Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 166

Θέμα: Τεχνικό πρόβλημα νο1

  1. #1

    Τεχνικό πρόβλημα νο1

    Δε ξεκινήσαμε καλά δυστυχώς και μάλλον εδώ είναι που μου λένε μερικοί στα'λεγα. Έχω ένα Aprilia Pegaso του 98΄ το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 3 μέρες. Πρώτη μηχανή οπότε μη φανταστείτε με κλειστά μάτια τη πήρα χωρίς πολλά πολλά. Τέλος πάντων επι του θέματος.

    Ξεκίνησα να πάω σε ένα προορισμό σήμερα και συμβαίνει το εξής. Πάω να πάρω ένα φιλαράκι, μου λέει περίμενε 5 λεπτά. Αφήνω το διακόπτη ανοιχτό η μηχανή σβηστή όμως και μπαίνω μέσα για λίγο. Τελικά τα 5 γίναν 15 λεπτά. Ξεκινάμε ανεβαίνουμε και φεύγουμε. 10 χιλιόμετρα πιο κάτω το μηχανάκι άρχιζε να ρετάρει. Έδινα γκάζι χωρίς ανταπόκριση και κάποια στιγμή έσβησε και το κατράν νέκροσε. Καμία ένδειξη δεν ήταν ανοιχτή. Σα να μην είχε ρεύμα. Κατεβαίνω κοιτάζω τον ανορθωτή και ήταν καυτός. Μετά απο λίγο το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά αλλά όχι με τη μία. Τελικά το άφησα λίγη ώρα και το έβαλα μπροστά και έφυγα. Στο δρόμο αν άφηνα το γκάζι πήγαινε να σβήσει. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν ο διακόπτης του ρεύματος που σβήνω το μηχανάκι είναι στο Off αν προσπαθήσεις να δώσεις μίζα χτυπάει κανονικά αλλά δε παίρνει μπροστά, παρόλαυτα χτυπάει ενώ δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα.
    Τι λέτε για όλα αυτά? Έκλεισα ραντεβού με το μάστορα αύριο άλλα μήπως υπαρχει κάποιος να έχει καμία ιδέα τι να περιμένω?

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κάποιος έχει "γαργαλέψει" τα ηλεκτρικά...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    To πιο πιθανό. Άλλωστε γιαυτό δεν είναι και διάσημο το PEgaso?

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    To πιο πιθανό. Άλλωστε γιαυτό δεν είναι και διάσημο το PEgaso?
    Τουλάχιστον έχεις χιούμορ....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Μπες apriliabikers.gr, ρώτα πως να επικοινωνήσεις με τον Bill, πήγαινε και άφησε του το μηχανάκι για φτιαξιμο. Θα θέλει και σέρβις όπως και να έχει.

    Καλο κουράγιο εύχομαι. Το να πάρεις Πήγασο χωρίς να το έχεις ψάξει πρώτα διεξοδικά από το ποιόν το παίρνεις και σε τι κατάσταση βρίσκεται, είναι σα παίρνεις γουρούνι στο σακί.
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 12/07/2013 στις 12:20.

  6. #6
    Υποθετω ...για να λες "μοντελο 98" οτι εχεις το cube που ειναι καρμπιλατερ-ατο. Αυτο ειναι καλο.

    Για πιο κατατιοπιστικες απαντησεις και e-διορθωσεις προβληματων καλυτερα να δεις το www.apriliabikers.gr σε συνδυασμο με μια επισκεψη σε ενα καλο συνεργειο που θα ασχοληθει με το μηχανακι σου.

    Αν επιμενεις ή δεν σε παιρνει λογω χρηματων να πας συνεργειο ξεκινα και δες αν τα ρευματα σου ειναι ΟΚ μπαταριες, ανορθωτες, μπουζι, κεντρικος διακοπτης, και λοιπες μλκιες. Τσεκαρε αν κατεβαζει καυσιμο μην εχει βουλωσει τπτ καποιο φιλτρο . Και αν ολα αυτα ειναι οκ το ξανασυζηταμε.

    Καλη δυναμη.
    NO NEWS..........GOOD NEWS

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν ο διακόπτης του ρεύματος που σβήνω το μηχανάκι είναι στο Off αν προσπαθήσεις να δώσεις μίζα χτυπάει κανονικά αλλά δε παίρνει μπροστά, παρόλαυτα χτυπάει ενώ δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα.
    και μονο που περναει ρευμα με το kill switch κλειστο θα επρεπε να σε προβληματιζει...
    οτι σου ειπε ο Αντωνης (OldMan)..καποιος εχει βαλει χοντρο χερι στα ηλεκτρικα αλλα δεν το εχει κανει με σωστο τροπο...
    γρηγορα εναν καλο ηλεκτρολογο (προτεινω Μικαελιαν) και ει δυνατον ενα πληρες σερβις σε καλο μαστορα που γνωριζει τις ιδιοτροπιες του συγκεκριμενου μοντελου...

    καλα κουραγια...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    και μονο που περναει ρευμα με το kill switch κλειστο θα επρεπε να σε προβληματιζει...
    Επειδή εγώ είμαι αρκετά διεστραμμένος, νομίζω ότι περνάει ρεύμα από τον ανορθωτή ενώ το μοτερ είναι σβηστό ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Επειδή εγώ είμαι αρκετά διεστραμμένος, νομίζω ότι περνάει ρεύμα από τον ανορθωτή ενώ το μοτερ είναι σβηστό ...
    ρε σου λεει οτι με το kill switch στο off παταει μιζα και ακουει κατι να "χτυπαει"...
    το περναει ρευμα το εγραψα για την μιζια που δινει...
    τι σχεση εχει ο ανορθωτης και ποσο ρευμα περναει οταν το μοτερ ειναι σβηστο??

    ε, να βγαλει και το κλειδι απο πανΟΥ, να εχει και το kill switch στο off και ας περνει μπροστα με μιση μιζια...τι με νοιαζει εμενανΕ..οπως την βρισκει ο καθενας..

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    τι σχεση εχει ο ανορθωτης και ποσο ρευμα περναει οταν το μοτερ ειναι σβηστο??:confused
    Τεραστια, όταν έχει ανοιχτό τον κεντρικό διακόπτη (με σβηστό μοτερ) και α ανορθωτής ζεσταίνεται αυτοβούλως...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τεραστια, όταν έχει ανοιχτό τον κεντρικό διακόπτη (με σβηστό μοτερ) και α ανορθωτής ζεσταίνεται αυτοβούλως...
    Δουλευει και σαν καμινέτο δλδ....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ρε αστερι,μονος σου πηγες και την ειδες?Η τιμη δεν σε προβληματισε?
    Μπες στο site της aprilia οπως σου ειπανε καποια παιδια και πηγαινε την σε συνεργειο που γνωριζει απο τετοιες μηχανες και οχι που τον γνωριζεις εσυ.Αν πειραχτηκαν (οπως φαινετε) τα ηλεκτρικα θελει δουλεια απο ειδικο.Μην χαζολογας γιατι θα την πληρωσεις χρυσαφι και μηχανη δεν θα'χεις.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δουλευει και σαν καμινέτο δλδ....
    Τι να σΕ πω ρε σύντροφε...

    Το manual δείχνει σαφώς τι πρέπει να κάνει κάποιος σ'αυτές τις περιπτώσεις..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Clipboard01.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Στους πήγασους γνωστό το θέμα με τον κεντρικό διακόπτη και πιθανόν βαίνεις για αλλαγή. Όμως ένας καλός ηλεκτρολόγος γνώστης (παραπάνω σου πρότηναν κάποιους) θα σου πει τι συμβαίνει.

  15. #15
    Έχω κλείσει αύριο να το πάω σε μάστορα. Απλά ήθελα μερικές απόψεις για το τί να περιμένω. Αυτό με το Killswitch μου κάνει εντύπωση μεγάλη. Τώρα το βάζω μπροστά αλλά δε κρατάει καλό ρελαντί. Όπως και νάχει ίσως είναι θέμα καρμπιρατέρ ίσως να έχει βουλώσει κάποιο φίλτρο η να θέλει ένα μπουζί δε ξέρω, αυτό με το Killswitch πρέπει να το κοιτάξω όπως και δήποτε.

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Εσωτερικο προβλημα???
    από HRT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 13:54
  3. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF