Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Πρώτο ταξίδι!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2013
    Μηνύματα
    3

    Πρώτο ταξίδι!!!!

    Καλησπέρες,

    Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
    Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!


    Περιμένω σχόλια!

  2. #2
    Καλησπέρα συνονόματε.

    Σίγουρα υπάρχουν πιο κατάλληλοι (χιλιομετροφάγοι) από εμένα για να σου απαντήσουν, αλλά μέσες άκρες πρέπει να προσέξεις τα εξής.
    Η μηχανή σου σε καλή λειτουργική κατάσταση. Τσεκάρεις λάστιχα, τακάκια, λάδια, υγρά, αλυσίδα να είναι σωστά τεντωμένη. Αφού θα κάνεις αρκετά χιλιόμετρα, έχε μαζί σου το λιπαντικό αλυσίδας για να την περάσεις τουλάχιστον ένα χέρι στο συνολικό σου ταξίδι.
    Όποτε νιώθεις κουρασμένος-πιασμένος κλπ σταματάς για να χαλαρώσεις.
    Επειδή, λογικά, θα έχει αρκετή ζέστη έχε μαζί σου μπόλικο νερό.
    Μελέτησε λίγο τη διαδρομή που θα ακολουθήσεις, εντόπισε χαρακτηριστικά σημεία από τα οποιά θα περάσεις ώστε να καταλαβαίνεις ότι είσαι στο σωστό δρόμο. Πάρε και κανέναν χάρτη μαζί σου για παν ενδεχόμενο.
    Για το κρανάκι, δυστυχώς, δεν μπορώ να βοηθήσω.

    Γενικά, το μηχανάκι αν είναι σε καλή κατάσταση το ταξίδι θα "βγει" και θα καραγουστάρεις! Καλούς δρόμους!

    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρες,

    Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
    Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!


    Περιμένω σχόλια!
    Απο λοιπο εξοπλισμο, πλην κρανους, πώς πάμε; Τι εχεις σκοπο να φορεσεις;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2013
    Μηνύματα
    3
    Φίλε καλησπέρα!

    Ευχαριστώ για την απάντηση και για την βοήθεια!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2013
    Μηνύματα
    3
    Μπουφάν δυστυχώς χειμωνιάτικο(πιστεύω είμαι εντάξει με αυτό) γάντια καλοκαιρινά, τζιν και μπότες μηχανής. εννοείται θα έχω και αδιάβροχο. έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    καλη θα ηταν και μια οδικη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    μια χαρά θα είσαι με το χειμωνιατικό...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    Μπουφάν δυστυχώς χειμωνιάτικο(πιστεύω είμαι εντάξει με αυτό)
    Δε θα είσαι καθόλου ενταξει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα.
    Δεν χρειάζεται. Αν αυτό χρησιμοποιείς καθημερινά μέσα στην πόλη αυτό να πάρεις και στο ταξίδι. Οι πιθανότητες να γίνει κάτι στο ταξίδι είναι σημαντικά μικρότερες απ' ότι μέσα στην πόλη και ακόμα λιγότερες να υπάρξει πρόσκρουση. Σε ορατότητα, άνεση εξαερισμό είναι χάλια το ξέρω αλλά δεν πειράζει, αυτό έχεις! Θα ταξιδέψεις με αυτό ώστε τα λεφτά για το επόμενο ταξίδι να πάνε σε κράνος.
    Επιπλέον ένα "ξένο" κράνος δεν ξέρεις αν θα σου "κάτσει" και με πονοκέφαλο ταξίδι δεν γίνεται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    εννοείται θα έχω και αδιάβροχο. έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
    Ναι, να μην έχεις αδιάβροχο. Τι να το κάνεις, φοβάσαι μήπως βραχείς? Ε ας βραχείς, καλοκαίρι είναι! Εξ' άλλου το μπουφάν σου είναι χειμωνιάτικο και κανείς δεν κρύωσε επειδή βράχηκαν τα μπούτια του. Και αν μπει νερό στις μπότες δεν πειράζει. Θα το αδειάσεις μόλις φτάσεις.
    Επιπλέον με το κράνος που έχεις θα είναι πολύ δύσκολο να οδηγήσεις στην βροχή, το τελευταίο που θέλεις είναι να σκας κάτω απ' το χειμωνιάτικο μπουφάν με το αδιάβροχο και έξω να βρέχει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δε θα είσαι καθόλου ενταξει
    Δεν πειράζει Ηλία, το πρώτο του ταξίδι είναι και είναι πιτσιρικάς. Εξ' άλλου υπάρχουν κι' άλλα που θα του φταίξουν.



    Filipp xάρτη να πάρεις μόνο αν θέλεις να βρεις κάποια δρομολόγια, όχι για να μην χαθείς. Αν χαθείς χάθηκες. Κάποια στιγμή θα τον βρεις τον δρόμο και απλά θα φτάσεις στον προορισμό σου λίγο καθυστερημένος. Τώρα αν είσαι τύπος Vaska πάρε και ένα διαβατήριο καλού κακού.


    Οδική μόνο να κάνεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γυρίσεις σπίτι μόνος σου.

    Καλό ταξίδι.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά.
    ποσα χρηματα σκεφτεσαι να δωσεις δηλαδη;στο περιπου;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    τοτες που δεν είχαμε φόρα
    τσεκαραμε το μηχανάκι βάζαμε βενζίνη Και φεύγαμε. τα υπόλοιπα έμπαιναν σε δεύτερη μοίρα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    τοτες που δεν είχαμε φόρα
    τσεκαραμε το μηχανάκι βάζαμε βενζίνη Και φεύγαμε. τα υπόλοιπα έμπαιναν σε δεύτερη μοίρα
    τότε χάναμε και τον έναν φίλο μετά τον άλλο και λέγαμε ότι έφυγε κάνοντας αυτό που του αρέσει....

    -με το μπερδόν πάντα οκ?-



    Φίλε για να βγεις εθνική θες
    -ένα καλό κράνος '
    -ένα μπουφανάκι που δεν θα βγάλεις τη μπέπελη
    -μποτάκια
    -μηχανάκι σε καλή κατάσταση

    Αν βγεις χωρίς αυτά οι πΙθανότητες να μην περάσεις καλά...
    Αυξάνουν !

    (χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν μπορείς να πας ακόμα και με μαγιό...)

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρες,

    Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
    Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!
    Περιμένω σχόλια!
    Kαταρχην θα συμφωνησω με τον daz.

    Συνεχεια με οδηγιες προς ναυτιλομενους.

    Αθηνα -Θεσσαλονικη
    Σε αρκετα σημεια γινονται εργα πολυ προσοχη.Πολλα τα διοδια.Σε μια εξωτερικη τσεπη βαλε διευρα να τα εχεις προχειρα,θα γλυτωσεις πολυ ταλαιπωρια.
    Θεσσαλονικη-Γιαννενα-Κερκυρα.
    Προτιμησε την Εγνατια.Εισαι πρωταρης και θα αποκτησεις αυτοπεποιθηση.Κατα τηνεξοδο απο τις συραγγες δεν ξερεις τι θα βρεις απο αερα,βροχη,μεχρι ατυχημα.Κοβεις λιγο ταχυτητα πριν την εξοδο.Φουλαρε Θεσ/νικη και πριν τα Γρεβενα σταθμος επι της Εγνατιας.Στο καραβι η μηχανη δεσιμο με ιμαντα η τριχια σε καποια κολονα του καραβιου.Παρε κρανος και μπουφαν μαζι σου.Στην Κερκυρα προσοχη.Σε πολλα σημεια ειναι στενοι οι δρομοι και οι τουριστες οδηγουνε σαν να μην υπαρχει αυριο (το ιδιο και καποιοι ντοπιοι)Σε γενικες γραμμες το οδικο δικτυο καλο.
    Κερκυρα-Πατρα-Αθηνα
    20-30 χιλ μετα την Ηγουμενιτσα και πριν την Παργα γινονται εργα και θα εχει πολυ κινηση,ΠΡΟΣΟΧΗ.
    Μετα το Μενιδι και πριν τη διασταυρωση της περιφεριακης Αγρινιου ισως να συναντησεις
    το χειροτερο οδοστρωμα σε υποτιθεμενη εθνικη οδο.Παντου λακκουβες ,τριμμενη ασφαλτος και σαμαρακια.Και εδω ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ,απεφυγε να βρεθεις εκει βραδυ.Μετα την Πατρα ως Αθηνα τα γνωστα εργα.

    Καποιος σου ειπε για οδικη.Ακουσε τον,μια εξαμηνη δεν κοστιζει πολυ και σε ενδεχομενο προβλημα θα την εκτιμησεις πολυ.Επισης μοτο και αλκοολ δεν πανε παρεα.Με μονο ενα ποτηρακι την εκατσες.
    Καλο ταξιδι και καλα να περασεις.

  14. #14
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    τότε χάναμε και τον έναν φίλο μετά τον άλλο και λέγαμε ότι έφυγε κάνοντας αυτό που του αρέσει....

    -με το μπερδόν πάντα οκ?-





    Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το πόσο προσεκτικός θα είσαι στην οδήγησή σου δεν εξαρτάται από το πόσο προετοιμασμένος για το ταξίδι είσαι. Επίσης τα μηχανάκια του τότε (πολλές φορές δανεικά) δεν έχουν καμία σχάση με τα μηχανάκια του τώρα. Μην το κάνουμε λοιπόν θέμα, τσεκάρισμα λάδια ξίδια αέρα σωστό δέσιμο των αποσκευών, καβαλάς και φεύγεις.
    Εμένα προσωπικά που έχω βιώσει και την εποχή προ κινητού τηλεφώνου, μου φαίνεται υπερβολή να κουβεντιάζω για οδικές κλπ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΟΡΟ
    από invi69 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 04:43
  2. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  3. Πρωτο ταξιδι εξωτερικο(Please HELP!!!!)
    από jimitris21 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2009, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF