Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Πάλι έφαγα τούμπα!!οι συνέπειες μετά και σκέψεις.

  1. #1

    Thumbs down Πάλι έφαγα τούμπα!!οι συνέπειες μετά και σκέψεις.

    Καλησπέρα παιδιά.

    Χθες εφαγα ενα "σαλάμι" που ηταν ολο δικό μου. Κάτι τρέχει τον Ιούλιο με τις τουμπες διότι παλι περισυ τον Ιουλιο τετοιες μερες ξαναεπεσα. η ζέστη; τυχαίο; δεν ξερω.

    Κινούμαι με κανα 50χλμ σε κεντρικό δρόμο με ενα προπορευόμενο οχημα.Σημειωση: 1η μέρα που δεν φορουσα μπουφαν και γάντια διότι έσκαγα απο την ζέστη, κράνος φορουσα φυσικά. Σε καποια στιγμή πανω στην στροφή βλεπει κάτι μπροστά ο οδηγός και το κοκαλώνει αποτομα. Εγώ τον βλέπω και επειδή εχω παντα αποσταση κανω την κινηση να πιέσω χαλαρα το φρένο με τα δυο δαχτυλα ενω ειμαι σε μερικη κλιση ωστε να ισιώσω και να το φρεναρω κανονικά

    Με το που το ακουμπάω διπλώνει το τιμόνι και με αδειάζει η μηχανή απο τα αριστερά, πεφτω πανω στον ωμο αλα Jorge Lorenzo στο Assen και μου ηρθε και αγκαλίτσα η μηχανή στο ποδι να με πλακώσει. Σταματάνε κανα 5 ατομα να με ρωτάνε αν ειμαι καλα, αν εχω σπασει τπτ και ενω τους ακουω δεν μπορω να απαντησω απο το σοκ (το εχετε δει σε ταινιες σιγουρα και οχι μονο). Αφου εκανα ενα τσεκαρισμα οτι δεν ποναω πουθενα φριχτά, σηκωσα την μηχανή, τσεκαρα οτι δεν εχει καμια χοντρή και τοτε χαλαρωσα και αρχισα να επικοινωνώ με τον κόσμο. περα απο αιματα δεξια αριστερα και πανω στην μηχανή δεν ειδα τπτ ανυσηχητικό. Εβαλα μπροστά, καβάλησα και πηγα στο σπίτι και απο εκει με πηγαν νοσοκομείο προληπτικά.

    Ο λογαριασμός:

    Ηπια κάκωση στα αριστερό πλευρο
    Ηπια κακωση στον αριστερό ωμο.
    πληγη στο αριστερο ποδι
    πληγες και στα 2 γονατα
    εγκαυματα στο δεξι μπράτσο
    εγκαύματα στο δεξί χερι
    εγκαύματα στο αριστερό μερος του στήθους
    στραμπουληγμένος δεξιος αντιχειρας


    η μηχανή:

    διελυμένο αριστερό μανιτάρι
    γρατσουνίτσες στο ντεπόζιτο αριστερά.

    Φτηνα την γλυτώσαμε και οι 2 και τώρα που καθομαι με τις γαζες και τις παγοκυψέλες και τα αντιβιωτικά αγκαλιά σκέφτομαι τι μαθηματα πηρα:

    1. Καταρχάς φταιω εγώ και μονο εγώ.

    2.Δευτερον επιβεβαιωσα την στατιστική που λεει οτι η πλειονοτητα των ατυχημάτων γινεται μεσα στην πολη, κοντά στο σπιτι σου και με λιγα χλμ.

    3.Τον εξοπλισμό τον φοράμε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ. τέλος. Δεν εχει φτηνές δικαιολογιες σαν τις δικες μου, ειχε ζέστη, με ενοχλει, μου χαλάει το μαλλι κτλ.

    4.Η πτωση καραδοκει εκει που δεν την περιμενεις. Μπορει να πας πιστα τσιτα τα γκαζια και να βγεις αλωβητος και μπορει να πας για τσιγάρα "εδω διπλα" και να τσιμπήσεις το σαλαμάκι σαν το δικό μου.

    5.Κανεις δεν σκεφτεται το "μετα την πτώση". Δυσκολευομαι να φαω, να ντυθω, να δουλέψω να βγάλω λεφτά...γενικώς δεν μπορω να ξυσω ούτε την πλατη μου βρε αδερφέ!

    6.Ταλαιπωσώ την κοπέλα μου που την εχω κανει νοσηλεύτρια για να συμμαζευει τις δικές μου μαλακιες και τους δικους μου που με κοιτάν και στενοχωριούνται.

    και τέλος που την βαζετε την καζουρα απο τους φιλους; εεε τον λακαμά πάλι επεσες κτλ;

    ηθελα να μοιραστώ αυτές τις σκέψεις μου μαζι σας διοτι ημουν ΚΑΙ εγώ από αυτους που διαβαζαν για τουμπες άλλων και ελεγα "ε τι σε εμένα θα τύχει;" ξερω δεν επαθα και τίποτα σοβαρό αλλά δεν χρειάζεται να "σκοτωθεις" για να καθησεις να σκεφτείς και να εφαρμόσεις 5 απλά πράγματάκια.

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΟΥ, ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΑ!!!!
    The R is for Respect.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    περαστικα φιλος και φθηνα την εβγαλες....εγω με μια απλη πτωση τον ιουνιο φορωντας τα παντα,εφαγα 2 μηνες ξαπλα...και με 30 χλμ την ωρα πηγαινα.


    περαστικα και παλι

  3. #3
    Περαστικά μαν και καλά τα λες.Υπομονή.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Την έχω ψωνισει και γω με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα σε εκδρομή του φόρουμ...

    Γελουσαν μέχρι και τα έλατα...

    Απο τότε εκοψα τις κακές συνήθειες (βλ.ασφαλτο ) και το εριξα στο enduro... τουλάχιστον τώρα σαβουριαζομαι αλλά γελαω
    και εγώ όχι μόνο οι άλλοι...

  5. #5
    Περαστικά σου φίλε μου! Αφού δεν είχες μεγαλύτερους τραυματισμούς, πάλι καλά! Εγώ το έχω αποφασίσει και αποδεχτεί, δεν πάει να έχει 40 βαθμούς, τουλάχιστον φοράω πάντα κράνος - μπουφαν (καλοκαιρινό διάτρητο) - γάντια. Το έφαγα και εγώ πέρυσι τέτοια εποχή το "σαλάμι" (lol) όπως εσύ και ο εξοπλισμός μου με έσωσε.

    +600 για το "επιβεβαιωσα την στατιστική που λεει οτι η πλειονοτητα των ατυχημάτων γινεται μεσα στην πολη, κοντά στο σπιτι σου και με λιγα χλμ".

    Καλή ανάρρωση!
    Everybody can ride a fast bike, but very few can ride a bike fast

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Την έχω ψωνισει και γω με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα σε εκδρομή του φόρουμ...

    Γελουσαν μέχρι και τα έλατα...

    Απο τότε εκοψα τις κακές συνήθειες (βλ.ασφαλτο ) και το εριξα στο enduro... τουλάχιστον τώρα σαβουριαζομαι αλλά γελαω
    και εγώ όχι μόνο οι άλλοι...
    1. Περαστικά στον ViceZ
    2. Θα μπορούσες να μάθεις να οδηγείς εσύ ο εντουράς
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    περαστικά και σιδερένιος. καλό το post αλλά σε λάθος φυλή. ας βάλουν όλοι κρανός πρώτα (όχι χύτρα απο καρφούρ) και συζητάμε για τον εξοπλισμό μετά...
    είσαι καλά και αυτό έχει σημασία. οι μικρές τούμπες είναι δυστυχώς μέσα στο πρόγραμμα.
    bike away your everyday routine

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Περαστικά, καλά το σκέφτεσαι πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    2. Θα μπορούσες να μάθεις να οδηγείς εσύ ο εντουράς

    δεν σε πιανω...

    εσυ δλδ ξερεις να οδηγας?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Περαστικα ! Οπως τα λες ειναι .

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    περαστικά ρε παλικαρε. όπως σωστα είπες παντα εξοπλισμός. και εκμεταλλεύσου την ξεκουραση ακομα κιαν ήρθε με άσχημο τροπο.

  12. #12
    όλα καλά και περαστικά....

    επιβεβαιώνονται πολλοι κανόνες

    - ο νόμος του μέρφυ
    - ο διάολος έχει πουλλά πουδάρια
    - αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις

    κλπ κλπ κλπ

    έχει και το καλό του βέβαια που πρέπει να εκμεταλλευτείς στο έπακρο..... δεν ξέρω αν με εννοείς εεεεε?

    περαστικά μωρέ και πάλι

  13. #13
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Περαστικά ρε μαν...Καλά τα λές περι εξοπλισμού.. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάτσει η στραβή
    there's no such thing as impossible

  14. #14
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    γρηγορη αναρρωση

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Περαστικά και από μένα που βρίσκομαι στο κρεβάτι του πόνου και είμαι εδώ κι 1,5 μήνες στην ανάρρωση.

    Ο εξοπλισμός σώζει αλλά αν ο άλλος σ' έχει "κλειδώσει" στο σκόπευτρό του ή αν ήρθε η ώρα σου για τούμπα, δεν την γλυτώνεις. Με τον εξοπλισμό περιορίζεις τις συνέπειες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι αγοράζουν οι χρήστες μετά από τα win Vista!!!!
    από Zid στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 20:17
  2. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ
    από WebArts στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 13:01
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 20:55
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 09:23
  5. Γιατί οι Αφρικάνες μπορούν και τρέχουν γρήγορα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF