Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Για όσους έχουν δικαστήριο...

  1. #1
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55

    Για όσους έχουν δικαστήριο...

    Στις 24 Οκτωβρίου είχα κανονικά δικαστήριο για παράβαση ορίου ταχύτητας που είχε γίνει πριν από 3 χρόνια...

    Όταν πήγα να πάρω αντίγραφο της δικογραφίας μου είπαν ότι για παραβάσεις που έγιναν πριν από την 1η Ιουνίου οι υποθέσεις που έτσι κι αλλιώς επέφεραν μικρές ποινές αρχειοθετούνται με βάση νόμο που ισχύει από εκείνη την ημερομηνία και στόχευε στην αποσυμφόρηση των δικαστηρίων...

    Ένα ερώτημα μένει μόνο: η τροχαία ενημερώνεται; Γιατί τέτοιες παραβάσεις έχουν επιπτώσεις και στο point system... Αυτοί εκεί πάντως δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

  2. #2
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183

    Re: Για όσους έχουν δικαστήριο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
    Στις 24 Οκτωβρίου είχα κανονικά δικαστήριο για παράβαση ορίου ταχύτητας που είχε γίνει πριν από 3 χρόνια...

    Όταν πήγα να πάρω αντίγραφο της δικογραφίας μου είπαν ότι για παραβάσεις που έγιναν πριν από την 1η Ιουνίου οι υποθέσεις που έτσι κι αλλιώς επέφεραν μικρές ποινές αρχειοθετούνται με βάση νόμο που ισχύει από εκείνη την ημερομηνία και στόχευε στην αποσυμφόρηση των δικαστηρίων...

    Ένα ερώτημα μένει μόνο: η τροχαία ενημερώνεται; Γιατί τέτοιες παραβάσεις έχουν επιπτώσεις και στο point system... Αυτοί εκεί πάντως δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.
    δηλαδή εγώ που έχω παράβαση πριν από 1.5 χρόνο δεν θα με καλέσουν???(φωτογραφικό ρανταρ, και με κάλεσαν στο πλησιέστερο αστ.τμήμα για να μου πάρουν τα στοιχεια ωστε να μου έρθει κλήση για δικαστήριο.)

  3. #3
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55
    Καλημέρα.
    Τη γλιτώνεις κι εσύ με τον ίδιο τρόπο με εμένα. Η παράβαση έγινε πριν το φετινό καλοκαίρι οπότε αρχειοθετείται.

    Και εμένα η ίδια ιστορία είχε γίνει, με φώναξαν στο τμήμα, υπέγραψα ότι ήμουν εγώ και μετά περίμενα να έρθει κάτι.

    Πάντως, αν ποτέ σου έρθει και πράγματι γίνει δικαστήριο, έχω μαζέψει κάποια στοιχεία που είναι χρήσιμα σε αυτές τις περιπτώσεις. Άλλα από το forum και άλλα δικά μου.

  4. #4
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    αν αρχειοθετείτε και περάσει 5 ετία νομίζω παραγράφεται...Ήδη έχει περάσει 1.5 χρόνος... Αυτά τα στοιχεία δεν τα κάνεις ένα ποστ να τα δούμε και αν ισχύουν για πολλές περιπτώσεις να τα κάνει sticky κανας μοδεράτορας να υπάρχουν στο φορουμ????

  5. #5
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55
    Άλλο θέμα η 5ετία.
    Εμένα μου ήρθε η κλήτευση μετά 3 χρόνια από την παράβαση...ο νόμος (αν είναι νόμος αυτό,μάλλον διάταξη είναι) όμως έγινε αυτό το καλοκαίρι. Δεν ισχύει για το μέλλον, απλά τέλειωσε όλες τις υποθέσεις που εκκρεμούσαν.

    Το έχω υπ'όψη μου για το ποστ.

Παρόμοια θέματα

  1. Για όσους έχουν το Destinator σε PPC και μηχανή Yamaha
    από billy_BMW στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 00:37
  2. Για όσους έχουν GPS και Destinator
    από billy_BMW στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 16:56
  3. Ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει από το εξωτερικό
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 16:22
  4. για όσους έχουν μικρά παιδιά
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 02:11
  5. Google για όσους έχουν πρόσβαση!
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2005, 18:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF