Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Πλάνο Ανακατασκευής virago 250

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300

    Πλάνο Ανακατασκευής virago 250

    Καταρχήν χαιρετώ ολα τα μέλη της παρεας αυτης...λέγομαι Τασος...(δεν βρήκα καποια κατηγορία -εκτος αν δεν εψαξα αρκετα) οποτε συστηνομαι εδω και μπαίνω κατευθειαν στο ψητό.....

    ο πατέρας μου εχει αρκετα χρόνια μια xv250 πρώτης κυκλοφορίας του 93 συμφωνα με την αδεια η οποια , αρκετα προσεγμένη εξωτερικά,με διαφορα aftermarket και λοιπά...το συγκεκριμένο μηχανάκι το γουσταρα απο μικρός,και για να ειμαι ειλικρινής ολα τα chopper και γενικότερα custom....ετσι λοιπόν κάπου στα 16 ηταν το πρώτο μηχανακι που καβάλησα και λάτρεψα να πώ την αληθεια...φυσικα οι βόλτες γίνονταν στο εξοχικο σε χώρο που δεν κινδύνευα ουτε εγω αλλα ουτε και αλλοι απο την οδηγηση μου η οποια απο τις πρώτες κιολας μερες ηταν πολυ καλη....φτάσαμε λοιπόν 5 χρόνια μετα να γνωρίζω οδηγικά την μηχανη πολύ καλα και ,να χρησιμοποιώ το μηχανακι για ψώνια και τα συναφη αλλα δυστηχώς με διαφορα προβλήματα στον κινητηρα...βλέπεται σέρβις σοβαρό δεν εχει δεχτεί ποτε,και αν εχει δεχτεί πλεον ειναι πολυ ''γερικο'' το μοτερ....

    το φορουμ το διαβάζω καιρό και τις διάφορες ανακατασκευές...αλλα ειναι μερικα πράματα που μας κρατάνε πίσω απο το να ξεκινησουμε μια low budget ανακατασκευη...αυτα ειναι το χρήμα και οι γνώσεις...χωρος και χρονος υπάρχει απλετος...

    το μηχανάκι εχει πρόβλημα χρόνια τωρα (απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη) στον 1 κυλινδρο του....


    .πλην αυτου εχει προβλήματα με τα ηλεκτρικα και χρήζει γενικης ΣΟΥΠΕΡ επισκευης-service οπως και αλλαγης πολλών περιφερειακών (ας ελπίζουμε low budget)..


    καποια απο αυτα ειναι -> ελαστικα,φίλτρο-αέρα(κατι σε αφτερμαρκετ) ΟΛΕΣ οι ντιζες,πλεξουδες-ηλεκτρικα,φλας,μπαταρια,εξατμίσεις,μανετες κ διαφορες τετοιες ιστορίες.....

    Ξαναλέω οτι ΜΗΧΑΝΙΚΑ δεν γνωριζουμε σχεδον τιποτα (Εγω και ο πατερας μου) -περαν των απλών πραγμάτων που μελεταμε για να εχουμε στοιχειώδεις γνώσεις σε τυχοντα προβλήματα,

    επισης..το εγχειρίδιο δεν υπάρχει....


    ακομα,η μηχανη αντιμετώπισε πρόσφατα βλάβη με τα λάδια (τα ανέβαζε και τα ξερναγε απο το φίλτρο αερα)...λογο του οτι ειχε περισσότερα λαδια το καρτερ.....

    αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα να εχει προβληματική λειτουργία εδω και 1 βδομαδα με τα μπουζι και τις εξατμισεις....

    προχτες βγάλλαμε τα τελικα απο τις εξατμισεις(Τα οποια ειναι aftermarket κιολας απο οτι νομιζω) κ κοιταζωντας τα στο φώς ειδα οτι εχουν 20τονους μπιχλα μεσα....μαλλον πάνε για πεταμα...

    η μηχανή χωρίς τελικά μου εδωσε μια γευση απο τον ήχο που θα εχει βάζοντας απλες εξατμισεις ελευθερας ροής καποια στιγμη ει δυνατό...

    δυστηχώς ομως ο ενας κίλυνδρος πάλι κανει κολπα και η μηχανη ΔΕΝ τραβάει....ενω με τα τελικά και πρίν λιγο καιρο, παρα τα 97000!!!! χιλιομετρα που εχει γραψει γκάζωνε απροβληματιστα και αφηνε πολλα παπάκια στα φαναρια.....σημειωτέο οτι η μηχανη μεχρι πρίν 2 χρονια δουλευε με SUPER LRP στο ντεπόζιτο εναντι της κλασσικής αμολυβδης....

    η μηχανη χρήζει πολυ καλου service απο άτομο που γνωρίζει τι πρεπει να κάνει ωστε να ξαναλειτουργήσει χωρίς προβλήματα....

    ολα τα υπόλοιπα σερβις περιφερειακών και φανοποιία θα γίνουν σε βάθος χρόνου.....



    καποια στιγμη θα ανεβάσω και φωτό απο την κατάσταση που βρίσκεται η μηχανη..οποια δήποτε πληροφορία δεκτή γνώμη συμβουλη ......

    θα τα λέμε και να με συγχωράτε αν κουρασα με το ''σεντόνι'' μου αλλα ειναι αυτα και τοσα ακομα που πρεπει να ειπωθουν χαχα
    Τελευταία τροποποίηση από CustomBoy; 28/07/2013 στις 16:26.

  2. #2
    Για το συγκεκριμένο μηχανάκι έχω το πλήρες σέρβις μάνιουαλ, το οποίο δεν μου χρειάζεται, μιας και το έχω πουλήσει εδώ και χρόνια.
    Αν ενδιαφέρεσαι, δικό σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    να σαι καλα φίλε..θα σε ενοχλήσω αν ειναι

  4. #4
    http://www.carlsalter.com/pdfs/Yamah...99_servico.pdf

    παρε το manual και καλη αρχη
    vag 70.ντου απο παντου...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    παιδες μπορει καποιος να μου δώσει καποια γνώμη σχετικα με τον κινητήρα της μηχανης...οπως ειπα ο 1ας κιλυνδρος κάνει κόλπα και μισοδουλευει η δεν δουλευει καθόλου...αυτο απο τι μπορει να εχει παρουσιαστεί....και πως μπορουμε να το διορθώσουμε?>...

    ο κινητηρας τι διαδικασία πρεπει να ακολουθήσει για να σουλουπωθεί εσωτερικα?...

    με συγχωρείτε αν κάνω πολλες ερωτησεις που ειναι γραμμενες ηδη,αλλα διαβάζω οσο περισσότερο μπορώ αν και δεν κατεχω πολλα πραματα και ορολογίες...

  7. #7
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Από την ώρα που δεν έχετε μηχανικές γνώσεις, ίσως θα ήταν σοφότερο να την πάτε σε ένα μηχανικό να σας κάνει μια εκτίμηση. Το πρόβλημα στον ένα κύλινδρο, πιθανόν να είναι από σπινθήρα (μπουζί, μπουζοκαλώδιο, πολλαπλασιαστή). Τα Yamaha γενικά δεν φημίζονται για τα ηλεκτρικά τους. Πάντως, αν όντως χρειάζεται όοοολα αυτά που έγραψες στην αρχή, θα σας βγεί πολύ ακριβή η επισκευή / ανακατασκευή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iconan
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    334
    Εγώ δε μπορώ να σε βοηθησω μιας και δε ξερω απο μηχανικά αλλά θα παρακολουθώ την εξέλιξη!!!! Καλή επιτυχία σας ευχομαι στην ανάσταση του μοτέρ!

  9. #9
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    συνηθως την ακουει το πιστονι (ειδικα στο πισω). Σαν φθηνη λυση ταιριαζει απο honda astrea (δεν κανω πλακα) αλλα δνε πολυαντεχει... Τσεκαρε και την μπιελα σου.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Από την ώρα που δεν έχετε μηχανικές γνώσεις, ίσως θα ήταν σοφότερο να την πάτε σε ένα μηχανικό να σας κάνει μια εκτίμηση. Το πρόβλημα στον ένα κύλινδρο, πιθανόν να είναι από σπινθήρα (μπουζί, μπουζοκαλώδιο, πολλαπλασιαστή). Τα Yamaha γενικά δεν φημίζονται για τα ηλεκτρικά τους. Πάντως, αν όντως χρειάζεται όοοολα αυτά που έγραψες στην αρχή, θα σας βγεί πολύ ακριβή η επισκευή / ανακατασκευή.
    φυσικα απο την στιγμή που εμεις δεν σκαμπάζουμε απο μηχανικα ,το σερβις και τα συναφή Ή θα γίνουν απο μάστορα ή παρεα με κανενα παλικάρι-φίλο που ασχολείται με τετοια θέματα....(οπως καλη ωρα εδω μεσα βλέπω αρκετους που κανουν ωραίες δουλειες)....

    για την επισκευη/ανακατασκευη που ειπες προηγουμένως...ρίχνω ανα τακτα διαστήματα σε aftermarket και ανταλλακτικα μεσω Ebay και κίνας γενικοτερα..οπου οι τιμες σε πολλα ανταλακτικα μαζί με την αποστολη ειναι αρκετα χαμηλές...ηδη με μια γενικη σουμα σε καποια πραγματα που εχω στο μυαλό μου...αξιζει τον κόπο....

    η ανακατασκευή δεν με ενδιαφέρει να γίνει εργοστασιακή..περισσότερο κάτι σε σουλούπωμα θα ελεγα αν ειναι δόκιμος ο όρος αυτος,για να μπορεί η μηχανη να κυκλοφορήσει στο δρομο ,και να εχει και ενα νεο εξωτερικό look....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iconan Προβολή μηνύματος
    Εγώ δε μπορώ να σε βοηθησω μιας και δε ξερω απο μηχανικά αλλά θα παρακολουθώ την εξέλιξη!!!! Καλή επιτυχία σας ευχομαι στην ανάσταση του μοτέρ!
    να σαι καλα φίλε μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    επανέρχομαι για να μην ανοιγω αλλο θέμα....το πλανο εχει παγώσει λογω οικονομικών και λογω σκέψεων..αν αξιζει η αγορά καποιας αλλης μοτο ή παπιου για να κινουμε στην πολη..αλλα θέλω την γνωμη σας....

    Με τα ιδια λεφτα περιπου που θα μας στοιχιζε το ολο σερβις..σκέφτηκα την ΟΛΙΚΗ αντικατασταση του κινητηρα με εναν απο ανταλλακτικά(πχ καποιον απο το car.gr)....ο λόγος γινεται για κινητήρα 250cc αλλα δεν ξέρω αν στο ίδιο πλαίσιο μπορώ να βάλλω και κινητήρα απο αλλο custom ανάλογων κυβικών....

    τι διαδικασία θα χρειαστεί απο κει και επειτα για να κυκλοφορεί νομιμα?..ειναι καλη ιδεα?...

    αν μπορείτε αναφερετε και αλλες μηχανες που τυχων κανει ο κινητηρας (πχ steed κ.ο.κ)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πριν αποφασισεις οτιδηποτε πρεπει να γινει διαγνωση του προβληματος γιατι ειναι πολυ πιθανο να ειναι κατι απλο
    στην απιθανη περιπτωση που χρειαζεται μεγαλη επισκευη καλυτερα να επισκευασεις τον δικο σου
    ο οποισδηποτε μεταχειρισμενος βρεις θα ειναι για τα μπαζα λογω παλαιοτητας και φυσικα εννοειται οτι κινητηρας αλλης μαρκας δεν μπαινει για δεκαδες λογους ο απλουστερος των οποιων ειναι το ΚΤΕΔ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    καλησπερα φιλε μου...το μηχανακι στον πισω κυλινδρο εχει φαγωμένες στροφες εκει που μπαινει το μπουζί...και μαλλον εχουν πέσει γρεζια μεσα στο πιστονι...

    μαλλον αυτα ειναι τα βασικα του θεματα...

    για το ΚΤΕΔ δεν το πολυ καταλαβα αυτο που λες,αλλα δεν πιστευω οτι αν βρώ καποιο κινητηρα θα ειναι σε χειρότερη θεση απο τον δικο μου...τουλαχιστον εκει η ανακατασκευη ή ενα καλό σερβις θα γινει πιο ανέξοδα απο οτι σε αυτον που εχουμε στην παρουσα φαση...

  14. #14
    καλημερα ,

    Σαν πρωην ιδιοκτητης του συγκεκριμενου μοντελου , θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις καθολου. Στη θεση σου με τα χρηματα που θελει για να επισκευαστει, θα αγοραζα κατι πιο κλασσικο (πχ BMW r/25) και θα το επανεφερα σιγα σιγα

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CustomBoy Προβολή μηνύματος
    καλησπερα φιλε μου...το μηχανακι στον πισω κυλινδρο εχει φαγωμένες στροφες εκει που μπαινει το μπουζί...και μαλλον εχουν πέσει γρεζια μεσα στο πιστονι...

    μαλλον αυτα ειναι τα βασικα του θεματα...

    για το ΚΤΕΔ δεν το πολυ καταλαβα αυτο που λες,αλλα δεν πιστευω οτι αν βρώ καποιο κινητηρα θα ειναι σε χειρότερη θεση απο τον δικο μου...τουλαχιστον εκει η ανακατασκευη ή ενα καλό σερβις θα γινει πιο ανέξοδα απο οτι σε αυτον που εχουμε στην παρουσα φαση...
    οτι και να γινει και οποιαδηποτε αποφαση κι αν παρεις μην προχωρησεις αν δεν κανει διαγνωση μαστορας στο μοτερ. ισως να επισκευαζεται φτηνα..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF