Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηλεκτρικο πατίνι ...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601

    Ηλεκτρικο πατίνι ...

    καλημέρα,
    ξερω οτι ειναι ασχετο με μηχανακια αλλα ολο και καποις συναδελφος απο εδω ισω ςμπορεσει να βοηθησει !
    εχει η κορη μου ενα ηλεκτρικο πατινι Huawei, και αφου μαθαμε πως αλλαζουνε σαμπρελες κτλ, θελει η κορη μου να το "χακαρει" λεει και να αυξηση λιγο την τελικη του ταχυτητα ( τωρα ειναι 25κμ).
    Το θεμα της ειναι οτι στην Σαρωνιδα, με τις αναφηρες-κατηφορες που εχει, στην ανηφορα δεν παει σχεδον καθολου !
    Εχει κανεις καμια εμπειρια απο τετοια πραγματα?

    (Για να μην αρχισουμε με τα ειναι επικινδυνο κτλ, το πατινι χρησιμοποιειται μονο στην Σαρωνιδα και πηγαινε-ελα σχολειο και φροντιστηριο, με κρανος και τα σχετικα. Απλα σαν αγορα , το εχουμε να χρονο ηδη, και λογο της ιδιομορφιας της περιοχης, δεν μας βγηκε σαν αγορα !)

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Είχα πατίνι στο οποιο πρεπει να ειχα κανει 2-3Κ χιλιόμετρα σε 2 χρόνια (2018-2020). Απο τα λίγα που διάβαζα τότε σε συνδυασμό με τη οποια εμπειρία είχα είναι οτι το μονο που θα καταφέρει ειναι να παρακάμψει τον κόφτη που εχει το πατινι απο τη νομοθεσια για την τελική ταχύτητα. Τα Watt (ή το μισό άλογο) θα παραμείνουν ίδια. Το 90% των πατινιών τοτε ήταν τα xiaomi. Αν αλλαξέ κατι με τα υπόλοιπα που βγήκαν δεν ξερω.

  3. #3
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    καλημέρα,
    ξερω οτι ειναι ασχετο με μηχανακια αλλα ολο και καποις συναδελφος απο εδω ισω ςμπορεσει να βοηθησει !
    εχει η κορη μου ενα ηλεκτρικο πατινι Huawei, και αφου μαθαμε πως αλλαζουνε σαμπρελες κτλ, θελει η κορη μου να το "χακαρει" λεει και να αυξηση λιγο την τελικη του ταχυτητα ( τωρα ειναι 25κμ).
    Το θεμα της ειναι οτι στην Σαρωνιδα, με τις αναφηρες-κατηφορες που εχει, στην ανηφορα δεν παει σχεδον καθολου !
    Εχει κανεις καμια εμπειρια απο τετοια πραγματα?

    (Για να μην αρχισουμε με τα ειναι επικινδυνο κτλ, το πατινι χρησιμοποιειται μονο στην Σαρωνιδα και πηγαινε-ελα σχολειο και φροντιστηριο, με κρανος και τα σχετικα. Απλα σαν αγορα , το εχουμε να χρονο ηδη, και λογο της ιδιομορφιας της περιοχης, δεν μας βγηκε σαν αγορα !)
    Πριν απο 5.5 χρονια πηρα το πατινι της Xiaomi. Αμεσως βρηκα και το χακαρα μεσω software κι απο το κινητο για να ανεβασει τη δυναμη του. Δεν το εκανα για την τελικη αλλα για να ανεβαινω ανηφορες πιο ευκολα. Αξιζε η ολη αλλαγη. Η ταχυτητα του με το GPS εφτασε τα 35 χιλιομετρα αλλα πιστεψε με ειναι ΠΑΡΑ πολλα! οι πολυ μικρες ροδες το καθιστουν επικινδυνο οταν αναπτυσει μεγαλες ταχυτητες. Τα 25 χιλιομετρα ειναι υπερ αρκετα. Ασκετως που το χρησιμοποιει, αν στραβοπατησεις ενα πετραδακι, ή μια γρηγορη αποφυγη ενος εμποδιου κανει την αντιδραση του πατινιου ειναι πολυ νευρικη και χανεις το ελεγχο πολυ ευκολα.

    Μη με ρωτησεις πως το ειχα κανει, δε θυμαμαι τιποτε. Εψαξα στο google και το βρηκα.

    Σημειωση> η μπαταρια τελειωνει πολυ πιο γρηγορα με το πειραγμα και η αυτονομια του πεφτει στο μισο.

    Tip για τα λαστιχα. Εγω εβαλα κατι λαστιχα που δε σκανε ποτε γιατι δεν εχουν αερα. Αν πας στο πλαισιο, δες ενα πατινι TurboX που εχουν δικο τους. Εχει τα ιδια λαστιχα. Παρε ενα σετ κι αλλαξε τα. Δε θα ξανα ασχοληθεις ποτε με αυτα.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Δεν έχω πατίνι, αλλά χρησιμοποιούν συστηματικά 4 συνάδελφοι μου. Έχουν καταλήξει ότι για συστηματική χρήση, χρειάζεσαι πατίνι 700 έως 1500€. Θεωρούν υποτυπώδη τα πατίνια των 500€ λόγω χαμηλής ισχύος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Δυστυχώς τα πατίνια δυσκολεύονται στις ανηφόρες. Δεν ξέρω αν με αλλαγή λογισμικού αυξηθεί η ισχύς ή απλά αυξηθεί η ηλεκτρονικά περιορισμένη τελική.

    Είναι σχετικά εύκολο να το πουλήσεις και να αγοράσεις ηλεκτρικό ποδήλατο, ακόμα και με 500W ισχύ, ανεβαίνουν ανηφόρες, το πολύ πολύ να δίνει και λίγο με τα πόδια η κόρη.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    καλημέρα,
    ξερω οτι ειναι ασχετο με μηχανακια αλλα ολο και καποις συναδελφος απο εδω ισω ςμπορεσει να βοηθησει !
    εχει η κορη μου ενα ηλεκτρικο πατινι Huawei, και αφου μαθαμε πως αλλαζουνε σαμπρελες κτλ, θελει η κορη μου να το "χακαρει" λεει και να αυξηση λιγο την τελικη του ταχυτητα ( τωρα ειναι 25κμ).
    Το θεμα της ειναι οτι στην Σαρωνιδα, με τις αναφηρες-κατηφορες που εχει, στην ανηφορα δεν παει σχεδον καθολου !
    Εχει κανεις καμια εμπειρια απο τετοια πραγματα?

    (Για να μην αρχισουμε με τα ειναι επικινδυνο κτλ, το πατινι χρησιμοποιειται μονο στην Σαρωνιδα και πηγαινε-ελα σχολειο και φροντιστηριο, με κρανος και τα σχετικα. Απλα σαν αγορα , το εχουμε να χρονο ηδη, και λογο της ιδιομορφιας της περιοχης, δεν μας βγηκε σαν αγορα !)
    Κατά ρχας πατίνι huawei δεν έχω ακούσει να φέρνει στην Ελλάδα και το γνωρίζω γιατί πουλάμε πατίνια, μήπως έχει Xiaomi? Αν το πειράξεις το πιθανότερο είναι να σου κάψει πλακέτα όπως πάρα πολλά μας έχουν γυρίσει πίσω γι αυτό το λόγο, τα 25 χλμ για πατίνι είναι πάρα πολλά και ειδικά για ενα παιδί που δεν είμαι και σίγουρος εάν φοράει και σωστό εξοπλισμό. Οπότε όχι δεν το πειράζουμε

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικό πρόβλημα ??
    από kostakisK στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 20:40
  2. Βοήθεια για ηλεκτρικό πρόβλημα
    από t.kant στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2006, 05:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  4. Ηλεκτρικο Προβλημα?
    από ASTRAKITCAR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2004, 20:48
  5. S.O.S ηλεκτρικο προβλημα
    από wolfman13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF