Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ερώτημα προς (επιφανειακή) σκέψη, aka μπουρδουλογίες επί του ταξιδιωτικού πιεστηρίου

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Ερώτημα προς (επιφανειακή) σκέψη, aka μπουρδουλογίες επί του ταξιδιωτικού πιεστηρίου

    Θέτει ο προορισμός ποιοτικά ή ποσοτικά όρια στις συμμετοχές? ....... ή .......... ας έρθει όλη η παρέα και όλα τα άλλα βρίσκονται

    Προσοχή δε μιλάω για ημι-γνωστούς σε επίπεδο φόρουμ αλλά για παρέα με παιδικούς φίλους συγγενείς κτλ κτλ.

    Κοινώς, μπορείς να πεις σε ένα φίλο ότι «ρε μεγάλε δε παίζει με αυτό το μηχανάκι και με αυτά τα μυαλά να ακολουθήσεις αυτή τη συγκεκριμένη διαδρομή», ............. ή ............... είσαι βλάκας, θύμα των εγωκεντρικών σημείων των καιρών βάζοντας την κατάκτηση ενός προορισμού πάνω από την ανθρώπινη επαφή και επικοινωνία?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    εγω θα ελεγα σε παιδικο φιλο οτι του λες ακριβως πως το σκεφτεσαι και μετα τον αφηνεις να πραξει οπως νομιζει.. Αν εχεις δικιο απλως δικαιωνεσαι ομως δεν του το τριβεις στην μουρη μετά.. Αν εκπλαγεις στο τελος, απλα εχεις τροφη για σκεψη να αναθεωρησεις καποια πραγματα..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Κάποιος σου φορτώθηκε τώρα, και ψάχνεις έξυπνο τρόπο να τον ξεφορτωθείς
    Travel, Grow, Share

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Κάποιος σου φορτώθηκε τώρα, και ψάχνεις έξυπνο τρόπο να τον ξεφορτωθείς


    οχι ρε τρελέ. δε παίζει συγκεκριμένη βόλτα. Μάλλον αυτά τα μπουρδολογικά ερωτήματα παίζουν μάλλον γιατί δε παίζει βόλτα παρά το ανάποδο

    αυτό το ερώτημα πλανάτε γενικώς εδω και καιρό. δε ξέρω ειλικρινά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    τωρα βεβαιωθηκα οτι εισαι ο σπυρος με τα πορτοκαλια

    ε μα αλαξες και υπογραφη και αβαταρ

    οσο για το θεμα του θεματος σου θα το σκεφτω

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Θέτει ο προορισμός ποιοτικά ή ποσοτικά όρια στις συμμετοχές?
    Ω ναι! Αν τα χνώτα των συνταξιδιωτών δεν ταιριάζουν, χάνεται μέρος της απόλαυσης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    ....... ή .......... ας έρθει όλη η παρέα και όλα τα άλλα βρίσκονται
    Ναι μωρέ βρίσκονται, αρκεί να υπάρχει θέληση. Όταν όμως ο προορισμός είναι απαιτητικός, χάνεται εύκολα η θέληση και οι υποχωρήσεις γίνονται δυσκολότερες.
    Όσα περισσότερα έχει "επενδύσει" η ομάδα σε ένα ταξίδι τόσο πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα, ακόμα και αν οι απαιτήσεις των μελών δεν διαφέρουν τόσο.

    Επιλέγοντας λάθος παρέα είναι σαν να σαμποτάρεις το ταξίδι σου πριν καν ξεκινήσεις.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Προσωπικό θέμα και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.

    Αν το ταξίδι με συνοδοιπόρο(-ους) ξεπερνά κάποια χρονική διάρκεια (πχ 1 εβδομάδα, δέκα μέρες) τότε δεν πρόκειται για παρέα, πρόκειται για συγκατοίκηση. Στη παρέα και στο χαβαλέ μπορεί να ταιριάξω με πολύ κόσμο, στη συγκατοίκηση με ελάχιστους (μπορεί και με κανέναν ...)

  8. #8
    Λες την αποψη σου εξ αρχης ομορφα κ ωραια, χωρις φοβο κ παθος, εισαι ξεκαθαρος κ ασε τον αλλον μετα να βγαλει τα ματακια του μονος του.....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    εγω διαβασα "μπουρδελολογιες"!





    Αν εχεις υπομονη και κατανοηση Σπυρο, δεν εχεις κανενα προβλημα! Προσαρμοζεσαι σαν πιο εμπειρος στον τροπο και τις ικανοτητες της παρεας σου και ολα καλα!


    Δε κανεις βεβαια το δικο σου!




    Αλλιώς... "παω εγω τη βολτα μου και μετα τα λεμε στις μπυρες"


  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Στη παρέα και στο χαβαλέ μπορεί να ταιριάξω με πολύ κόσμο, στη συγκατοίκηση με ελάχιστους (μπορεί και με κανέναν ...)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    μπορεί έγραψα ρε ππρ, αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο για το επόμενο μεγάλο ταξίδι ... θα έρθεις???

  12. #12
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus72 Προβολή μηνύματος
    ...

    ε μα αλαξες και υπογραφη και αβαταρ

    ....
    καλοκαιράκι ήρθε ρε john, είπαμε να ανανεωθούμε με κάτι "ανάλαφρο" :rotflmao:


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    ..... τότε δεν πρόκειται για παρέα, πρόκειται για συγκατοίκηση...
    δε το χα σκεφτεί έτσι ποτέ, αλλά πόσο δίκιο έχεις. όταν είσαι τόσες ώρες μαζι την ημέρα είναι σαν συγκατοίκηση όντως



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    με σενα έχει συγκατοικήσει ήδη ρε γκρινιάρη τι αγχώνεσαι



    πάντως όπως και να το σκεφτώ και να το αποφασίσω μετα με πιάνουν ενοχές

    σε περίπτωση που είναι μπούγιο τσαντίζομαι γιατί τελικά δε καταφέρνω να δω όλα όσα νόμιζα οτι θα δω. το οποίο παίζει και να είναι ψέμα έτσι και αλλιώς γιατι και με λίγους πάλι μπορεί να κάτσει κάτι άλλο

    σε περίπτωση που είναι λίγοι ή και κανένας μετά τσαντίζομαι για το απρόσωπο του θέματος. "θύμα των καιρών που προσπαθείς να κατακτήσεις και καλά κάτι και έχεις χάσει το νόημα του μοιράζομαι.

  13. #13
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Έχω παρεξηγηθεί αρκετές φορές για το συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς προσωπικά δεν μπορώ τις βόλτες "ένα τσούρμο 20+ μηχανάκια και όλοι είμαστε μια παρέα". Τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Αν είναι αν πάω τέτοια βόλτα καλύτερα να κάτσω σπίτι. Αν είναι να δω αυτούς τους 20+ ανθρώπους (που μπορεί να είναι και αδερφικοί φίλοι) καλύτερα να τους δω στην καφετέρια της γειτονιάς μου. Δεν είναι ανάγκη να μπλέξω την βόλτα με την προσωπική επαφή. Για τον ίδιο λόγο αποφεύγω εκδρομές συλλόγων. Όχι εκδηλώσεις, στις εκδηλώσεις πάω, αλλά στην διαδρομή που κανονίζουν όλοι να πάνε προς την εκδήλωση τους, αποφεύγω να μπω. Θα τους δω στο σημείο προορισμού.

    Βολτάρω σε ημερήσιες εκδρομές σε μικρά σχήματα 3-4 μηχανών. Ταξιδεύω σε πολυήμερα ταξίδια με πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους που ξέρω ότι πέρα από την οδήγηση ταιριάζουμε και στην φιλοσοφία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χάνω πολλές εκδρομές, αλλά σε αυτές που πηγαίνω να μην το έχω μετανιώσει.

  14. #14
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Έχω παρεξηγηθεί αρκετές φορές για το συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς προσωπικά δεν μπορώ τις βόλτες "ένα τσούρμο 20+ μηχανάκια και όλοι είμαστε μια παρέα". Τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Αν είναι αν πάω τέτοια βόλτα καλύτερα να κάτσω σπίτι. Αν είναι να δω αυτούς τους 20+ ανθρώπους (που μπορεί να είναι και αδερφικοί φίλοι) καλύτερα να τους δω στην καφετέρια της γειτονιάς μου. Δεν είναι ανάγκη να μπλέξω την βόλτα με την προσωπική επαφή. Για τον ίδιο λόγο αποφεύγω εκδρομές συλλόγων. Όχι εκδηλώσεις, στις εκδηλώσεις πάω, αλλά στην διαδρομή που κανονίζουν όλοι να πάνε προς την εκδήλωση τους, αποφεύγω να μπω. Θα τους δω στο σημείο προορισμού.

    Βολτάρω σε ημερήσιες εκδρομές σε μικρά σχήματα 3-4 μηχανών. Ταξιδεύω σε πολυήμερα ταξίδια με πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους που ξέρω ότι πέρα από την οδήγηση ταιριάζουμε και στην φιλοσοφία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χάνω πολλές εκδρομές, αλλά σε αυτές που πηγαίνω να μην το έχω μετανιώσει.
    Αν προσθέσω αυτά που λέει ο Daz k Road spirit νομίζω ότι καλύπτωμε απόλυτα...
    Θα πω μόνο ότι υπάρχουν ταξίδια και ταξίδια...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Θέτει ο προορισμός ποιοτικά ή ποσοτικά όρια στις συμμετοχές? ....... ή .......... ας έρθει όλη η παρέα και όλα τα άλλα βρίσκονται

    Προσοχή δε μιλάω για ημι-γνωστούς σε επίπεδο φόρουμ αλλά για παρέα με παιδικούς φίλους συγγενείς κτλ κτλ.

    Κοινώς, μπορείς να πεις σε ένα φίλο ότι «ρε μεγάλε δε παίζει με αυτό το μηχανάκι και με αυτά τα μυαλά να ακολουθήσεις αυτή τη συγκεκριμένη διαδρομή», ............. ή ............... είσαι βλάκας, θύμα των εγωκεντρικών σημείων των καιρών βάζοντας την κατάκτηση ενός προορισμού πάνω από την ανθρώπινη επαφή και επικοινωνία?
    ναι μπορεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κάτι να δείτε ... για προβληματισμό επί του Μέλλοντος...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2008, 23:53
  2. ΘΕΛΩ ΚΑΡΙΝΑ ΓΙΑ Z750 ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ Help!!!!
    από KivraZ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 23:29
  3. Διπλό Ερώτημα προς όλους!
    από villy στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2007, 09:04
  4. Επι του πιεστηριου
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 10:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF