Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: jaso ma vs mb

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    δηλαδή εσύ διαβάζοντας τον τίτλο jaso ma vs mb το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι ta specs της ακατανομαστης για τα λάδια???
    anyway επειδή συνήθως ειρωνεύεσαι με τις απαντήσεις σου....... άστο το ρημάδι να πάει στην ευχή........δεν χάθηκε και ο κόσμος
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    δηλαδή εσύ διαβάζοντας τον τίτλο jaso ma vs mb το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι ta specs της ακατανομαστης για τα λάδια???
    Ούτε για πλάκα και δεν ήμουν αυτός που έκανε την αναφορά στην ακατονόμαστη...
    (κάπου τα μπερδέψαμε τα πραγμα στο ποιος ενοούσε τι..)

    Και όντως, κάποιες φορές ειρωνεύομαι, αλλά πάντα στοχευμένα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    20
    Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί το scooter μου ένα suzuki sixteen γράφει στο βιβλιαράκι να βάζουμε λάδια 15-50 με JASO ΜΑ τι γίνετε εδώ ? έχω υγρό δίσκο η τυπογραφικό λάθος. και επίσης έχω μια απορία εφόσον στα περισσότερα scooter ο δίσκος και το σασμάν δεν είναι μέσα στο λάδι μπορούμε να χρησιμοποιούμε λάδια αυτοκινήτου

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό στην αναζήτηση.
    Σύμφωνα με το manual της honda gia ta scooter της (συγκεκριμμενα για το vision,aλλά και στο sh - pcx το ίδιο ισχύει) πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο λάδια mb.
    OK τα mb δεν κάνουν να μπουν σε ύγρους συμπλέκτες καθώς χαρακτηρίζονται ως λάδια χαμηλότερης τριβής , και προορίζονται μόνο για ξηρούς συμπλέκτες όποτε δεκτό και κατανοητό.
    Τι γίνεται στην αντιθετη περίπτωση ομως???
    Μπορεί ένα λάδι ma χρησιμοποιηθεί στα συγκεκριμμένα scooter?
    Θα υπάρξει κάποιο θέμα ή απλά πέφτουμε θύματα του marketing , καθώς υπάρχουν μονο 2 λάδια mb , της honda se 10w30 kαι της castrol se 5w40.
    Υπάρχει και 10w30 της castrol (αλλά συνήθως δεν το βρίσκω και γω).

    Κατά τα άλλα, καλό διάβασμα

    http://www.thumperfaq.com/oil.htm

    (το συμπέρασμα είναι, βάζω MA εκεί που θέλει MA και MB εκεί που θέλει MB)

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    συγνώμη αλλά πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα από το παρπάνω αρθρο?ίσως κατι δ μπορώ να μεταφράσω σωστά...
    δεκτό ότι λάδια mb απαγορεύονται σε υγρούς συμπλέκτες αλλά το αντίθετο δ μπόρεσα να το βρω καπου τεκμηριωμένο.


    Είσαι σίγουρος ότι λέει ma για το sixteen ??? δ μου κανει εντύπωση να ξέρεις παντως, και πραγματικά είχα την απορία τη λένε τα manual των scooter άλλων εταιρειών (πλην honda)

    Τώρα όσον αφορά τα λάδια αυτοκινήτου πολύ είναι αυτοι που τα χρησιμοποιούν, θεωρητικά δ παίζει πρόβλημα καθώς μιλαμε για το ίδιο σύνολο κινητήρα-μετάδοσης. πολλά ατομα αν το ψάξεις στα κατά τόπους forums ta χρησιμοποιούν.
    Εγώ μέχρι στιγμής δ το έχω δοκιμάσει και δ νομίζω να το κάνω.Το μόνο που θα κάνω έιναι να βάλω ma λάδι στην επόμενη αλλαγή και ναμην πληρώνω 10 ευρώπουλα το απλό ορυκτέλαιο στην honda όταν τόσο κάνει το ημισυνθετικό της torco (t-4r)
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    συγνώμη αλλά πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα από το παρπάνω αρθρο?
    Χοντρικά (χωρίς ειρωνεία) μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο. Το MB όμως (υποτίθεται) ότι έχει ειδικά αντιτριβικά
    που προστατεύουν το συμπλέκτη. Τι άλλο να σου πει κάποιος δηλαδή;
    Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά για 20-25 Ε το χρόνο δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

    Στο κάτω κάτω ότι θες κάνεις, δε θα πάρεις και το μοτέρ στα χέρια, τουλάχιστον σε μικρό βάθος χρόνου.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    20
    Suzuki sixteen βιβλιαράκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	297100
    Τελευταία τροποποίηση από SUN; 07/08/2013 στις 13:14. Αιτία: foto

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Χοντρικά (χωρίς ειρωνεία) μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο. Το MB όμως (υποτίθεται) ότι έχει ειδικά αντιτριβικά
    που προστατεύουν το συμπλέκτη. Τι άλλο να σου πει κάποιος δηλαδή;
    Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά για 20-25 Ε το χρόνο δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

    Στο κάτω κάτω ότι θες κάνεις, δε θα πάρεις και το μοτέρ στα χέρια, τουλάχιστον σε μικρό βάθος χρόνου.
    Κάπου έχεις μπερδευτει.
    Τα λάδια ma έιναι αυτά που έχουν τα ειδικά αντιτριβικά για τον συμπλέκτη και όχι τα mb όπως γράφεις παραπάνω.
    Άλλωστε τα scoooter έχουν ξηρό συμπλέκτη, και για αυτό άλλωστε ανοιξα και το θέμα.....
    Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................
    Μπορείς!

    Aλλά θα χρειαστεί αλλαγή λίγο νωρίτερα.

    Μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα θέλουν άλλαγμα.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μπορείς!

    Aλλά θα χρειαστεί αλλαγή λίγο νωρίτερα.

    Μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα θέλουν άλλαγμα.
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Κάπου έχεις μπερδευτει.
    Τα λάδια ma έιναι αυτά που έχουν τα ειδικά αντιτριβικά για τον συμπλέκτη και όχι τα mb όπως γράφεις παραπάνω.
    Άλλωστε τα scoooter έχουν ξηρό συμπλέκτη, και για αυτό άλλωστε ανοιξα και το θέμα.....
    Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................
    Κάποιος από τους δυο μας σίγουρα τα έχει κάνει σαλάτα (με ελαιόλαδο ή χωρίς )

    Λοιπόν, παραθέτω κανά δυο τυχαία κείμενα που γράφουν για τα MA και MB και ας μας διαφωτίσει κάποιος με κύρος (γρανάζης).
    Προσωπικά καταλαβαίνω ότι τα MB έχουν friction modifiers ενώ τα MA όχι.
    Να το πω απλοϊκά, τα MA δεν πρέπει να είναι "γλιστερά" για τους δίσκους, ενώ τα MB πρέπει είναι "γλιστερά" για
    το μοτέρ (καλά το λέω; )

    Ούνο

    [FONT=Times New Roman]All quality motorcycle specific oils should also carry the JASO Motorcycle Specifications, which are either the JASO-MA specification (no friction modifiers) or the JASO-MB specification (with friction modifiers). The JASO-MA rating specifies that no friction modifiers are used. Note that the JASO-MB motorcycle does have friction modifiers, but is designed for motorcycles that specify the JASO-MB specification.[/FONT]
    Ντούο

    [FONT=Verdana]All quality motorcycle specific oils should also carry the JASO Motorcycle Specifications, which are either the JASO-MA specification (no friction modifiers) or the JASO-MB specification (with friction modifiers).[/FONT][FONT=Verdana]
    [/FONT]
    Τώρα που το ξαναβλέπω, μάλλον χαθήκαμε στη λέξη "αντιτριβικά". Friction modifier δεν σημαίνει απαραίτητα αντιτριβικό, αλλά
    συνήθως καταλαβαίνουμε για κάτι που μειώνει την επιφανειακή τριβή. Άρα το MA ΔΕΝ περιέχει κάτι που να το κάνει αντιτριβικό,
    το MB όμως περιέχει συστατικά που το κάνουν και για αυτό δεν κάνει για υγρούς συμπλέκτες, καθώς οι δίσκοι θα πατινάρουν.
    Αν όμως (υποθέτω τώρα και σκεπτόμενος φωναχτά) βάλεις MA εκεί που πρέπει να βάλεις MB, δε θα έχεις αυξημένες τριβές
    κάπου που δεν πρέπει (π.χ. μεταξύ κύλινδρου και πιστονιού που είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν με αντιτριβικά; )

    και ένα βίδεο για να εντυπωσιάσω το κοινό

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Αυτό που λες έχει λογική αλλά πουθενα δεν έχει τεκμηριωθεί και αυτό είναι που έψαχνα.....
    Πάντως είναι σημαντικο να δούμε τι λένε τα manual άλλων κατασκευαστών Scooter οπώς στην περιπτωσή του sixteen παραπάνω.Κάνεις με piaggio να μας διαφωτίσει??

    Εκτός και αν η honda έχει κάνει κάτι καινοτόμο στις επικαλύψεις του κινητήρα (κύλινδρο πιστόνι) που να κάνει το μικρό μου πύραυλο των 110 κ. να έχει αυτη την απαίτηση...
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    20
    Εγώ φαντάζομαι ότι και το sixteen MB πρέπει να φοράει και έχει γίνει τυπογραφικό λάθος δείτε και αυτό το ling http://www.castrolmoto.com/gr/our_oi...oils_table.php

  14. #29
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SUN Προβολή μηνύματος
    Suzuki sixteen βιβλιαράκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	297100
    Και για το δικό μου ληστή τα ίδια γράφει... Μάλλον τα χουν μπλέξει εκεί στο Σφακιανάκη... Καλά specs για βαλβολίνες μετάδοσης δεν έχει; :a31:
    Για ρίξε καμιά ματιά και στο αγγλικό manual μπας και γράφει κάτι διαφορετικό...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    20
    Καλή ιδέα αν έχει κανείς το αγγλικό ας μας πει

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  4. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34
  5. Megia mas to forum...oloi pame Zappeio
    από Traveller στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF