Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ ??

  1. #1
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69

    ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ ??

    τις 20 αυγουστου περιπου θα παω ντουμπροβνικ δαλματικες ακτες κλπ.

    οσοι εχουν περασει απο αλβανια θελω να μου πουν ολα καλα η θα χω τπτ ιστοριες οχι τπτ αλλο μη μου χαλασει η διαθεση.
    ποια ειναι η καλυτερη διαδρομη εννοωντας να χω το κεφαλι μ ποιο ησυχο?

    και κατι αλλο οχι οτι θα το αφησω στην τυχη αλλα κλοπες και τετοια??

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μονος θα πας?Απο που θα μπεις Αλβανια?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Φίλε,εγώ περαστικός από Αλβανία καθώς πέρναγα από Σκόδρα για Κρυσταλοπηγή το 2008,έκανα τη
    μεγαλύτερη μπορώ να πω λαλακία που δεν έμεινα όταν ο συνταξιδιώτης μου επέμεινε να μείνουμε.
    Προκατειλημμένος θέλησα απλά να τη διασχίσουμε!Έχω να πω όμως ότι οι Αλβανοί μας συμπαθούν,
    θα συννενοηθείς σχεδόν παντού στα Ελληνικά,θα σε βοηθήσουν όταν τους ζητηθεί και δεν παύει να
    είναι μια ιδιαίτερη χώρα.

    Άσε τις αναστολές και μείνε όπου σε βολέψει,αλλά φαντάζομαι Δυράχιο,Τίρανα ή Οχρίδα θα ναι μέσα
    στα πλάνα σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    πηγα το 2010,απο αλβανια δυστυχως...απαισιοι δρομοι,σπαστηρια,και επικινδυνα γιατι μας προσπερνουσαν με χιλια οι μερσεντες των αλβανων....βεβαια ηταν υπο κατασκευη τοτε ενας δρομος,οποτε ισως να ειναι καλυτερα τωρα.εγω παντως δεν ξαναπηγαινα.μολις μπεις σερβια το σκηνικο αλλαζει,ολα μια χαρα...σλοβενια ολα τα λεφτα,μεσα στο πρασινο ολη,και κροατια επισης μια χαρα.το ντουμπροβνικ τα σπαει,ειδικα η παλια πολη.και εκει ερχονται οι ξενοδοχοι κραχτες μολις σταματας και σου κανουν προσφορες....παμφθηνα γενικα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Νομίζω κι εγώ ότι πιο καλά θα πας από Κόσσοβο. Η Αλβανία είναι θέμα γιατί οι δρόμοι είναι χάλια (αν και όχι όσο πριν)

    αΛΛΆ πάλι άμα γουστάρεις εσύ πήγαινε από ΑΛβανία και έλα από Κόσοβο....

    Α αν θα πας με γυναικα να το σκεφτείς καλά....

    (μπορείς να βρεις το μπελά σου άσχημα, στις γυναίκες δεν αρέσει το ,,,, περισκόπιο!)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Mikecrt
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    47
    Εγω δεν ξέρω αν μπαίνοντας απο Νότια Αλβανία οι δρόμοι ειναι χάλια, αλλά την προηγούμενη Κυριακή που μπήκαμε απο Ωχριδα στην Αλβανία, μετα συνεχίσαμε Τιρανα και μετα Μαυροβούνιο, οι δρόμοι μια χαρα ήταν. Εχουν ανοίξει και μέρος της νέας Εθνικής τους απο Ελμπασαν προς Τιρανα κάνοντας ακομα πιο εύκολο το πέρασμα.

    Δεν ένοιωσα επίσης κάποια ανασφάλεια κάπου στην Αλβανία, χωρίς να παρεκλινουμε βεβαίως και απο τους κυρίως δρόμους.

    Συμβουλή μου όμως ειναι να διανυκτερεύσεις κάπου την προηγούμενη (πχ Ωχριδα) και την επόμενη απλά βάλε σαν στόχο να διασχισεις την Αλβανία. Εμείς κάναμε εντελώς χαλαρά την διαδρομή Ωχριδα - Κοτορ σε μια μέρα ξεκινώντας περίπου στις 10 απο Ωχριδα. Φτάσαμε αργά το απόγευμα Κοτορ. Διανυκτέρευση στην Ωχριδα για μένα συνίσταται.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

    του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
    αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!

    δρόμοι = Μπόμπολας και λοιπές δυνάμεις.
    όλοι οι δρόμοι πλην το κομάτι φιέρι-κακαβιά (και αυτό λόγο μορφολογίας εδάφους) είναι καινούργιοι και φυσικά πολύ καλύτεροι του μαυροβουνίου.



    @sakisam

    μέχρι 20 αυγούστου έχεις καιρό.
    μην τα θέλεις όλα στο πιάτο.
    έχουν γραφτεί πολλά ταξιδιωτικά προς τα εκεί.
    στρώσου και διάβασε και ότι άπορίες έχεις εδώ είμαστε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    ρε φιλε εγω το εγραψα οτι πηγα το 2010....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

    του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
    αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!

    δρόμοι = Μπόμπολας και λοιπές δυνάμεις.
    όλοι οι δρόμοι πλην το κομάτι φιέρι-κακαβιά (και αυτό λόγο μορφολογίας εδάφους) είναι καινούργιοι και φυσικά πολύ καλύτεροι του μαυροβουνίου.
    Ποιά είναι η άλλη πλευρά με τα 35 να ξέρουμε κι εμείς...

    ΄

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Αρκετά καλά υπάρχουν στο πόγραδετς και μιας και τέλη αυγούστου δεν παίζει πολύ κίνηση,άμα τους πιέσεις παίρνεις και καλύτερη τιμή.


    περισσότερα εδώ http://www.albania-hotel.com/albania...ls-in-pogradec

    έχω μείνει στο millenium και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος http://www.albania-hotel.com/albania...illenium-hotel


    επίσης στον δρόμο προς ελμπασάν έχουν χτιστεί καινούργια μεγαθήρια δίπλα απο την εθνική και αρκετά απο αυτά λειτουργούν ήδη για πρώτη φορά φέτος.
    δεν πιστεύω να τα βρεις στο ίντερνετ.ισως του χρόνου.ένα απο αυτά που έχει και καζίνο είναι το mares περίπου 10 με 15 χλμ. απο την πόλη.
    πολύ ήσυχο και δίπλα απο την λίμνη είναι και το neli resort.

    επίσης αρκετά,δουλεύουν εποχιακά.αν γνωρίζεις πότε περίπου θα πας υπάρχουν και άλλες προτάσεις.
    ελπίζω να βοήθησα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tommy dakar Προβολή μηνύματος
    ρε φιλε εγω το εγραψα οτι πηγα το 2010....
    εντάξει,κομπλέ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

    του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
    αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!
    καλά και συ μη τρελαίνεσαι, παρομοίως...:rotflmao:

    Τα ίδια υπάρχουν και απ την πλευρά των Σκοπίων στη Οχρίδα, άσχετα αν υποκύπτουμε στους πρώτους κράχτες που μας πλησιάζουν στην είσοδο για φτηνά δωμάτια, κάτι σαν τα νησιά του Αιγαίου στα '70-'80s.

    Το Millennium στην Αλβανία αντιγράφει το Σκοπιανό Millennium (πιθανόν και ίδια ιδιοκτησία) όπου έμεινα το 2004 με φανταστικές συνθήκες

    http://milleniumpalace.com.mk/en

    Υ.Γ Η φάση είναι ότι ενώ δούλευα στα Σκόπια και ζούσα επί χρόνια, μου το σύστησαν τα ζευγάρια και οικογένειες Βορειοελλαδιτών που τόχαν ψωμοτύρι με τα Ι.Χ και τα SUV νάρχονται Σ/Κ μέχρι και για καφέ!
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 16/07/2013 στις 15:10.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κι εγώ ότι πιο καλά θα πας από Κόσσοβο.
    αΛΛΆ πάλι άμα γουστάρεις εσύ πήγαινε από ΑΛβανία και έλα από Κόσοβο....
    Τώρα εσύ που δίνεις αυτή τη συμβουλή, το έχεις κάνει, το έχεις διαβάσει, το έχεις σχεδιάσει...........

    Πες μας και μας να καταθέσουμε ανάλογες εμπειρίες........

    Ως τότε δια ροπάλου οι υπόλοιποι αποκλείστε απ τους σχεδιασμούς σας, αυτή συμβουλή....
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #14
    οπως τα λεει ο τσοπανης,ειναι ειδικος για αλβανια....(για αλβανιδες δεν ξερω).
    δες στα ταξιδιωτικα το (τον ιουλιο στα βαλκανια ξανα)περισυ πηγα το ταξιδι που θελεις εσυ να κανεις.
    στην αλβανια διαλεξα επαρχιακο δυκτιο και οχι εθνικη,αν εχεις on-off μια χαρα ειναι κι απο κει,αλλιως εθνικη μπομπολα.
    στο δυραχιο στην γεφυρα αφου την περασεις στριβεις αριστερα και σε μιση ωρα μπαινεις μαυροβουνιο.
    οι οδηγοι στην αλβανια ειναι τα ιδια σκ@τ@ με εδω,μπλοκα εχουν συχνα και παντου.
    καλο ταξιδι και καλα να περασετε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Τώρα εσύ που δίνεις αυτή τη συμβουλή, το έχεις κάνει, το έχεις διαβάσει, το έχεις σχεδιάσει...........

    Πες μας και μας να καταθέσουμε ανάλογες εμπειρίες........

    Ως τότε δια ροπάλου οι υπόλοιποι αποκλείστε απ τους σχεδιασμούς σας, αυτή συμβουλή....
    Το έχω κάνει.

    (και θα το ξανακάνω όποτε μπορέσω)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christof40 Προβολή μηνύματος
    οπως τα λεει ο τσοπανης,ειναι ειδικος για αλβανια....(για αλβανιδες δεν ξερω).
    δεν είναι στην Αλβανία το πρόβλημα...
    Στο ντουμπρόβνικ είναι
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 16/07/2013 στις 15:16.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF