Σελίδα 108 από 148 ΠρώτοΠρώτο ... 85898103104105106107108109110111112113118 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.606 έως 1.620 από 2213

Θέμα: ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ!!!

  1. #1606
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Και αφού πιάσαμε τα stealth πρέπει να μπει και ένα που για κάποιους ήταν καλύτερο σε αρκετούς τομείς από το raptor....


    Συνημμένο 417941

    https://www.youtube.com/watch?v=OY1_OLXhNEk
    Και μια καλή σχετική ομιλία : https://www.youtube.com/watch?v=Vpkv...ture=emb_title
    Ο Paul Metz πέταξε τόσο με το YF-23, όσο και με το YF-22. Έχει αναφέρει ότι επικράτησε το F-22 όχι γιατί ήταν ανώτερο, αλλά πολύ απλά γιατί η Lockheed έκανε καλύτερο marketing, ενώ η Northrop το προωθούσε με ομιλίες μηχανικών και τεχνικών, οι οποίοι μιλούσαν αποκλειστικά με τεχνικούς όρους για να τονίσουν την ανωτερότητα του αεροσκάφους τους. Τελικά δεν νίκησε ο καλύτερος απαραίτητα, αλλά αυτός που το πλάσαρε πιο έξυπνα κι αυτός που έπεισε αυτούς που λάμβαναν τις αποφάσεις...

  2. #1607
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το Black Widow ηταν ανωτερο λενε και το υπ. Εθνικής Αμυνας των ΗΠΑ ακομα χτυπιεται γιατι ηταν και λιγοτερο κοστοβορο απο το Raptor

  3. #1608
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο Paul Metz πέταξε τόσο με το YF-23, όσο και με το YF-22. Έχει αναφέρει ότι επικράτησε το F-22 όχι γιατί ήταν ανώτερο, αλλά πολύ απλά γιατί η Lockheed έκανε καλύτερο marketing, ενώ η Northrop το προωθούσε με ομιλίες μηχανικών και τεχνικών, οι οποίοι μιλούσαν αποκλειστικά με τεχνικούς όρους για να τονίσουν την ανωτερότητα του αεροσκάφους τους. Τελικά δεν νίκησε ο καλύτερος απαραίτητα, αλλά αυτός που το πλάσαρε πιο έξυπνα κι αυτός που έπεισε αυτούς που λάμβαναν τις αποφάσεις...
    Σοβαρά τώρα , έχεις σκεφτεί να κάνεις κανένα ενημερωτικό blog ή καμία σειρά video στο Τube;
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 03/05/2020 στις 01:14.

  4. #1609
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά τώρα , έχεις σκεφτεί να κάνεις κανένα ενημερωτικό blog ή καμία σειρά vibeo στο Τube;
    Όχι, ποτέ, υπάρχει πληθώρα εξειδικευμένων blog και ιστοσελίδων, εγώ απλά έχω ένα ερασιτεχνικό ψώνιο με τα αεροπορικά. Είχα υπάρξει βραχύβιος αρθογράφος πριν 5-6 χρόνια στην ΠΤΗΣΗ που είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο-μοναγραφία που είχα κάνει, στη συνέχεια μου ζήτησαν κι άλλα άρθρα, έστειλα 2 ακόμα τα οποία εγκρίθηκαν, αλλά δεν προχώρησε η δημοσίευσή τους, δεν ξέρω τον λόγο, δεν ξέρω αν έχει σχέση ότι στο blog του περιοδικού τους έγραψα κάποια στιγμή ότι είχε μαζευτεί η σάρα και η μάρα από κάτι στρατόκαυλους και κάτι ψεκασμένους χρυσαυγίτες, κι ότι είχε αλλοιωθεί ο χαρακτήρας και η φιλοσοφία της ιστοσελίδας με πλήθος πολιτικών κι άσχετων σχολίων και θεματολογίας κι ότι προσωπικά σταματούσα να συμμετάσχω ως σχολιαστής...

  5. #1610
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όχι, ποτέ, υπάρχει πληθώρα εξειδικευμένων blog και ιστοσελίδων, εγώ απλά έχω ένα ερασιτεχνικό ψώνιο με τα αεροπορικά. Είχα υπάρξει βραχύβιος αρθογράφος πριν 5-6 χρόνια στην ΠΤΗΣΗ που είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο-μοναγραφία που είχα κάνει, στη συνέχεια μου ζήτησαν κι άλλα άρθρα, έστειλα 2 ακόμα τα οποία εγκρίθηκαν, αλλά δεν προχώρησε η δημοσίευσή τους, δεν ξέρω τον λόγο, δεν ξέρω αν έχει σχέση ότι στο blog του περιοδικού τους έγραψα κάποια στιγμή ότι είχε μαζευτεί η σάρα και η μάρα από κάτι στρατόκαυλους και κάτι ψεκασμένους χρυσαυγίτες, κι ότι είχε αλλοιωθεί ο χαρακτήρας και η φιλοσοφία της ιστοσελίδας με πλήθος πολιτικών κι άσχετων σχολίων και θεματολογίας κι ότι προσωπικά σταματούσα να συμμετάσχω ως σχολιαστής...
    Την πάτησες και εσύ σαν την Northrop

  6. #1611
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Η εθνικότητα. Πολωνέζα...
    Κι εγώ νόμιζα τα τακούνια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #1612
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Την πάτησες και εσύ σαν την Northrop
    Εκλαψα

  8. #1613
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Το Black Widow ηταν ανωτερο λενε και το υπ. Εθνικής Αμυνας των ΗΠΑ ακομα χτυπιεται γιατι ηταν και λιγοτερο κοστοβορο απο το Raptor
    Είχε καλύτερα stealth χαρακτηριστικά, καλύτερη εργονομία, καλύτερη ορατότητα καλύπτρας, καλύτερα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά -αν και ήταν λιγότερο ευέλικτο από το F-22. Γενικά ήταν πιο "σοφιστικέ" σχεδίαση από το Raptor. Τώρα αυτό για το ότι χτυπιόνται για το κόστος δεν το ξέρω και δεν πρέπει να ισχύει, γιατί πολύ απλά από τη στιγμή που δεν κατασκευάστηκε ποτέ, δεν μπορεί να κάνει κανείς υποθέσεις για το αν ήταν φθηνότερο από το F-22. Ίσα-ίσα που η Northrop όταν σχεδίαζε εξεζητημένα αεροσκάφη το κόστος έφτανε σε δυσθεώρητα ύψη, γιαυτό κι επέλεξε να συνεργαστεί με την τότε McDonnell Douglas για να επιμεριστούν το κόστος. Είναι διαβόητο το πόσο ξέφυγε από πλευράς κόστους πχ το Β-2 Spirit που κατασκεύαζε η εταιρεία, και κάποιοι υποστηρίζουν ότι ήταν κι αυτός ένας από τους λόγους που δεν ήθελαν οι τεχνοκράτες η Northrop να πάρει και αυτό το συμβόλαιο...

  9. #1614
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ νόμιζα τα τακούνια
    Όταν το έγραψα ήμουν σίγουρος ότι θα σχολιαζόταν, αλλά είπα να το ρισκάρω Όχι, δεν έχω τέτοια φετίχ, δεν είμαι ο Παπαχρόνης...

  10. #1615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Και δεν μας κάνεις τότε ένα όμορφο καραντινάτο αφιέρωμα στο Αγαπημένο SR71 ? Ξέρεις , Α12 , skunk works κτλ... ;
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 02/05/2020 στις 23:02.

  11. #1616
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Αυτό με το κοστος του F23 εχεις δικιο.
    Το διαβασα προσφατα σε αφιερωμα και ελεγε απλα οτι η Πολεμική αεροπορία των ΗΠΑ χτυπαει το κεφαλι της και υπεθεσα έτσι γρηγορα που το διαβασα οτι ειχε να κανει και με το κοστος χρησης που ειναι δυσθεώρητα υψηλο.

  12. #1617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Και κάτι σπάνιο ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	upload_2020-5-6_7-45-48.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	417994
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #1618
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Και κάτι σπάνιο ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	upload_2020-5-6_7-45-48.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	417994
    Μπορεί να γίναν και Ελληνικά μετέπειτα Πες μας περισσότερα

  14. #1619
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Βιετνάμ ?

  15. #1620
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Και κάτι σπάνιο ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	upload_2020-5-6_7-45-48.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	417994
    Ένας παλιός πάντως που έχει παίξει μπάλα 4 vs 4 με F18 με τους Jolly Rogers και έχει αγαπήσει τα Α7 έμπρακτα... μου λέει ότι είναι μάλλον πειραγμένη η φωτό

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF