Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.

  1. #1

    Red face Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.

    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα νομίζω οτι έχω καταντήσει ταξιδιάρης τύπος οπότε πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να χτυπήσω μια διαιρούμενη στολή για την ασφάλεια μου.

    Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι λόγω του οτι μένω επαρχία, δεν υπάρχουν μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω νούμερα και να διαλέξω. Σαν διαστάσεις είμαι μεγαλόσωμος. 1.88 υψος, 110 κιλά και έχω και σκεμπέ οπότε θέλω μεγάλουτσικο size. Απο οτι τσέκαρα τους οδηγούς size δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Πιο πολύ μπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια

    Η χρήση της στολης θα είναι Sport Touring και αν και τείνω προς την Alpinestars, σε αυτόν τον τομεα με κέρδισε η Dainese με την Laguna Seca της.

    http://moda2ride.co.uk/image/data/le...20Estiva/1.jpg

    Την εχω βρει στα 750 ευρώ απο Θεσσαλονικη αλλά εχω την εντύπωση οτι ειναι λιγο υπερβολικη για χρήση δρόμου. Μηπως κάνω λάθος; δεν ξερω...

    Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας τι να προσέξω στην αγορά.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    The R is for Respect.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα νομίζω οτι έχω καταντήσει ταξιδιάρης τύπος οπότε πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να χτυπήσω μια διαιρούμενη στολή για την ασφάλεια μου.

    Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι λόγω του οτι μένω επαρχία, δεν υπάρχουν μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω νούμερα και να διαλέξω. Σαν διαστάσεις είμαι μεγαλόσωμος. 1.88 υψος, 110 κιλά και έχω και σκεμπέ οπότε θέλω μεγάλουτσικο size. Απο οτι τσέκαρα τους οδηγούς size δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Πιο πολύ μπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια

    Η χρήση της στολης θα είναι Sport Touring και αν και τείνω προς την Alpinestars, σε αυτόν τον τομεα με κέρδισε η Dainese με την Laguna Seca της.

    http://moda2ride.co.uk/image/data/le...20Estiva/1.jpg

    Την εχω βρει στα 750 ευρώ απο Θεσσαλονικη αλλά εχω την εντύπωση οτι ειναι λιγο υπερβολικη για χρήση δρόμου. Μηπως κάνω λάθος; δεν ξερω...

    Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας τι να προσέξω στην αγορά.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Μη παρεις στολη διαιρουμενη
    Πάρε τζάκετ και παντελονι της ίδιας εταιρίας που ενωνουν μεταξυ τους, ετσι θα έχεις τη δυνατότητα να φοράς το τζακετ ξεχωριστα (γιατι αν παρεις διαιρουμενη το τζακετ ειναι κοντο σαν μπουστακι )

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.981
    Πρόσφατα ήμουν στην ίδια διαδικασία...

    ΜΗΝ πάρεις διαιρούμενη ψάξου για μπουφάν & παντελόνι.

  4. #4
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    ρίξε και μια ματιά εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133420
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rider Προβολή μηνύματος
    ρίξε και μια ματιά εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133420
    Φίλε μου οτι βλέπω πήρες πολύ πράμα εσύ



    Όσον αφορά την λυση Τζάκετ + Παντελόνι από τα λιγα Dainese τζακετ που δοκιμασα στην Θεσσαλονικη περισυ μου φάνηκαν πολυ κοντά. Τελικα ειχα καταληξει να παρω το SPIDI Robotic απο κοντούρα στα 190 ευρω ισα ισα να κανω την δουλεια μου μεχρι τώρα. Παντελονι δεν εχω δοκιμασει ποτέ.

    Μηπως να πεταχτώ αυριο θεσσαλονικη να δοκιμασω και να ψωνίσω; λιγο στα ψιλα που ειδα παντελόνι+τζακετ ειναι ακριβότερα απο στολη...
    The R is for Respect.

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Μηπως να πεταχτώ αυριο θεσσαλονικη να δοκιμασω και να ψωνίσω; λιγο στα ψιλα που ειδα παντελόνι+τζακετ ειναι ακριβότερα απο στολη...
    Πηγαινε μια σαλονικα να δεις και στολη και ξεχωρα

    Οι τιμες εξαρτατε το μοντελο που θα παρεις

  7. #7
    Έχετε δίκιο για τις στολές. Το ίδιο μου πρότειναν και απο το κατάστημα. Να πάρω δηλαδή 2 μεμονωμένα κομμάτια διότι το τζάκετ μόνο του ειναι πολύ κοντό.

    Κατέληξα σε 2 κομμάτια Dainese τα οποία έρχονται παρα πολυ κοντά με την στολή και σε αποψη Look και σε τεχνικά.

    Όσον αφορά τα sliders στα γόνατα μπορώ αν θέλω να τα βγάλω ή είναι fix η βάση τους; Θα είναι λίγο υπερβολή να κυκλοφορείς με fazer 600 και sliders νομίζω...
    The R is for Respect.

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    ........

    Όσον αφορά τα sliders στα γόνατα μπορώ αν θέλω να τα βγάλω ή είναι fix η βάση τους; Θα είναι λίγο υπερβολή να κυκλοφορείς με fazer 600 και sliders νομίζω...
    δεν το θεωρω υπερβολη αλλα αν δεν θες τις ξυστρες απλα βγαλτες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Καλημέρα και πάλι σε ολα τα παιδιά.

    Τελικά μετά απο ατέλειωτες ώρες ψαξίματος Και δοκιμών κατέληξα σε Τζάκετ και Παντελόνι ξεχωριστά. Πήρα το Dainese Super Speed Pelle και το Dainese Delta Pro. Φυσικά ενώνονται μεταξύ τους με φερμουάρ οπότε έρχομαι κοντά σε αυτό που ζητούσα εξαρχής. Δεν ξερω αν έκανα touring επιλογή, νομίζω ξέφυγα προς το Racing αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο styling και την ποιότητα της Dainese σε ορισμένα κομμάτια.

    Ήθελα να δοκιμάσω και την μονοκόμματη στολή της SPIDI, ιδια με αυτήν που εχει ο Crutchlow στο MotoGP η οποία ΤΑ ΣΠΑΕΙ εμφανισιακά αλλά δυστυχώς δεν είχε στο size μου. Ηθελα ομως να το αναφέρω σε όποιον θελει μονοκοματη οτι φαινόταν πολύ τούμπανο και καλο θα ηταν να την δει. Δεν ξερω τεχνικά που κατατάσσεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό ομως...
    The R is for Respect.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    μια χαρα ειναι η spidi.

    καλοριζικα τα δερματα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    καλορίζικα και καλοταξίδευτα!
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2008
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και πάλι σε ολα τα παιδιά.

    Τελικά μετά απο ατέλειωτες ώρες ψαξίματος Και δοκιμών κατέληξα σε Τζάκετ και Παντελόνι ξεχωριστά. Πήρα το Dainese Super Speed Pelle και το Dainese Delta Pro. Φυσικά ενώνονται μεταξύ τους με φερμουάρ οπότε έρχομαι κοντά σε αυτό που ζητούσα εξαρχής. Δεν ξερω αν έκανα touring επιλογή, νομίζω ξέφυγα προς το Racing αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο styling και την ποιότητα της Dainese σε ορισμένα κομμάτια.

    Ήθελα να δοκιμάσω και την μονοκόμματη στολή της SPIDI, ιδια με αυτήν που εχει ο Crutchlow στο MotoGP η οποία ΤΑ ΣΠΑΕΙ εμφανισιακά αλλά δυστυχώς δεν είχε στο size μου. Ηθελα ομως να το αναφέρω σε όποιον θελει μονοκοματη οτι φαινόταν πολύ τούμπανο και καλο θα ηταν να την δει. Δεν ξερω τεχνικά που κατατάσσεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό ομως...
    αν μπορεις πες μας τι νουμερο μπουφαν και παντελονι πηρες ευχαριστω

  13. #13
    Παρομοια φαση μάγκες και γω . Κατοχος ενός gsr , εχω ενα δερματινο της sidi μπουφάν (t2) και αναρωτιέμαι αξίζει να αγορασω ενα δερμάτινο παντελόνι sidi να το συνδεσω με το ανωτερω ή να κοιταξω για ολόσωμη. Επισης η ολόσωμη που ειναι για χρηση πίστας πχixon galactica μπορει να φορεθεί για touring χρηση σε συνδυασμο με ενα ισοθερμικό και αδιαβροχο στην χειρότερη;
    thnx εκ των προτέρων
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Παρομοια φαση μάγκες και γω . Κατοχος ενός gsr , εχω ενα δερματινο της sidi μπουφάν (t2) και αναρωτιέμαι αξίζει να αγορασω ενα δερμάτινο παντελόνι sidi να το συνδεσω με το ανωτερω ή να κοιταξω για ολόσωμη. Επισης η ολόσωμη που ειναι για χρηση πίστας πχixon galactica μπορει να φορεθεί για touring χρηση σε συνδυασμο με ενα ισοθερμικό και αδιαβροχο στην χειρότερη;
    thnx εκ των προτέρων
    Η ολοσωμη ειναι ολοσωμη οτι χρησης και να ειναι, με τις οποιες δυσκολιες στο βαλε-βγαλε κτλ.
    Βεβαια η προστασια που νιωθεις οτι σου προσφέρει σε σχεση με ενα σετ που το συνδεεις με φερμουαρ, δε επιδέχεται συγκριση.

    Αν δε σκοπευεις να μπαινεις πιστα(σε ποια λεει? ) καλυτερα πάρε ενα παντελονι να το ενωσεις

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Εγω ρε παιδιά μια χαρά είμαι με διαιρούμενη. ΟΚ ειναι λιγο κοντό το μπουφάν είμαι και ψηλός, αλλά δεν τρέχει τίποτα.
    Το φοράω μια χαρά χωρίς πρόβλημα εδω και 10 χρόνια.
    Μια διαιρούμενη είναι αρκετά πιο φτηνή για ιδια μάρκα/ποιότητα απ ότι ενα σετ μπουφάν/παντελονι και πιθανόν να παρέχει και καλύτερη σύνδεση των δύο κομματιών, εκτός του οτι τα δύο κομμάτια της διαιρούμενης ειναι φτιαγμένα να εξ αρχής να συνεργάζονται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  2. Πρόταση για Sport touring μηχανή...
    από gispy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 03:11
  3. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  4. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF