Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Συγκεντρωση ανακατασκευων.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818

    Συγκεντρωση ανακατασκευων.

    Θα ητανε ωραια ιδεα κατα την αποψη μου ,καποιος απο τα εμπειρα μελη να ανοιξει ενα κλειστο θεμα με αντικειμενο τις ανακατασκευες,κατι σαν εκθεση.Πως ητανε πριν και πως εγινε μετα,ισως και δυο-τρεις ενδιαφερουσες φωτογραφιες απο τα ενδιαμεσα σταδια.Ισως ακομη και μερικα στοιχεια για το ατομο που την εκανε.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Θα ητανε ωραια ιδεα κατα την αποψη μου ,καποιος απο τα εμπειρα μελη να ανοιξει ενα κλειστο θεμα με αντικειμενο τις ανακατασκευες,κατι σαν εκθεση.Πως ητανε πριν και πως εγινε μετα,ισως και δυο-τρεις ενδιαφερουσες φωτογραφιες απο τα ενδιαμεσα σταδια.Ισως ακομη και μερικα στοιχεια για το ατομο που την εκανε.
    Δεν είναι και τόσες πολλές οι πραγματικές ανακατασκευές και νομίζω οτι οποιοσήποτε θέλει μπορεί να τις δεί σχετικά εύκολα.
    Εχουν βέβαια πολλές φωτό, μερικές μάλιστα εχουν παρα πολλές.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    ίσως ένα sticky με links προς τα αντίστοιχα threads, ταξινομημένο κατά κατασκευάστρια εταιρία και ει δυνατόν κατά χρονολογία ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι και τόσες πολλές οι πραγματικές ανακατασκευές και νομίζω οτι οποιοσήποτε θέλει μπορεί να τις δεί σχετικά εύκολα.
    Εχουν βέβαια πολλές φωτό, μερικές μάλιστα εχουν παρα πολλές.
    Αυτο ειναι ενα προβλημα ,αλλιως ομως να ειναι ολες σε ενα θεμα και αλλιως σκορπιες.Αν δε βαρεθω ισως να κανω μια αποπειρα.

  5. #5
    Κάτι χάνω...
    Δηλαδή τι να μπει? Ενα sticky που να πηγαίνει στο CB750 πχ?

    Αφού το βλέπει κάποιος κατευθείαν αν μπει στις Ανακατασκευές.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάτι χάνω...
    Δηλαδή τι να μπει? Ενα sticky που να πηγαίνει στο CB750 πχ?

    Αφού το βλέπει κάποιος κατευθείαν αν μπει στις Ανακατασκευές.
    Δεν ειχα κατι τετοιο στο νου μου.Κατι σαν εκθεση οπως λεω και τιποτε παραπανω.Ισως και που μπορει καποιος να διαβασει ολο το θεμα με λεπτομερειες.

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Δεν ειχα κατι τετοιο στο νου μου.Κατι σαν εκθεση οπως λεω και τιποτε παραπανω.Ισως και που μπορει καποιος να διαβασει ολο το θεμα με λεπτομερειες.
    Αυτό μπορούν να το κάνουν κυρίως οι δημιουργοί των threads, μια περίληψη πχ με φώτος, χωρίς κατεβατά από σχόλια. Προσωπικά με κουράζουν άπειρα τα περισσότερα thread ανακατασκευών με τα άπειρα σχόλια και τις άπειρες photos.

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά με κουράζουν άπειρα τα περισσότερα thread ανακατασκευών με τα άπειρα σχόλια και τις άπειρες photos.
    συμφωνώ απόλυτα με αυτό, και εμένα με κουράζουν και ενώ στην αρχή τα βλέπω, καταλήγω να μη τα παρακολουθώ ή να σκρολλάρω απευθείας στις φωτογραφίες
    από την άλλη στα σχόλια προφανώς υπάρχουν και πολλές τεχνικές συμβουλές για αυτούς που τους ενδιαφέρει η συγκεκριμένη δουλειά, οπότε...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά με κουράζουν άπειρα τα περισσότερα thread ανακατασκευών με τα άπειρα σχόλια και τις άπειρες photos.
    Χωρίς όμως τα άπειρα σχόλια τις λεπτομεριακές φωτογραφίες τι αξία έχει ένα thread ανακατασκευών?
    Παρόλο που δεν έχω ποστάρει σχεδόν ποτέ, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
    Εξάλλου σημασία έχει το ταξίδι.

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Χωρίς όμως τα άπειρα σχόλια τις λεπτομεριακές φωτογραφίες τι αξία έχει ένα thread ανακατασκευών?
    Παρόλο που δεν έχω ποστάρει σχεδόν ποτέ, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
    Εξάλλου σημασία έχει το ταξίδι.
    Σωστό και αυτό, αλλά τα συνεχόμενα μπράβο, πόσταρε και πάει λέγοντας... εντάξει στο τέλος, αλλά ενδιάμεσα...

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    και αν γινοταν μια πραγματικη εκθεση live?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    και αν γινοταν μια πραγματικη εκθεση live?
    Δυσκολο αλλα ΤΕΛΕΙΟ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakis0547
    Εγγραφή
    02/01/2010
    Μηνύματα
    253
    μια ομαδα στο facebook ισως...με το πριν το μετα και δυο τρια σχολια κατω απο καθε φωτο..
    το ξερω οτι δεν εχουν ολοι λογαριασμο αλλα μια γνωμη ειναι και η δικη μου.
    Να φύγετε... να πάτε αλλού .... και
    μεις είχαμε MZ251 αλλά δε βάζαμε
    acrapovic και Ohlins !!!

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορούν να το κάνουν κυρίως οι δημιουργοί των threads, μια περίληψη πχ με φώτος, χωρίς κατεβατά από σχόλια. Προσωπικά με κουράζουν άπειρα τα περισσότερα thread ανακατασκευών με τα άπειρα σχόλια και τις άπειρες photos.
    Μike να σου πω και εγώ την γνώμη μου πάνω σε αυτό, πρώτα απ' όλα το τι κουράζει/γουστάρει ο καθένας είναι θέμα υποκειμενικό και δεν μπορώ να πω τίποτα,
    Δεν θα μιλήσω σαν ανακατασκευαστής αλλά σαν ρετρολάγνος!

    Εμένα προσωπικά δε με κερδίζει ένα θρεντ που βάζει μία φωτό πρίν κ μία μετά, άντε και καμία 10αριά ενδιάμεσα! υπάρχουν πολύ ενδιαφέρον πράγματα ενδιάμεσα, κάθε ανταλλακτικό που αναπαλαιώνεις και σου τρώει 1 έως 10 μέρες είναι απο μόνο του μία μικρή ανακατασκευή, με τεχνογνωσία πατέντες εργαλεία περιθώριο για λάθη και σωστές συμβουλές.

    Τα μακροσκελή θρέντ όσο πιο αναλυτικά είναι τόσο περισσότερο μπορούν να βοηθήσουν στο μέλλον κάποιον που θα χρειαστεί να κάνει ανακατασκευή στο ίδιο μηχανάκι! Εκτός αυτού οι πολλές φωτό βοηθάνε τον ανακατασκευαστή να πληροφορίσει τους ενδιαφερόμενους που απλά παρακολουθούν αλλά κυρίως τους γνώστες ωστε να του επισημάνουν σωστό ή λάθος τρόπο!

    Σε όποια ανακατασκευή και να ποστάρω ικετεύω για πολλές φωτό για δική μου τέρψη αλλά και για να μάθω άλλους τρόπους!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ απόλυτα με αυτό, και εμένα με κουράζουν και ενώ στην αρχή τα βλέπω, καταλήγω να μη τα παρακολουθώ ή να σκρολλάρω απευθείας στις φωτογραφίες
    από την άλλη στα σχόλια προφανώς υπάρχουν και πολλές τεχνικές συμβουλές για αυτούς που τους ενδιαφέρει η συγκεκριμένη δουλειά, οπότε...
    Τα σχόλια αυτά με τεχνικές συμβουλές είναι που μας δίνουν λύση σε κολλήματα που τρώμε! Και τα πολλά μπράβο ενδιάμεσα μπορώ να πω οτι πολλές φορές μου έχουν δώσει κουράγιο να συνεχίσω! γιατί είναι τουλάχιστον 3-4 οι φορές σε μία αναπαλαίωση που μπορεί κάποιος να την παρατήσει! είτε γιατί κουράστηκε είτε γιατί συνάντησε δυσκολίες τεχνικές ή οικονομικές, αλλά τις περισσότερες φορές που καταλήγουν και παραμένουν σε κούτες είναι γιατί μπούχτησαν! και τότε μία καλή κουβέντα θάρρους μπορεί να σε κάνει να θες να συνεχίσεις!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Χωρίς όμως τα άπειρα σχόλια τις λεπτομεριακές φωτογραφίες τι αξία έχει ένα thread ανακατασκευών?
    Παρόλο που δεν έχω ποστάρει σχεδόν ποτέ, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
    Εξάλλου σημασία έχει το ταξίδι.
    Ά... γειά σου! Αυτό είναι το άσχημο όταν μία ανακατασκευή φτάσει σε πέρας μετά δεν ξέρεις τί να κάνεις και οι θεατές χάνουν το ενδιαφέρον τους!
    Φαντάσου μία ταινία να ξεκινάει... με τον ήρωα αγκαλιά με τη πρωταγωνίστρια, σε 1 δευτερόλεπτο την απαγάγουν και στα επόμενα 2 την έχει σώσει και είναι πάλι αγκαλιά! ενδιαφέρον "0"

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    και αν γινοταν μια πραγματικη εκθεση live?
    Αυτό δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, εφικτό ίσως με μεγάλη οργάνωση! αλλά δύσκολο για τα μέλη εκτός Αθήνας να μεταφέρουν τις μοτό τους!




    Και για να καταλήξω και να μιλήσω προσωπικά!

    Όταν διαβάζω ανακατασκευές πολύ πριν να ασχοληθώ προσωπικά, κάθε φορά που δίαβαζα κάτι, σχολίαζα, επικροτούσα ή ακόμα έκραζα αν χρειαζόταν στη χειρότερη αφήνω ένα εικονίδιο με μπύρες ή ποπ κορν να ξέρει οτι τον παρακολουθώ και με αυτό τον τρόπο τον ευχαριστώ που παίρνει το χρόνο του να ανεβάζει φωτό για την δική μας τέρψη! Δε μου αρέσει να διαβάζω μία ανακατασκευή λες και είναι τζάμπα περιοδικό που βρήκα σε κάποιο ιατρείο στην αναμονή!
    μόνος μου το έψαξα το επέλεξα το διάβασα και πόσο πιο φτηνά μπορώ να το πληρώσω απο ένα σχόλιο!

    Σαν ανακατασκευαστής καλοσορίζω όλα τα σχόλια , απλά μπράβο, τεχνικές συμβουλές ακόμα και τα έκανες μαλ@κία (ειδικά αυτά)! Θα ήθελα πολύ να έβρισκα ένα ολοκληρωμένο θρεντ πάρα πολύ αναλυτικό με πολλές φωτό μιας R25 και αδιέξοδα με λύσεις πρίν ξεκινήσω την δικιά μου! θα ήταν σαν ρεαλιστικό Service manual στα ελληνικά!

    Ενα θρεντ ανακατασκευής ανοίγει για 2 λόγους 1) για βοήθεια σε τεχνικά προβλήματα και 2) για τέρψη των ρετρολάγνων!


    Και φυσικά για να τελειώνουμε, είναι εύκολο να δημιουργηθεί ένα απλό θρέντ με όλες τις ανακατασκευές με μία φωτό πριν και μετά, άν κάποιος έχει χρόνο και κάτσει και το κάνει θα είναι ωραίο!

    όπως να στείλει και ΠΜ σε αυτούς που τα έχουν παρατήσει στη μέση, να τους ρωτήσει αν υπάρχει κάποιος λόγος που σταμάτησαν και αν μπορούμε να βοηθήσουμε, ή αν τελείωσαν και απλά δεν έχουν ποστάρει την τελική φάση!

    Ευχαριστώ όποιον είχε την υπομονή να κάτσει να διαβάσει όλο αυτο το κατεβατό!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Da.Vintage Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ όποιον είχε την υπομονή να κάτσει να διαβάσει όλο αυτο το κατεβατό!
    Νταξ, αν είχες βάλει και κάποιες φωτό ανάμεσα θα ήταν πιο ενδιαφέρον

    To πως βλέπει ή θέλει να βλέπει κάποιος μια ανακατασκευή είναι και υποκειμενικό θέμα. Κάποιοι θέλουν το αποτέλεσμα σε τεύχη, κάποιοι θέλουν το αποτέλεσμα παράγραφο παράγραφο. Προσωπικά μπορεί να με κουράσει μια παρουσίαση 10 φωτογραφιών ξεσκουριάσματος μιας βίδας, αλλά κάποιοι (πολλοί) γουστάρουν αυτή την υπερανάλυση.

    Ο Αρης έχει τον λόγο σ΄αυτά τα section, οπότε αν θέλει να αλλάξει κάτι στον τρόπο παρουσίασης μπορεί να το κάνει. Και είμαι σίγουρος πως αν θελήσει να βελτιώσει κάτι στις παρουσιάσεις, ξέρει πολύ καλά τον λόγο.

    Καλημέρες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 28/10 S/M συγκέντρωση για αυτοσχέδια πίστα.....
    από Gandalf dr685sm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 08:27
  2. Από την συγκέντρωση του Σαββάτου 02/10
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 08:37
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35
  4. Αντιπανελληνια Συγκεντρωση
    από kapeos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 12:13
  5. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2004, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF