Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Όλα τα απαραίτητα για τον αναβάτη

  1. #16
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
    Μια ''ανόητη'' ερώτηση...

    Γιατί τόση ''καούρα'' με τα Icon?
    MA GIATI GAMANE


    MPES STO www.rideicon.com....

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony29
    Εγγραφή
    08/01/2004
    Μηνύματα
    19
    Μπήκα, φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβα αν η υπεροχή τους είναι θέμα design ή ποιότητας υλικών-κατασκευής.

    Στο Super Duty Jacket λέει...''Retro styling built with the finest materials mother nature has to offer. Heavyweight waxed cotton torso and zip-off abrasion resistant leather sleeves.''


    π.χ. είναι καλύτερα από τα Dainese?Ή μήπως είναι εφάμιλλα αλλά σε καλύτερες τιμές?
    Τα έχει αγοράσει κάποιος από εδώ μέσα?
    /

  3. #18
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
    Μπήκα, φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβα αν η υπεροχή τους είναι θέμα design ή ποιότητας υλικών-κατασκευής.

    Στο Super Duty Jacket λέει...''Retro styling built with the finest materials mother nature has to offer. Heavyweight waxed cotton torso and zip-off abrasion resistant leather sleeves.''


    π.χ. είναι καλύτερα από τα Dainese?Ή μήπως είναι εφάμιλλα αλλά σε καλύτερες τιμές?
    Τα έχει αγοράσει κάποιος από εδώ μέσα?
    /
    DEN 3ERW KAPOION NA EXEI PAREI (O BONEPELER H8ELE ENA JACKET ALLA DEN 3ERW TI EKANE), ALLA REVIEWS STO NET LENE, APO POLY KALA MEXRI GAMISTERA! AN DEIS KAI TIMES STO SITE 8A KATALABEIS!
    EGW PANTOS 8A PAW SHMERA NA TSIMPISW TA "SUPER DUTY 2 BOOT" MALON, K 8A POSTARW ENTYPWSEIS...

  4. #19

  5. #20
    Η Clover είναι καλή.Έχει κανείς προιόντα της???
    Όλοι κάποτε πεθαίνουν

    αλλά δέν ζούν όλοι αληθινά

  6. #21
    Ποιά μάρκα πιστεύτετε ότι είναι η καλύτερη ή απο τις καλύτερες στα ρούχα.Πάντως απο κράνοι μου άρεσε η SHOEI.
    Όλοι κάποτε πεθαίνουν

    αλλά δέν ζούν όλοι αληθινά

  7. #22
    Εντυπωσιάστηκα απο τα προιοντα της Icon.

    Γ@μ@τ@
    Όλοι κάποτε πεθαίνουν

    αλλά δέν ζούν όλοι αληθινά

  8. #23
    SHOEI&ICON μήπως ξέρεται κανα έμπορα στη Σαλονίκη???????????????????????????

    Ξέρεται πού μπορώ να ψάξω για να βρώ?????????????????????????
    Όλοι κάποτε πεθαίνουν

    αλλά δέν ζούν όλοι αληθινά

  9. #24
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alcarinque
    Ποιά μάρκα πιστεύτετε ότι είναι η καλύτερη ή απο τις καλύτερες στα ρούχα.
    Θα έλεγα οτι δεν υπάρχουν 'καλές' και 'κακές' μάρκες,περισότερο ή λιγότερο γνωστές/δημοφιλείς ίσως..

    Αυτά που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι:
    -να έχει καλές προστασίες (ώμους-αγκώνες,πλάτη μερικά την έχουν έξτρα,σε μερικά αυτή που έχουν κάνει μόνο για mousepad)
    -εφαρμογή (ίδιο νούμερο σε άλλη μάρκα μπορεί να κάθεται καλύτερα στο σώμα σου)
    -υλικά (η επένδυση να προστατεύει όσο το δυνατόν καλύτερα από το κρύο,αδιαβροχοποίηση κλπ)
    -'Λεπτομέρειες' όπως ιμάντες σύσφιξης στα μανίκια,τσέπες κ.α..

    Βεβαίως παίζει ρόλο και η εμφάνιση που είναι θέμα γούστου του καθενός..

    Και όλα αυτά να συνοδεύονται από μια τιμή λογική..Αν σου φαίνεται πχ ακριβό γι'αυτά που προσφέρει υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές..

    Πριν αποφασίσεις να πάρεις κάτι δοκίμασε όσο τον δυνατόν περισότερα..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Γεια παιδιά

    θα ήθελα τη βοήθειά σας αν είναι εύκολο.
    Προσωπικά δεν 'πάω' καθόλου τις μηχανές (και φυσικά είμαι απίστευτα άσχετη με αυτό το κομμάτι) αλλά δυστυχώς ο αδελφούλης μου δεν μου έμοιασε καθόλου, τις λατρεύει! Μου ανακοίνωσε, λοιπόν, σήμερα ότι μεθαύριο αγοράζει μηχανή (με έφερε προ τετελεσμένου ο πονηρός για να μην προλάβω να αντιδράσω....με αποτέλεσμα να σας γράφω στις 4 το πρωί! ). Σκέφτηκα, επομένως , να του δωρίσω τον προστατευτικό εξοπλισμό. Κράνος & μπουφάν μηχανής έχει (αγνοώ αν είναι αυτά που πρέπει βέβαια αλλά υπάρχουν). Σύμφωνα με την γνώση & την εμπειρία σας , τι άλλο πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο για την ασφάλεια του αναβάτη μιας μηχανής μεγάλου κυβισμού; Με ενδιαφέρει να τον καλύψω με εκείνα τα αξεσουάρ που θα προστατεύσουν το σώμα όσο καλύτερα γίνεται και ειδικά τα πολύ πολύ σημαντικά σημεία του σώματος (σπονδυλική στήλη ,μέση, στήθος κτλ)

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα!
    Μπράβο για τον τρόπο που το διαχειρίζεσαι!
    Εύχομαι να είναι προσεκτικός,τυχερός και πάντα όρθιος στη μοτοσυκλέτα του.
    Κράνος το βασικότερο.
    Μπουφάν (χειμερινό και καλοκαιρινό), γάντια, μποτάκια.
    Το καλύτερο δώρο που θα μπορούσες ίσως να του κάνεις είναι ένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    ...
    Το καλύτερο δώρο που θα μπορούσες ίσως να του κάνεις είναι ένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης
    Έτσι ακριβώς, διαμορφώνεις το επίπεδο γνώσεων που θα ορίζει τον τρόπο που κινείται, που ντύνεται κ.λπ.
    Ο προστατευτικός εξοπλισμός έχει το βασανάκι του. Αναγκαίο κακό για όλους δεν τίθεται θέμα, εκεί που τίθεται θέμα είναι στο
    αν είναι δική του επιλογή.

    Φαντάσου να σου "επέβαλαν" ένα αυτοκίνητο που δεν σε εξυπηρετεί ή σε προσβάλει γιατί έτσι πιστεύουν πως
    θα είσαι ασφαλής, αγνοώντας τι σου άρεσε, τι σε εξυπηρετούσε κ.λπ.

    Δεν μοιάζει σαν να αντιμετωπίζουμε τα εξανθήματα στο δέρμα αγνοώντας την πάθηση που τα προκάλεσε;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλημέρες

    Δυστυχώς στα μηχανάκια ο εξοπλισμός χρειάζεται ό,τι έχεις, Χ2 (χειμώνα - καλοκαίρι).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    1. Κράνος το βασικότερο.
    2.Μπουφάν (χειμερινό και καλοκαιρινό με προστασία πλάτης - συνήθως χρεώνεται έξτρα περίπου στα 30-60€),
    3.γάντια (χειμερινά-καλοκαιρινά), μποτάκια (χειμερινά-καλοκαιρινά).
    4.Το καλύτερο δώρο που θα μπορούσες ίσως να του κάνεις είναι ένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης
    5.Παντελόνι με προστασίες ή επιγονατίδες

    6. Σύνεση και πρόληψη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #29
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Riding School. Είναι ίσως το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κάνεις. Ακόμα και τρελαμένος να είναι θα σοβαρέψει όταν καταλάβει τα όρια του και τους κινδύνους.
    Για εμένα το βασικότερο πέραν του κράνους είναι τα μποτάκια. Στατιστικά οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται πόδια , μετά χέρια και λιγότεροι στον θώρακα-γοφό.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    Όλα όσα μου γράψατε είναι τέλεια αλλά όχι για την περίπτωση του αδελφού μου. Ο ίδιος πιστεύει ότι είναι μια χαρά οδηγός...εγώ πάλι τον θεωρώ απίστευτα επιπόλαιο σε αυτό το κομμάτι, οπότε προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις με τα δεδομένα που έχω κι όχι με αυτά που θα ήθελα να έχω. Σίγουρα δεν είναι ο άνθρωπος που θα φορέσει προστατευτικό παντελόνι, πάνω από τα ρούχα του, για να πάει στη δουλειά του το πρωί για παράδειγμα / επιγονατίδες κτλ ..πόσο μάλλον να κάνει ένα μάθημα (από το ένα αυτάκι θα μπουν κι από το άλλο θα βγουν).
    Αυτός είναι και ο λόγος που με ενδιαφέρει να τον καλύψω, αρχικά, με εκείνον τον εξοπλισμό που σίγουρα θα του σώσει τη ζωή σε ένα πέσιμο. Δεν είναι το ίδιο πχ ένα κάταγμα στο χέρι με ένα κάταγμα στη ΣΣ, οπότε κινούμαι με προτεραιότητες .
    Κράνος απ ότι μου είπε σήμερα θα πάρει καινούργιο , ελπίζω το σωστό. Μπουφάν που μου γράψατε, έχει αλλά τα καλοκαίρια ενώ γίνεται καλοκαιρινό δεν το φοράει γιατί τον ενοχλεί. Ψάχνοντας σε eshops είδα κπ πράγματα αλλά έχω τις εξής απορίες:

    1) Ένα προστατευτικό πλάτης με ιμάντες , μπορεί να φορεθεί σαν σακίδιο πλάτης πάνω από τα ρούχα (δηλαδή να μην κουμπώνει σε μπουφάν), σωστά;

    2) Το προστατευτικό αυχένα μπορεί να φορεθεί ταυτόχρονα με το κράνος, σωστά ;

    3) Θα λέγατε ότι είναι καλύτερο να πάρει κανείς ξεχωριστά προστατευτικό πλάτης / μέσης / αυχένα ή παίζει όλα αυτά να καλύπτονται αγοράζοντας ένα προστατευτικό γιλέκο;

    4) Τα γάντια θεωρείτε ότι είναι από τα πολύ βασικά προστατευτικά, από αυτά που πρέπει να αγοράζει κανείς πρώτα; Υποθέτω ότι η χρησιμότητά τους είναι για να μην ιδρώνει το χέρι, σωστά;

    5) Ποιες φίρμες θεωρείτε ότι έχουν τα ποιοτικότερα από όλα όσα ανέφερα;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ολα τα ανταλλακτικα για ολες τις μηχανες
    από Shinji Ikari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2012, 00:04
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2009, 00:54
  3. Τα ΠΑΝΤΑ για τον Μάκη
    από perastikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 22:31
  4. Αξεσουάρ Honda για τον αναβάτη
    από Tigas στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF