Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 89

Θέμα: HONDA - NC700X - INTEGRA NC700 D -NC700S

  1. #61
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    [QUOTE=billy84;3140288]Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι και στα 750 εμφανίζεται συχνά πυκνά αυτό το θέμα με το πειράκι. Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο είναι πραγματικά βελτιωμένο το κράμα ή απλώς βάφτηκε με ένα σπρέυ και βαφτίστηκε ''άλλο

    Απ´οτι εχω ψαξει και ακουσει δεν ξερω καποιον με 750 να εχει το ιδιο προβλημα. Αλλα απο βιντεο που εχω δει με αναλογα περιστατικα εχω δει κανα δυο.Επισης να σου πω οτι στο συνεργειο που πηγα ειχε δυο africa 1000αρια με αναλογο προβλημα, τι να πω,εγω εχω 55000 χλμ και μου το εβγαλε πριν κανα μηνα.
    Ας θεωρησουμε οτι και η honda αστοχεί

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    [QUOTE=PaulTsopanos;3140291]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι και στα 750 εμφανίζεται συχνά πυκνά αυτό το θέμα με το πειράκι. Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο είναι πραγματικά βελτιωμένο το κράμα ή απλώς βάφτηκε με ένα σπρέυ και βαφτίστηκε ''άλλο

    Απ´οτι εχω ψαξει και ακουσει δεν ξερω καποιον με 750 να εχει το ιδιο προβλημα. Αλλα απο βιντεο που εχω δει με αναλογα περιστατικα εχω δει κανα δυο.Επισης να σου πω οτι στο συνεργειο που πηγα ειχε δυο africa 1000αρια με αναλογο προβλημα, τι να πω,εγω εχω 55000 χλμ και μου το εβγαλε πριν κανα μηνα.
    Ας θεωρησουμε οτι και η honda αστοχεί

    Εγώ γνωρίζω αρκετά παιδιά με 750 που τους έχει εμφανιστεί. Είναι ένα πολύπλοκο σύστημα το οποίο κατασκευάζει μόνο η Honda οπότε δε μπορεί να κριθεί όπως τα κανονικά κιβώτια ταχυτήτων. Άλλωστε τα κανονικά κιβώτια τουλάχιστον στα NC δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό. Απο την άλλη, γνωρίζω προσωπικά άτομα που έχουν αλλάξει 3 NC DCT στα οποία έγραψαν πολλά km και δεν είχαν κανένα απολυτως πρόβλημα. Άντε βγάλε άκρη δηλαδή! Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα συνεργεία δε βάζουν το λάδι που προτείνει η Honda αλλά διάφορα ότι να ναι και με διαφορετικό ιξώδες απο αυτό που προβλέπεται. Είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση αυτό.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2022
    Μηνύματα
    9
    [QUOTE=billy84;3140292]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaulTsopanos Προβολή μηνύματος


    Εγώ γνωρίζω αρκετά παιδιά με 750 που τους έχει εμφανιστεί. Είναι ένα πολύπλοκο σύστημα το οποίο κατασκευάζει μόνο η Honda οπότε δε μπορεί να κριθεί όπως τα κανονικά κιβώτια ταχυτήτων. Άλλωστε τα κανονικά κιβώτια τουλάχιστον στα NC δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό. Απο την άλλη, γνωρίζω προσωπικά άτομα που έχουν αλλάξει 3 NC DCT στα οποία έγραψαν πολλά km και δεν είχαν κανένα απολυτως πρόβλημα. Άντε βγάλε άκρη δηλαδή! Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα συνεργεία δε βάζουν το λάδι που προτείνει η Honda αλλά διάφορα ότι να ναι και με διαφορετικό ιξώδες απο αυτό που προβλέπεται. Είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση αυτό.
    Δεν το πιστευω οτι μπορει να ειναι το λαδι, προσωπικα απο τις 10-12 φορες που εχω κανει λαδια νομιζω μονο τις 2 να μην ημουν εκει.Οταν εφυγα απο εγγυηση, στο συνεργειο που πηγαινω για λαδια φιλτρα κτλ τα παραγγέλνω απο καποιο honda εξουσιοδοτημενο και ερχονται εκει. Οποτε τι να πω, οπως ειπες δεν βγαινει μεσος ορος.Σημασια εχει οτι κατα 90% οι κατοχοι ενός dct αν τους τυχει κατι παρομιο ως προς την συμπτωματολογια ξρουμε τι ειναι. Ειναι και αυτο μια προοδος

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Σε 750ρια πρωτης γεννιας(14-15), εμφανιζεται σιγουρα το προβλημα. Στο δικο μου το εβγαλε στις 45000 χλμ.

  5. #65
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αφού εδώ τελικά λέμε τον πόνο μας…
    Στο μηχανικό όταν ζεστένεται δυσκολεύομαι να βρω τη νεκρά και πρέπει να κάνω μια ξερό γκαζιά.
    Με μπότα λίγο καλύτερα γιατί κάνω καλύτερα μοχλό, με αθλητικό νιώθω ότι δεν κουνιέται ο μοχλός.
    Λάδια φίλτρο είναι Honda από την τελευταία αλλαγή πριν 5k km.

  6. #66
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Ανάμεσα στις επιλογές μου για επόμενη μηχανή έχει μπει και το NC750X (μοντ. 2016-2020) αν βρω κάτι σε λογική τιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια.

    Επειδή τα μπροστινά του φλας μου φαίνονται λίγο "γκουμουτσες" πόσο εύκολα είναι να αλλαχθούν και υπάρχουν aftermarket σαν του νέου μοντέλου αλλά να μην δείχνουν πολύ "καγκούρικα"; Επίσης μπορούν να μπουν βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες χωρίς όμως να μπει βάση για πίσω βαλίτσα;

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Ανάμεσα στις επιλογές μου για επόμενη μηχανή έχει μπει και το NC750X (μοντ. 2016-2020) αν βρω κάτι σε λογική τιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια.

    Επειδή τα μπροστινά του φλας μου φαίνονται λίγο "γκουμουτσες" πόσο εύκολα είναι να αλλαχθούν και υπάρχουν aftermarket σαν του νέου μοντέλου αλλά να μην δείχνουν πολύ "καγκούρικα"; Επίσης μπορούν να μπουν βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες χωρίς όμως να μπει βάση για πίσω βαλίτσα;

    Καλημέρα, τα μπροστινα φλας θυμάμαι ότι αλλάζουν εύκολα με άλλα ''χωνευτά'' να που δεν εξέχουν τόσο. Από όσο ξέρω οι βάσεις μπαίνουν ξεχωριστά αλλά αν θες να είσαι σίγουρος ρίξε ένα τηλέφωνο στο Moto Market να ρωτήσεις και πες ότι είσαι από το Ncclub. Τα παιδιά θα σε εξυπηρετήσουν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    πόσο εύκολα είναι να αλλαχθούν και υπάρχουν aftermarket σαν του νέου μοντέλου αλλά να μην δείχνουν πολύ "καγκούρικα";
    Πολύ εύκολα.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3160808
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3164895

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Επίσης μπορούν να μπουν βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες χωρίς όμως να μπει βάση για πίσω βαλίτσα;
    Σε Givi / Kappa, σίγουρα ναι.
    https://www.givi.it/my-motorcycle/pr...tionals/pl1146

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Στο ταξίδι(με εκατονπενηνταρες) για το νορντκαπ με το τριβαλιτσο και τη γλάστρα από πισου,στο τζιες800 κουβαλάς πηνία,στο ενσυ εκτός από αλυσίδα,και το περίφημο πυρακι.
    Αξέχαστη εμπειρία.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Στο ταξίδι(με εκατονπενηνταρες) για το νορντκαπ με το τριβαλιτσο και τη γλάστρα από πισου,στο τζιες800 κουβαλάς πηνία,στο ενσυ εκτός από αλυσίδα,και το περίφημο πυρακι.
    Αξέχαστη εμπειρία.

    Παίρνεις απλό NC και δεν κουβαλάς τίποτα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #71
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Τα NC750X πριν το 2016 και μετά το 2020 έχουν το ίδιο ύψος σέλας με αυτά του 2016-2020; Ρωτάω γιατί θα ήθελα να δω αν πατάω καλά και δεν βρίσκω κοντά μου να δοκιμάσω να κάτσω του 2016-2020. Επίσης από το 2016 έως 2020 τα μοντέλα έχουν κάποια διαφορά (για DCT μιλάω πάντα);

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Έως το 2020 το ύψος σέλας είναι το ίδιο (830 mm).
    Από το 2021 κατέβηκε στα 800mm.

    Η διαφορά στη γενιά 2016 - 2020 είναι η προσθήκη του traction control το 2018.
    Πέρα από αυτό είναι μόνο διαφορετικά χρώματα.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Έως το 2020 το ύψος σέλας είναι το ίδιο (830 mm).
    Από το 2021 κατέβηκε στα 800mm.

    Η διαφορά στη γενιά 2016 - 2020 είναι η προσθήκη του traction control το 2018.
    Πέρα από αυτό είναι μόνο διαφορετικά χρώματα.


    Υπάρχει και ακόμη μια διαφορά, η μετατόπιση του κόφτη ψηλότερα περίπου στις 7500 στροφές αν θυμάμαι καλά. Από τις 6.300 που είχε μέχρι το 2018 είναι μια αξιοσημείωτη αλλαγή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και ακόμη μια διαφορά, η μετατόπιση του κόφτη ψηλότερα περίπου στις 7500 στροφές αν θυμάμαι καλά. Από τις 6.300 που είχε μέχρι το 2018 είναι μια αξιοσημείωτη αλλαγή.
    Σωστός και respect, το είχα ξεχάσει αυτό!


  15. #75
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Έως το 2020 το ύψος σέλας είναι το ίδιο (830 mm).
    Από το 2021 κατέβηκε στα 800mm.

    Η διαφορά στη γενιά 2016 - 2020 είναι η προσθήκη του traction control το 2018.
    Πέρα από αυτό είναι μόνο διαφορετικά χρώματα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου φαίνεται ότι το μοντέλο του 2016-2020 που σκέφτομαι θα μου είναι ψηλό (1,70μ γαρ).

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Neo Honda NC700X - To neo Transalp/Africa?
    από Aikidimi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 536
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:17
  2. Honda Integra
    από nikos_abel στο forum Honda
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2013, 09:37
  3. Honda NC700S
    από Xrider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2013, 19:41
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2012, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF