Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 193

Θέμα: Δικυκλιστές από ανάγκη;

  1. #1

    Δικυκλιστές από ανάγκη;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, πλέον το πράγμα έχει ξεφύγει....

    Σας βλέπω καθημερινά εν δυνάμει ατυχήματα πάνω στα πάσης φύσεως μοτοσακά σας που πήρατε λόγω κρίσης...

    Αρχίζω πλέον να φοβάμαι να κυκλοφορώ ανάμεσά σας....

    Αυτό σκεφτόμουν σήμερα. Ερχόμενος στο γραφείο, σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης με μια λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση χωρίς διπλή διαχωριστική, έχω μπροστά μου παπί με μεσήλικα οδηγό ο οποίος πάει τόσο δεξιά που φοβάμαι ότι θα βρει στο πεζοδρόμιο και θα πέσει..

    Αφού βεβαιώνομαι ότι ΔΕΝ θα κάνει μαλακία, τον περνάω από αριστερά αφήνοντάς του αρκετό χώρο. Τη στιγμή που είμαι δίπλα του αντιλαμβάνομαι ότι έρχεται κατά πάνω μου! Με τρακάρει, χάνει την ισορροπία του και ...πέφτει. Ευτυχώς τα χιλιόμετρα ήταν πολύ λίγα και η τούμπα ανώδυνη τόσο για τον ίδιο όσο και για το μηχανάκι του.

    Ο λόγος; Θυμήθηκε ότι στο παραπάνω στενό έπρεπε να στρίψει αριστερά και θέλησε να πάρει έγκαιρα τη σωστή θέση στο οδόστρωμα!

    Έτσι ακριβώς ήταν η διατύπωσή του!
    Think faster than you ride

  2. #2
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Ω ναι! Συμβαίνει πλέον καθημερινά και οι ποιο εκνευριστικοί είναι αυτοί που σε πυκνή αλλά γρήγορη ροή κυκλοφορίας κάθονται με το χρέπι τους ανάμεσα στα αμάξια κινούμενοι με την ίδια ταχύτητα. Δεδομένου ότι έχουν κάθε δικαίωμα να κυκλοφορούν στο δρόμο (δυστυχώς) όπως όλοι μας το αποδέχεσαι φυλώντας τα νότα σου. Απλά με το που πλησιάζω τέτοιο τύπο απλά προσπαθώ να βρω οποιοδήποτε δρόμο διαφυγής δεξιά μου ή αριστερά μου και να συνεχίσω. Η ανασφάλεια που μου δημιουργεί είναι (όπως φαντάζομαι σε όλους μας) πολύ μεγάλη. Και δυστυχώς σε αυτούς αν μπεις στον κόπο να τους πεις για μαθήματα ασφαλούς οδήγησης να ξέρεις ότι το ίδιο δευτερόλεπτο από το ένα αυτί θα μπει και από το άλλο θα βγει...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δικυκλιστές από ανάγκη
    The worst kind (ή έστω ένα από τα χειρότερα).

    Αλλά δυστυχώς θα τους υποστούμε κι αυτούς (μαζί με άλλους πολλούς και διάφορους).

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    το έχουμε αναφέρει πολλάκις, και είμαι σίγουρος ότι όπως και οι υπόλοιποι εξ ημών γνωρίζουμε, το φαινόμενο θα εντείνεται σε βάθος χρόνου...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ

  6. #6
    χθες ο συνεργειάς (ναι, αυτος που έβαλα τα λάστιχα) μου έλεγε οτι η περιοδική συντήρηση έχει κόψει σε πολύ μεγάλο βαθμο.....

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ
    αυτό είναι ξεχωριστό thread, μη τα μπλέκουμε παρακαλώ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ
    Τους ποδηλάτες τους ρίχνεις πιο εύκολα όμως!
    Think faster than you ride

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ
    μπορει να γουσταρουν εκλαιρ.......ή εργολαβους........

    μην τα ισοπεδωνουμε ολα

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παραλίγο να πάρω μία ηλίθια μαζί μου σήμερα το πρωί. Βγήκα από το νοσοκομείο κανονικά με πράσινο κι αυτή πέρασε την κάθετη που είχε κόκκινο ασταμάτητη και μάλιστα έκανε και ορθοπεταλιά για ν' αναπτύξει ταχύτητα.

    Είχαν τελειώσει οι ντομάτες με την προηγούμενη κυρία κι έτσι μείναμε στις φιλοφρονήσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
    Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, εμείς ως πολιτικοί κλπ Αυτός είναι ο λαός μας και ως φυσικό η πλειοψηφία είναι αυτή που φαίνεται. Το ότι δεν είμαστε όλοι ίδιας δυναμικής-επιπέδου πείτε το όπως θέτε είναι επίσης σίγουρο, όμως σαν λαός εισπράττουμε ακριβώς αυτό που μας αξίζει όταν μιλάμε για κοινωνική συμπεριφορά.
    Εχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης λοιπόν και το θέμα για εμένα εντοπίζεται μόνο στην αντιμετώπιση των ντε φάκτο καταστάσεων που θα μας τύχουν.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
    Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, εμείς ως πολιτικοί κλπ Αυτός είναι ο λαός μας και ως φυσικό η πλειοψηφία είναι αυτή που φαίνεται. Το ότι δεν είμαστε όλοι ίδιας δυναμικής-επιπέδου πείτε το όπως θέτε είναι επίσης σίγουρο, όμως σαν λαός εισπράττουμε ακριβώς αυτό που μας αξίζει όταν μιλάμε για κοινωνική συμπεριφορά.
    Εχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης λοιπόν και το θέμα για εμένα εντοπίζεται μόνο στην αντιμετώπιση των ντε φάκτο καταστάσεων που θα μας τύχουν.
    Διαφωνώ φίλτατε
    Δεν έχω μερίδιο ευθύνης εγώ (και ο κάθε εγώ) για το συγκεκριμένο θέμα, καθώς έχω επιλέξει αντί για αυτοκίνητο να συντηρώ μία μηχανή με ανάλογο κόστος
    Η θεώρησή μου λοιπόν απέναντι στο θέμα δίκυκλο είναι τελείως διαφορετική από αυτόν που άφησε το αμάξι του γιατί δεν είχε να πληρώσει τέλη και έχει βγει με ένα παπί στους δρόμους
    Η παραπάνω θεώρηση δε με καθιστά απαραίτητα καλύτερο οδηγό, αλλά σίγουρα με καθιστά διαφορετικής νοοτροπίας χρήστη

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
    Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, (...)
    Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά όμως, βλέπω τους "εμείς" που σέβονται τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων και από την άλλη βλέπω τους "εμείς" που δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

    Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.

    Κι αυτό με τσαντίζει.
    Think faster than you ride

  14. #14
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά όμως, βλέπω τους "εμείς" που σέβονται τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων και από την άλλη βλέπω τους "εμείς" που δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

    Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.

    Κι αυτό με τσαντίζει.
    Και εμένα και οφείλω να το αντιμετωπίσω με σύνεση... Τα λόγια σου νιώθω σαν να τα έγραψα εγώ.






    αποποινικοποίηση στο rolling endo και τη σούζα τώρα
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Δικυκλιστές απο ανάγκη είμαστε όλοι(όχι απαραίτητα οικονομική)..
    Κάποιοι απλά δεν το έχουν.
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 10:27
  2. Ανάγκη από γέλιο???
    από giorgosxt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 22:51
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF