Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 227

Θέμα: Ελλάδα - Τουρκία - Ιράν - Αρμενία - Γεωργία - Τουρκία - Ελλάδα

  1. #211
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115
    [FONT=Trebuchet MS]Φίλε δεν έχω λόγια. Έχω διαβάσει δεκάδες ταξιδιωτικά αλλά όλα μου φαινόντουσαν ίδια γιατί τα περισσότερα έχουν να κάνουν με Ευρώπη κ κουλτούρες παρόμοιες με τη δική μας. Μπράβο χίλιες φορές που τόλμησες να πας σε τέτοια άγνωστα μέρη κ πολιτισμούς χωρίς δισταγμό.
    Πανέμορφο ταξιδιωτικό κ εικόνες.[/FONT]

  2. #212
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Φοβερο ταξιδι, Τρομερη διοιγηση, μεγαλα κοτσια!!!!

    Ευχαριστουμε που μας πηρες μαζι σου!! Ωριστε που λες οτι δεν εβρισκες παρεα!!!

  3. #213
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    ποσο ωραιο κειμενο; ωραιος προορισμος ομορφες φωτογραφιες
    μπραβο σου!


    ειχα την εντυπωση οτι το καρνε το χρειαζεσαι για χωρις τις αφρικης οχι και για τις ανατολικες χωρες
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  4. #214
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δύο ερωτησούλες :

    1. Γιατί δεν έβαλες στο πρόγραμμα σου το Abano Pass στη Γεωργία;

    2. Έχεις κάποιο google map της διαδρομής που ακολούθησες;


    Άντε να ετοιμαζόμαστε για τα επόμενα!

  5. #215
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Πολυ καλη αφηγηση και πολυ ομορφες φωτογραφιες,σε ευχαριστουμε!

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δύο ερωτησούλες :

    1. Γιατί δεν έβαλες στο πρόγραμμα σου το Abano Pass στη Γεωργία;

    2. Έχεις κάποιο google map της διαδρομής που ακολούθησες;


    Άντε να ετοιμαζόμαστε για τα επόμενα!

    Χαιρετώ τους συμφορουμήτες από την Σερβία των δύο όψεων και απαντώ με καθυστέρηση.
    1.Είχα σκοπό να κάνω αυτή την διαδρομή στο μεσοδιάστημα από τότε που πήγα στο Βατούμι μέχρι να φύγει το πλοίο, αλλά μετά το στραπάτσο που έφαγα ήμουν για abandon pass και όχι για abano pass.

    2.Κοιτούσα συνέχεια τους χάρτες του γοογλε για να βρίσκω άκρη αν και στα σύνορα Ιράν Αρμενίας δεν είχαν ολόκληρη πόλη(την Norduz).Με βοήθησαν πολύ πάντως. Εντελώς τυχαία είχα βρει στο ιντερνετ ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει μέσω των google maps να φτιάξεις τους δικούς σου χάρτες τους οποίους αποθηκεύεις (δουλεύει σε tablets) αρκεί να έχει το tablet gps. φυσικά δεν το αποθήκευσα και τώρα δεν το βρίσκω. Κοινώς πήρα τον άξονα ...
    Αν το ξέρει κάποιος ας στείλει κανα λινκ...
    Καλό καλοκαίρι και καλά ταξίδια σε όλους μας.

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Μπραβο φιλε για το μοναχικο ταξιδι σου, κατι αναλογο ετοιμαζω και εγω για Ιουνιο. Μηπως θα μπορουσες να δωσεις πληροφοριες τι διαδικασιες ακολουθησες για την εκδοση βιζας για Ιραν?

  8. #218
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    μας γάμησες φίλε...

    Να'σαι καλά πάντα να μπορείς να τολμάς!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Ζητώ συγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση αλλά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αυτή την στιγμή.
    η διαδικασία είναι η εξής:
    0) πας πρώτα στην πρεσβεία και το συζητάς.
    1)Πρέπει να βρεις κάποιον να σου κάνει "πρόσκληση" από το Ιράν για να πας εκεί. Αυτό το κάνουν κάποια site-πρακτορεία με ένα κόστος γύρω στα 40€ με 50€. Αυτοί αναλαμβάνουν και να σου στείλουν στην πρεσβεία την πρόσκληση (εσένα σου δίνουν έναν κωδικό τον οποίο πας εσύ στην πρεσβεία). Ενδεχομένως να σου ζητήσουν από το site να γράψεις και την διαδρομή που θα κάνεις + ξενοδοχεία που θα κοιμηθείς (τα βρίσκεις από internet). μην σε φοβίζει και μούφες να γράψεις δεν ελέγχεσαι.
    2)πας στην ιντεραμέρικαν και σου κάνει ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο (κόστος περίπου 30€) το οποίο το πας και αυτό στην πρεσβεία. Ζητάς να περιλαμβάνει μέσα το Ιράν.
    3)Πας στην πρεσβεία
    Υπήρχε ένα site το iranianvisa.com που έκανε προσκλήσεις αλλά του αφαίρεσαν την άδεια τον φέτος τον Απρίλιο. Μου είπαν για ένα site keytopersia ή κάπως έτσι το οποίο στο δίνω με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
    να υπολογίζεις κανα μήνα για την βίζα από την στιγμή που θα κάνεις την αίτηση στο site-πρακτορείο . Επιπλέον στο διαβατήριο θέλουν δύο φύλλα κενά συνεχόμενα για την βίζα. πρόσεξέ το και αυτό.

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    https://www.facebook.com/HosseinsGuestHouse
    Ριξτε μια ματια εδω και ριξτε του ενα mail.
    ....On The Road..

  11. #221
    Παντα ορθιος Το avatar του/της mhtsorodas
    Εγγραφή
    09/03/2006
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wanaka Προβολή μηνύματος
    ..
    2)πας στην ιντεραμέρικαν και σου κάνει ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο (κόστος περίπου 30€) το οποίο το πας και αυτό στην πρεσβεία. Ζητάς να περιλαμβάνει μέσα το Ιράν.
    ...
    Τι ειδους συμβολαιο ειναι αυτο?
    Only A Biker Knows Why A Dog Sticks Its Head Out Of A Car Window

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wanaka Προβολή μηνύματος
    Ζητώ συγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση αλλά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αυτή την στιγμή.
    η διαδικασία είναι η εξής:
    0) πας πρώτα στην πρεσβεία και το συζητάς.
    1)Πρέπει να βρεις κάποιον να σου κάνει "πρόσκληση" από το Ιράν για να πας εκεί. Αυτό το κάνουν κάποια site-πρακτορεία με ένα κόστος γύρω στα 40€ με 50€. Αυτοί αναλαμβάνουν και να σου στείλουν στην πρεσβεία την πρόσκληση (εσένα σου δίνουν έναν κωδικό τον οποίο πας εσύ στην πρεσβεία). Ενδεχομένως να σου ζητήσουν από το site να γράψεις και την διαδρομή που θα κάνεις + ξενοδοχεία που θα κοιμηθείς (τα βρίσκεις από internet). μην σε φοβίζει και μούφες να γράψεις δεν ελέγχεσαι.
    2)πας στην ιντεραμέρικαν και σου κάνει ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο (κόστος περίπου 30€) το οποίο το πας και αυτό στην πρεσβεία. Ζητάς να περιλαμβάνει μέσα το Ιράν.
    3)Πας στην πρεσβεία
    Υπήρχε ένα site το iranianvisa.com που έκανε προσκλήσεις αλλά του αφαίρεσαν την άδεια τον φέτος τον Απρίλιο. Μου είπαν για ένα site keytopersia ή κάπως έτσι το οποίο στο δίνω με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
    να υπολογίζεις κανα μήνα για την βίζα από την στιγμή που θα κάνεις την αίτηση στο site-πρακτορείο . Επιπλέον στο διαβατήριο θέλουν δύο φύλλα κενά συνεχόμενα για την βίζα. πρόσεξέ το και αυτό.
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε! Στην πρεσβεια πηρα τηλ. και μου εξηγησαν την διαδικασια, καθως απο κοντα δεν μπορω να παω λογω αποστασης, μενω Θεσσαλονικη.
    Εδω και δυο βδομαδες στελνω e mail σε αυτα τα διαδυκτιακα γραφεια αλλα δεν πηρα καμια απαντηση ακομα. Δυστυχως εχω και το μειονεκτημα οτι δεν εχω ιδεα απο τετοιου ειδους διαδικτυακες συναλαγες.
    Βασικα επειδη θα βρεθω Αρμενια μεσω Τουρκιας και Γεωργιας θα ηθελα να μπω στο Ιραν και μετα δυο μερες περιπου να περνουσα ξανα Τουρκια με προορησμο Καπαδοκια.
    Παντος αρχισε να με κουραζει αυτη η διαδικασια με την βιζα Ιραν και μαλλον θα εγκαταληψω την προσπαθεια εκδοσης της. Σκεφτομαι να εισελθω Τουρκια μεσω Γεωργιας και να γλυτωσω ολη αυτη τη φασαρια.
    Με τον τυπακο που λεει πιο πανω ο dimitris777 μιλησα στο facebook και με παρεπεμψε και αυτος στα ιντερνετικα γραφεια. Απλα μου ειπε να μην αναφερω οτι θα μπω με μηχανη, αλλα με λεοφορειο γιατι μπορει να εχω προβλημα με την βιζα.
    Παντως αν κανει ενα μηνα να βγει δεν με περνει και ο χρονος γιατι 17 Ιουνιου ξεκιναω. Δεν ηξερα οτι θελει τοσο διαδικασια με την βιζα, απλα νομιζα θα εστελνα διαβατηριο φωτογραφια και σε 3 μερες θα την επερνα.
    Τελευταία τροποποίηση από Pattaya boy; 24/05/2014 στις 03:12.

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mhtsorodas Προβολή μηνύματος
    Τι ειδους συμβολαιο ειναι αυτο?
    Είναι ένα απλό συμβόλαιο (ασφάλεια ζωής αν θυμάμαι καλά) με διάρκεια ισχύος ένα μήνα. Επειδή το Ιράν θεωρείται "επικίνδυνη ζώνη" η ίδια η χώρα σε αναγκάζει να ασφαλιστείς
    για όσο χρονικό διάστημα θα είσαι εκεί. Το συμβόλαιο γράφει και άλλες χώρες αλλά εμάς μας ενδιαφέρει το Ιράν. Είναι ένα από τα προαπαιτούμενα για να βγάλεις βίζα.

  14. #224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε! Στην πρεσβεια πηρα τηλ. και μου εξηγησαν την διαδικασια, καθως απο κοντα δεν μπορω να παω λογω αποστασης, μενω Θεσσαλονικη.
    Εδω και δυο βδομαδες στελνω e mail σε αυτα τα διαδυκτιακα γραφεια αλλα δεν πηρα καμια απαντηση ακομα. Δυστυχως εχω και το μειονεκτημα οτι δεν εχω ιδεα απο τετοιου ειδους διαδικτυακες συναλαγες.
    Βασικα επειδη θα βρεθω Αρμενια μεσω Τουρκιας και Γεωργιας θα ηθελα να μπω στο Ιραν και μετα δυο μερες περιπου να περνουσα ξανα Τουρκια με προορησμο Καπαδοκια.
    Παντος αρχισε να με κουραζει αυτη η διαδικασια με την βιζα Ιραν και μαλλον θα εγκαταληψω την προσπαθεια εκδοσης της. Σκεφτομαι να εισελθω Τουρκια μεσω Γεωργιας και να γλυτωσω ολη αυτη τη φασαρια.
    Με τον τυπακο που λεει πιο πανω ο dimitris777 μιλησα στο facebook και με παρεπεμψε και αυτος στα ιντερνετικα γραφεια. Απλα μου ειπε να μην αναφερω οτι θα μπω με μηχανη, αλλα με λεοφορειο γιατι μπορει να εχω προβλημα με την βιζα.
    Παντως αν κανει ενα μηνα να βγει δεν με περνει και ο χρονος γιατι 17 Ιουνιου ξεκιναω. Δεν ηξερα οτι θελει τοσο διαδικασια με την βιζα, απλα νομιζα θα εστελνα διαβατηριο φωτογραφια και σε 3 μερες θα την επερνα.
    Καλό ταξίδι να έχεις απλά πρόσεξε γιατί τα σύνορα της Τουρκίας με την Αρμενία είναι κλειστά. Οπότε θα πρέπει να μπεις Αρμενία από Γεωργία και μετά πάλι πίσω Γεωργία και μετά Τουρκία. Στην Αρμενία την βίζα μπορείς να την βγάλεις επιτόπου με ένα κόστος περίπου στα 8€ στο τελωνείο (διαδικασία και τιμή Σεπτέμβρη 2012). Για την Γεωργία δεν χρειάζεσαι βίζα. Γιατί δεν πετάγεσαι και στο Αζερμπαϊτζάν που είναι δίπλα; Το κόστος της βίζας είναι περίπου 90€ αν θυμάμαι καλά(πρόσκληση πρακτορείου + τιμή πρεσβείας)

  15. #225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wanaka Προβολή μηνύματος
    Καλό ταξίδι να έχεις απλά πρόσεξε γιατί τα σύνορα της Τουρκίας με την Αρμενία είναι κλειστά. Οπότε θα πρέπει να μπεις Αρμενία από Γεωργία και μετά πάλι πίσω Γεωργία και μετά Τουρκία. Στην Αρμενία την βίζα μπορείς να την βγάλεις επιτόπου με ένα κόστος περίπου στα 8€ στο τελωνείο (διαδικασία και τιμή Σεπτέμβρη 2012). Για την Γεωργία δεν χρειάζεσαι βίζα. Γιατί δεν πετάγεσαι και στο Αζερμπαϊτζάν που είναι δίπλα; Το κόστος της βίζας είναι περίπου 90€ αν θυμάμαι καλά(πρόσκληση πρακτορείου + τιμή πρεσβείας)
    Για Αζερμπαιτζαν το σκεφτομαι αλλα μαλλον θα το αποφασησω κατα την διαμονη μου στην Τυφλιδα. Εχω δυο σκεψεις, η μια να επισκεφτω το εθνικο παρκο Svaneti στη Γεωργια και η αλλη να επισκεφτω το Μπακου. Να τα κανω και τα δυο δυστηχως δεν προλαβαινω απο αποψη αδειας (17 Ιουνιου-6 Ιουλιου).

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλάδα VS Τουρκία - Θέμα: Εξοπλισμοί
    από soundstorm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 13:53
  2. Ελλάδα VS Τουρκία - Θέμα: Πολιτεύματα - Ψευδαίσθηση Δημοκρατίας
    από Χωμάτινος στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 11:14
  3. ΜotoGP και αντιπαράθεση Ελλάδα – Τουρκία
    από monstermind στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2006, 19:39
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02
  5. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF