Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Όλα τα απαραίτητα για τον αναβάτη

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Riding School. Είναι ίσως το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κάνεις. Ακόμα και τρελαμένος να είναι θα σοβαρέψει όταν καταλάβει τα όρια του και τους κινδύνους.
    Για εμένα το βασικότερο πέραν του κράνους είναι τα μποτάκια. Στατιστικά οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται πόδια , μετά χέρια και λιγότεροι στον θώρακα-γοφό.


    Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να καταλάβει ο κάθε ανεύθυνος ή/και επιπόλαιος (το 'τρελαμένος ' είναι πολύ light) οδηγός ιχ/ δικύκλου (οτιδήποτε) τα όρια του , είναι να είναι πολύ πολύ αυστηρές οι ποινές για οποιαδήποτε παράβαση (ακόμα και την πιο μικρή)
    Όσον αφορά τους τραυματισμούς , δεν ξέρω από που προκύπτουν αυτά τα στατιστικά αλλά θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο ένα κάταγμα στο πόδι με ένα στη ΣΣ, στην 1η περίπτωση αντιμετωπίζεται πολύ καλά ενώ στη 2η την πάτησες για τα καλά.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να καταλάβει ο κάθε ανεύθυνος ή/και επιπόλαιος (το 'τρελαμένος ' είναι πολύ light) οδηγός ιχ/ δικύκλου (οτιδήποτε) τα όρια του , είναι να είναι πολύ πολύ αυστηρές οι ποινές για οποιαδήποτε παράβαση (ακόμα και την πιο μικρή)
    Όσον αφορά τους τραυματισμούς , δεν ξέρω από που προκύπτουν αυτά τα στατιστικά αλλά θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο ένα κάταγμα στο πόδι με ένα στη ΣΣ, στην 1η περίπτωση αντιμετωπίζεται πολύ καλά ενώ στη 2η την πάτησες για τα καλά.
    Δικιο εχεις απο την μια, απο την αλλη αν δεν το φοραει δεν τον προστατευει. Το καλυτερο μπουφαν αν ειναι στην ντουλαπα ειναι αχρηστο και ναι τα καλοκαιρινα μπουφαν ειναι ζεστα πολυ στο κλιμα της Αθηνας. Απο 28-30 βαθμους και πανω ειναι ανυποφορα στην πολη.


    Το σχολειο απο την αλλη ειναι ενας πολυ καλος τροπος να καταλαβει καποιος οτι δεν ξερει και πολλα, οσα χρονια κι αν οδηγει. Αυτο ειναι ενα πραγμα που συμφωνουν οσοι το κανουν ειτε οδηγουνς 5 ειτε 25 χρονια

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά τις απαντήσεις

    Aν δεν φοράει jacket το καλοκαίρι γιατί τον ενοχλεί, είσαι σε τελείως λάθος δρόμο.
    Συμπεραίνεις πράγματα και στηρίζεσαι μετά σε αυτά σαν να έχεις κάποιου είδους έλεγχο πάνω του.

    Είναι αστείο να πιστεύεις κάτι τέτοιο για κάποιον που επιλέγει να ζει με την μοτοσυκλέτα.

    Τα αξεσουάρ που αναφέρεις επιλέγονται κατά περίπτωση, ανάλογα τι καβαλάς, που πας, για ποιο λόγο κ.λπ.
    Αν σκέφτεσαι ότι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει την ημέρα του φορώντας ζώνες τουρισμού κάτω απο το τζάκετ και κολάρο
    απο επάνω...

    Κοίτα για παράδειγμα την οπτική που έχεις για τα γάντια: μου είναι πολύ δύσκολο να οδηγήσω χωρίς.
    Αυτά και η σέλα είναι τα σημεία που ερχόμαστε σε επαφή με την μοτό, αν κάτι δεν βολεύει σε αυτά, σε εκνευρίζει χωρίς να το καταλαβαίνεις
    και επηρεάζει τις αντιδράσεις σου.
    Δεν θυμάμαι ποτέ να με απασχόλησε ιδρώτας. Τα εγκαύματα απο τον Ήλιο, τα οπλισμένα μαμούνια, οι πέτρες, ο κρύος αέρας
    και στην βάση, η καλύτερη λαβή που προσφέρουν με λιγότερη δύναμη είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό μου.

    Μην σε πρήζω, το πως κινούμαστε, τι φοράμε κ.λπ. είναι αποτέλεσμα της "παιδείας" που κουβαλάμε.
    Των γνώσεων και των εμπειριών δηλαδή. Αν τώρα έχεις κάποια επιρροή πάνω του, εστίασε στο να του προσφέρεις
    γνώσεις μέσα από ένα σύνολο από ομοϊδεάτες που σέβεται.

    Εκμεταλλεύσου την οπτική που έχουμε για εσένα, άγνωστοι χωρίς κάποιο κέρδος πέρα από την ασφάλεια του αδερφού σου
    και κατανόησε την εικόνα που έχεις διαμορφώσει σε αυτόν.

    Είσαι ένας άνθρωπος που έχει αρνητική άποψη για την μοτοσυκλέτα, χωρίς να είχες ποτέ δική σου και να ζούσες με αυτήν...
    Το πρώτο που σου έρχεται κατα νου για να προφυλάξεις κάποιον είναι πως θα αντιμετωπίσει τα άσχημα και όχι πως να μην τα προκαλέσει..

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν θα φορεσει τιποτα απο οσα κοιτας. βρες ενα πολύ καλοκαιρινο μπουφαν και χτυπα τον στο συναισθημα να το φοράει. αδερφη του εισαι, θα τον πεισεις πιστευω. το μπουφαν του δεν γινετε καλοκαιρινο, απλα υποφερεις λιγοτερο μεσα σε αυτο. ενα καθαρα καλοκαιρινο ειναι πολυ πιο αερινο. το βασικα ειναι να φοράει παντα κρανος, ολα τα άλλα ειναι πολύ μικρα μπροστα στο κράνος.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ο βασικός εξοπλισμός αποτελείται από:
    1) Κράνος.
    2) Γάντια.
    3) Μπότες.
    4) Μπουφάν με προστασία τουλάχιστον σε χέρια & πλάτη.
    5) Μακρύ παντελόνι, αν όχι μοτοσικλετιστικό, τουλάχιστον ένα denim jean.

    O εξοπλισμός της μοτοσικλέτας πρέπει να επιλέγεται με δύο κριτήρια: ενεργητική και παθητική ασφάλεια.

    Η ενεργητική ασφάλεια αφορά στα στοιχεία του εξοπλισμού που βοηθούν στο να μην εμπλακείς σε ατύχημα.
    Σε αυτά μεταξύ άλλων συγκαταλέγονται η σωστή εφαρμογή και η καταλληλότητα ως προς τις καιρικές συνθήκες.

    Η παθητική ασφάλεια σχετίζεται με την προστασία που θα παρέχει ο εξοπλισμός όταν εμπλακείς σε ατύχημα.
    Σε αυτή την περίπτωση λαμβάνουμε υπ' όψιν τους δύο βασικούς τρόπους που επέρχεται ο τραυματισμός: σύγκρουση & τριβή.

    Δώσε στον αδερφό σου μια δωροεπιταγή σε ένα από τα μεγάλα καταστήματα που έχουν ποικιλία από μάρκες και άσε τον να διαλέξει αυτό που του αρέσει και θα χρησιμοποιεί.
    Τα παιδιά σε αυτά τα καταστήματα θα καθοδηγήσουν τον ίδιο καλύτερα από ότι εμείς εσένα.

    Η οπτική σου έχει μια υπερπροστατευτική και ελαφρώς συγκρουσιακή χροιά και φοβάμαι ότι θα έχει αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που νομίζεις.

    My €0,02 και καλά μυαλά.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είσαι ένας άνθρωπος που έχει αρνητική άποψη για την μοτοσυκλέτα, χωρίς να είχες ποτέ δική σου και να ζούσες με αυτήν...
    Το πρώτο που σου έρχεται κατα νου για να προφυλάξεις κάποιον είναι πως θα αντιμετωπίσει τα άσχημα και όχι πως να μην τα προκαλέσει..


    Είμαι εκείνος ο άνθρωπος που βλέπει κι αντιμετωπίζει καθημερινά περιστατικά με ατυχήματα από μοτοσυκλέτα κτλ , η άποψή μου έχει διαμορφωθεί μέσα από την εργασία μου κι όχι απλά επειδή έτσι μου ήρθε.
    Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως να *προλάβω* τα άσχημα, σε αυτό που μπορώ. Δεν του έμαθα εγώ να οδηγεί , ούτε του έδωσα το δίπλωμα άρα δεν μπορώ παρέμβω στο <να μην προκαλέσει ατύχημα> , όμως μπορώ να προσπαθήσω με αυτή την παρέμβαση (της αγοράς εξοπλισμού δλδ) να μειώσω το ενδεχόμενο να χτυπηθεί σε καίρια σημεία του σώματος σε ένα ενδεχόμενο ατύχημα που θα προκαλέσει ή θα του προκαλέσουν (γιατί γενικά πολλά 'μπουμπούκια' βρίσκονται στη θέση του οδηγού δυστυχώς) .
    Οσο για τα γάντια , δεν έκανα καμία τοποθέτηση, ίσα ίσα ρώτησα καθώς δεν γνωρίζω την χρησιμότητά τους.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αυτό...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    Είμαι εκείνος ο άνθρωπος που βλέπει κι αντιμετωπίζει καθημερινά περιστατικά με ατυχήματα από μοτοσυκλέτα κτλ , η άποψή μου έχει διαμορφωθεί μέσα από την εργασία μου κι όχι απλά επειδή έτσι μου ήρθε.
    ...με αυτό...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    ρώτησα καθώς δεν γνωρίζω την χρησιμότητά τους.
    ...αντιφάσκουν κάπως.

    Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται;

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες.
    Μεγάλα καταστήματα όπως;
    Αν με ρωτάς, δεν θα έλεγα ότι είναι υπερπροστασία αλλά πρόληψη....ή μια μίξη αυτών ^^

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αυτό...



    ...με αυτό αντιφάσκουν.



    Τι δουλειά κάνεις;
    καθόλου, είμαι επαγγελματίας υγείας σε τμήμα επειγόντων ^^

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    καθόλου, είμαι επαγγελματίας υγείας σε τμήμα επειγόντων ^^
    https://www.youtube.com/watch?v=uylwh-21lDA

  11. #41
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αν δεν μαθει να οδηγει σωστα κ σαν τον Ρομποκοπ να ντυθει θα εχει προβλημα.
    Ας παρει τα βασικα οπως αναφερανε τα παιδια προηγουμενως κ να κανει κανα μαθημα να δει κατα ποσο καλος ειναι κ ποσα εχει να μαθει ακομα.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    Είμαι εκείνος ο άνθρωπος που βλέπει κι αντιμετωπίζει καθημερινά περιστατικά με ατυχήματα από μοτοσυκλέτα κτλ , η άποψή μου έχει διαμορφωθεί μέσα από την εργασία μου κι όχι απλά επειδή έτσι μου ήρθε.
    Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως να *προλάβω* τα άσχημα, σε αυτό που μπορώ. Δεν του έμαθα εγώ να οδηγεί , ούτε του έδωσα το δίπλωμα άρα δεν μπορώ παρέμβω στο <να μην προκαλέσει ατύχημα> , όμως μπορώ να προσπαθήσω με αυτή την παρέμβαση (της αγοράς εξοπλισμού δλδ) να μειώσω το ενδεχόμενο να χτυπηθεί σε καίρια σημεία του σώματος σε ένα ενδεχόμενο ατύχημα που θα προκαλέσει ή θα του προκαλέσουν (γιατί γενικά πολλά 'μπουμπούκια' βρίσκονται στη θέση του οδηγού δυστυχώς) .
    Οσο για τα γάντια , δεν έκανα καμία τοποθέτηση, ίσα ίσα ρώτησα καθώς δεν γνωρίζω την χρησιμότητά τους.
    Πήγα να σου πω ότι μοιάζεις να είσαι στα επείγοντα αλλά το σκεφτόμουν μη γίνω εξυπνάκιας..
    Εξακολουθείς να θεωρείς δεδομένο πως η μοτοσυκλέτα είναι κάτι κακό κ.λπ. δεν θα σε ρωτούσε για να μάθει να οδηγεί και να έχει δίπλωμα, δεν σου πέφτει λόγος.
    Σόρυ αν ακούγομαι αγενής, δείχνεις να μην θες να καταλάβεις.

    Στο έγραψα και στο ξαναγράφω: για να *προλάβεις* τα άσχημα διδάσκεις πως να μην τα προκαλείς.
    Ο "χρόνος πρόκλησης" είναι συνεχής και χιλιάδες φορές μεγαλύτερος από τον χρόνο πιθανού ατυχήματος που καλούμαστε
    να αντιμετωπίσουμε με τον εξοπλισμό.
    Νομίζω είναι εύκολο να αποφασίσει κάποιος που είναι λογικότερο να επενδύσει.


    Δεν είπα πως τοποθετήθηκες για τα γάντια, χρησιμοποίησα την υπόθεση που κάνεις γι' αυτά για να τονίσω την διαφορά στην οπτική μας.


    Ο τρόπος που αναφέρεσαι σε αυτόν δείχνει να τον αναιρείς σε όλα τα επίπεδα: αντίληψη, διαχείριση, αντίδραση..
    Με συγχωρείς αλλά έτσι διαμορφώθηκε το βράδυ στα γενέθλια του των 18;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 28/06/2021 στις 20:49.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πήγα να σου πω ότι μοιάζεις να είσαι στα επείγοντα αλλά το σκεφτόμουν μη γίνω εξυπνάκιας..
    Εξακολουθείς να θεωρείς δεδομένο πως η μοτοσυκλέτα είναι κάτι κακό κ.λπ. δεν θα σε ρωτούσε για να μάθει να οδηγεί και να έχει δίπλωμα, δεν σου πέφτει λόγος.
    Σόρυ αν ακούγομαι αγενής, δείχνεις να μην θες να καταλάβεις.

    Στο έγραψα και στο ξαναγράφω: για να *προλάβεις* τα άσχημα διδάσκεις πως να μην τα προκαλείς.
    Ο "χρόνος πρόκλησης" είναι συνεχής και χιλιάδες φορές μεγαλύτερος από τον χρόνο πιθανού ατυχήματος που καλούμαστε
    να αντιμετωπίσουμε με τον εξοπλισμό.
    Νομίζω είναι εύκολο να αποφασίσει κάποιος που είναι λογικότερο να επενδύσει.


    Δεν είπα πως τοποθετήθηκες για τα γάντια, χρησιμοποίησα την υπόθεση που κάνεις γι' αυτά για να τονίσω την διαφορά στην οπτική μας.


    Ο τρόπος που αναφέρεσαι σε αυτόν δείχνει να τον αναιρείς σε όλα τα επίπεδα: αντίληψη, διαχείριση, αντίδραση..
    Με συγχωρείς αλλά έτσι διαμορφώθηκε το βράδυ στα γενέθλια του των 18;

    κάνεις λάθος & νομίζω βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα, ένα μαχαίρι (πχ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να ετοιμάσεις το φαγητό σου και για να σκοτώσεις. Το ίδιο, υποθέτω, ισχύει και με την μοτοσυκλέτα...το πως θα χρησιμοποιηθεί έχει να κάνει κυρίως με τον οδηγό.
    Δεν υποστήριξα ποτέ ότι μου έπεφτε ή θα έπρεπε να μου πέφτει λόγος για να εκδοθεί δίπλωμα, αυτό που ήθελα να σου πω όταν ανέφερα ότι δεν του έβγαλα εγώ το δίπλωμα είναι ότι - λογικά - αυτός που σε διδάσκει οδήγηση (στη σχολή οδηγών) σου μαθαίνει συνάμα και πως να μην προκαλείς ατύχημα. Αρα την ευθύνη αν το άτομο θα πάρει & κυρίως θα κατανοήσει αυτή τη γνώση την έχει ο δάσκαλος οδήγησης, το ίδιο το άτομο & φυσικά ο εξεταστής.
    Σχετικά με τη 2η παράγραφο, ναι είναι πολύ λογικά & κατανοητά αυτά που λες ΑΛΛΑ το <λογικό> δεν 'κουμπώνει' πάντα σε όλους τους ανθρώπους. Δηλαδή, ο τρόπος που θα συμβουλέψεις ή θα ενημερώσεις ένα άτομο ή η διαδικασία που θα ακολουθήσεις ώστε να το πείσεις για κάτι ή για να το προστατεύσεις από κάτι διαφέρει ανάλογα με την προσωπικότητα που έχεις απέναντί σου.
    Τέλος, πριν κρίνεις τον τρόπο με τον οποίο αναφέρομαι σε αυτόν , μήπως να σκεφτείς ότι ίσως ως στενός συγγενής γνωρίζω καταστάσεις που πιθανόν να με οδηγούν στο να έχω αυτή τη στάση;

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Χαίρομαι που έκανα λάθος, δείχνεις πολύ καλύτερα τώρα.
    Αυτό που σου λέμε για τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης είναι πραγματικό μάθημα οδήγησης
    από ανθρώπους εκπαιδευμένους με τεράστια εμπειρία.
    Δεν είναι η "μέθοδος" να δείξεις αυτό που θέλουν οι εξεταστές του υπουργείου.

    Η δική μου πίεση δεν εστιάζει μόνο στα προφανή οφέλη αλλά στο γεγονός ότι είναι ο καλύτερος τρόπος
    να διδαχθεί κάποιος που είναι κοντά σε φάση άρνησης, "παρατήστε με όλοι που ξέρετε" κ.λπ.

    Η επαφή με ανθρώπους που εκτιμάς και οι ξεκάθαρα ορθολογικές διδαχές τους δείχνει να αγγίζει πολλές φορές
    παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια.

    Εντωμεταξύ είναι πολύ πετυχημένος ο χρόνος γιατί είναι νέος στην μοτοσυκλέτα και δεν έχει αναπτύξει λάθος ή σχεδόν λάθος
    τεχνικές που θα τον καθυστερούσαν.

    Ο εξοπλισμός είναι εποχικός, έχει όριο ζωής, σε τσαντίζει για διάφορους λόγους κ.λπ. Ο τρόπος που οδηγούμε γίνεται γρήγορα
    μια συνήθεια που σε ακολουθεί για πάντα και σε κάνει ανοικτό να διαβάσεις, να συνεχίσεις κ.λπ.

    Συζητάμε για τον αδερφό σου εκτιμώντας πως είναι "δύσκολος" και σε μια ηλικία που τα σπας, τα κολλάς και τα ξανασπάς γιατί σου χάλασε το χτένισμα.
    Φαντάσου φίλους στα 40, με εκατοντάδες χλμ εντός και εκτός χώρας να δηλώνουν "μου άλλαξε τον τρόπο που οδηγώ" ενθουσιασμένοι μετά το μάθημα..

    Σε έχω πρήξει, το κόβω. Ο εξοπλισμός που θα βρεις στα καταστήματα είναι υψηλών προδιαγραφών όταν δεν τον επιλέγεις με βάση την χαμηλότερη τιμή.
    Προτίμησε το χρηστικό πάνω από το φαινομενικά ασφαλέστερο. Έχει νόημα όταν το χρησιμοποιείς ενώ δεν σε δυσκολεύει.

  15. #45
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alstroemeria Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    Όλα όσα μου γράψατε είναι τέλεια αλλά όχι για την περίπτωση του αδελφού μου. Ο ίδιος πιστεύει ότι είναι μια χαρά οδηγός...εγώ πάλι τον θεωρώ απίστευτα επιπόλαιο σε αυτό το κομμάτι, οπότε προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις με τα δεδομένα που έχω κι όχι με αυτά που θα ήθελα να έχω. Σίγουρα δεν είναι ο άνθρωπος που θα φορέσει προστατευτικό παντελόνι, πάνω από τα ρούχα του, για να πάει στη δουλειά του το πρωί για παράδειγμα / επιγονατίδες κτλ ..πόσο μάλλον να κάνει ένα μάθημα (από το ένα αυτάκι θα μπουν κι από το άλλο θα βγουν).
    Αυτός είναι και ο λόγος που με ενδιαφέρει να τον καλύψω, αρχικά, με εκείνον τον εξοπλισμό που σίγουρα θα του σώσει τη ζωή σε ένα πέσιμο. Δεν είναι το ίδιο πχ ένα κάταγμα στο χέρι με ένα κάταγμα στη ΣΣ, οπότε κινούμαι με προτεραιότητες .
    Κράνος απ ότι μου είπε σήμερα θα πάρει καινούργιο , ελπίζω το σωστό. Μπουφάν που μου γράψατε, έχει αλλά τα καλοκαίρια ενώ γίνεται καλοκαιρινό δεν το φοράει γιατί τον ενοχλεί. Ψάχνοντας σε eshops είδα κπ πράγματα αλλά έχω τις εξής απορίες:

    1) Ένα προστατευτικό πλάτης με ιμάντες , μπορεί να φορεθεί σαν σακίδιο πλάτης πάνω από τα ρούχα (δηλαδή να μην κουμπώνει σε μπουφάν), σωστά;

    2) Το προστατευτικό αυχένα μπορεί να φορεθεί ταυτόχρονα με το κράνος, σωστά ;

    3) Θα λέγατε ότι είναι καλύτερο να πάρει κανείς ξεχωριστά προστατευτικό πλάτης / μέσης / αυχένα ή παίζει όλα αυτά να καλύπτονται αγοράζοντας ένα προστατευτικό γιλέκο;

    4) Τα γάντια θεωρείτε ότι είναι από τα πολύ βασικά προστατευτικά, από αυτά που πρέπει να αγοράζει κανείς πρώτα; Υποθέτω ότι η χρησιμότητά τους είναι για να μην ιδρώνει το χέρι, σωστά;

    5) Ποιες φίρμες θεωρείτε ότι έχουν τα ποιοτικότερα από όλα όσα ανέφερα;
    ''Μπουφάν που μου γράψατε, έχει αλλά τα καλοκαίρια ενώ γίνεται καλοκαιρινό δεν το φοράει γιατί τον ενοχλεί. '' Αν δεν είναι αμιγώς καλοκαιρινό στην Ελλάδα και περισσότερο στην Αθήνα το All season καλοκαίρι δεν αντέχεται. Να του πάρεις ένα Revit καλοκαιρινό (Eclipse 139 euro) και το Motoraid δίνει δώρο την προστασία πλάτης .
    ΑΛΛΑ , αν ο ίδιος όπως λες είναι τόσο επιπόλαιος τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα φορέσει τον εξοπλισμό και μάλιστα εξοπλισμό που δεν ενδείκνυται για κίνηση στην πόλη (π.χ. προστασίες θώρακα ) ?
    Κάτι ακόμα για να μπεις στο κλίμα. Ότι και αν φοράς σε μια μετωπική ή σε σύγκρουση με μεγάλη ταχύτητα σπανίως θα σε βοηθήσει σε περιβάλλον πόλης (εκτός κράνους που όντως σε σώζει σε πτώση ή σε σύγκρουση με κράσπεδο κολώνα κλπ κλπ) Αυτό που σε σώζει στην πόλη είναι να οδηγάς σαν να έχεις δεδομένο ότι ΟΛΟΙ ειναι τρελοί και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σε βλέπει. Αυτό θέλει και εμπειρία αλλά κυρίως σοβαρότητα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ολα τα ανταλλακτικα για ολες τις μηχανες
    από Shinji Ikari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2012, 00:04
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2009, 00:54
  3. Τα ΠΑΝΤΑ για τον Μάκη
    από perastikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 22:31
  4. Αξεσουάρ Honda για τον αναβάτη
    από Tigas στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF