Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Παίδες καλησπέρα είμαι καινούργιος στην ομάδα, συγχωρέστε μου τα οποία λάθη η παραλήψεις. Λοιπόν έχω το tiger 800 και θέλω να βάλω πλαινές βαλίτσες έχω τας ήδη top case givi 52ltr. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είναι πιο σωστά για την καλύτερη οδήγηση της μηχα ης να βάλω δεξιά 33λιτρα που ναι η εξατμιση και αριστερά 42 για να ισοσταυμιστουν η Όχι δεν υπάρχει λόγος; με 2 33λιτρων ειμαι οκ και ΑΣΦΑΛΗΣ στην οδήγηση, σας ευχαριστώ.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giwrgisr Προβολή μηνύματος
    Παίδες καλησπέρα είμαι καινούργιος στην ομάδα, συγχωρέστε μου τα οποία λάθη η παραλήψεις. Λοιπόν έχω το tiger 800 και θέλω να βάλω πλαινές βαλίτσες έχω τας ήδη top case givi 52ltr. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είναι πιο σωστά για την καλύτερη οδήγηση της μηχα ης να βάλω δεξιά 33λιτρα που ναι η εξατμιση και αριστερά 42 για να ισοσταυμιστουν η Όχι δεν υπάρχει λόγος; με 2 33λιτρων ειμαι οκ και ΑΣΦΑΛΗΣ στην οδήγηση, σας ευχαριστώ.
    Η απόσταση των βαλιτσών από την μηχανή καλό θα είναι να είναι ιδια.
    Συνήθως , αυτό το διασφαλίζουν οι σωστές βάσεις. Παντα , ανάλογα με το σύστημα βαλιτσών που έχεις .Πολλά σετ βαλιτσών έχουν μικρότερη βαλίτσα από την μεριά της εξάτμισης γι αυτό τον λογο.
    Ιδανικό θα ήταν , μιας και μιλάμε για ον οφφ, οι βαλίτσες να μην προεξέχουν πολύ περισσότερο απο το τιμόνι για να εχεις καλύτερή αίσθηση του όγκου της μηχανής.
    Όπως κα να εχει , το σημαντικο είναι να μοιράζεις σωστά το βάρος στις δυο βαλίτσες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giwrgisr Προβολή μηνύματος
    Παίδες καλησπέρα είμαι καινούργιος στην ομάδα, συγχωρέστε μου τα οποία λάθη η παραλήψεις. Λοιπόν έχω το tiger 800 και θέλω να βάλω πλαινές βαλίτσες έχω τας ήδη top case givi 52ltr. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είναι πιο σωστά για την καλύτερη οδήγηση της μηχα ης να βάλω δεξιά 33λιτρα που ναι η εξατμιση και αριστερά 42 για να ισοσταυμιστουν η Όχι δεν υπάρχει λόγος; με 2 33λιτρων ειμαι οκ και ΑΣΦΑΛΗΣ στην οδήγηση, σας ευχαριστώ.
    Σημασια εχει η ιση κατανομη του βαρους των αντικειμενων που βαζεις μεσα στις βαλιτσες.

    Πρακτικα ομως, ακομα και αρκετα λαθος κατανομη να κανεις, στην οδηγηση δυσκολα θα καταλαβεις κατι.

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Σημασια εχει η ιση κατανομη του βαρους των αντικειμενων που βαζεις μεσα στις βαλιτσες.

    Πρακτικα ομως, ακομα και αρκετα λαθος κατανομη να κανεις, στην οδηγηση δυσκολα θα καταλαβεις κατι.
    όπως ακριβώς τα λες, όσο και ανόμοια να τις φορτώσεις η μηχανή θα βρει την θέση ισορροπίας της κι εσύ μια χαρά θα οδηγήσεις.
    Πρόσφατα έκανα με την χοντρή περίπου 500 Km δικάβαλος με την μία βαλίτσα ασήκωτη και την άλλη πούπουλο. Δεν γινόταν διαφορετικά, δεν μπορούσε να καταμεριστεί το φορτίο γιατί ήταν συμπαγές.
    Κανένα πρόβλημα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Ότι είπαν οι φίλοι παραπάνω. Έχω την ίδια givi Trk 52 σαν κεντρική και δύο 40λιτρες πλαϊνές της Givi. Μπες και στην ιστοσελίδα της εταιρείας και δες τι συστήνει για το εργαλείο σου. Καλό θα είναι πάντως να κατανεμεις σωστά το βάρος. Τυχόν μικροδιαφορες δεν γίνονται αντιληπτες.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα παιδιά, αφενός σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας. Εν κατακλείδι μιλάμε για 2 βαλίτσες διαφορετικού όγκου και μεγέθους σε λιτρα στις οποίες θα φορτώσω τα ίδια κιλά αλλά με διαφορετικό όγκο στην κάθε μία, με αυτό τον τρόπο θα επιτύχω την ίση κατανομή βάρους, μιλάω σωστά;

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giwrgisr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά, αφενός σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας. Εν κατακλείδι μιλάμε για 2 βαλίτσες διαφορετικού όγκου και μεγέθους σε λιτρα στις οποίες θα φορτώσω τα ίδια κιλά αλλά με διαφορετικό όγκο στην κάθε μία, με αυτό τον τρόπο θα επιτύχω την ίση κατανομή βάρους, μιλάω σωστά;
    αν τα κάγκελα ειναι σε ίση αποσταση να βάλεις τις ίδιες βαλιτσες. έιναι τοσο το έξτρα βαρος που η εξάτμιση δεν κάνει καμια δοαφορά. εγω βάζω και ιμαντα γιατι σε δυνατη λακούβα μια βαρια βαλίτσα μπορεί να φύγει. πολύ δυσκολο ειδικα στις επωνυμες αλλα έχει συμβει και ειναι πολύ πιθανό να κάνεις σοβαρό ατυχημα σε κάποιον πίσω σου.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν βαλεις τις εγοστασιακες, τοτε οι βαλιτσες θα ειναι διαφορετικες. Αν βαλεις after market (πχ givi) τοτε δεν εχει νοημα να βαλεις 2 διαφορετικες βαλιτσες. Βαλε 2 ιδιες (για να δειχνει και πιο συμμετρικο στο ματι το μηχανακι) και προσπαθησε να μοιραζεις ισα το βαρος. Το σχημα και τα λιτρα της βαλιτσας δεν εχουν σχεση με το βαρος που εσυ θα βαλεις μεσα.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα Kons.θα ήθελα να σε ρωτήσω πως είναι οι 40ρες επάνω στην μηχανή σε ταξίδι, άνετες; Θεωρείς ότι θα ναι "μικρες" οι 33ρες εάν τις πάρω; δεν αξίζουν; Η διαφορά του όγκου τους συγκριτικά με τις 40 τις δικές σου είναι μεγάλη; Σε έχουν βολέψει; θα μου πρότεινες να πάρω σαν τις δικές σου; Givi TRK46N Trekker έχεις; σε αυτό τον τύπο προσανατολιζομαι αλλά τις 33ρες.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giwrgisr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Kons.θα ήθελα να σε ρωτήσω πως είναι οι 40ρες επάνω στην μηχανή σε ταξίδι, άνετες; Θεωρείς ότι θα ναι "μικρες" οι 33ρες εάν τις πάρω; δεν αξίζουν; Η διαφορά του όγκου τους συγκριτικά με τις 40 τις δικές σου είναι μεγάλη; Σε έχουν βολέψει; θα μου πρότεινες να πάρω σαν τις δικές σου; Givi TRK46N Trekker έχεις; σε αυτό τον τύπο προσανατολιζομαι αλλά τις 33ρες.
    Καλημέρα φίλε. Εάν κανείς ταξίδι διπλός και η κοπέλα είναι συντηρητική στο τι θα κουβαλήσει τότε οι 40ρες είναι ότι πρέπει χωρίς να έχεις μεγάλο όγκο στα πλευρά σου. Αυτές είναι https://www.givi.it/m//side-hardbags/Monokey/E360
    Τις 33αρες για δύο άτομα τις αποριψα δεν επαρκούν και διαφέρουν κατά 14 λίτρα συνολικά κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Οι 46αρες TRK46 είναι υπέροχες αλλά βγαίνουν 4 πόντους επιπλέον σε κάθε πλευρά και με σημαντική διαφορά σε κόστος. Μετά τα αλλεπάλληλα ταξιδάκια που έκανα με την γυναίκα είδα ότι οι 40αρες είναι το ελάχιστο αλλά ιδανικό που μπορείς να βάλεις έχοντας βέβαια και την TRK52 σαν κεντρική. Εάν είσαι μόνος οι 33αρες είναι υπεραρκετες. Για μένα καλύτερα να σου περισσεύει ελεύθερος χώρος παρά να σου λείπει.
    Στο ταξίδι είναι υπέροχες και απροβληματιστες δοκιμασμένες μέχρι 140 χλμ. αφού έχουν και καλή αεροδυναμική. Η άνεση σας θα παραμείνει ίδια δεν αλλάζει κάτι. Καλό θα είναι να έχεις κεντρικό σταντ για τα φορτωματα και να προσέξετε το ανέβα κατέβα. Εφόσον έχεις αποφασίσει να βάλεις βαλίτσες από την συγκεκριμένη εταιρεία βάλε τις βάσεις και στη συνέχεια μπορείς να δοκιμάσεις επιτόπου τις βαλίτσες που σκέφτεσαι για να τις δεις οπτικά και σαν όγκο. Θεωρώ όμως τα 40 λίτρα το ιδανικό μέσο όρο για όλες τις χρήσεις.
    Το μόνο που μου ξυνιζει λίγο σε αυτές που έχω είναι ο παλιός τρόπος κλειδώματος σε αντίθεση με την σειρά TRK που έχει βελτιωθεί. Τις Ε360 ίσως μπορείς να τις βρεις με κάτω από 100ρικο την μια και σε συνδυασμό με τις βάσεις μπορείς να πετύχεις πολύ καλή τιμή.
    Ελπίζω να σε κάλυψα
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 25/08/2018 στις 13:05.
    Mil. Spec.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Εντάξει, αδερφέ με υπερκάλυψες μπορώ να πω και με έπεισες συνάμα στο να κινηθώ σε 46TRK, ευχαριστώ πολύ.Έκανα ήδη κινήσεις τηλεφωνικά Κ με email με Mega stock bazaar και μοτοκίνηση, ώστε να δω πόσο κοστίζουν και εάν υπάρχει διαθεσιμότητα. Έχεις άποψη για τα συγκεκριμένα καταστήματα; ή κάποια άλλη πρόταση;

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Λοιπόν, μιλώντας για GIVI, στο site τους μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες.

    Για την μηχανή σου το link είναι ΑΥΤΟ. Αν έχεις το μοντέλο του '18 κάνεις πίσω και το διαλέγεις. Προσοχή, οι βάσεις ΔΕΝ είναι ίδιες στα δύο μοντέλα!

    Έχεις λοιπόν τις εξής δύο επιλογές για πλαϊνές βάσεις:
    PLR6409
    PL6401CAM

    Σε αυτές τις βάσεις δεν μπαίνουν οι ίδιες βαλίτσες. Συγκεκριμένα στις πρώτες μπαίνουν οι MONOKEY και στις δεύτερες οι MONOKEY CAM-SIDE. Αν πατήσεις επάνω στην φωτογραφία της κάθε βάσης στο site της GIVI σου εμφανίζει ποιες βαλίτσες ταιριάζουν στην αντίστοιχη βάση. Αν θες τις TREKKER OUTBACK πρέπει να πάρεις τις CAM βάσεις στις οποίες όμως κουμπώνουν μόνο αυτές και καμία άλλη. Από ό,τι κατάλαβα εσύ θες τις απλές TREKKER οπότε πας για τις βάσεις PLR6409 (αν έχεις μοντέλο '18 τον αντίστοιχο κωδικό). Αυτές οι βάσεις έχουν και μηχανισμό rapid-release ώστε να μπορείς να τις βγάζεις εύκολα και γρήγορα χωρίς εργαλεία όταν δεν χρησιμοποιείς τις βαλίτσες, μένουν μόνο κάτι αντάπτορες πάνω στην μηχανή.
    Τις βαλίτσες V35 και V37 ΔΕΝ μπορείς να τις βάλεις στην μηχανή σου γιατί αυτές θέλουν βάσεις με κωδικό PLX(R)xxxx που όμως δεν βγάζει η GIVI για την μηχανή σου.

    Για το μέγεθος η γνώμη μου είναι να πάρεις μια και μια (έτσι το δείχνει και η GIVI στην φωτογραφία) ώστε να υπάρχει συμμετρία με τις βαλίτσες επάνω.

    Κάτι τελευταίο, η GIVI δίνει τις TREKKER είτε ως ζευγάρι, είτε μεμονωμένες. Αν τις πάρεις ζευγάρι ανοίγουν με το ίδιο κλειδί. Επειδή μπορεί να μην τις βρεις ζευγάρι κάνε το εξής: η GIVI βγάζει ανταλλακτικούς αφαλούς οι οποίοι υπάρχουν και σε σετ των δύο ή τριών ώστε να ανοίγεις δύο ή τρεις βαλίτσες με το ίδιο κλειδί. Ζήτα από το μαγαζί που θα τις πάρεις να σου δώσουν ένα σετ με τρεις αφαλούς (κωδικός SL103) και να κρατήσουν τους δύο από τις καινούργιες και να τους δώσεις την διαφορά. Έτσι εσύ θα βάλεις τους δύο αφαλούς στις πλαϊνές, τον τρίτο στην κεντρική που έχεις ήδη (από ότι κατάλαβα είναι η TRK52N TREKKER) ώστε να ανοίγουν όλες με το ίδιο κλειδί και κρατάς τον παλιό αφαλό καβάτζα.

    Για μαγαζιά κοίτα και στο motomarket που είναι και ο αντιπρόσωπος της GIVI.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Georgio καλησπέρα φίλε, με καθοδηγείς και εσύ πολύ σωστά νομίζω γτ έχω μαύρα μεσάνυχτα με το αντικείμενο. Μία διευκρίνηση όταν λες παραπάνω για το μέγεθος να πάρω μία και μία εννοείς αριστερά 46λιτρα και δεξιά(που βρίσκεται η εξάτμιση) να βάλω 36 λίτρα βαλίτσα; ή 2 ίδιες π.χ 46 που θεωρώ καλή επιλογή για ταξίδι με 2 άτομα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ, μεγάλη δεξιά (46 λίτρα) και μικρή αριστερά (33 λίτρα). Δες και την φωτογραφία που έχει η GIVI στο site της:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Triumph Tiger 800 (15)_retro_trekker.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	398921

    Ο λόγος που το λέω αυτό είναι ότι τα κάγκελα δεξιά βγαίνουν πιο έξω λόγω της εξάτμισης οπότε βάζοντας μικρότερη βαλίτσα σε αυτή την μεριά συνολικά το μηχανάκι θα είναι συμμετρικό: το τέλος της κάθε βαλίτσας θα ισαπέχει από το κέντρο της μηχανής.

    Αυτό βέβαια είναι δικιά μου γνώμη, μπορείς να πας στο μαγαζί, να βάλεις τα κάγκελα και μετά να κάνεις δοκιμή τις βαλίτσες να δεις πως φαίνονται.


    Υ.Γ.: αυτές πλαϊνές οι βαλίτσες μπορούν να ανοίξουν και μόνο στο πάνω μέρος τους λίγο κάτι που είναι πολύ βολικό για μικροπράγματα που θες να έχεις άμεση πρόσβαση σε ταξίδι (μπουκάλι νερό, κουλουράκια, φαρμακείο κλπ). Το καινούργιο μοντέλο (φαίνεται στην πάνω φωτογραφία) έχει και έξτρα κλιπάκια στο πλάι για ασφάλεια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	42,6 KB 
ID:	398922
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 23:56
  2. ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝΟ
    από necromayhem στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 18:14
  3. βαση για βαλιτσα givi η καπα...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 18:16
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 17:21
  5. Πληροφοριεσ Για Το 36ωρο Κανεισ?????
    από div400 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 20:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF