Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Παλμικός αποθειικωτής μπαταριών

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248

    Παλμικός αποθειικωτής μπαταριών

    Αντιγρφη απο αλλο site ....

    Το 2000 είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο του Alastair Couper στο τεύχος 77 (June / July 2000) του Αμερικανικού περιοδικού Home Power [συνημμένο αρχείο]
    Ο Couper πρότεινε ένα απλό κύκλωμα για τη δημιουργία παλμών σχετικά υψηλού voltage και amperage με τροφοδοσία από την ίδια την μπαταρία.
    Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
    να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
    με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά).
    Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ
    των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία.
    Με πολύ μικρό κόστος αγόρασα τα υλικά του κυκλώματος του Couper, και χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία, έφτιαξα σε πλακέτα το κυκλωματάκι το οποίο
    δουλεύει πολύ καλά, και τραβάει κάπου 0.03Α (δεν έχω μεγαλύτερη ακρίβεια μέτρησης). Δεν έβαλα ακριβώς τον τύπο του MOSFET και της γρήγορης
    διόδου που ορίζει το κύκλωμα, αλλά κάποια ισοδύναμα. Ούτως ή άλλως, ορισμένα υλικά δεν χρειάζεται να είναι στο ακριβώς, όπως πχ στα πηνία.
    Ο Φανός στα Εξάρχεια πάντως έχει μέχρι και τα σωστά πηνιάκια. Το κύκλωμα χωρά άνετα σε μία πλακετίτσα περίπου 4 x 6 cm, και αν θέλει κάποιος
    μπορεί να το κάνει ακόμα μικρότερο. Εγώ ως πρωτάρης δεν έκανα βέλτιστη χρήση της πλακέτας.
    Το εντυπωσιακό είναι ότι η μπαταρία στην οποία κάνω δοκιμές με τον αποθειικωτή παρουσίασε άμεσα ελαφρά αύξηση του voltage (παρά την κατανάλωση ενέργειας),
    ενώ σε περιοδικές φορτίσεις με ένα απλό float charger δείχνει να αντιδρά όλο και καλύτερα κρατώντας υψηλότερο βαθμό φόρτισης.
    Το κύκλωμα κάνει το εξής: ένας πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία στο 95% του χρόνου, και στο υπόλοιπο 5% το κύκλωμα εκφορτίζει τον
    πυκνωτή μέσω ενός πηνίου επιστρέφοντας ένα παλμό με σχετικά υψηλό voltage και κάποια ένταση στην μπαταρία. Και όλα αυτά 1000 φορές το δευτερόλεπτο.
    [Βάζοντας το αυτί κοντά στο MOSFET που ανοιγοκλείνει το κύκλωμα, μπορεί να ακούσει κανείς τον οξύ ήχο του 1 KHz με την οποία έχει ρυθμιστεί να
    οδηγείται το MOSFET από το ολοκληρωμένο 555].
    Με παλμογράφο ή πολύμετρο με ένδειξη peak voltage έχουν μετρηθεί μέχρι 55V και 6Α από άλλους ιδιοκατασκευαστές, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια εργαλεία.
    Αντίθετα, πρόσθεσα ένα μικρό κυκλωματάκι με έναν ακόμα πυκνωτή+αντίσταση και δίοδο, μήπως και πάρω κάποια ένδειξη του voltage του παλμού.
    Κάπως μάταια βέβαια, αφού το απλό πολύμετρό μου δεν προλαβαίνει να αρπάξει την ένδειξη της μέγιστης διαφοράς δυναμικού, και το πολύ δείχνει 18V.
    Ένα αναλογικό βολτόμετρο που δοκίμασα δείχνει ακόμα χαμηλότερα, αφού τρώει περισσότερη ενέργεια από τον πυκνωτή για να κρατήσει την ένδειξή του.
    Εστω κι έτσι όμως, αυτό το voltage είναι μία χρήσιμη ένδειξη. Όσο προχωράει η διαδικασία της απο-θειίκωσης και πέφτει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας,
    τόσο μειώνεται το peak voltage. Αρκεί λοιπόν να παρακολουθεί κανείς την εξέλιξη της ένδειξης αυτής, χωρίς απαραίτητα να έχει την πραγματική τιμή, για να
    καταλάβει την πορεία της αποθείκωσης. Αν βέβαια υπάρχει το κατάλληλο όργανο μέτρησης, ακόμα καλύτερα. Σε μία πλήρως αποθειικωμένη μπαταρία οι παλμοί δεν ξεπερνάνε τα 20V.
    Από όσο έχω διαβάσει, πολλοί αφήνουν το κύκλωμα μόνιμα σε σύνδεση πάνω στη μπαταρία και κατά τη διάρκεια χρήσης του αμαξιού, καθώς δεν υπάρχει επίδραση
    στα ηλεκτρονικά (η μπαταρία απορροφά όλο τον παλμό).
    Πάντως, καλό είναι όσο διαρκεί η αποθείκωση να υπάρχει συνεχής ή περιστασιακή φόρτιση χαμηλής ισχύος με κάποιο trickle charger ώστε να μην εκφορτίζεται
    πολύ η μπαταρία και αντιστρέφουμε αυτό που θέλουμε να πετύχουμε. Είπαμε, είναι αργή διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει κάμποσες βδομάδες.
    Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο, ας ψάξουν στο google με τις λέξεις desulfator (έτσι το γράφουν όλοι οι Αμερικανοί, αν και το σωστό είναι το desulphator)
    και Alastair Couper. Μερικοί έχουν κάνει μικροεπεμβάσεις στο κύκλωμα, όπως η εταιρεία Frontier Springs (βάλτε κι αυτό στο google αν θέλετε), αλλά κατά βάση
    το αρχικό σχέδιο είναι μια χαρά.
    Από όσα έχουν αναφέρει παλιότεροι χρήστες, εφόσον μία μπαταρία

    δεν έχει δομικά προβλήματα (να έχουν ραγίσει οι πλάκες, να έχει βραχυκυκλώσει κλπ),
    κρατά τουλάχιστον 11,7V μετά από φόρτιση

    τότε μπορεί να επανέλθει σε καλή κατάσταση με τον αποθειικωτή.
    Χρήστες αναφέρουν ότι κρατάνε τις μπαταρίες τους άνετα για τουλάχιστον 5, έως και 8-10 χρόνια έναντι 2 ετών πριν τη χρήση αποθειικωτή.
    Σημειωτέον, ότι η αποθείκωση δουλεύει και στις κλειστές μπαταρίες (τύπου «συναγερμού»), αλλά και στις παλιές μπαταρίες NiCd.

    http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

    εγω το έφτιαξα και το δοκίμασα σε μπαταρία μολύβδου 12ν 7,2Αh με θεαματικά αποτελέσματα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    η υλοποίηση της κατασκευής εγινε σε διάτρητη πλακέτα και προστέθηκε και ενα ψηφιακό βολτόμετρο ( απο το ebay 1,59 λιρες http://www.ebay.co.uk/itm/Hotsell-LE...00472568186%26 )

    ο ενας διακόπτης ειναι για να συνδέει το βολτόμετρο για τον έλεγχο της τάσης της μπαταρίας
    και ο δεύτερος ειναι μια μετατροπή που έκανα για να εχω δυο συχνότητες , 1ΚΗz & 10KHz
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_6642.jpg‎   IMG_6643.jpg‎   IMG_6647.jpg‎  

  3. #3
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Ενδιαφερον Κωστα!! Θα το δοκιμασω και εγω να δω τι κανει!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Χρήστο το κύκλωμα καθώς και το κόστος αυτού ειναι τόσο χαμηλό που αξίζει τον κόπο !

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Πάρα πολύ ωραίος

  6. #6
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Τα συγχαρητηρια μου κυριε!!!
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    ευχαριστουμε για την ενημερωση....

    μαλλον θα το δοκιμασω και εγω!!!


  8. #8
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Πάρα πολύ καλή κατασκευή και άκρα ενδιαφέρουσα.Η δική μου μπαταρία είναι ήδη 5 ετών και δουλεύει αψογα μέχρι στιγμής αλλά την έχω φορτίσει ήδη μία φορά λόγω ακινησίας 3 μηνών (δέν έκανα προσπάθεια να τραβήξω μίζα) αλλά είχε αρκετά αμπέρ και βόλτ τελικά να δώσει εκκίνηση όταν την έβαλα στον φορτιστή.

    Στήν ουσία αυτό το κύκλωμα είναι τροφοδοτούμενο από την μπαταρία??Yparxei kapoio link me etoimo to kitaki me ti xreiazetai san do it yourself?
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    βρήκα ενα αλλο το οποίο μπαίνει σε σειρά με τον φορτιστεί που μπορεί να εχετε και νομίζω οτι υπάρχει και σε κιτ

    http://www.barkeraircraft.com/files/...eb_layout_.pdf

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    Αντιγρφη απο αλλο site ....

    Το 2000 είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο του Alastair Couper στο τεύχος 77 (June / July 2000) του Αμερικανικού περιοδικού Home Power [συνημμένο αρχείο]
    Ο Couper πρότεινε ένα απλό κύκλωμα για τη δημιουργία παλμών σχετικά υψηλού voltage και amperage με τροφοδοσία από την ίδια την μπαταρία.
    Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
    να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
    με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά).
    Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ
    των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία.
    Με πολύ μικρό κόστος αγόρασα τα υλικά του κυκλώματος του Couper, και χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία, έφτιαξα σε πλακέτα το κυκλωματάκι το οποίο
    δουλεύει πολύ καλά, και τραβάει κάπου 0.03Α (δεν έχω μεγαλύτερη ακρίβεια μέτρησης). Δεν έβαλα ακριβώς τον τύπο του MOSFET και της γρήγορης
    διόδου που ορίζει το κύκλωμα, αλλά κάποια ισοδύναμα. Ούτως ή άλλως, ορισμένα υλικά δεν χρειάζεται να είναι στο ακριβώς, όπως πχ στα πηνία.
    Ο Φανός στα Εξάρχεια πάντως έχει μέχρι και τα σωστά πηνιάκια. Το κύκλωμα χωρά άνετα σε μία πλακετίτσα περίπου 4 x 6 cm, και αν θέλει κάποιος
    μπορεί να το κάνει ακόμα μικρότερο. Εγώ ως πρωτάρης δεν έκανα βέλτιστη χρήση της πλακέτας.
    Το εντυπωσιακό είναι ότι η μπαταρία στην οποία κάνω δοκιμές με τον αποθειικωτή παρουσίασε άμεσα ελαφρά αύξηση του voltage (παρά την κατανάλωση ενέργειας),
    ενώ σε περιοδικές φορτίσεις με ένα απλό float charger δείχνει να αντιδρά όλο και καλύτερα κρατώντας υψηλότερο βαθμό φόρτισης.
    Το κύκλωμα κάνει το εξής: ένας πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία στο 95% του χρόνου, και στο υπόλοιπο 5% το κύκλωμα εκφορτίζει τον
    πυκνωτή μέσω ενός πηνίου επιστρέφοντας ένα παλμό με σχετικά υψηλό voltage και κάποια ένταση στην μπαταρία. Και όλα αυτά 1000 φορές το δευτερόλεπτο.
    [Βάζοντας το αυτί κοντά στο MOSFET που ανοιγοκλείνει το κύκλωμα, μπορεί να ακούσει κανείς τον οξύ ήχο του 1 KHz με την οποία έχει ρυθμιστεί να
    οδηγείται το MOSFET από το ολοκληρωμένο 555].
    Με παλμογράφο ή πολύμετρο με ένδειξη peak voltage έχουν μετρηθεί μέχρι 55V και 6Α από άλλους ιδιοκατασκευαστές, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια εργαλεία.
    Αντίθετα, πρόσθεσα ένα μικρό κυκλωματάκι με έναν ακόμα πυκνωτή+αντίσταση και δίοδο, μήπως και πάρω κάποια ένδειξη του voltage του παλμού.
    Κάπως μάταια βέβαια, αφού το απλό πολύμετρό μου δεν προλαβαίνει να αρπάξει την ένδειξη της μέγιστης διαφοράς δυναμικού, και το πολύ δείχνει 18V.
    Ένα αναλογικό βολτόμετρο που δοκίμασα δείχνει ακόμα χαμηλότερα, αφού τρώει περισσότερη ενέργεια από τον πυκνωτή για να κρατήσει την ένδειξή του.
    Εστω κι έτσι όμως, αυτό το voltage είναι μία χρήσιμη ένδειξη. Όσο προχωράει η διαδικασία της

    τότε μπορεί να επανέλθει σε καλή κατάσταση με τον αποθειικωτή.
    Χρήστες αναφέρουν ότι κρατάνε τις μπαταρίες τους άνετα για τουλάχιστον 5, έως και 8-10 χρόνια έναντι 2 ετών πριν τη χρήση αποθειικωτή.
    Σημειωτέον, ότι η αποθείκωση δουλεύει και στις κλειστές μπαταρίες (τύπου «συναγερμού»), αλλά και στις παλιές μπαταρίες NiCd.

    http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

    εγω το έφτιαξα και το δοκίμασα σε μπαταρία μολύβδου 12ν 7,2Αh με θεαματικά αποτελέσματα

    ποιο απο τα δυο κυκλωματα εφτιαξες;
    και δεν εχω καταλαβει σε πιοα σημεια ,βαζεις την ..παροχη .βλεπω μονο το+ και το - των 12 βολτ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

    μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DESULPHATOR.jpg‎  

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf
    μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω
    Σε ρωτάει ο άνθρωπος, που μπαίνει η παροχή...??

    (και σωστα, γιατί στο σχήμα δεν φαίνεται κάτι και δεν εξηγείς ότι η σύνδεση γίνεται παράλληλα με την μπαταρία, ώστε η "κανονική" φόρτιση να γίνεται από τον οποιονδήποτε κλασσικό φορτιστή...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    το σχέδιο που ανέβασα θεώρησα οτι το λέει καθαρά, 12ν lead acid battery ......

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    το σχέδιο που ανέβασα θεώρησα οτι το λέει καθαρά, 12ν lead acid battery ......
    Δεν κατάλαβες την απορία του ανθρώπου...

    Δεν φαίνεται πουθενά στο σχέδιο καμιά πηγή ενέργειας, πλην της μπαταρίας, οπότε είναι λογικό να ρωτάει...

    Υ.Γ.
    Έχεις δοκιμάσει το κύκλωμα με τον φορτιστή επάνω στην μπαταρία..??
    (με κάποια "βαρβάτη" δίοδο, εννοείται..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    φυσικά και γίνετε να έχεις και τον φορτιστεί επάνω στην μπαταρία

    υπάρχει και έτοιμη συσκευή με το αναλογο video

    http://www.batterytechsolutions.com/...r#.Ue6nqdJ7LCe

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστής μπαταριών....
    από dimitrism στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2016, 06:00
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 11:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF