Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2013
    Μηνύματα
    19

    ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ

    Καλημέρα παιδιά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και ξεκινάω άσχημα.Εχω ένα TDM 900 του 2004 και πριν μερικές μέρες χτύπησε μπιέλα οπότε πρέπει να πάω για αλλαγή μοτέρ γιατί η επισκευή δεν συμφέρει.Λοιπόν η άδεια η δικιά μου γράφει πάνω Ν403Ε που είναι ο τύπος του μοτέρ το μοτέρ που θέλω να βάλω γράφει Ν404Ε επειδή είναι από μοντέλο του 2007 η 2008.Πια η διαδικασία για να το δηλώσω,πρέπει να το δηλώσω γιατί ουσιαστικά είναι το ίδιο μοτέρ?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliastdm Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και ξεκινάω άσχημα.Εχω ένα TDM 900 του 2004 και πριν μερικές μέρες χτύπησε μπιέλα οπότε πρέπει να πάω για αλλαγή μοτέρ γιατί η επισκευή δεν συμφέρει.Λοιπόν η άδεια η δικιά μου γράφει πάνω Ν403Ε που είναι ο τύπος του μοτέρ το μοτέρ που θέλω να βάλω γράφει Ν404Ε επειδή είναι από μοντέλο του 2007 η 2008.Πια η διαδικασία για να το δηλώσω,πρέπει να το δηλώσω γιατί ουσιαστικά είναι το ίδιο μοτέρ?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Πρέπει να το δηλώσεις στο μηχανολογικό στο υπουργείο συγκοινωνιών και να βγεί νέα άδεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2013
    Μηνύματα
    19
    Απλά δεν ξέρω τι πρέπει να γράφει πάνω στο τιμολόγιο.Αυτός που το πουλάει μου λέει ότι πρέπει να γράψει μόνο τον τύπο δηλαδή Ν404Ε γιατί μόνο αυτό γράφει η άδεια και ο μηχανικός που θα το περάσει μου λέει ότι μόνο τον τύπο χρειάζεται γιατί και η άδεια γράφει μόνο το τύπο και όχι τον αυξάνοντα αριθμό.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    υπαρχουν σχετικα γραφεια που το κανουν αυτο η αν πας μονος σου χρειαζεσαι
    α)αποδειξη-τιμολογιο αγορας με τον αρ του μοτερ
    β)βεβαιωση-υπευθυνη δηλωση μηχανικου-συνεργειου οτι αλλαξε το προβληματικο μοτερ α με το β λογω καταστροφης
    γ)βεβαιωση απο μηχανολογο μηχανικο-αποτυπωμα-σταμπα πλαισιου-κιητηρα οτι το νεο μοτερ ταιριαζει,ειναι ιδιου τυπου κλπ κλπ και δεν προκειται για υπερκυβισμο η υποκυβισμο
    τα πηγαινεις ολα αυτα στο συγκοινωνιων και σου λενε ποτε θα παρεις την νεα αδεια

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2009
    Μηνύματα
    27
    Συγνωμη αλλα με ενδιαφερει το θεμα!
    Shooter οταν λες γραφεια?? Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? Γιατι ψαχνομαι πσοο καιρο να δηλωσω μια αλλαγη μοτερ και δεν εχω βγαλει ακρη!
    Ευχαριστω!

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    υπαρχουν γραφεια που κανουν αυτη την διαδικασια
    μεταβιβασεις ταξινομησεις κλπ κλπ
    εσυ που ειχες προβλημα?

  7. #7
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Τι χρειάζεται:

    1. Υπεύθυνη δήλωση - Αίτηση ( συμπλήρωση της πρώτης σελίδας του εντύπου ).

    Σε περίπτωση αντικατάστασης κινητήρα νέας τεχνολογίας, απαιτείται πιστοποιητικό καυσαερίων όταν ο κινητήρας δεν είναι του ιδίου τύπου, καθώς και βεβαίωση εργοστασίου κατασκευής ή αντιπροσώπου ή αρμόδιου τεχνικού περί συμβατότητας με τα λοιπά συστήματα του αυτοκινήτου. Το παραπάνω πιστοποιητικό καυσαερίων, εκδίδεται από το εργαστήριο ανάλυσης καυσαερίων του Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων.

    2. Τιμολόγιο αγοράς ή τοποθέτησης του κινητήρα ( νομίμως λειτουργούντος συνεργείου ).

    3. Παράβολο συμβεβλημένης τραπέζης 75,00 ΕΥΡΩ για τα επιβατικά και 9,00 ΕΥΡΩ για τις μοτοσυκλέτες.

    Σημείωμα καταβολής από τη Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών.

    4. Η παλιά άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας.

    5. Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο ( επίδειξη ).


    Την διεκπεραίωση μπορεί να αναλάβει κάποια σχολή οδηγών.


    ps google is your friend



    ​The journey is the reward!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2009
    Μηνύματα
    27
    Ευχαριστω πολυ!

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    οτι ειπε ο απο πανω

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2013
    Μηνύματα
    19
    Απλά στο τιμολόγιο πρέπει να γράφεται μόνο ο τύπος του κινητήρα Ν404Ε γιατί στην άδεια γράφεται μόνο ο τύπος στην δικιά μου γράφει μόνο Ν403Ε και το μοτέρ που θέλω να βάλω είναι Ν404Ε?

  11. #11
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Νομίζω πως μπορείς να το διευκρινήσεις εύκολα μ' ένα τηλεφώνημα σε μια σχολή οδηγών που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές.
    ​The journey is the reward!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2013
    Μηνύματα
    19
    Σε ευχαριστώ φίλε μου αυτό θα κάνω.

  13. #13
    Ρε παίδες ίσως να κάνω λάθος αλλά έχω ακούσει εδώ και λίγα χρόνια οτι πιά δεν παίζει ρόλο τα νούμερα του μοτέρ διότι θεωρείται ως ανταλλακτικό πια!
    Το μόνο νούμερο που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός πλαισίου, γι'αυτό και ΝΟΜΙΖΩ πάλι οτι οι καινούριες άδειες δεν γράφουν αριθμό μοτέρ.

    Αν κάνεις αλλαγή μοτέρ πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία μόνο αν αλλάζει ο κυβισμός!


    Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι όλα αυτά τα έχω ακούσει απο άνθρωπο μέσα στο χώρο αλλά πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...!
    Ας το επιβεβαιώσει κάποιος!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  14. #14
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Oι μηχανολόγοι διεκπεραιώνουν τέτοιες υποθέσεις, οι σχολές οδηγών μπορούν να είναι μόνο μεσολαβητές.
    Τέλος πάντων άν σε ενδιαφέρει το υπ. αν. αττικής στον σταυρό έχουμε μηχανολόγο δικό μας. Όποιος θέλει πμ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Da.Vintage Προβολή μηνύματος
    Ρε παίδες ίσως να κάνω λάθος αλλά έχω ακούσει εδώ και λίγα χρόνια οτι πιά δεν παίζει ρόλο τα νούμερα του μοτέρ διότι θεωρείται ως ανταλλακτικό πια!
    Το μόνο νούμερο που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός πλαισίου, γι'αυτό και ΝΟΜΙΖΩ πάλι οτι οι καινούριες άδειες δεν γράφουν αριθμό μοτέρ.

    Αν κάνεις αλλαγή μοτέρ πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία μόνο αν αλλάζει ο κυβισμός!


    Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι όλα αυτά τα έχω ακούσει απο άνθρωπο μέσα στο χώρο αλλά πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...!
    Ας το επιβεβαιώσει κάποιος!
    Μόνο αν είναι του ίδιου τύπου ισχύει αυτό που λες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ
    από coyote-parga στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2012, 17:39
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 05:59
  3. Ερώτηση για αλλαγή μοτέρ...
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2010, 17:12
  4. αλλαγή μοτερ σε transalp
    από venumis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 07:12
  5. Αλλαγή μοτέρ..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 07:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF