Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 89

Θέμα: HONDA - NC700X - INTEGRA NC700 D -NC700S

  1. #46
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Πάντως και το manual NC750X που έχω εγώ, ούτε με συμπλέκτη μπορώ να το σηκώσω.
    Το νιώθω πολύ μακρύ.
    Anyway, ωραίο γράψιμο και να το ευχαριστιέσαι όσο μπορείς!!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    κάτι δε κάνεις καλά Πέτρο
    δες πως γίνεται
    https://www.youtube.com/watch?v=7k3L...hannel=JoaoChi


    Ινδιανιλίκια!



    Πάντως έτσι όπως είναι ξαπλωμένο το μοτέρ και τόσο μακρύ που είναι το μηχανάκι σηκώνεται πολύ δύσκολα. Κοντό είναι και έχει ροπή να σηκωθεί απλά αυτά τα 2 χαρακτηριστικά παίζουν σημαντικό ρόλο. Στον αντίποδα, δεν έχει καθόλου νευρικότητα το τιμόνι ακόμη και πλαγιασμένος σε πολύ άσχημα οδοστρώματα με νεροφαγώματα, λακκούβες κλπ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Θα το δεχτω οτι δε σηκωνεται ευκολα, αλλα αποκλειεται να μη σηκωνεται μηχανη με συμπλεκτη που εχει αυτη τη ροπη. Λιγο κλεισιμο γκαζιου (ισως και τσιμπημα μπροστινου φρενου) να βυθιστει το μπροστινο και στο rebound της αναρτησης συμπλεκταρισμα. Μιλαω για κανονικη σουζα με τον αναβατη στο καθισμα, γιατι αν πας το βαρος πισω οπως στου doctora θα σηκωθει και το DCT.

    https://youtu.be/xCdx_588etE?t=9

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παιδια καλησπερα μιας και καινουριος στην ομαδα συγχωρεστε μου καποια τυχόν λαθη. Ως κατοχος ενος integra 700 (πρωτης γενειας) αυτη την στιγμη εχει 55000χλμ ευλαβικα συντηρημένο (στο κτεο προχθες ο υπαλληλος μου ειπε:το πρωτο ειναι αυτο που εχω ακουσει σαν προβλημα που βγαζουν ειναι ενα πειρακι στο σασμαν. Μεχρι προτινος κανενα θεμα αλλα εδω και 10 μερες αντιλαμβανομαι μια δυσκολια στο κατεβασμα απο 2α σε1η και σημερα ενω σταματησα εντελως και πηγα να βαλω νεκρα δεν με αφησε και ακουγα ενα χαρακτηριστκο τακ τακ( σαν να προσπαθει να την βαλει αλλα δεν. Ετσι εκλεισα τον διακοπτη απο κλειδι και ακουσα οτι εκανε αποσυμπλεξη και μολις γυρισα στο on τοτε εμφανιστηκε και η νεκρα.Ξερει καποιος αν αυτη η συμπτωματολογια ειναι πειρακι που ειναι ετοιμο να παραδωσει;διευκρινιζω οτι λαδια και φιλτρα ειναι πριν 2000χλμ της honda και οτι ολες οι αλαγες προς τα πανω γινονται στην ωρα τους.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Τελευταία τροποποίηση από PaulTsopanos; 28/07/2022 στις 23:57.

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Θα μπορουσε να ειναι το πειρακι, ναι. Ενω το πειρακι ειναι το πιο συχνο προβλημα του κιβωτιου, εχουν εμφανιστει και (ελαχιστες) περιπτωσεις οπου παραδιδει πνευμα το μοτερακι του dct. Αλλαγη πειρακι κοστιζει κανα 100ρικο περιπου, κανενα δεκαρικο το ανταλλακτικο καιντα υπολοιπα ειναι εργασια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Απ όσο έχω διαβάσει (δε μου έχει τύχει προσωπικά) ακούγεται όντως για σύμπτωμα από πειρο. Πάντως πέρα απ το θέμα της επισκευής (που δεν είναι και κανένα φοβερό κόστος) δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί πρακτικά. Δεν πρόκειται να σου κάνει κάποια ζημιά. Ακόμα κι αν σπάσει εντελώς κάποια στιγμή, απλά θα σε ακινητοποιήσει. Επίσης μπορεί να μην σου το ξανακάνει για αρκετό καιρό, μετά να συμβεί πάλι, κοκ. Δλδ δε χρειάζεται να τρέξεις αύριο στο συνεργείο.

    Κάτι ακόμα, από μπαταρία γενικά είμαστε καλά; Παίζει να είναι στα τελευταία της; Γιατί απ όσο ξέρω αδύναμη μπαταρία μπορεί επίσης να επηρεάσει τη λειτουργία του κιβωτίου.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Θα μπορουσε να ειναι το πειρακι, ναι. Ενω το πειρακι ειναι το πιο συχνο προβλημα του κιβωτιου, εχουν εμφανιστει και (ελαχιστες) περιπτωσεις οπου παραδιδει πνευμα το μοτερακι του dct. Αλλαγη πειρακι κοστιζει κανα 100ρικο περιπου, κανενα δεκαρικο το ανταλλακτικο καιντα υπολοιπα ειναι εργασια.
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και εγω ειμαι 99% βαση συμπτωματολογίας οτι ειναι πειρακι.Οσον´αφορα το μοτερακι φανταζομαι οτι θα μου δημιουργουσε θεμα και σε αλλες αλαγες. Με τον τεχνικο που μιλαμε βλεπουμε οτι ολες οι αλαγες ταχυτητων γινονται στην ωρα τους χωρις κανενα θεμα… ελπιζω να ειναι πειρακι…
    Επισης ψαχνωντας για βιντεο και αναλογες περιπτωσεις ειδα οτι το να καθαρισεις το μοτερακι ειναι και αυτο μια λυση…
    Προς το παρων μενουμε στο πειρακι, το θεμα ειναι οτι ειμαι Βολο και δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενος οποτε πρεπει να τραβηχτώ εκτος.
    Εαν εχετε καποια προταση θα την ηθελα..
    Υ.Γ. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για Κατερινη. Δεν αναφερω ονομα γιατι δεν ξερω αν ειναι αντιθετο στους κανονες της ομαδας. Αν οχι τοτε κανενα προβλημα να το αναφερω.
    Οπως και να εχει θα σας ενημερωσω για την πορεια του θέματος μου

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απ όσο έχω διαβάσει (δε μου έχει τύχει προσωπικά) ακούγεται όντως για σύμπτωμα από πειρο. Πάντως πέρα απ το θέμα της επισκευής (που δεν είναι και κανένα φοβερό κόστος) δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί πρακτικά. Δεν πρόκειται να σου κάνει κάποια ζημιά. Ακόμα κι αν σπάσει εντελώς κάποια στιγμή, απλά θα σε ακινητοποιήσει. Επίσης μπορεί να μην σου το ξανακάνει για αρκετό καιρό, μετά να συμβεί πάλι, κοκ. Δλδ δε χρειάζεται να τρέξεις αύριο στο συνεργείο.

    Κάτι ακόμα, από μπαταρία γενικά είμαστε καλά; Παίζει να είναι στα τελευταία της; Γιατί απ όσο ξέρω αδύναμη μπαταρία μπορεί επίσης να επηρεάσει τη λειτουργία του κιβωτίου.
    Φιλε μου ειναι και αυτο ενα δεδομενο που το εχω υπ´οψην αλλα γενικα η μπαταρια δεν μου δειχνει κανενα «θεμα».Το μηχανακι παιρνει μπροστα σαν καινουριο και γενικα δεν εχω καποια ενδειξη κακης μπαταριας. Παντως δεν σου κρυβω οτι ειναι κατι που σκεφτομαι, μπας και την αλαζα την μπαταρια που ειναι στο μηχανακι περιπου 3 χρονια. Αλλα υπολογιζοντας οτι εχει περιπου στα 145€(Yuasa) λεω μηπως το κανω και τελικα ειναι απλα το πειρακι…
    Θα ηθελα την συμβουλη σας
    Ευχαριστω

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δε μου ακούγεται λογικό να αλλάξεις μπαταρία στα τυφλά χωρίς κάποια άλλη ένδειξη ότι έχει θέμα.

    Σχετικά με το συνεργείο, δεν είναι κάποια τεχνικά δύσκολη επισκευή πάντως. Ο μηχανικός σου σου είπε ότι δεν αναλαμβάνει ή εσύ δε θες;

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δε μου ακούγεται λογικό να αλλάξεις μπαταρία στα τυφλά χωρίς κάποια άλλη ένδειξη ότι έχει θέμα.

    Σχετικά με το συνεργείο, δεν είναι κάποια τεχνικά δύσκολη επισκευή πάντως. Ο μηχανικός σου σου είπε ότι δεν αναλαμβάνει ή εσύ δε θες;
    Οχι δικο μου θεμα ειναι. Ο μηχανικος μου εινα αστερι αλλα αυτο σκεφτομαι να το πηγαινα σε honda λογω διαγνωστικου που ξερω οτι μαλλον δεν θα χρειαστει….
    Τελος παντων οπως και να εχει θα σας ενημερωσω για να εχουν αποψη και αλλοι σχετικα με το πειρακι…
    Καλημερα

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaulTsopanos Προβολή μηνύματος
    Οχι δικο μου θεμα ειναι. Ο μηχανικος μου εινα αστερι αλλα αυτο σκεφτομαι να το πηγαινα σε honda λογω διαγνωστικου που ξερω οτι μαλλον δεν θα χρειαστει….
    Τελος παντων οπως και να εχει θα σας ενημερωσω για να εχουν αποψη και αλλοι σχετικα με το πειρακι…
    Καλημερα
    Καλησπερα σε ολους, σε συνεχεια του θεματος σχετικα με το πειρακι, να σας ενημερωσω οτι τελικα ηταν οντως αυτος ηταν το προβλημα.
    Το μονο που εχω να πω ειναι σε αυτος που εχουν ή θα εχουν το ιδιο προβλημα ειναι να το αλαξουν ΑΛΛΑ να παραγγειλουν το μαύρο που φοραει η επομενη γενιά που το σωστο κραμα, και ΟΧΙ το ασημί που φορουσε απο την μανα του. Σας δινω και τον κωδικο 24315-HL4-000
    Ευχαριστω και ελπιζω να φανει χρησιμη η πληροφορια
    Υ.Γ. Αν μου πει καποιος πως βαζουμε φωτο μπορω να σας ανεβασω

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δες εδώ για τις φωτογραφίες.


    Τελικά πήγες σε εξουσιοδοτημένο για την επισκευή; Θες να μας πεις και το κόστος;
    Αυτό με το αν μπαίνει το βελτιωμένο πειράκι του 750 στο 700 το είχα κι εγώ απορία σε περίπτωση που μου τύχαινε κάτι αντίστοιχο. Χρήσιμη πληροφορία.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δες εδώ για τις φωτογραφίες.


    Τελικά πήγες σε εξουσιοδοτημένο για την επισκευή; Θες να μας πεις και το κόστος;
    Αυτό με το αν μπαίνει το βελτιωμένο πειράκι του 750 στο 700 το είχα κι εγώ απορία σε περίπτωση που μου τύχαινε κάτι αντίστοιχο. Χρήσιμη πληροφορία.
    Πηγα σε ενα συνεργειο στο Συκουριο Λαρισης moto raptis (Γιατρος) που εχει κανει πολλα αλλα 700αρια. Οσον´αφορα το κοστος επειδη δεν το εχω παρει ακομα θα σου πω μαλλον αυριο.
    Για το πειρακι εννοειτε οτι μπαινει καθώς ειναι το ιδιο ακριβως απλα το βελτιωσαν σαν κραμα. Η διαφορα ειναι εμφανης καθώς το παλιο ειναι ασημι ενω το καινουριο μαυρο.Σκεψου οτι ο Μαστορας στο συνεργειο ειχε ηδη καβατζα εκει 3-4 ιδια πειρακια. Θα ανεβασω φωτο με την πρωτη ευκαιρια
    Να σημειωσω οτι ειμαι απο Βολο

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    Επειδη γραφω απο κινητο δεν νομιζω να μπορω να ανεβασω φωτο…

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι και στα 750 εμφανίζεται συχνά πυκνά αυτό το θέμα με το πειράκι. Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο είναι πραγματικά βελτιωμένο το κράμα ή απλώς βάφτηκε με ένα σπρέυ και βαφτίστηκε ''άλλο κράμα''...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Neo Honda NC700X - To neo Transalp/Africa?
    από Aikidimi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 536
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:17
  2. Honda Integra
    από nikos_abel στο forum Honda
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2013, 09:37
  3. Honda NC700S
    από Xrider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2013, 19:41
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2012, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF