Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2013
    Μηνύματα
    8

    Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....

    παιδια καλησπερα!ειμαι καινουργιος στο site και στις μηχανες!ειμαι 18 χρονων και συφμωνα με τις ισχυουσες διαταξεις μπορω να βγαλω διπλωμα για μηχανη εως 125cc.εχω καταληξει σε τρεις μηχανες για τις οποιες θα ηθελα να ακουσω γνωμες!αυτες ειναι:
    1)honda cbr125
    2)yamahafyz r125
    3)aprilia rs 125

    εχω διαβασει εδω στο σαιτ μια συζητηση για την aprilia και την yamaha αλλα θα ηθελα να ρωτησω τι καταναλωση εχουν αυτες οι μηχανες στα 100km(με μια κανονικη οδηγηση),ποια απο αυτες τις μηχανες κινειται ευκολα και στην πολη και τι τελικες ποιανουν???ξερω οτι η aprilia ειναι λιγο ιδιαιτερη αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις σας για τα εξοδα συντηρησης για τις τρεις αυτες μηχανες!σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!(σορρυ αν εγραψα σε λαθος θεμα)

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το RS δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα 2 που έβαλες. Δίχρονο με πολλά περισσότερα άλογα & χωρίς το μηχανόφρενο του κινητήρα. Σαφώς είναι το καλύτερο μηχανάκι από τα 3, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι σίγουρα θα το γουστάρεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2013
    Μηνύματα
    8
    ναι το ξερω οτι ειναι αλλο πραγμα η aprilia απλα απ οτι ειδατε μου αρεσουν οι spor μηχανες και με τετοιο οριοκυβικων δεν εχω πολλες επιλογες για αυτο τις εβαλα και τις τρεις!τωρα αυτο που αναφερεις περι διχρονου σημαινει και περισσοτερα εξοδα ετσι???περισσοτερο κλεινω προς την 1 και 2 αλλα ηθελα να ακουσω γνωμες και για την aprilia!σε ευχαριστω για την απαντησση σου!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    CBR 125 , με τίμησε όταν το είχα 2 χρόνια σε ταξίδια με κατανάλωση με τα βίας 2.5-3 / 100 λίτρα.

    Τελική έβλεπα μόνος μου καθαρά περίπου στο 130 περίπου. Με δικάβαλο 110-115.
    Προβλήματα;
    Κανένα!
    Είναι Honda
    Μια φορά το μόνο που μου έτυχε ήταν σκουπίδι μέσα στην βενζίνη αν το λες σαν πρόβλημα.
    Έκανα μαζί του περίπου 30.000 χλμ . και , ναι έκανα ταξίδια μαζί του Βέροια - Καβάλα - Κατερίνη κτλ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2013
    Μηνύματα
    8
    ok!δηλαδη απ οτι καταλαβα το honda ειναι εργαλειο!!!για το yamaha ξερουμε τιποτα???

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2013
    Μηνύματα
    8
    κανεις για τη yamaha??για δικαβαλο ποια απο τις συο ειναι καλυτερη???η honda ή η yamaha??

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Commando* Προβολή μηνύματος
    κανεις για τη yamaha??για δικαβαλο ποια απο τις συο ειναι καλυτερη???η honda ή η yamaha??
    Για αυτό έχω να σου πώ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Το CBR , είναι πολύ πιο άνετο.
    Καταρχίν σχεδόν είστε στο ίδιο ύψος.Ενώ το YZF είναι "επιθετικό" και αρκετά ψηλά,δηλαδή ο άλλος τα διπλώνει για τα καλά τα γόνατα του.

    Δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη περαιτέρω για το YZF ,όσα ξέρω σου απάντησα

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2013
    Μηνύματα
    8
    Καλησπερα. Το RS δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν.Ειχα (τοτε) μοντελο του 2000, διχρονο, 30 αλογα,160 τελικη,πλαισιαρα,ψαλιδαρα κλπ.Τα ειχε τα προβληματακια του,ειδικα με το power valve (ετσι λεγοταν αν θυμαμαι καλα),επινε πολυ λαδακι μιξης και γενικα ηθελε προσοχη στην συντηρηση.Τα σημερινα ειναι 4χρονα με 15 αλογα στον τροχο για να καλυπτονται απο το μικρο διπλωμα,ασε που μολις ειδα οτι απουσιαζει η αλουμινενια ψαλιδαρα banana ξενερωσα επιτοπου.Εχει ηρεμισει πολυ το Aprilia,και πλεον μονο το ονομα του (αν και ελαφρως αλαγμενο) θυμιζει παλιες εποχες και νικες στα GP.Αφου οι επιδοσεις ειναι πλεον στα ιδια επιπεδα με τα αλλα 2 που αναφερεις,οι ιαπωνες κερδιζουν σε θεμα αξιπιστιας και συντηρησης.Τσιμπα οποιο απο τα δυο σου αρεσει στο ματι.

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    και μονο την μεταπωληση σκεφτομενος πας για το χοντακι.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antartis Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα. Το RS δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν.Ειχα (τοτε) μοντελο του 2000, διχρονο, 30 αλογα,160 τελικη,πλαισιαρα,ψαλιδαρα κλπ.Τα ειχε τα προβληματακια του,ειδικα με το power valve (ετσι λεγοταν αν θυμαμαι καλα),επινε πολυ λαδακι μιξης και γενικα ηθελε προσοχη στην συντηρηση.Τα σημερινα ειναι 4χρονα με 15 αλογα στον τροχο για να καλυπτονται απο το μικρο διπλωμα,ασε που μολις ειδα οτι απουσιαζει η αλουμινενια ψαλιδαρα banana ξενερωσα επιτοπου.Εχει ηρεμισει πολυ το Aprilia,και πλεον μονο το ονομα του (αν και ελαφρως αλαγμενο) θυμιζει παλιες εποχες και νικες στα GP.Αφου οι επιδοσεις ειναι πλεον στα ιδια επιπεδα με τα αλλα 2 που αναφερεις,οι ιαπωνες κερδιζουν σε θεμα αξιπιστιας και συντηρησης.Τσιμπα οποιο απο τα δυο σου αρεσει στο ματι.
    Υπάρχει το RS4 125 που είναι τετράχρονο αλλά και το κλασικό δίχρονο RS 125...
    Τουλάχιστον αυτά έχει στο site της η Aprilia.

  11. #11
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Αν θες μουρη παρε το γιαμαχα,
    αν δε σε νοιαζει τοσο η ομορφια και το θελεις για καθημερινο εργαλειο παρε το χοντα
    αν παλι θες και μουρη και γκαζι παρε το απριλια (το 2χρονο)

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    δεν ξέρω αν η άποψη μου παίζει ρόλο παρότι έκανα τόσα χλμ. μέ ένα CBR125 και ότι χρειαζόταν του το έδινα στα Service,στα όλα του.

    Προσωπικά και μόνο πιστεύω οτι η καλύτερη επιλογή σου είναι να πάρεις ένα Hondακι,θα δείς
    + Είναι και ξεκούραστο όσο γίνεται για "SuperSport"

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    ........
    + Είναι και ξεκούραστο όσο γίνεται για "SuperSport"
    δεν εχεις καβαλησει αλλα ss ετσι?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    καβαλάει τ' όνειρό του

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν εχεις καβαλησει αλλα ss ετσι?
    εκτός απο το δικό μου;Αρκετά :P
    Απλά το γράφω,γιατί όσο να'ναι είναι ένα μικρούλικο ξεκούραστο μηχανάκι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28
  4. Βοήθεια για αγορά καινούργιας Sv
    από greg64 στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 11:47
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF