.

    Δύσκολο να βγει χρήσιμο συμπέρασμα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Πράγματι.

    Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές, γύρω 25 βαθμοί μεσημέρι. Και κινουμουν 15 λεπτά περίπου. Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαινω ακόμη πότε ζεστενεται το ελαστικό, οπότε παίζει κι αυτό που λέει ο devil. Τη στροφή την έχω ξαναπάρει με τέτοια ταχύτητα, αλλά όχι με την κλίση που είχα, που πράγματι δεν ξέρω να υπολογίσω.

    Ευχαριστώ για το feedback!

Παρόμοια θέματα

  1. Τα λαθη μας
    από monarxis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 01:11
  2. Πώς θα σταματήσει το τρίξιμο της ζελατίνας???
    από OdySV στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 13:04
  3. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 02:06
  4. Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:52
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF