Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 303

Θέμα: mad about Africa: Ο γύρος της Αφρικής και της Μ. Ανατολής με XR 250

  1. #271
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Η επιστροφή…

    Τρία χρόνια πέρασαν από τότε που αποχαιρέτησα συγγενείς και φίλους στη Θεσσαλονίκη. Έκτοτε εξερεύνησα 39 χώρες, κυρίως στην Αφρική, μ’ ένα μικρό και ταπεινό Honda XR 250, μια μοτοσυκλέτα 20 ετών, που την ανακατασκεύασα, την τροποποίησα και την ονόμασα «Μπαομπάμπη». Ξεκίνησα αυτό το ταξίδι με τη Χριστίνα Πεφάνη, συνέχισα μόνος, γνώρισα τη Στέλλα Φωτακάκη, έκανα εκατοντάδες νέους φίλους σ’ όλο τον κόσμο, εργάστηκα στη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, ένιωσα σα στο σπίτι μου σε χώρες τις οποίες ούτε που φανταζόμουν πως θα επισκεπτόμουν, κοιμήθηκα στο ύπαιθρο, σε πολυτελείς βίλες με πισίνα, σε αστυνομικά τμήματα, κατάφερα να περάσω από 310 μπλόκα της αστυνομίας και του στρατού, έπαθα ελονοσία, θεραπεύτηκα, μ’ έκλεψαν, με βοήθησαν, αντίκρισα τα μεγαλύτερα άγρια ζώα της Αφρικής πάνω από τη σέλα της μοτοσυκλέτας μου, χάθηκα στις χαοτικές της πόλεις, χάρηκα εκτός δρόμου οδήγηση, έπεσα, σηκώθηκα, απόλαυσα την περιπέτεια, φιλοξενήθηκα από μαύρους Αφρικανούς, από λευκούς Αφρικανούς, από μιγάδες και τελικά νιώθω πολύ πλουσιότερος. Μη με παρεξηγήσετε, τα οικονομικά μου είναι ανέκαθεν φτωχικά, αλλά η ψυχή και το μυαλό μου είναι πολύ πιο βαρυφορτωμένα απ’ ότι τρία χρόνια πριν. Αυτό το ταξίδι μου προσέφερε ανεκτίμητες σπουδές και εμπειρίες που κανένα πανεπιστήμιο δε θα μπορούσε να μου προσφέρει. Φυσικά, οφείλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους αυτούς τους εκατοντάδες ανθρώπους που με βοήθησαν να πάω ένα βήμα παραπέρα και να φέρω εις πέρας την αποστολή μου.

    Αφού ολοκλήρωσα τις περιπέτειές μου στην Αφρική, συνέχισα στη Μέση Ανατολή. Οι μόνες δύο χώρες που ήταν εφικτό να επισκεφτώ ήταν η Ιορδανία και το Ισραήλ. Δυστυχώς, είναι αδύνατον να επιστρέψω οδικώς στην Ελλάδα, λόγω του πολέμου στη Συρία και το Ιράκ. Πρέπει να μεταφέρω τη μοτοσυκλέτα μου με καράβι από τη Haifa του Ισραήλ στο Λαύριο. Εν τω μεταξύ, θα πετάξω στην Αθήνα για να παραλάβω το Μπαομπάμπη μου στην ώρα του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	The-end...jpg 
Προβολές:	413 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	361525

    Μετά από τρία χρόνια, θα χαρώ πολύ να σας ξαναδώ στην άφιξή μου στην Ελλάδα. Τη Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016, μπορούμε να ξανασυναντηθούμε στην Αθήνα! Θα είμαι στο χώρο στάθμευσης του Θεάτρου του Λυκαβηττού στις 20:00. Εκεί μπορούμε ν’ απολαύσουμε μια όμορφη βραδιά με ιστορίες από την Αφρική… Παλιοί και νέοι φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι, είστε όλοι ευπρόσδεκτοι!

    Στη Θεσσαλονίκη θα φτάσω την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016. Το σημείο συνάντησης δε θα μπορούσε να είναι άλλο από εκείνο όπου αποχαιρετιστήκαμε. Θα τα πούμε, λοιπόν, στο Λευκό Πύργο στις 20:00!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  2. #272
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Welcome home
    Φύγαμε...

  3. #273
    Καλώς ηρθες!Πάντα δυνατός γιά ακόμη περισσότερα!Ευχαριστώ για όλα πού μας εδωσες!

  4. #274
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    62
    Welcome home
    και μια φωτο με το παιδι του Στεργιου,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6186.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	361551 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6187.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	62,4 KB 
ID:	361552

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Ηλία καλώς ήλθες !! ... μετά την ανάπαυλα, έχω περιέργεια σε ποιά μέρη του πλανήτη θα αναζητήσεις ξανά τροφή για την ψυχή σου .... Να είσαι πάντα έτσι, γερός και Άνθρωπος ... !

  6. #276
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Ηλία καλώς ήλθες !! ... μετά την ανάπαυλα, έχω περιέργεια σε ποιά μέρη του πλανήτη θα αναζητήσεις ξανά τροφή για την ψυχή σου .... Να είσαι πάντα έτσι, γερός και Άνθρωπος ... !
    εχει ακομα να κανει απω ανατολη (Σιβηρια Κινα), λατινικη αμερικη, και αυστραλια...

  7. #277
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εχει ακομα να κανει απω ανατολη (Σιβηρια Κινα), λατινικη αμερικη, και αυστραλια...


    .... κάτι μου λέει ότι ο πλανήτης μας είναι ΠΟΛΥ μικρός τελικά ....

  8. #278
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    welome back Ηλια!!!!
    :ZZZ:

  9. #279
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Την δευτέρα θέλω να πάω στην συνάντηση στο πάρκινγκ του Λυκαβηττού, θα πάει και κανείς άλλος από εδώ ;

  10. #280
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Την δευτέρα θέλω να πάω στην συνάντηση στο πάρκινγκ του Λυκαβηττού, θα πάει και κανείς άλλος από εδώ ;
    +1 ...

  11. #281
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    +1 ...
    Θα με γνωρίσεις εύκολα, η πρώτη σκέψη που θα κάνεις όταν με δεις είναι: τι θέλει ο κοντός τέτοια μηχανή; (βααντέρο).. μετά έλα μίλα μου, εγώ θα είμαι
    Τάσος : )

  12. #282
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    [QUOTE=Coyote Z750s;2767650]Θα με γνωρίσεις εύκολα, η πρώτη σκέψη που θα κάνεις όταν με δεις είναι: τι θέλει ο κοντός τέτοια μηχανή; (βααντέρο).. μετά έλα μίλα μου, εγώ θα είμαι
    Τάσος : )[/QUOTE

    Κινέζικο μαύρο παπί με παρμπρίζ ... χαχαχαχα

  13. #283
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Θα τα πούμε εκεί λοιπόν !

  14. #284
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    305
    καλώς επέστρεψες πίσω τρελέ νομάδα! να ξέρεις οι εμπειρίες σου και το υλικό σου αποτελούν έμπνευση για πολλούς. μπορεί να μην έχουμε την ιδιοσυγκρασία να φύγουμε για 3 χρόνια, αλλά το πάθος για απόκτηση καινούργιων εμπειριών πάνω σε μια μοτοσυκλέτα καλά κρατεί

  15. #285
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Κι εγώ που νόμιζα ότι τελειώσαμε για φέτος......
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παρουσίαση του ταξιδιού σε 14 χώρες της Ασίας με Xr 250
    από furious στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2011, 00:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2009, 22:28
  3. Η γλυκα της ζωης και της βολτας
    από stratosZX10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 03:01
  4. Ρόλος των HP και της Ροπής?
    από gispy στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 12:25
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF