Σελίδα 111 από 148 ΠρώτοΠρώτο ... 1161101106107108109110111112113114115116121 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.651 έως 1.665 από 2213

Θέμα: ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ!!!

  1. #1651
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεται και το χαμηλά.
    Χρόνια πριν, το έλεγε η Άντζυ Σαμίου...

  2. #1652
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Μιλαμε παντα για αεροσκαφη ιδιας γενιας.
    Ο τυπος γενικα κραζει το Μιραζ και σιγουρα η Τουρκια εχει και εκεινη καλους πιλοτους.
    Με πιλοτο φιλο μου που μιλαω παντως λεει οτι τα Μιραζ πλεονεκτουν σχεδον παντα εκτος αν οπως σωστα ειπες τραβηξει πολυ η αερομαχια και εχει ο πιλοτος του Φ16 την υπομονη να κανει ολους αυτους του ελιγμους και αν εχει και την ψυχραιμια φυσικα.
    Φιλε μου και γω λατρης του μιραζ ειμαι αλλα δυστυχως τα νεα φ16 απο μπλοκ 50 και πανω εχουν το πανω χερι λογω ωσης και συμμορφων δεξαμενων,γι αυτο και οι γαλλοι αλλα και οι αλλοι ευρωπαιοι εμμενουν στην πτερυγα δελτα -ραφαλ και γιουροφαιτερ αλλα με πολυ μεγαλυτερη ωση και δυο κινητηρες.Η πτερυγα δελτα ειναι ασυναγωνιστη στο dog fight και στα μεγαλα υψη αλλα θελει πολυ ενεργεια και ισχυ κινητηρων στους ελιγμους αερομαχιας κυριως στα μικρα και μεσαια.Βεβαια οι ελληνες πιλοτοι τα εχουν τερματισει σε ελιγμους και τακτικες αλλα συχνα στα ορια εκτος φακελλου πτησης,και με ενδεχομενο κινδυνο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #1653
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κι ένας με ένα Β52 έβγαλε ωραίες φωτογραφίες και βίντεο.
    Πριν το crash.....
    Δυστυχώς ο συγκεκριμένος είχε επικίνδυνο πτητικό χαρακτήρα και παρά τις επιπλήξεις να σοβαρευτεί πήρε στο λαιμό του όλο το πλήρωμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/0GGNbgV4crk

    Ενταξει ο τυπος κλασσικος Αμερικανος ξερολας. Αν αυτο... Ισως εκεινο... Bite me!!

    Στα σχολια ενας Θεουλης γραφει.
    Greek pilot: Too close for guns... Switcing to Cretan Knife...
    ΓουΜου είσαι εντελώς εκτός τόπου, FIR, TMA, και πλανήτη σχετικά με αυτόν τον τύπο. Μόνο ξερόλας δεν είναι. Πέραν των άλλων, ήταν χειριστής σε F-16 στην αμερικάνικη αεροπορία, οπότε ξέρει πολύ καλά τι λέει. Τον παρακολουθώ καιρό και μόνο μεροληπτικός δεν είναι.
    Όσο για το βίντεο, υπάρχουν πολύ καλύτερα που δείχνουν κανονικές αερομαχίες με τους παλιούς έμπειρους τούρκους.
    Πάμε παρακάτω λοιπόν.
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 19/05/2020 στις 16:05.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #1654
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Και γω ο αμαθής νόμιζα ότι τα μιράζ είναι χαμένα από χέρι ,μέχρι που πήρα τον δικό μου από μέσα με τις μερικές χιλιάδες ώρες.
    "Είναι μεγάλη ιστορία μου είπε" με φτάνει και πιστέψτε με σας φτάνει αυτό, μιλάμε πάντα για τις εκδόσεις που πετάνε στο Αιγαίο ...

  5. #1655
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Και γω ο αμαθής νόμιζα ότι τα μιράζ είναι χαμένα από χέρι ,μέχρι που πήρα τον δικό μου από μέσα με τις μερικές χιλιάδες ώρες.
    "Είναι μεγάλη ιστορία μου είπε" με φτάνει και πιστέψτε με σας φτάνει αυτό, μιλάμε πάντα για τις εκδόσεις που πετάνε στο Αιγαίο ...
    Με το τσιγκελι μας τα λες γεροντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #1656
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Και γω ο αμαθής νόμιζα ότι τα μιράζ είναι χαμένα από χέρι ,μέχρι που πήρα τον δικό μου από μέσα με τις μερικές χιλιάδες ώρες.
    "Είναι μεγάλη ιστορία μου είπε" με φτάνει και πιστέψτε με σας φτάνει αυτό, μιλάμε πάντα για τις εκδόσεις που πετάνε στο Αιγαίο ...
    Πριν κάποια χρόνια μίλαγα με πιλότους F-16 στην 335, δίπλα ήταν ένα διχίλιαρο πεντάρι, σε κάποια φάση του λέω "με το χέρι στην καρδιά, τι λέει το Μιράζ" και μου απαντάνε και οι 2 "πολύ δύσκολος αντίπαλος, ιδιαίτερα αν λειτουργήσει όπως πρέπει το σύστημα αυτοπροστασίας του"...

  7. #1657
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς ο συγκεκριμένος είχε επικίνδυνο πτητικό χαρακτήρα και παρά τις επιπλήξεις να σοβαρευτεί πήρε στο λαιμό του όλο το πλήρωμα.



    ΓουΜου είσαι εντελώς τόπου FIR, TMA, και πλανήτη σχετικά με αυτόν τον τύπο. Μόνο ξερόλας δεν είναι. Πέραν των άλλων, ήταν χειριστής σε F-16 στην αμερικάνικη αεροπορία, οπότε ξέρει πολύ καλά τι λέει. Τον παρακολουθώ καιρό και μόνο μεροληπτικός δεν είναι.
    Όσο για το βίντεο, υπάρχουν πολύ καλύτερα που δείχνουν κανονικές αερομαχίες με τους παλιούς έμπειρους τούρκους.
    Πάμε παρακάτω λοιπόν.
    Το κανονικές αερομαχίες μου θύμισε το μούφα βίντεο των Τούρκων πριν 2-3 χρόνια με το Mirage...

  8. #1658
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το κανονικές αερομαχίες μου θύμισε το μούφα βίντεο των Τούρκων πριν 2-3 χρόνια με το Mirage...

    Άμα το έχεις θα σε κάνω ''αρέσκω'' !!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #1659
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Άμα το έχεις θα σε κάνω ''αρέσκω'' !!!
    https://www.youtube.com/watch?v=ksJKyxtNo08

  10. #1660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Και γω ο αμαθής νόμιζα ότι τα μιράζ είναι χαμένα από χέρι ,μέχρι που πήρα τον δικό μου από μέσα με τις μερικές χιλιάδες ώρες.
    "Είναι μεγάλη ιστορία μου είπε" με φτάνει και πιστέψτε με σας φτάνει αυτό, μιλάμε πάντα για τις εκδόσεις που πετάνε στο Αιγαίο ...
    Και ο Χορχε το ιδιο μηχανακι με τον Μαρκ καβαλαγε...αλλα το πηγαινε ο πως ο Μαρκ???

  11. #1661
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Και ο Χορχε το ιδιο μηχανακι με τον Μαρκ καβαλαγε...αλλα το πηγαινε ο πως ο Μαρκ???
    Και γω το πρώτο που του είπα αυτό ήταν μέσα στην ημιμάθειά μου.Ο ταξίαρχος όμως είναι δίκαιος και αδέκαστος , "για τα αεροσκάφη δεν ρωτάς" μου είπε ?
    Ούτε ποτέ θα σου πει ότι όλοι οι Έλληνες πιλότοι είναι καλύτεροι από όλους τους Τούρκους.Βέβαια μου έχει πετάξει κατά καιρούς κάτι κορώνες ότι κάτι χρόνια πριν την κρίση στον αέρα τους "είχαμε" Τώρα μου λέει δεν θέλω καν να με ρωτήσεις

  12. #1662
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    και ενα αλλο βιντεο με τους Τουρκους να καυχιουνται...
    https://www.youtube.com/watch?v=zNhBZeD0bzM

  13. #1663
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    και ενα αλλο βιντεο με τους Τουρκους να καυχιουνται...
    https://www.youtube.com/watch?v=zNhBZeD0bzM
    Καλά άσε τους Τούρκους να λένε , πάνε για τα Δωδεκάνησα τώρα... https://www.youtube.com/watch?v=uSPHO1lnaDw (κάνε μετάφραση σε Ελληνικά να δείς τα σχόλια απο κάτω , για γέλια... ή ...για σκέψεις )

    https://www.capital.gr/epikairotita/...on-dodekanison


    (σόρυ για το off topic )

  14. #1664
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παίδες, μην το κάνουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη.


    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #1665
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    https://www.youtube.com/watch?v=6EhXBAO5D7M https://www.youtube.com/watch?v=2FJ456NGDTw

    Αυτοί πρέπει να την έχουν λιγουλάκι μεγάλη πάντως , φοβερές εικόνες!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF