Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Διπλωμα δυσκολη περιπτωση

  1. #1

    Διπλωμα δυσκολη περιπτωση

    Γεια σας ειμαι ο Δημητρης 22 ετων εχω ενα Kymco MXU 300 εχω προβλημα αναπηριας (σπαστικη τετραπληγια) λεφτα για να παρω αυτοκινητο και να το μετατρεψω για να παρω διπλωμα δεν υπαρχουν και ρωταω μπορω να δωσω με την γουρουνα για διπλωμα μοτοσικλετας? ειναι πραγματικα αδικο να μην μπορει να γινει ουσιαστικα η γουρουνα ειναι μηχανη

  2. #2
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...
    Δίκιο έχει ο άνθρωπος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KymcoMXU300ab.jpg 
Προβολές:	770 
Μέγεθος:	13,1 KB 
ID:	295997
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...
    Ορθόν. Μέχρι 50cc μπορουν να οδηγηθούν με δίπλωμα μοτοποδηλάτου, αλλά οι μεγαλύτερες θέλουν αυτοκινήτου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    καταλαβα. παντως ειναι αδικο πραγματικα γιατι η γουρουνα δεν ειναι αυτοκινητο. πρεπει μα θεσπιστει διπλωμα για ATV. Ουσιαστικα αυτο με καταδικαζει να κατσω σπιτι και μου στερει το δικαιωμα της ανεξαρτησιας

  6. #6
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Ξανά μανά,,

    όχι τίποτε άλλο αλλά ΕΧΟΥΜΕ το ίδιο πρόβλημα :

    Άτομο με αναπηρία 80% και κινητικά προβλήματα, δεν μπορεί να οδηγήσει δίκυκλο και μη διαμορφωμένο αυτοκίνητο. Σώθηκε γιατί είχε βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου πριν το περιστατικό και τώρα χρησιμοποεί ένα MXU 150άρι.

    α) Ψάξε να βρεις ένα διαμορφωμένο αυτοκίνητο (από άλλο ομοιοπαθή ή γνωστό)
    και
    β) ρώτησε σε σχολή οδηγών τί γίνεται με τη περίπτωση σου :

    Θα το ψάξω κι εγώ λίγο από εδώ..

    Τα λέμε ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  7. #7
    εγω γεννηθηκα ετσι. περπαταω κανονικα αλλα δεν εχω ισοροπια. στο σπιτι μεσα κινουμαι ανεξαρτητα στην σχολη οδηγων το ψαχνουν αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω ελπιδες. εχω πεσεο σε κενο νομου

  8. #8
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Λοιπόν :

    Θα κάνεις δυο - τρια τηλέφωνα :

    - Στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου, στο τμήμα που είναι για τις άδειες οδήγησης, εξηγώντας το πρόβλημά σου - να δεις τι θα σου πουν

    - Στο Σύλλογο των Εκπαιδευτών Οδηγών (όχι σε απλή σχολή αλλά στο Σύλλογο), για το τι μπορούν να κάνουν για την περίπτωσή σου.


    Εδώ (Θεσσαλονίκη), φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι είναι δύσκολο και πολύπλοκο, αλλά σίγουρα γίνεται...

    Καλή τύχη, και ενημέρωσε όποτε μπορέσεις ....


    YΓ. Σε άλλα φόρουμ, πχ disabled.gr κύτταξες - ρώτησες ;
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβότερο απο αυτο της μηχανής ειδικά με τις προσφορές που εχω δει να υπαρχουν ανα καιρούς. Για να δώσεις με αυτοκίνητο χρειάζεσαι και ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητο?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβότερο απο αυτο της μηχανής ειδικά με τις προσφορές που εχω δει να υπαρχουν ανα καιρούς. Για να δώσεις με αυτοκίνητο χρειάζεσαι και ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητο?
    ναι ειδικο σου δινει ο νομος το δικαιωμα να παρεις δικο σου αμαξι να το μετατρεψεις και να δωσεις με αυτο. αλλα αυτη την εποχη δεν υπαρχουν χρηματα για κατι τετοιο

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ασωτος Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν :

    Θα κάνεις δυο - τρια τηλέφωνα :

    - Στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου, στο τμήμα που είναι για τις άδειες οδήγησης, εξηγώντας το πρόβλημά σου - να δεις τι θα σου πουν

    - Στο Σύλλογο των Εκπαιδευτών Οδηγών (όχι σε απλή σχολή αλλά στο Σύλλογο), για το τι μπορούν να κάνουν για την περίπτωσή σου.


    Εδώ (Θεσσαλονίκη), φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι είναι δύσκολο και πολύπλοκο, αλλά σίγουρα γίνεται...

    Καλή τύχη, και ενημέρωσε όποτε μπορέσεις ....


    YΓ. Σε άλλα φόρουμ, πχ disabled.gr κύτταξες - ρώτησες ;
    θα παρω και θα ενημερωσω στο disabled τωρα θα ρωτησω

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lak100 Προβολή μηνύματος
    ναι ειδικο σου δινει ο νομος το δικαιωμα να παρεις δικο σου αμαξι να το μετατρεψεις και να δωσεις με αυτο.
    Αν μιλάμε αυστηρά και μονο σύμφωνα με το "συννομο" του πράγματος, με το δίπλωμα που θα βγάλεις θα επιτρέπεται να οδηγεις ΜΟΝΟ ειδικά διαμορφωμένα οχήματα...
    (μπορεί να κάνω και λάθος βεβαια, αλλα...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Δημήτρη, κύταξε κι εδώ :

    http://www.yme.gr/index.php?tid=380

    και εδώ :

    http://www.pasipka.gr/frontoffice/po...src=74&cnode=9


    και αυτός μάλλον θα κάνει τη δουλειά :

    http://www.sxoliodigon-automato.gr/


    Τώρα για το αν η γουρούνα περνάει ΚΤΕΟ, θέλει πιστοποίηση ή μετατροπές κλπ, το βλέπεις μετά, στην Ελλάδα είμαστε ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  14. #14
    ξεθαβω το θεμα συο χρονια μετα ηρθε η ωρα να βγαλω διπλωμα λογω διαφορων προβληματων τωρα μπορεσα να ασχοληθω στη σχολη οδηγων μου ειπανε οτι μπορω να βγαλω διπλωμα μονο για την γουρουνα. πρεπει να περασω απο δευτεροβαθμια επιτροπη στην νομαρχια. ξερετε εαν καποιος με σπαστικη τετραπληγια μπορει να εκδοσει διπλωμα οδηγησης?

  15. #15
    Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος από το φόρουμ να στο πει αυτό Δημήτρη.
    Η τετραπληγια αφορά άνω και κάτω άκρα, και φαντάζομαι πως ο βαθμός δυσλειτουργίας των άκρων θα καθορίσει και την δυνατότητα να βγάλεις δίπλωμα...
    Μόνο κάποια επιτροπή μπορεί να το πει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια: δύσκολη περίπτωση PC
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 17:22
  2. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24
  3. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:40
  4. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48
  5. δύσκολη στιγμή
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2004, 09:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF