Σελίδα 14 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 303

Θέμα: mad about Africa: Ο γύρος της Αφρικής και της Μ. Ανατολής με XR 250

  1. #196
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    που ειναι αυτο το παιδι??? πως περναει??? εχουμε καποιο νεο του???
    Καλά είναι ο Ηλίας και συνεχίζει να ταξιδεύει.
    Συγνώμη που λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει να ανανεώσω το νέο υλικό του.
    Μέχρι να γίνει αυτό εδώ, και για όσους ανυπομονούν, στο www.madnomad.gr μπορούν να βλέπουν τα τελευταία νέα του.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  2. #197
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Λεσότο: Βασίλειο στους ουρανούς!

    Το Λεσότο, αν και ελάχιστοι το γνωρίζουν, είναι μια χώρα που περιβάλλεται από το κράτος της Νότιας Αφρικής. Είναι ένα μικρό, ορεινό βασίλειο, το οποίο είχα βάλει στο μάτι από τότε που σχεδίαζα το mad about Africa. Αποτελεί τη μοναδική χώρα στον κόσμο που βρίσκεται αποκλειστικά σε υψόμετρο μεγαλύτερο των 1.000 μέτρων, ενώ είναι η χώρα με το πιο ψηλό χαμηλότερο σημείο στον κόσμο, που είναι τα 1.400 μέτρα! Τα χαρακτηριστικά, λοιπόν, αυτής της χώρας υπόσχονταν πως η ορεσίβια φύση μου θα έβρισκε εκεί ένα μικρό παράδεισο…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-01.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	336630
    Το μεγαλείο της φύσης στο ορεινό βασίλειο του Λεσότο…

    Μπήκα στη χώρα περνώντας τα σύνορα στην κορυφή του θρυλικού Περάσματος Sani (2.876 μ.). Η ανάβαση απαγορεύεται σε αυτοκίνητα που δεν είναι εξοπλισμένα με τετρακίνηση, ενώ κάποιες φορές το πέρασμα κλείνει λόγω των καιρικών συνθηκών. Μέσω του Περάσματος Kotisephola (3.240 μ.) κατευθύνθηκα προς το Thaba-Tseka. Στο δρόμο βρήκα ένα μαγευτικό μέρος να κατασκηνώσω, δίπλα σ’ ένα κρυστάλλινο ρυάκι και ήδη τ’ ορεινό βασίλειο του Λεσότο με είχε μαγέψει…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-02.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	336631
    Ανεβαίνοντας το θρυλικό Πέρασμα Sani (2.876 μ.)…

    Από το Thaba-Tseka έκανα μια διήμερη, κυκλική διαδρομή, για να περικυκλώσω τη γραφική λίμνη που έχει δημιουργηθεί από το Φράγμα Katse. Ευτυχώς, βρήκα κι εκεί χωματόδρομους που βρίσκονταν δίπλα στις όχθες, οπότε απόλαυσα μαγευτικά τοπία έχοντας μέχρι στιγμής διανύσει ελάχιστα χιλιόμετρα στη βαρετή άσφαλτο. Τα καλύτερα, όμως, δεν τα είχα δει ακόμη…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-03.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	336632
    Οικισμός στη γραφική λίμνη που έχει δημιουργηθεί από το Φράγμα Katse.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  3. #198
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Λεσότο: Βασίλειο στους ουρανούς!

    Όταν ξανακατέβηκα στο Thaba-Tseka, κατευθύνθηκα νότια αυτήν τη φορά. Το κομμάτι μετά το Sehonghong και μέχρι το Εθνικό Πάρκο Sehlabathebe έμελλε να γίνει το αγαπημένο μου στη χώρα. Η διαδρομή ήταν κάπως δύσβατη σε μερικά κομμάτια, με πολλές πέτρες, ειδικά ανεβαίνοντας προς το Πέρασμα Matebeng, όπου το GPS μου έδειξε 2.966 μ. υψόμετρο. Εκεί δεν είδα ούτε ένα όχημα. Οι μόνες ψυχές που συνάντησα ήταν σε μερικούς ορεινούς οικισμούς που πέρασα, αλλά και κάποιοι βοσκοί που είχαν αμολήσει τα ζώα τους στην όμορφη πρασινάδα της περιοχής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-04.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	336633
    Κοιτώντας από την κορυφή του Περάσματος Matebeng (~2.960 μ.).

    Κατεβαίνοντας, είδα μια καταπράσινη ανοιχτωσιά δίπλα σ’ ένα μικρό ρυάκι και δε μπόρεσα ν’ αντισταθώ… Κατασκήνωσα εκεί! Ο αέρας είχε δυναμώσει και τα μαύρα σύννεφα έρχονταν προς το μέρος μου. Καθώς έστηνα βιαστικά το αντίσκηνό μου, για να προλάβω την καταιγίδα, άκουσα μια φωνή να με χαιρετά. Μέσα στη βιασύνη μου δεν είχα παρατηρήσει πως με είχε πλησιάσει ένας νεαρός βοσκός τυλιγμένος στη μάλλινη κουβέρτα του, όπως παραδοσιακά ντύνονται οι κάτοικοι του Λεσότο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-05.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	336634
    Κάπως έτσι είναι χτισμένες οι καλύβες στο Λεσότο: με πέτρες ή λάσπη, συνήθως κυκλικές, με αχυρένια στέγη.

    Ήταν ένα πολύ συμπαθητικό και χαμογελαστό παιδί, ο Φραντιέτιερ. Ήξερε μερικές λέξεις στ’ αγγλικά και γνωριστήκαμε. Ήθελε να μάθει καλύτερα τη γλώσσα και συνεχώς μου έδειχνε πουλιά, αστέρια και άλλα, μου τα έλεγε στη γλώσσα του, τα South Sotho, και με ρωτούσε πώς λέγονται στ’ αγγλικά. Ήταν περίεργος να δει πώς ήταν το αντίσκηνό μου από μέσα. Αποφάσισα να μαγειρέψω τραχανά και για τους δύο στο μικρό γκαζάκι μου, ενώ ο Φραντιέτιερ μου ζήτησε να του βάλω στο κινητό μου μουσική από τη χώρα μου. Έφαγε ορεξάτος το φαγητό, οπότε συμπέρανα πως του άρεσε το παραδοσιακό γεύμα των Ελλήνων βοσκών! Όταν βράδιασε, με καληνύχτισε κι άρχισε να περπατά προς το σπίτι του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-06.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	336635
    Ο Φραντιέτιερ είναι ένας συμπαθητικός και χαμογελαστός βοσκός, που τον γνώρισα εκεί που κατασκήνωνα.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  4. #199
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Λεσότο: Βασίλειο στους ουρανούς!

    Ένιωθα πολύ ευχάριστα μετά απ’ αυτήν την όμορφη γνωριμία! Μου θύμισε τους ζεστούς και φιλόξενους Ασιάτες… Το Λεσότο, καθώς ήταν ανεξάρτητο βασίλειο, δεν υπέστη τα τραύματα του απαρτχάιντ, τα οποία στιγμάτισαν τη Νότια Αφρική. Αυτό το ένιωσα από τις πρώτες μου ώρες στο Λεσότο. Δεν υπήρχε στην ατμόσφαιρα αυτό το μίσος κι ο ρατσισμός που χαρακτηρίζουν τη γείτονα χώρα. Οι ντόπιοι, που είναι σχεδόν εξολοκλήρου μαύροι, με χαιρετούσαν φιλικά και χαμογελαστά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-07.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	336636
    Τα άλογα αποτελούν το πιο συνηθισμένο μέσο μεταφοράς στην επαρχία του Λεσότο.

    Μόνη εξαίρεση αποτελούσαν μερικά παιδιά στα βουνά, που όπως και σε αρκετές άλλες χώρες, έπαιζαν πετώντας μου πέτρες. Μια χτύπησε τη μοτοσυκλέτα μου και σταμάτησα ν’ αναφέρω το γεγονός στους γηραιότερους του χωριού, γιατί αλλιώς ποτέ δε θα σταματήσει αυτή η κακιά συνήθεια. Οι άνθρωποι, παρόλο που δε μιλούσαν αγγλικά, αμέσως κατάλαβαν τι έγινε κι έστειλαν τ’ άλλα παιδιά να βρουν το μπόμπιρα που είχε κρυφτεί ανάμεσα στα καλαμπόκια. Μου έκαναν νόημα πως θα το δείρουν ή θα το φέρουν να το δείρω εγώ. Δεν κατάλαβα τι από τα δύο εννοούσαν με τα νοήματά τους, πάντως δε θα μπορούσα να δείρω το παιδί, οπότε έφυγα ζητώντας τους απλά να το μαλώσουν, για να μην το ξανακάνει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-08.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	336637
    Συγκοινωνία ανάμεσα στα χωριά του Λεσότο

    Την επόμενη μέρα κατευθύνθηκα προς το Semonkong, όπου έκανα μια σύντομη πεζοπορία για να επισκεφτώ τον Καταρράκτη Maletsunyane. Εκεί το νερό χύνεται από τα 204 μέτρα ύψος κι έχει καταρριφθεί το ρεκόρ Guinness για τη μεγαλύτερη, εμπορικά εκμεταλλευόμενη, συνεχόμενη καταρρίχηση στον κόσμο. Εγώ προτίμησα ν’ αρκεστώ σε μια γαλήνια πεζοπορία… Ανέβηκα μέχρι το καταπράσινο οροπέδιο όπου βρισκόταν κάποιο χωριό. Οι άνθρωποι περπατούσαν ή πηγαινοέρχονταν με τ’ άλογά τους. Ήταν ωραία να περπατώ κι εγώ μέσα σ’ αυτή την ησυχία των βουνών και να βλέπω πώς ζουν εκεί οι χωρικοί. Μερικοί άντρες δούλευαν στα χωράφια. Είχαν σπαρμένα καλαμπόκια, ηλιόσπορους και σιτάρι. Οι γυναίκες έπλεναν ρούχα ή ετοίμαζαν το φαγητό έξω από την πέτρινη καλύβα τους. Τα παιδιά έτρεχαν πέρα δώθε. Κουβαλούσαν νερό από τη βρύση του χωριού ή ξυλαράκια για το άναμμα της φωτιάς. Ήταν περίεργη αίσθηση να νιώθω πως ο κόσμος αυτών των ανθρώπων ήταν αυτό το οροπέδιο. Είναι όμορφος κόσμος, αλλά και πολύ περιορισμένος. Δεν παραξενεύομαι που οι περισσότεροι θέλουν να δουν και κάτι παραπάνω ή να ζήσουν κάπου αλλού…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-09.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	336638
    Ήταν πολύ όμορφα να περπατώ σ’ αυτό το οροπέδιο και να βλέπω πώς ζουν οι χωρικοί αυτού του μικρού βασιλείου…
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  5. #200
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Λεσότο: Βασίλειο στους ουρανούς!

    Μέσα από ωραίους χωματόδρομους και μονοπάτια, που σε κάποια σημεία ήταν μια θάλασσα από κινούμενες πέτρες, κατευθύνθηκα προς το Malealea. Προς τα βορειοδυτικά, τα ψηλά βουνά άρχισαν να δίνουν τη θέση τους σε χωράφια και περιοχές πιο πυκνοκατοικημένες. Κάπου εκεί, μια και το τοπίο δεν ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον, πάτησα στην άσφαλτο για να βγω στην πρωτεύουσα, το Maseru. Ήταν το τελευταίο Σαββατοκύριακο πριν τις εκλογές κι ο κόσμος το γλεντούσε παντού με πολύ ποτό και δυνατή μουσική! Τελικά, βγήκα από τη χώρα μια μέρα πριν γίνουν οι εκλογές, για να γλιτώσω από πιθανές αναταραχές που αναμένονταν όταν θ’ ανακοινώνονταν τ’ αποτελέσματα, πράγμα συνηθισμένο στις περισσότερες αφρικανικές χώρες…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-10.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	336639
    Οι οπαδοί του κόμματος BNP έστησαν ξέφρενο γλέντι στο δρόμο με χάρτινο ομοίωμα του πολιτικού ηγέτη!

    Κάνοντας μερικά χιλιόμετρα ακόμη στο μικρό Λεσότο, κατευθύνθηκα προς τα βόρεια. Εκεί πέρασα τα σύνορα προς τη Νότια Αφρική κι έτσι αποχαιρέτησα με τις καλύτερες αναμνήσεις αυτό το όμορφο, ορεινό βασίλειο…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lesotho-11.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	336640
    Έτσι χαμογελαστοί και φιλικοί είναι οι περισσότεροι κάτοικοι του Λεσότο!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #201
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Νότια Αφρική: Από τα βουνά στη θάλασσα

    Βγαίνοντας απ’ το Λεσότο, μπήκα και πάλι στη Νότια Αφρική. Αρχικά επισκέφτηκα τη γραφική Κοιλάδα των Ζωοκλεφτών (Rustler’s Valley), όπου και κατασκήνωσα. Την επόμενη μέρα, μέσα από όμορφες διαδρομές, έφτασα στο Clarens, που θεωρείται η καλλιτεχνική πρωτεύουσα της χώρας. Εκεί έχουν συγκεντρωθεί κάθε είδους καλλιτέχνες κι αυτό φαίνεται στην αισθητική των καταστημάτων και των περιποιημένων σπιτιών της κωμόπολης αυτής. Εκείνο το Σαββατοκύριακο διοργανωνόταν εκεί φεστιβάλ μπύρας με ζωντανή μουσική, μπόλικα ψητά, που λατρεύουν οι Νοτιοαφρικανοί και βέβαια, άφθονη μπύρα! Το Clarens είχε γεμίσει από επισκέπτες και κάθε λίγο ακούγονταν οι θορυβώδης Harley Davidson των εκδρομέων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA3-1.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	336641
    Κοντά στο Fouriesburg υπάρχουν αυτοί οι εντυπωσιακοί πέτρινοι σχηματισμοί.

    Αυτό που ανυπομονούσα να δω ήταν το Εθνικό Πάρκο Golden Gate Highlands, το οποίο βρίσκεται πάνω στην οροσειρά Drakensberg. Ονομάζονται τα Βουνά του Δράκου, γιατί αν δει κανείς την οροσειρά από πολύ μακριά, μοιάζει με την πλάτη ενός δράκου. Φιλοξενήθηκα μέσα στο εθνικό πάρκο, σ’ ένα πανέμορφο μέρος μπροστά στον τεράστιο βράχο που δεσπόζει στο βουνό κι ονομάζεται “Brandwag Buttress”. Το πάρκο φημίζεται για τις καταπληκτικές, χρυσαφί αποχρώσεις που παίρνουν τα βράχια λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA3-2.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	336642
    Πανσέληνος πάνω από τον περίφημο βράχο Brandwag Buttress… Μαγεία!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  7. #202
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Νότια Αφρική: Από τα βουνά στη θάλασσα

    Έκανα αρκετές βόλτες στην περιοχή με τη μοτοσυκλέτα μου και πέτυχα όμορφα ζώα, όπως wildebeests, impalas, springboks και ζέβρες! Ανυπομονούσα να κάνω την ολοήμερη πεζοπορία μέχρι το Sentinel Peak, που θεωρείται μια από τις πιο εντυπωσιακές στη Νότια Αφρική. Δυστυχώς, όμως, ο καιρός δε μου έκανε τη χάρη. Περπατούσα συνεχώς μέσα στα σύννεφα σε υψόμετρο που ξεπερνά τα 3.000 μέτρα. Έτσι ενώ ήμουν ακριβώς δίπλα στο δεύτερο ψηλότερο καταρράκτη του κόσμου, τον Tugela, δε μπόρεσα να απολαύσω τη θέα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA3-3.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	336643
    Το Εθνικό Πάρκο Golden Gate Highlands φημίζεται για τις καταπληκτικές, χρυσαφί αποχρώσεις που παίρνουν τα βράχια λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα…

    Ήταν ώρα ν’ αφήσω τα βουνά και να κατέβω προς τη θάλασσα… Μέσα από όμορφα δάση έφτασα στην περιοχή των Ζουλού. Εκεί είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ έναν παραδοσιακό οικισμό τους και να μάθω μερικά πράγματα για τα ήθη και τα έθιμα αυτής της πολεμοχαρούς φυλής, της οποίας η φήμη φτάνει μέχρι την Ελλάδα. Πάντως, όταν τους ρώτησα για τ’ αεροπλάνα που έπεσαν εκεί με το Γερμανό, τον Ιταλό και τον Έλληνα, είπαν πως δεν είχαν δει τίποτα! Πού εξαφανίστηκαν τόσα αεροπλάνα δεν ξέρω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA3-4.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	336644
    Αυτός είναι ένας sangoma, πρακτικός θεραπευτής των Ζουλού.

    Οδηγώντας σε ήσυχους, επαρχιακούς δρόμους και ανεβοκατεβαίνοντας καταπράσινους λόφους, έφτασα στο γραφικό, παραλιακό χωριό Mtunzini. Εκεί απόλαυσα και πάλι τα παράλια του Ινδικού Ωκεανού, την τροπική βλάστηση της περιοχής, αλλά και το ποτάμι, όπου έκανα μια ωραία βόλτα με κάποια βαρκούλα. Ήταν, όμως, ώρα να βγω από τη Νότια Αφρική κι έτσι κατευθύνθηκα βορειοανατολικά, για να μπω στη μικρή Σουαζιλάνδη…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA3-5.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	336645
    Μια ήσυχη βόλτα στον Ποταμό Mlalazi, όπου βρίσκεται ο παραλιακός οικισμός του Mtunzini.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #203
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Σουαζιλάνδη

    Η Σουαζιλάνδη είναι ένα μικρό κι ήσυχο κρατίδιο στα νότια της Αφρικής. Αποτελεί την τελευταία απόλυτη μοναρχία της ηπείρου. Ο βασιλιάς, βέβαια, κατακρίνεται για τον πολυτελέστατο τρόπο ζωής του σε μια χώρα όπου ο λαός αγωνίζεται να επιβιώσει. Παρόλ’ αυτά, η αλήθεια είναι πως η Σουαζιλάνδη με την απόλυτη μοναρχία της είναι πολύ πιο δημοκρατική από άλλα κράτη της ηπείρου που προσποιούνται πως το επίσημο πολίτευμά τους είναι η δημοκρατία…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland01.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	336646
    Η επαρχία της Σουαζιλάνδης

    Μπαίνοντας στη χώρα από το νότο, διέσχιζα ατελείωτες φυτείες ζαχαροκάλαμων. Κατασκήνωσα δίπλα σε κάποιο ποτάμι κι είπα να μαγειρέψω μια gourmet μακαρονάδα με αβοκάντο. Πολύ μ’ αρέσουν τ’ αβοκάντο, αλλά δεν τα είχα ξαναχρησιμοποιήσει στη μαγειρική… Δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να το βράσω, πράγμα που τελικά έκανα, επειδή ήταν σκληρό. Αφού την πάτησα και ρώτησα, έμαθα πως τ’ αβοκάντο δε βράζονται κι εκείνο ήταν σκληρό επειδή ήταν άγουρο και δεν έπρεπε να το φάω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland02.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	336647
    Παραδοσιακοί χοροί στο ρυθμό των τυμπάνων!

    Το πρωί ξύπνησα με διάρροια κι ατελείωτους εμετούς. Ευτυχώς, αφού έβγαλα ό,τι είχα μέσα στο στομάχι μου, συνήλθα. Απλά ήμουν πολύ αδύναμος. Ξέστησα σιγά-σιγά το αντίσκηνο, μάζεψα τα πράγματά μου, αλλά προτού ισορροπήσω σε δυο τροχούς, έπρεπε να ξαπλώσω σε μια σκιά. Κοιμήθηκα βαθιά και μετά διαπίστωσα πως ήμουν εκεί για δυόμισι ώρες! Τις επόμενες δυο μέρες κοιμόμουν αρκετά, ώσπου τελικά ανέκτησα τις δυνάμεις μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland03.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	336648
    Σε παραδοσιακό οικισμό…
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  9. #204
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Σουαζιλάνδη

    Επισκέφτηκα κάποια συμπαθητικά χωριουδάκια, όπου φιλοξενήθηκα από εθελοντές που εργάζονται εκεί. Στο δρόμο προς το Mhlambanyatsi το τοπίο άρχισε να γίνεται ορεινό και να στολίζεται από πανέμορφα, πυκνά δάση. Όπως τα περισσότερα δάση στα νότια της Αφρικής, ανήκουν σε μια εταιρεία που τα καλλιεργεί για ξυλεία και παραγωγή χαρτιού. Μέσα σ’ αυτά τα δάση είχα την τύχη να πετύχω κι έναν αγώνα enduro, που τον παρακολούθησα απ’ την αρχή ως το τέλος εξερευνώντας την πανέμορφη περιοχή με τη μοτοσυκλέτα μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland04.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	336649
    Πέτυχα κι αγώνα enduro στα πανέμορφα δάση γύρω απ’ το Mhlambanyatsi!

    Κοντά στην πρωτεύουσα, το Mbabane, βρίσκεται ένα από τα παλιότερα ορυχεία στον κόσμο, το Ngwenya. Πιστεύεται πως οι αυτόχθονες της περιοχής εξόρυσσαν τον αιματίτη πριν 43.000 χρόνια! Η εξόρυξη σταμάτησε το 1977, αλλά μέχρι σήμερα οι σαμάνοι χρησιμοποιούν τον αιματίτη για να βάφουν το πρόσωπό τους με το κόκκινο χρώμα του και για να φτιάχνουν τα μαγικά σκευάσματά τους. Μάλιστα, όταν ήμουν εκεί, φαίνεται πως μερικοί σαμάνοι έκαναν κάποια τελετή, αφού ούρλιαζαν σαν τρελοί και χόρευαν!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland05.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	336650
    Το Ngwenya είναι από τα παλαιότερα γνωστά ορυχεία στον κόσμο, ηλικίας 43.000 ετών!

    Ήταν ώρα για μια διήμερη πεζοπορία στο Εθνικό Πάρκο Malolotja. Φόρτωσα το αντίσκηνο στην πλάτη μου και ξεκίνησα για τα καταπράσινα βουνά. Δεν υπήρχε ψυχή σε ακτίνα χιλιομέτρων κι απόλαυσα ιδιαίτερα την παρθένα φύση κατασκηνώνοντας δίπλα σ’ ένα ήρεμο ποταμάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland06.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	336651
    Δεν είδα ψυχή στο Εθνικό Πάρκο Malolotja κι απόλαυσα ιδιαίτερα τη διήμερη πεζοπορία μου!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  10. #205
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Σουαζιλάνδη

    Πριν βγω από τη χώρα, ήθελα να επισκεφτώ ένα πολύ ενδιαφέρον μέρος… Το Bulembu ήταν ένας μεγάλος οικισμός που χτίστηκε το 1936 για τους 10.000 εργάτες του ορυχείου ασβέστου. Ως συνήθως, όταν η εξόρυξη δεν είναι πια επικερδής, οι εταιρείες φεύγουν γι’ άλλα βοσκοτόπια κι αφήνουν πίσω τους το χάος. Το 2003 το Bulembu ήταν μια πόλη-φάντασμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland07.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	336652
    Μέχρι και κινηματογράφο είχε ο παλιός οικισμός του Bulembu…

    Ο μη κυβερνητικός οργανισμός Bulembu Ministries Swaziland αποφάσισε να δώσει ξανά ζωή στον οικισμό και να στεγάσει εκεί τα ορφανά παιδιά, που αποτελούν το ένα πέμπτο του πληθυσμού της χώρας. Αυτό το μικρό βασίλειο έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που πάσχουν από HIV/AIDS. Υπολογίζεται πως το 26% των ενηλίκων έχουν τον ιό, ενώ σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το 64% των θανάτων οφείλεται στην ασθένεια αυτή! Το 2009 ο μέσος όρος ζωής μειώθηκε από τα 61 χρόνια, που ήταν το 2000, μόλις στα 32 χρόνια… Έτσι πολλά παιδιά χάνουν τους γονείς τους κι οι διαλυμένες οικογένειες είναι πια συνηθισμένο φαινόμενο στη χώρα αυτή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland08.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	336653
    Ο αναδιοργανωμένος οικισμός του Bulembu στεγάζει ορφανά παιδιά, τα οποία αποτελούν το ένα πέμπτο του πληθυσμού της Σουαζιλάνδης.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  11. #206
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Σουαζιλάνδη

    Στο Bulembu, όμως, γίνεται σπουδαίο έργο. Εκατοντάδες παιδιά ανατρέφονται και μορφώνονται στα σχολεία του οικισμού, ενώ οι ενήλικες εκπαιδεύονται κι εργάζονται στις επιχειρήσεις που έχουν αναπτυχθεί για να στηρίξουν την προσπάθεια αυτή. Σ’ ολόκληρη τη χώρα βρίσκει κανείς το νερό που εμφιαλώνεται στο Bulembu, αλλά και το περίφημο μέλι του. Μετά από αυτήν την ενδιαφέρουσα περιήγηση, άφησα τη Σουαζιλάνδη για να ξαναμπώ στη Νότια Αφρική και να εξερευνήσω το τελευταίο κομμάτι της χώρας που μου είχε μείνει…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Swaziland09.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	336654
    Το τελεφερίκ για το ορυχείο του Bulembu είχε κατασκευαστεί από τη γερμανική εταιρεία Bleichert και κάλυπτε μια απόσταση 20 χιλιομέτρων μέχρι τη Νότια Αφρική!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #207
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Αντίο Νότια Αφρική…

    Βγαίνοντας από τη Σουαζιλάνδη και μπαίνοντας ξανά στη Νότια Αφρική, είδα κάποια από τα αρχαιότερα πετρώματα που έχουν βρεθεί στον πλανήτη μας. Είναι ηλικίας τριάμισι δισεκατομμυρίων ετών! Προσπαθούσα να χωνέψω αυτά τα νούμερα και να συλλογιστώ πόσο διαφορετικός ήταν ο πλανήτης μας εκείνη την εποχή. Η σελήνη ήταν πιο κοντά, η γη περιστρεφόταν πιο γρήγορα, η μέρα αποτελούνταν από μόλις 18 ώρες και το νερό της θάλασσας ήταν καυτό! Σε ελάχιστα μέρη έχουν βρεθεί πετρώματα τέτοιας ηλικίας. Η ιδιαιτερότητα αυτών των περιοχών είναι πως βρίσκονταν κάτω από τη θάλασσα στις πρώιμες φάσεις της δημιουργίας του πλανήτη, ενώ τώρα έχουν αποκαλυφθεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-1.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	336655
    Αυτά είναι κάποια από τα αρχαιότερα πετρώματα που έχουν βρεθεί στον πλανήτη μας, ηλικίας τριάμισι δισεκατομμυρίων ετών!

    Με φιλοξένησαν σε μια όμορφη, ήσυχη φάρμα κι ο οικοδεσπότης μου με πήγε για σαφάρι στο περίφημο Εθνικό Πάρκο Kruger. Πρόκειται για ένα πάρκο στο μέγεθος του Ισραήλ! Ήμασταν πολύ τυχεροί… Είδαμε λιοντάρια, ρινόκερους, ελέφαντες, βουβάλια, λεοπάρδαλη, ιπποπόταμους, καμηλοπαρδάλεις, κροκόδειλους, άγρια σκυλιά, που είναι ιδιαίτερα σπάνια, ένα σωρό είδη από αντιλόπες και μαϊμούδες, αλλά και πολλά σπάνια πουλιά! Ο στρατός κάνει συνεχώς περιπολίες εκεί, για να σταματήσει τους κυνηγούς, που συνήθως μπαίνουν από τη Μοζαμβίκη για να σκοτώσουν ρινόκερους. Το κέρατό τους οι Κινέζοι το θεωρούν αφροδισιακό, οπότε πληρώνουν πολλά λεφτά για να το αποκτήσουν!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-2.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	336656
    Οι ρινόκεροι, δυστυχώς, απειλούνται από τους λαθροκυνηγούς, αφού οι Κινέζοι πληρώνουν πολλά για το κέρατό τους, που το θεωρούν αφροδισιακό!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  13. #208
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Αντίο Νότια Αφρική…

    Μέσα από πυκνά δάση, άρχισα να κατευθύνομαι προς τα βόρεια. Η περιοχή γύρω από το Sabie με μάγεψε… Με φιλοξένησαν στη γραφική φάρμα Gunyatoo κι έκανα συνεχώς βόλτες στις τριγύρω περιοχές για ν’ απολαύσω τους υπέροχους καταρράκτες που χύνονται στα βουνά. Αφού οδήγησα στο εντυπωσιακό Φαράγγι του Ποταμού Blyde, έφτασα στο συμπαθητικό χωριουδάκι Haenertsburg. Περιβάλλεται κι αυτό από δάση κι όμορφα βουνά, όπου κάναμε κάποιους ωραίους περίπατους με την οικοδέσποινά μου και κάποιους άλλους ταξιδιώτες που φιλοξενούσε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-3.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	336657
    Το συμπαθητικό χωριουδάκι Haenertsburg θυμίζει τη Νότια Αφρική μιας άλλης εποχής…

    Είχε έρθει η ώρα να περάσω κι από το Johannesburg και την Pretoria. Δεν ήμουν και πολύ ενθουσιασμένος να δω αυτήν την τεράστια μητρόπολη που φημίζεται για την εγκληματικότητά της. Τελικά, όμως, με την κατάλληλη παρέα πέρασα υπέροχα. Με φιλοξένησε ο Philip, ο Νοτιοαφρικανός μοτοσυκλετιστής που είχα γνωρίσει στο δρόμο και ταξιδέψαμε μαζί για δυο μέρες, όταν πρωτομπήκα στη Νότια Αφρική πριν μήνες. Μαζί με το φίλο του, Pieter, και την οικογένειά του, ψήναμε τα βράδια, όπως συνηθίζουν στη Νότια Αφρική και τα λέγαμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-4.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	336658
    Δεν άλλαξα χώρα… Στη Νότια Αφρική είμαι ακόμη και συγκεκριμένα στο Johannesburg!

    Είχε έρθει η ώρα να βγω από αυτήν την άκρως ενδιαφέρουσα χώρα και να πάρω τη ρότα προς τα βόρεια. Αφιέρωσα πάνω από τρεις μήνες στη Νότια Αφρική κι έκανα πολλούς καλούς φίλους, τους οποίους ελπίζω να ξαναδώ. Έτσι ένα κομμάτι της ψυχής μου έμεινε σ’ αυτή την πανέμορφη χώρα… Πάντα ήμουν περίεργος να δω πώς λειτουργεί μια τόσο ποικιλόμορφη κοινωνία, που αποτελείται από ανθρώπους κάθε ράτσας. Δυστυχώς, διαπίστωσα πως δε λειτουργεί αρμονικά, αλλά παρόλ’ αυτά είναι ένα ενδιαφέρον μάθημα να παρατηρήσει κανείς αυτή την κοινωνία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-5.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	336659
    Κάπως έτσι διαχωρίζεται η ποικιλόμορφη κοινωνία της Νότιας Αφρικής…
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  14. #209
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Αντίο Νότια Αφρική…

    Ήξερα πως στη Νότια Αφρική δεν επιτρέπεται να μείνει ένας τουρίστας για παραπάνω από ενενήντα μέρες μέσα σε διάστημα ενός χρόνου. Εγώ χρειαζόμουν σίγουρα περισσότερο χρόνο σ’ αυτήν την τεράστια κι ενδιαφέρουσα χώρα, οπότε είχα μείνει πιο πολύ απ’ όσο μου επέτρεπε η άδεια εισόδου μου. Έγινα κι εγώ λαθρομετανάστης! Η ανανέωση της άδειας εισόδου είναι πρακτικά αδύνατη, αλλά είχα μελετήσει προσεκτικά το νόμο που ισχύει από το Μάιο του 2014. Ήξερα πως βγαίνοντας από τα σύνορα, θα με δηλώσουν ανεπιθύμητο στη Νότια Αφρική για ένα χρόνο, πράγμα που δε μ’ ενοχλεί καθόλου. Το πρόστιμο έχει καταργηθεί, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-6.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	336660
    Έι, Τιμόν, παλιόφιλε!

    Το μόνο πρόβλημα ήταν πως οι φιλικοί υπάλληλοι στα σύνορα ανησυχούσαν μήπως δε μου δώσουν βίζα για τη Μποτσουάνα κι έτσι εγκλωβιστώ ανάμεσα στις δύο χώρες. Όταν τους εξήγησα πως οι Ευρωπαίοι δε χρειαζόμαστε βίζα για τη Μποτσουάνα, τους έπεισα να συμπληρώσουν τ’ απαραίτητα έγγραφα, μου πήραν τα δακτυλικά αποτυπώματα κι έτσι μου έμεινε για σουβενίρ η δήλωση που με κάνει κι εμένα ανεπιθύμητο σε κάποια χώρα…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA4-7.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	336661
    Έγινα κι εγώ λαθρομετανάστης κι ανεπιθύμητος στη Νότια Αφρική!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  15. #210
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Το… πάμε το γράμμα, στη Νότια Αφρική!

    Συνεχίζοντας τη δράση «Το… πάμε το γράμμα!» κι ενώνοντας Αφρικανούς μετανάστες με τις οικογένειές τους, είχα μια ιδιαίτερη αποστολή να εκπληρώσω στη Νότια Αφρική… Αυτήν τη φορά δεν είχα να παραδώσω το γράμμα ενός μετανάστη στην Ελλάδα, αλλά το γράμμα της οικογένειας μιας μετανάστριας από το Καμερούν. Τον Ιούνιο του 2014 ο Loic, που ζει στην πρωτεύουσα του Καμερούν, τη Yaoundé, μας έδωσε ένα γράμμα για τις δυο αδερφές του, που ζουν στη Νότια Αφρική. Εδώ κι έξι χρόνια, από τότε που έφυγαν, δεν τις έχει δει κι ούτε ξέρει πότε μπορεί να τις ξαναδεί. Αν και κρατούν επαφή, οι πτήσεις είναι πανάκριβες, οπότε σχεδόν ανέφικτες για τους περισσότερους Αφρικανούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA-mail1.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	336662
    Τον Ιούνιο του 2014 ο Loic απ’ το Καμερούν μας έδωσε ένα γράμμα για να μεταφέρουμε στις αδερφές του στη Νότια Αφρική.

    Η Stephanie είναι τριάντα ενός χρονών και τώρα ζει ανάμεσα στην Pretoria και το Johannesburg, όπου και τη συνάντησα. Με προσκάλεσε στη μικρή γκαρσονιέρα που νοικιάζει, όπου μ’ έκανε να αισθανθώ σαν επίτιμος φιλοξενούμενος. Σπουδάζει διοίκηση και λογιστική, ενώ αναλαμβάνει μεταφράσεις από τα αγγλικά στα γαλλικά και το αντίστροφο.
    Η αδερφή της, η οποία ζει στο Johannesburg, έχει παντρευτεί κάποιον Καμερουνέζο που ζει εκεί και μάλιστα έχουν τρία παιδιά. Μερικές φορές βλέπονται τα Σαββατοκύριακα. Αν και υπάρχουν αρκετοί Καμερουνέζοι στη Νότια Αφρική, η Stephanie μου έλεγε πως δεν έχει φίλους κι είναι αρκετά αντικοινωνική. Με ρωτούσε για το ταξίδι μου κι απορούσε πώς δε φοβάμαι τους ντόπιους. Η ίδια φοβάται τις ξενοφοβικές επιθέσεις που τον τελευταίο καιρό βρίσκονται σε έξαρση στη Νότια Αφρική.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA-mail2.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	336663
    Παραδίδοντας στη Stephanie το γράμμα που κουβαλούσα όλους αυτούς τους μήνες ανά την Αφρική…

    Η Νότια Αφρική, όντας η πιο ανεπτυγμένη χώρα της ηπείρου, προσελκύει μετανάστες από διάφορες αφρικανικές χώρες όπου η ζωή είναι τραγική. Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια κάποιοι μαύροι Νοτιοαφρικανοί οργανώνουν αιματηρές επιθέσεις σε μετανάστες από τη Ζιμπάμπουε, τη Μοζαμβίκη, τη Σομαλία, το Κονγκό, το Μαλάουι κι άλλες αφρικανικές χώρες. Η δικαιολογία είναι πάντα η ίδια σ’ όλο τον κόσμο… Τους κλέβουν τις δουλειές, λεν. Ωστόσο, οι περισσότεροι επιχειρηματίες λεν πως οι μετανάστες απ’ τη Ζιμπάμπουε είναι καλύτερα μορφωμένοι, πιο συνεπείς και πιο εργατικοί από τους ντόπιους. Ο κόσμος, όμως, παντού φοβάται τον ανταγωνισμό και δε θέλει την αξιοκρατία. Θέλει απλά να διώξει τους ξένους, που αγωνίζονται σκληρά για ένα κομμάτι ψωμί και πολλές φορές το πληρώνουν με τη ζωή τους…
    Στις ειδήσεις προβάλλονται εικόνες που δύσκολα αντέχει κανείς να δει… Ομάδες οργισμένων ντόπιων με μασέτες στα χέρια αρπάζουν όποιον φουκαρά προσπάθησε ν’ αποδράσει από την κόλαση της χώρας του για να επιβιώσει. Πού να ήξεραν οι καημένοι πως μια χειρότερη κόλαση θα τους περίμενε στη Νότια Αφρική, στην Ευρώπη, στην Αμερική… Σ’ όλο τον κόσμο η ιστορία είναι η ίδια. Όπου φτωχός κι η μοίρα του. Οι ντόπιοι δένουν νεαρά παιδιά με κουρελιασμένα ρούχα, που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και τα καίνε ζωντανά! Κάποιος, μάλιστα, βιντεοσκοπούσε τη σκηνή με το κινητό του τηλέφωνο κι έτσι είδα ό,τι πιο απεχθές έχουν δει ποτέ τα μάτια μου… Σε κάνει ν’ απορείς: αυτοί οι «άνθρωποι» δεν έχουν αισθήματα;
    Έδωσα στη Stephanie το γράμμα που είχα από την οικογένειά της και κουβαλούσα όλους αυτούς τους μήνες ανά την Αφρική. Το άνοιξε, το διάβασε κι εκεί μέσα βρήκε κάποιες παλιές, οικογενειακές τους φωτογραφίες, που την έκαναν να συγκινηθεί. Είδε τον εαυτό της όταν ήταν μικρό κοριτσάκι μαζί με τ’ αδέρφια της και τις καλύτερές της φίλες. Τη ρώτησα αν και πότε θα τους ξαναδεί και δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. Μέχρι τότε, θα τους βλέπει στις παλιές αυτές, ξεθωριασμένες φωτογραφίες…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SA-mail3.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	336664
    Όταν η Stephanie είδε τις παλιές, οικογενειακές φωτογραφίες που της έστειλαν, συγκινήθηκε…
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Σελίδα 14 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παρουσίαση του ταξιδιού σε 14 χώρες της Ασίας με Xr 250
    από furious στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2011, 00:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2009, 22:28
  3. Η γλυκα της ζωης και της βολτας
    από stratosZX10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 03:01
  4. Ρόλος των HP και της Ροπής?
    από gispy στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 12:25
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF