Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Nexx XR1-R CARBON vs Scorpion EXO-1000 air E11 Freedom

  1. #1

    Nexx XR1-R CARBON vs Scorpion EXO-1000 air E11 Freedom

    Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία αλλαγής κράνους μιας και το Lazer Fiber Pro που έχω χρήζει αλλαγής μετά από 7 χρόνια που με υπηρέτησε τίμια. Έκανα μια έρευνα και έχω καταλήξει στα εξής δύο κράνη:

    Nexx XR1-R Carbon Grey/Black Mat
    Scorpion EXO-1000 air E11 Freedom

    Και τα δύο κράνη μου αρέσουν εξίσου.
    Και τα δύο κράνη διαβάζω πως είναι σχετικά αθόρυβα
    Και τα δύο κράνη διαβάζω πως έχουν καλό εξαερισμό
    Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και δεν υπάρχει πρόβλημα εφαρμογής

    Τα σημεία που με διχάζουν είναι τα εξής:

    Το scorpion είναι αρκετά βαρύτερο από το NEXX (1650gr vs 1250gr)
    To nexx δεν έχει εσωτερική φιμέ ζελατίνα
    Στο nexx ως μονόχρωμο και ματ φαίνονται πολύ πιο εύκολα ακόμα και οι μικρογρατζουνιές
    Το nexx έχει (αποδεδειγμένο από αρκετούς) προβληματικό σύστημα γρήγορης αφαίρεσης της ζελατίνας
    To scorpion έχει πιο μικρό οπτικό πεδίο

    Στην Ελλάδα δεν έχω διαβάσει να γίνεται θέμα γύρω από τα δύο αυτά κράνη και μου κάνει εντύπωση καθώς θεωρώ πως είναι και τα δύο αρκετά αξιόλογα.

    Θα ήθελα να μου πείτε, ειδικά εάν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία, την άποψή σας και εάν θα έπρεπε να σκεφτώ και κάποιο άλλο παράγοντα που μου διαφεύγει. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι 80% πόλη και 20% Εθνική και επαρχιακό δίκτυο και η μηχανή είναι μία Triumph Tiger 1050 Special Edition με χαμηλή (νορμάλ) ζελατίνα (όχι ψηλή τουριστική).

    Ευχαριστώ

    Φωτογραφίες από τα δύο κράνη εδώ:
    http://acidmoto.ch/cms/sites/default...?itok=cfu9k9eE
    http://ecx.images-amazon.com/images/...L._SL1500_.jpg
    Το λαμπαντέρ..... Το λα-μπα-ντέρ... Το φως!

  2. #2
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Να σου απαντήσω εγω που είχα το Scorpion και εχω το Nexx τώρα το απλό και όχι το Carbon αλλά με τις βίδες και οχι με το γρήγορο σύστημμα για την ζελατίνα. To Scorpion είχε πολύ καλή εφαρμογη και σχετικά αθορυβο και φυσικά η εσωτερική ζελατίνα πολυ χρησιμη. Μεσα στην πόλη μια χαρά και στην εθνική στα πολλά δεν κουνούσε. Καλό ζύγισμα αλλά πολύ βαρυ ρε παιδί μου. 1650 δεν ηταν με τίποτα αν και δεν το ζυγισα ποτέ αλλά σε σχέση με το Shoei X11(αμερικάνικο) που αν θυμαμαι καλά το ίδιο βάρος έιχαν θεωρητικά ήταν πιο βαρυ. Μάλιστα στον 1 μηνα χρησης απέκτησα εναν φρικτό πόνο στον αυχένα που περιγράφεται ως εξής : Σα να σου χώνουν ενα πυρωμενο ξίφος στον αυχένα...Το πούλησα στο παλικαρι που πήρε την τότε μηχανή μου που έλεγε οτι ο δικός του αυχένα αντέχει.
    Τωρα όσον αφορά το NEXX ενα θα σου πω : Είναι κράνος αγωνιστικών προδιαγραφων με ότι αυτό σημαίνει. Πανάλαφρο μεχρι αηδίας ακόμα και το απλό. Δεν κουνάει, δεν ακους τίποτα παρα μόνο το μηχανακι σου και τους εξωτερικούς ήχους και ο εξαερισμος πολύ πολυ καλός.
    ΑΛΛΑ είναι κρανος για σκυφτη θέση μιας και είναι σχεδιασμένο για αυτη την θέση. Σε όρθια θέση όπως την δική σου αλλάζουν τα πράγματα. Θόρυβος, χειρότερη αεροδυναμική και το κερασάκι είναι να μπαζει νερό απο τους πισω αεραγωγούς μιας και δεν φέυγουν τα νερά σε αυτη την θέση. Για SS τέλειο αλλά για άλλα μηχανάκια άστο πήγαινε αλλού καλύτερα. Τα φέρνει ο Τζωρτζοπουλος και μπορείς να πας να τα δεις απο κοντά αν θες και μάλιστα σε τιμή καλύτερη απο εξωτερικο αν δεν κανω λαθος μιας και εγω το εχω 1 χρονο.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Οντως το exo 1000 ειναι πολυ βαρυ.

    Και γω το εχω για σουταρισμα οσο καλο και να ειναι στα υπολοιπα.

    Φοραω το exo750 της γυναικας που και που και...νομιζω οτι ...δεν φοραω τιποτα.

  4. #4
    Καλημέρα. Παιδιά μη μπερδεύουμε το πρώτο EXO-1000 (πλαστικά στους αεραγωγούς) με το δεύτερο που κυκλοφορεί τώρα (σίτες στους αεραγωγούς). Το προηγούμενο ήταν στα 1800+gr ενώ το δεύτερο είναι περίπου στο βάρος που γράφω πιο πάνω.

    Paramedic τι μηχανή έχεις;
    Το λαμπαντέρ..... Το λα-μπα-ντέρ... Το φως!

  5. #5
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει γιατι μιλας για το 1100 προφανως και οχι το 1000 που ανεφερες. Caponord εχω αλλα τα κρανη εχουν δοκιμαστει και με σκυφτο και ορθιο μηχανακι. Πηγαινε για αλλα σου λεω δεν κανουν για την μηχανη σου αυτα. Και το SHOEI X11 που ειχα σε σκυφτη μηχανη ηταν θεικο αλλα στο Caponord χαλια και φυσικα δεν δουλευε ο τελειος εξαερισμος του λογω θεσης.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #6
    Για αυτό το κράνος μιλάω.
    http://www.scorpionsports.eu/english...-1000-air.html
    Στην Αμερική είναι EXO-1100 όπως το XR-1100 στην Αμερική είναι RF-1100

    Anyway σαν παράδειγμα για κράνος που να δουλεύει καλύτερα σε όρθια θέση; X-lite X-702 ας πούμε;
    Το λαμπαντέρ..... Το λα-μπα-ντέρ... Το φως!

  7. #7
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Anyway όπως είπες χέσε το ποιο μοντέλο είναι μιας και είναι βαρυ με τόσα που έχει πάνω του. Για όρθια θεση θα κοιταγα αυτο που λες, το Shoei QWEST, το Shark vision R...ε αυτα στα γρηγορα. Αν εχει κάποιος άλλος κανενα άλλο στο νου του ας πει.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Anyway όπως είπες χέσε το ποιο μοντέλο είναι μιας και είναι βαρυ με τόσα που έχει πάνω του. Για όρθια θεση θα κοιταγα αυτο που λες, το Shoei QWEST, το Shark vision R...ε αυτα στα γρηγορα. Αν εχει κάποιος άλλος κανενα άλλο στο νου του ας πει.
    συγνώμη που πετάγομαι στο ξένο θέμα, αλλά επειδή και εγώ νέο κράνος ψάχνω, πως ξεχωρίζουμε πια απευθύνονται για όρθια στάση και πια για SS?Οι πωλητές στα καταστήματα προφανώς λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν. Στα site των εταιριών μόνο? έχετε να προτείνετε κάτι καλό για on-off στα +-300€?
    θα δοκιμάσω αυτές τις μέρες το QWEST, σε HJC πιο κοιτάω?

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Διάβασε η δες reviews και θα καταλάβεις ποια είναι για σκυφτή θέση και ποια για όρθια. Σε HJC ίσως το IS 17? Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι όσα έχουν αεραγωγούς δεξιά αριστερά είναι για πιο σκυφτή θέση οδήγησης ενώ όσα τον έχουν κεντρικά κάνουν για όρθια χωρίς αυτό να είναι πανάκεια προφανώς.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    κ γιατι δεν πας ξανα στην δοκιμασμενη λυση με το νεο μοντελο της Lazer...?
    http://www.bikingdirect.com/lazer/he...t-28755-p.html
    το απεκτησα προσφατα κ μονο καλα εχω να πω.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF