Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: Μικρότερη πινακίδα από την κανονική

  1. #1

    Μικρότερη πινακίδα από την κανονική

    Αγόρασα τη μηχανή μου χωρίς να έχει την αυθεντική πινακίδα κυκλοφορίας αλλά μια ελαφρώς μικρότερη (ορατή όχι καμιά ψείρα).
    Μετά από αρκετό καιρό κυκλοφορίας και αφού με είχαν σταματήσει αρκετές φορές για έλεγχο κτλ, μερικές από τις οποίες είχα φάει και κλήση για ψιλοπράγματα, με σταμάτησε σήμερα ένας ζητάς, ο οποίος ήταν εν κινήσει μάλιστα, και μου έκανε 20 λεπτά κήρυγμα ότι έχω πλαστή πινακίδα και ότι αυτό είναι παράνομο και μάλιστα θα πρέπει να κινηθεί μηνυτήριο διαδικασία για πλαστογραφία και κάτι τέτοια που δεν καταλάβαινα. Στο τέλος ευτυχώς μου έκοψε μια άσχετη κλήση και έφυγε κάνοντάς μου χάρη και καλά.

    Ξέρει κανένας εάν όντως ισχύουν αυτά που έλεγε. Ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να παρω την κανονική πινακίδα;

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    η πινακίδα σου έχει σφραγίδα ελληνική δημοκρατία κλπ ;
    αν όχι, 1000 δίκια είχε ο Ζητάς

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    λοιπον
    λες μηχανη ειναι οντως?εννοωε πανω απο 50 κυβικα.συνηθης τακτικη να αλλαζουν πινακιδες η να εχουν χαθει η κλπ κλπ,κανονικα θελει λευκο πλαισιο μαυρα νουμερα και γραμματα,αλλιως πας για πλαστογραφηση-παραποιηση-φθορα κλπ 200 ευρο+αφαιρεση διπλωμα αδεια για 20 μερες(υπ οψιν τα 50αρια δεν εχουν σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας επανω
    αν εχεις πανω απο 50 κυβικα μοτο υπευθυνο για την εκδοση ειναι το συγκοινωνιων,αν ο προηγουμενος κατοχος ειχε πινακιδα ταψι(εκεινες τις ανεκδιηγητες τεραστιες)και εφτιαξε μια οτι να ναι χωρις σφραγιδα ελληνικης δημοκρατιας την γλιτωσες στο τσακ απο τον ΖΗΤΑ
    πανε με την αδεια σου στο τοπικο τμημα,δηλωσε απωλεια-ξεβιδωθηκε καιεπεσε-παρε το χαρτι πανε συγκοινωνιων και θα σου βγαλουν μια ωραιοτατη καινουργια με νορμαλ μεγεθος και σιγουρα νομιμη

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ectel Προβολή μηνύματος
    .... Στο τέλος ευτυχώς μου έκοψε μια άσχετη κλήση και έφυγε κάνοντάς μου χάρη και καλά.

    ....
    Όχι και καλά, χάρη σου έκανε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iconan
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    334
    και εννοειτε πως δεν είναι τσάμπα η έκδοση καινούριας πινακίδας! Υπόψη ότι σου αλλάζουν νούμερο και συνεπώς αδεια κυκλοφορίας γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα επανέκδοσης του ιδιου νούμερο μιας και αυτο θα ηταν παρανομο και για το ιδιο το υπουργείο!
    Καλύτερε να πας σε μαγαζάκι με επιγραφες να ρωτησεις ποσο θελει να σου βγάλει μια με το ιδιο νουμερο στις κανονικες διαστασεις και με σφραγιδακι και με απόλα, ίσως συμφερει καλυτερα.

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    γιατί θα ήταν παράνομο να πάρεις πάλι το ίδιο νούμερο ;
    είσαι σίγουρος για αυτό ;
    και τα μαγαζιά έχουν δικαίωμα να κατασκευάζουν πινακίδες με σφραγίδα ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    γιατί θα ήταν παράνομο να πάρεις πάλι το ίδιο νούμερο ;
    Δεν είναι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    είσαι σίγουρος για αυτό ;
    ΚΑλύτερα να μην είναι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    και τα μαγαζιά έχουν δικαίωμα να κατασκευάζουν πινακίδες με σφραγίδα ;
    Όχι
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ectel Προβολή μηνύματος
    Ξέρει κανένας εάν όντως ισχύουν αυτά που έλεγε. Ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να παρω την κανονική πινακίδα;
    Ισχύουν. Έχω φάει δικαστήριο για ίδια ιστορία. Με έσωσε το ότι είχα την κομένη γνήσια κάτω από τη σέλα στο μηχανάκι και με αθώωσε η (ομολογουμένως γλυκύτατη) πρόεδρος.

  9. #9
    Πάντως όταν τη δική μου τεράστια πινακίδα "την πάτησε τριαξονικό όταν μου έπεσε στον δρόμο επειδή από τους κραδασμούς χαλαρώσανε οι βίδες", την κατέθεσα σπασμένη-τσακισμένη εννοείται καθώς και την άδεια κυκλοφορίας, και σε κανά μήνα με πήρανε τηλέφωνο από το ΚΕΠ που είχα απευθυνθεί και παρέλαβα νέα (μικρή) πινακίδα με άλλο νούμερο και καινούργια άδεια κυκλοφορίας. Κόστος 30 ευρώ.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Κατάλαβα, οπότε πρέπει να πάω στα ΚΕΠ. 30 ευρώ λίγο είναι. Ελπίζω να ειναι σε φυσιολογικό μέγεθος και όχι σαν κάτι κουμούτσες που έχω δει. Πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω ψέματα ότι μου έπεσε;

    Πρέπει υποχρεωτικά να τη βάλω στο πλαίσιο πινακίδας που έχει η μηχανή ή μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από τη ρόδα, ορατή όμως;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Απ οτι ξερω πινακιδα χαμενη,κατεστραμενη.... δεν ξαναβαγαινει η ιδια και για πρακτικους λογους.Σε αυτες τις περιπτωσεις καινουργια αδεια,καινουργια πινακιδα+30 ευρα.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ectel Προβολή μηνύματος
    Πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω ψέματα ότι μου έπεσε;
    Αν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω καταστροφής της, ΠΡΕΠΕΙ να παραδώσεις την κατεστραμένη-σπασμένη κλπ πινακίδα. ΕΦΟΣΟΝ φυσικά πρόκειται για την προβλεπόμενη πινακίδα του υπουργείου και όχι ιδιοκατασκευή. Στη δική σου περίπτωση θα δηλώσεις απώλεια μάλλον.

    Δικαιολογητικά - διαδικασία - κόστος
    Think faster than you ride

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Πάντως το καλύτερο είναι το χρονικό διάστημα αφού κάνεις αίτηση για νέα πινακίδα μέχρι να στην βγάλουν (κανά μήνα). Μπορείς
    να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα αρκει να έχεις το χαρτί της αίτησης στο κεπ. Η χαρά του κάγκουρα

  14. #14
    Πας στην ασφαλεια κ δηλωνεις απωλεια πινακιδας
    Με τη δηλωση απωλειας πας στο μηχανολογικο κ με ενα παραβολο 30 ευρω σου δινουν νεα πινακιδα(νεο αριθμο κ αδεια)

  15. #15
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    Πας στην ασφαλεια κ δηλωνεις απωλεια πινακιδας
    Με τη δηλωση απωλειας πας στο μηχανολογικο κ με ενα παραβολο 30 ευρω σου δινουν νεα πινακιδα(νεο αριθμο κ αδεια)
    σωστος! και μενα που μου εφυγε στην εθνικη ετσι εκανα...απ το μηχανολογικο στην δινουν αμεσως και τελειωνεις
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πινακίδα κάτω απο την ουρα?Πώς?
    από vas_sia στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 18:33
  2. Φωτό από την τελευταία Βόλτα ....
    από swtos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 17:11
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:42
  4. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 21:05
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF