Σελίδα 39 από 148 ΠρώτοΠρώτο ... 2934353637383940414243444989139 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 2213

Θέμα: ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ!!!

  1. #571
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μηχανικός ή Ιπτάμενος;

    Και τα δύο μαζί !

  2. #572
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    @ Pan (dvs): Το συγκεκριμένο αεροσκάφος που έβγαλες φωτό, πλέον εκτελεί καθήκοντα gate guard στην Τρίπολη.

    Συνημμένο 364061
    Εγω πρωτα πηγα Τριπολη και μετα Αραξο,αυτο εκανε αναποδα το δρομολογιο.

    Μιλαμε για ενα απο τα πιο δυνατα και γρηγορα αεροσκαφη.Ειχε θεματακια στα στροφυλικια,αλλα στις ευθειες ακομη το ψαχνουνε.

  3. #573
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ....

    Υ.Γ. Πάντως ο Αστρομαχητής ποτέ δεν ήταν από τα αγαπημένα μου μαχητικά. Το αντίθετο θα έλεγα...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Βασικα, δεν ήταν μαχητικο. Μια F-1 που πετουσε ήταν και ήταν απολαυση να το βλεπεις και - κυριως - να το ακους (ειδικα το σφυριγμα του κινητηρα καθως απομακρυνόταν).
    Δεν ητανε μαχητικο με τα σημερινα δεδομενα.
    Ηταν ενα αεροσκαφος ειδικων αποστολων.Μπορουσε να πεταει χαμηλα,απιστευτα γρηγορα,να χτυπαει,να επιστρεφει και να μην καταλαβαινει ο αλλος απο που του ηρθε.

    Ειχε μηχανη απο πυραυλο και φτερα απο σπουργιτι,με αποτελεσμα οι αλλαγες κατευθυνσεων ειδικα στις υψηλες ταχυτητες,να ειναι επιπονες.Οσοι ομως το πετουσανε δεν το αλλαζανε με κανενα αλλο.

    Οσο για το το σφυριγμα του κινητηρα,ακομη το εχω στα αυτια μου καπιταν.

  4. #574
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν ητανε μαχητικο με τα σημερινα δεδομενα.
    Ηταν ενα αεροσκαφος ειδικων αποστολων.Μπορουσε να πεταει χαμηλα,απιστευτα γρηγορα,να χτυπαει,να επιστρεφει και να μην καταλαβαινει ο αλλος απο που του ηρθε.

    Ειχε μηχανη απο πυραυλο και φτερα απο σπουργιτι,με αποτελεσμα οι αλλαγες κατευθυνσεων ειδικα στις υψηλες ταχυτητες,να ειναι επιπονες.Οσοι ομως το πετουσανε δεν το αλλαζανε με κανενα αλλο.

    Οσο για το το σφυριγμα του κινητηρα,ακομη το εχω στα αυτια μου καπιταν.
    Νομιζω το λεγανε και "ιπταμενο φερετρο" , σωστα ? Πολλα ατυχηματα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #575
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω το λεγανε και "ιπταμενο φερετρο" , σωστα ? Πολλα ατυχηματα.
    Υπερβολικος χαρακτηρισμος,κατα την αποψη μου.Υπαρχουνε αλλα αεροσκαφη με πολυ μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων.

  6. #576
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Στα mirage f1 ήμουν τα 10 πρώτα χρόνια. ΜΣΒ 6 χρόνια και 342ΜΠΚ 4 χρόνια.
    Αλλά τότε δεν είχαμε κινητά με φωτογραφικές... θα πρέπει να σκανάρω... και δεν έχω σκάνερ.

  7. #577
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω το λεγανε και "ιπταμενο φερετρο" , σωστα ? Πολλα ατυχηματα.
    αυτο το λεγανε για τα a7 corsair περισσοτερο, νομιζω
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #578
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    αυτο το λεγανε για τα a7 corsair περισσοτερο, νομιζω
    Οχι για τα 104αρια το λεγανε,δικιο εχει ο Alex.

    Τα δινανε να τα πετανε πιλοτοι β' διαλογης χωρις ωρες στο ενεργητικο τους,αντιθετα απο εμας που τα πετουσε η αφροκρεμα.

  9. #579
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Widow maker το λέγανε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #580
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    [FONT=Arial]Το Lockheed F-104 Starfighter ήταν γρήγορο, όμορφο, και μια θανάσιμη παγίδα, κερδίζοντας το ψευδώνυμο «ιπτάμενο φέρετρο», όπως υπέφερε με πάνω από 30 ατυχήματα ανά 100.000 ώρες πτήσης. Πάνω από το 50 % του F-104 σε καναδική υπηρεσία χάθηκε σε ατυχήματα, πάνω από το 30 % σε γερμανική υπηρεσία. Σε ελληνική υπηρεσία, το πρώτο αεροσκάφος της που μπορούσε να υπερβεί τα 2 Mach, υπήρξαν 15 απώλειες σε 107 αεροσκάφη με συνολικά 224.489 ώρες πτήσης. Το F-105 Thunderchief Thunderchief άξιζε καλύτερη τύχη. Σχεδιάστηκε ως ένα πυρηνικό βομβαρδιστικό, είχε μεγάλο ύψος πτήσης, σχεδόν στρατόσφαιρα, αυτός και ο λόγος των μικρών πτερύγων και της μεγάλης ταχύτητας προσγείωσης απογείωσης.... αλλά ακατάλληλο για συμβατικούς βομβαρδισμούς, και έγινε στον πόλεμο του Βιετνάμ εύκολη λεία για τα Fresco, Fishbed, και SA-2.[/FONT]
    [FONT=Arial]Τα αεροσκάφος της «σειράς του αιώνα» κατασκευάστηκαν από διαφορετικές εταιρείες, και είχαν ως στόχο να εκτελέσουν διάφορες αποστολές. Ωστόσο, είχαν αγοραστεί σε τεράστιες ποσότητες, και όλα υπέφεραν από προβλήματα που σχετίζονταν με την ίδια αιτία, την ανικανότητα της Αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας να αντιληφθεί τον πόλεμο έξω από το στρατηγικό χώρο.[/FONT]

  11. #581
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    To F-105 άλλη φάση όμως.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #582
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    αυτο το λεγανε για τα a7 corsair περισσοτερο, νομιζω
    Ιερόσυλε, ιπτάμενο φέρετρο ο Κουρσάρος;;;;; Την Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου. Το Α-7 είχε άλλα παρατσούκλια όπως SLUF (Short Lucky Ugly Fucker), Bomb truck, λαδιέρα...

  13. #583
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικος χαρακτηρισμος,κατα την αποψη μου.Υπαρχουνε αλλα αεροσκαφη με πολυ μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων.
    Βασικά, όπως έχω γράψει και παλαιότερα στο thread, κύριος υπεύθυνος για τον χαρακτηρισμό ήταν οι απώλειες που είχε η Luftwaffe στον τύπο, αλλά και στις ΗΠΑ δευτερευόντως. Η Ισπανία ας πούμε είχε μηδενικό ή ασήμαντο αριθμό απωλειών. Σίγουρα υπήρξαν και χειρότερα αεροσκάφη, de Havilland Sea Vixen ας πούμε, 51 νεκροί πιλότοι μέσα σε 10 χρόνια, 145 κατασκευάστηκαν όλα κι όλα και χάθηκαν τα 55. 'H το Vought F7U Cutlass, 25 πιλότοι νεκροί (ανάμεσά τους και πιλότοι δοκιμών), το 25% σχεδόν των α/φών που κατασκευάστηκαν χάθηκαν σε ατυχήματα.

  14. #584
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Βασικά, όπως έχω γράψει και παλαιότερα στο thread, κύριος υπεύθυνος για τον χαρακτηρισμό ήταν οι απώλειες που είχε η Luftwaffe στον τύπο, αλλά και στις ΗΠΑ δευτερευόντως. Η Ισπανία ας πούμε είχε μηδενικό ή ασήμαντο αριθμό απωλειών. Σίγουρα υπήρξαν και χειρότερα αεροσκάφη, de Havilland Sea Vixen ας πούμε, 51 νεκροί πιλότοι μέσα σε 10 χρόνια, 145 κατασκευάστηκαν όλα κι όλα και χάθηκαν τα 55. 'H το Vought F7U Cutlass, 25 πιλότοι νεκροί (ανάμεσά τους και πιλότοι δοκιμών), το 25% σχεδόν των α/φών που κατασκευάστηκαν χάθηκαν σε ατυχήματα.
    Ακριβως.

  15. #585
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    [FONT=Arial]Το Lockheed F-104 Starfighter ήταν γρήγορο, όμορφο, και μια θανάσιμη παγίδα, κερδίζοντας το ψευδώνυμο «ιπτάμενο φέρετρο», όπως υπέφερε με πάνω από 30 ατυχήματα ανά 100.000 ώρες πτήσης. Πάνω από το 50 % του F-104 σε καναδική υπηρεσία χάθηκε σε ατυχήματα, πάνω από το 30 % σε γερμανική υπηρεσία. Σε ελληνική υπηρεσία, το πρώτο αεροσκάφος της που μπορούσε να υπερβεί τα 2 Mach, υπήρξαν 15 απώλειες σε 107 αεροσκάφη με συνολικά 224.489 ώρες πτήσης. Το F-105 Thunderchief Thunderchief άξιζε καλύτερη τύχη. Σχεδιάστηκε ως ένα πυρηνικό βομβαρδιστικό, είχε μεγάλο ύψος πτήσης, σχεδόν στρατόσφαιρα, αυτός και ο λόγος των μικρών πτερύγων και της μεγάλης ταχύτητας προσγείωσης απογείωσης.... αλλά ακατάλληλο για συμβατικούς βομβαρδισμούς, και έγινε στον πόλεμο του Βιετνάμ εύκολη λεία για τα Fresco, Fishbed, και SA-2.[/FONT]
    [FONT=Arial]Τα αεροσκάφος της «σειράς του αιώνα» κατασκευάστηκαν από διαφορετικές εταιρείες, και είχαν ως στόχο να εκτελέσουν διάφορες αποστολές. Ωστόσο, είχαν αγοραστεί σε τεράστιες ποσότητες, και όλα υπέφεραν από προβλήματα που σχετίζονταν με την ίδια αιτία, την ανικανότητα της Αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας να αντιληφθεί τον πόλεμο έξω από το στρατηγικό χώρο.[/FONT]

    Σε μια άλλη διάσταση βέβαια...
    Safety record

    The safety record of the F-104 Starfighter became high-profile news, especially in Germany, in the mid-1960s. In West Germany it came to be nicknamed Witwenmacher ("The Widowmaker")....
    Δεν θα τσακωθούμε για το παρατσούκλι του όμως, το F104 είναι από τ' αγαπημένα μου σαράβαλα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF