Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: S.T.A.R.T.T Track Day 2/9/2013

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2013
    Μηνύματα
    16
    Δεν εχουμε καμια αναγκη να δικαιολογησουμε κανεναν. Δεν ειναι ιδοκτησια μας η αντικειμενο διαχειρησης μας η πιστα των Μεγαρων, ειναι οπως την κρινει ο καθενας ξεχωριστα κι επειδη κι εμεις κανουμε αυτο που μας αρεσει, ειμαστε αναγκασμενοι να ειμαστε προσιτοι και προσβασιμοι. Οταν θα υπαρχουν εναλλακτικες ενδεχομενως να το ξανασυζητησουμε. Εκτος κι αν καποιοι με παραπονα εχουν να μας προτεινουν αλλο διαθεσιμο χωρο φιλοξενιας. Σε καθε περιπτωση δεν ειναι κατι για το οποιο οφειλει να απολογηθει η STARTT καθως ειναι νοεσυστατη ομαδα και δεν εχει ευθυνη για οτι εχει συμβει στο παρελθον και ακριβως για τον ιδιο λογο δεν ειναι σε θεση να ασκησει τετοιου ειδους πιεση προς αυτους που οριζουν τις συνθηκες. Απο εκει και περα δεν πιστευουμε οτι καποιος που εχει δει τα πραγματα αποκλειστικα ως επισκεπτης/πελατης ειναι σε θεση να κατανοησει τη δυσκολια της σωστης οργανωσης και τους ανασταλτικους παραγοντες της οποιας προσπαθειας να βελτιωθει αυτη η κατασταση.
    Οπως κι εμεις, θα πρεπει και ολοι οι υπολοιποι δυσαρεστημενοι να απευθυνθουν στους απολυτα υπευθυνους που αποφασιζουν και καθοριζουν προσωπα και καταστασεις.Ειναι αδικο να δεχομαστε εμεις κριτικη για κατι που δεν εχουμε καμια ευθυνη -τουλαχιστον ως τωρα- και δε θα απολογηθουμε εμεις για αυτο.

  2. #17
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Κύριοι-κύριοι του STARTT, κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας και θα ήθελα εάν ήταν δυνατόν να απαντούσαν κυρίως οι ιδιοκτήτες της πίστας, αλλά και όποιος άλλος από τους διοργανωτές θα ήθελε, άσχετα εάν ανήκει στο χώρο της μοτοσυκλέτας ή του αυτοκινήτου ή είναι δημοσιογράφος περιοδικού ή ιδιοκτήτης/υπάλληλος αντιπροσωπείας μοτοσυκλετών ή αυτοκινήτων.

    Όσον αφορά στο 1ο σκέλος της απάντησής σας, γνώμη μου είναι, ότι εφόσον κάποιος έχει οικονομικό κέρδος από όποιες υπηρεσίες προσφέρει, άσχετα εάν το κέρδος αυτό αποτελεί 1ο, 2ο ή 3ο εισόδημα και άσχετα από το πόσο του αρέσει ή όχι αυτό με το οποίο ασχολείται, η όλη διαδικασία θεωρείται εμπορική συναλλαγή. Από τη στιγμή μάλιστα που τίθενται και συγκεκριμένες προϋποθέσεις συμμετοχής και γενικότερης διεξαγωγής ενός συμβάντος, για μένα ο διοργανωτής θεωρείται επαγγελματίας και πρέπει να είναι επαγγελματικά υπεύθυνος για τη διοργάνωσή του και απέναντι στους συμμετέχοντες σε αυτήν. Η ακριβής έννοια του επαγγελματία όμως δεν είναι ο προβληματισμός μου εδώ πέρα.

    Όσον αφορά τώρα, στο 2ο σκέλος της απάντησής σας. Πρώτα απ' όλα, να διευκρινίσω ότι προσπαθώ να εκκινήσω μία συλλογική προσπάθεια αντιμετώπισης των υπαρκτών προβλημάτων των εγκαταστάσεων της πίστας των Μεγάρων, γιατί πρώτον, μόνος μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα και δεύτερον, η μοναδική εναλλακτική επιλογή μου οδηγικής προπόνησης είναι οι δολοφονικοί δρόμοι της Ελλάδας, για τους οποίους δρόμους και πολλοί που είμαστε δεν έχουμε κατορθώσει να κάνουμε τίποτα εδώ που ζούμε!

    Αντιλαμβάνομαι πλήρως και δεν αποποιούμαι σε καμία περίπτωση την ευθύνη και της συνέπειες των αποφάσεών μου, για το αν θα συμμετάσχω σε ένα τρακ ντέι ή θα πάω να δοκιμάσω την τύχη μου στο δρόμο. Ούτε και θα ζητήσω ρέστα από τρίτους από τη στιγμή που ξέρω ότι είμαι ο απόλυτος υπαίτιος για την πτώση μου μέσα στην πίστα.

    Εάν δε φταίω εγώ ή η μοτοσυκλέτα μου όμως;;;......

    Το ότι είναι άκρως ασφαλέστερο να δοκιμάζουμε τις ικανότητές μας στην πίστα απ' ότι στο δρόμο, δεν το συζητώ καθόλου και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η συγκεκριμένη πίστα πληροί τις βασικές προϋποθέσεις ασφαλείας και γενικότερα θεωρώ ότι η σύγκριση δρόμου και πίστας είναι άτοπη. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δύο πράγματα που προορίζονται για τελείως διαφορετική χρήση.

    Επίσης, δεν είπα να μείνετε ακάλυπτοι από ανεύθυνες συμπεριφορές συμμετεχόντων, απεναντίας. Όπως πολύ καλά κάνετε και φυλάτε τα του οίκου σας, θα ήθελα να βοηθήσετε κι εσείς να βρούμε μαζί έναν τρόπο ώστε να καλυπτόμαστε και εμείς οι συμμετέχοντες σε περίπτωση σωματικού ή/και υλικού τραυματισμού μας που μπορεί να προκληθεί από ανεύθυνη συμπεριφορά των ιδιοκτητών. Για να γίνω πιο σαφής, τρανταχτό και δυστυχώς πολλάκις επαναλαμβανόμενο παράδειγμα είναι ότι δεν είναι δυνατόν στη ίδια πίστα τη μία μέρα να διοργανώνεται ντριφτ σόου αυτοκινήτων και να γεμίζει το οδόστρωμα χαλίκια και χώματα και την αμέσως επομένη να διοργανώνεται μοτοσυκλετιστικό τρακ ντέι, χωρίς να έχει μπει ούτε μία σκούπα στο χώρο και να μας λένε οι διοργανωτές << Υπέγραψε ότι εάν πέσεις φταις εσύ, αλλιώς δε συμμετέχεις >> !!! Ε, πως θα γίνει δηλαδή, θα τρωγόμαστε μεταξύ μας και οι ιδιοκτήτες στο απυρόβλητο;!!!

    Και όλ' αυτά όχι μόνο γιατί δεν υπάρχει άλλη πίστα σε όλη τη χώρα, αλλά γιατί δεν αφήνουν να φτιαχτεί και άλλη πίστα!!! Σχεδόν προσεύχομαι να αφήσουν να κατασκευαστεί επιτέλους αυτή η πίστα στην Πάτρα, γιατί εάν φτιαχτεί πιστεύω ότι κανείς Αθηναίος δε θα ξαναπατήσει το λάστιχο του στα Μέγαρα! Έλεος πια μ' αυτό το μονοπώλιο!

    Να μην ξεφεύγουμε όμως. Η ένστασή μου προς τους διοργανωτές, απευθύνεται όχι στο να κάθεστε λ.χ να καθαρίζετε εσείς την πίστα, δεν είναι δική σας δουλειά. Αλλά πιο πολύ να πιέζετε κι εσείς με τη σειρά σας τους ιδιοκτήτες συνεχώς, για βελτίωση των συνθηκών χρήσης της πίστας και όχι αν ρίχνετε τις ανευθυνότητες των ιδιοκτητών στους συμμετέχοντες.

    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση όλων και συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός.

    Κύριοι του STARTT, μη με παρεξηγείτε, δε σας κατηγορώ για κάτι. Τη βοήθεια και συμβολή σας ζητάω. Τη δική σας και όλων των διοργανωτών και είναι πλήρως κατανοητό από μέρους μου το πόσο πόσο δύσκολες ώρες περνάτε όλοι, προκειμένου να οργανώσετε σωστά και με ασφάλεια ένα τόσο δύσκολο γεγονός.
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 07/08/2013 στις 16:46. Αιτία: Πρόσθετα...

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Κύριοι-κύριοι του STARTT, κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας και θα ήθελα εάν ήταν δυνατόν να απαντούσαν κυρίως οι ιδιοκτήτες της πίστας,
    Νομίζω οτι δεν μιλάς όμως με τους ιδιοκτήτες της πίστας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος

    Σε περίπτωση πτώσης ή ζημιά της μοτοσυκλέτας, η οποία οφείλεται σε κακοτεχνία ή κακή συντήρηση της πίστας (π.χ σκόνη/χαλίκια, λακκούβες, μπαλώματα, κακή ποιότητα οδοστρώματος, έλλειψη απαραίτητων προστατευτικών περιμετρικά της πίστας) - που στα Μέγαρα έχει συμβεί ούκ ολίγες φορές -
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Αντιλαμβάνομαι πλήρως και δεν αποποιούμαι σε καμία περίπτωση την ευθύνη και της συνέπειες των αποφάσεών μου, για το αν θα συμμετάσχω σε ένα τρακ ντέι ή θα πάω να δοκιμάσω την τύχη μου στο δρόμο. Ούτε και θα ζητήσω ρέστα από τρίτους από τη στιγμή που ξέρω ότι είμαι ο απόλυτος υπαίτιος για την πτώση μου μέσα στην πίστα.

    Εάν δε φταίω εγώ ή η μοτοσυκλέτα μου όμως;;;......
    εγω να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου και να ρωτησω πως μπορεις να αποδειξεις οτι δεν φταις εσυ για την πτωση σου και φταιει το κακο οδοστρωμα της πιστας??

    νομιζω παντως οτι δεν μπορεις να το αποδειξεις...
    δεν μπορεις να πεις δλδ, οτι πατησα στα χαλικια της Κ5 και επεσα γιατι πριν μπεις στην κανονικη ροη του track day, ασχετα ποιο session ειναι, κανεις 1 ή και 2 αναγνωριστικους γυρους..για να ζεστανεις λαστιχα και σωμα...
    αρα τα ειχες δει τα χαλικια...αρα εσυ φταις που τα πατησες...
    οπως και τα μπαλωματα...
    αν μπεις για αναγνωριστικο γυρο και πιστευεις οτι δεν θα μπορεις να αποφυγεις αυτα που μολις ειδες, σηκωνεις χερακι, βγαινεις απο την πιστα και μετα πας σπιτι σου...

    επισης δεν μπορεις να δικαιολογησεις οτι φταιει η πιστα για την (ενδεχομενη) πτωση σου, γιατι υπαρχουν ανθρωποι που γυρνανε στο 0.58 εκει μεσα...αν εσυ γυρνας στο 2.58 και πεσεις, παει να πει οτι ουτε καν πιεζεις το μηχανακι σου, αρα η (ενδεχομενη) πτωση σου βαραινει αποκλειστικα τις δικες σου ενεργειες...

    εντελως φιλικα..

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    ... να συνενοηθητε ολα τα γκρουπ να βαλετε λεφτα που περνετε απο εμας να παρετε πρωτοβουλια και να κατσετε να την φτιαξετε.

    ....
    Το σ/κ μπορείς να λείπεις από το σπίτι σου. Θα φέρω συνεργείο να σου αλλάξει το πάτωμα στο μπαλκόνι.



    Δεν παμε καλά έτσι; Η πιστα των Μεγάρων είναι ιδιωτική. Σε ιδιόκτητο χώρο. Κι αν θέλει την ανοίγει στο κοινό κι αν θέλει την κλείνει για πάντα. Δικαίωμά του.

    Όποιοι δεν θέλουμε να πάμε εκεί μέσα, δεν πάμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2013
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το σ/κ μπορείς να λείπεις από το σπίτι σου. Θα φέρω συνεργείο να σου αλλάξει το πάτωμα στο μπαλκόνι.



    Δεν παμε καλά έτσι; Η πιστα των Μεγάρων είναι ιδιωτική. Σε ιδιόκτητο χώρο. Κι αν θέλει την ανοίγει στο κοινό κι αν θέλει την κλείνει για πάντα. Δικαίωμά του.

    Όποιοι δεν θέλουμε να πάμε εκεί μέσα, δεν πάμε.



    Ακριβώς αυτο. Ποιος δεν θα ήθελε μια φρεσκοστρωμενη πίστα, απο αγωνιζόμενους διοργανωτές μέχρι τον πιτσιρικα που θα έρθει να μάθει.
    Απλά είναι αδύνατον αν ΔΕΝ ΤΟ ΘΈΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ ΤΗΣ ΠΊΣΤΑΣ .
    Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγριους και ναχαμε να λέγαμε.
    Είδαμε και στις Σέρρες που την στρωσανε. Τα παιδια εκει δεν μπορούνε να κάνουνε τρακ ντει εδω και πόσους μήνες.(βέβαια δεν είναι δικαιολογία για τα μέγαρα)
    Εγω εγω περισσότερο πρόβλημα που τα μέγαρα δεν έχουν εξόδους διαφυγής σε περίπτωση εξόδου απο την πίστα , έτσι αναγκαζεσε να φύγεις χώμα κατευθείαν . Και ειδικά στην περίπτωση της 1 τα πράγματα είναι χάλια.
    Τα μέγαρα όσες λακουβες να έχουν και σαμαρακια έχουν ένα καλο. Έχουν γκριπ.
    Απο εκει και πέρα όπως προειπα να χαμε να λέγαμε.

    Απο εκει και πέρα είναι στον διοργανωτή του κάθε τρακ ντει αν θέλει να βάλει το λιθαράκι του και να καθαρίσει τυχόν χαλίκια κλπ που θα βρει, (το οποίο σας διαβεβαιω ότι το κάνουμε).
    Ελπιζω να καλυψα μερικούς και με συγχωρείτε για το έντονο του ύφους.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το σ/κ μπορείς να λείπεις από το σπίτι σου. Θα φέρω συνεργείο να σου αλλάξει το πάτωμα στο μπαλκόνι.



    Δεν παμε καλά έτσι; Η πιστα των Μεγάρων είναι ιδιωτική. Σε ιδιόκτητο χώρο. Κι αν θέλει την ανοίγει στο κοινό κι αν θέλει την κλείνει για πάντα. Δικαίωμά του.

    Όποιοι δεν θέλουμε να πάμε εκεί μέσα, δεν πάμε.
    να σου πω την αληθεια θελει κατι διορθωσεις δεν φερνεις το συνεργειο να το αλλαξει?θα εχω αφησει καφεδες και κατι να φατε
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2013
    Μηνύματα
    16
    Τελικα καταληγουμε οτι μαλλον ειμαστε ολοι στην ιδια μερια οσον αφορα την επιθυμια για καλυτερους και περισσοτερους χωρους φιλοξενιας (πιστες) των ημεριδων.
    Απο τη μερια μας καταβαλουμε καθε προσπαθεια να λειτουργουμε υπευθυνα και να προφυλασσουμε την ακεραιοτητα των συμμετεχοντων και της περιουσιας τους (μεταξυ αλλων εποπτευουμε την πιστα και καθαριζουμε τα επιμαχα σημεια η απομειναρια ελαστικου ασχετα με το αν ειναι δικη μας υποχρεωση η οχι).Καποιοι απο εμας (μεμονομενα η ως μελη σε αλλες ομαδες) εχουμε γινει αποδεκτες αρνητικης κριτικης οτι ειμαστε "υπερβολικοι" και "τρομοκρατουμε ασκοπα" επειδη επιμεναμε στο να ενημερωνουμε τους αναβατες για παγιδες και κινδυνους οχι μονο επι του ταπητα αλλα και στις διαφυγες. Τωρα που η ομαδα μοιραζεται αυτη την αντιληψη στο συνολο της, αυτο αποτελει παγια ενημερωση ασχετα με το επιπεδο των συμμετεχοντων μαζι με τις σημαιες και τα σχετικα νοηματα. Αυτο οπως καταλαβαινετε εχει δημιουργησει αντιδρασεις και κινητικοτητα που δεν μας ευνοει πανω στο ξεκινημα μας, ομως δεν επιθυμουμε και να ερθουμε στο επιπεδο αυτων που καταδικαζουμε(και που αποτελεσε το βασικο κινητρο δημιουργιας αυτης της ομαδας)...
    Οπως αναφερεται και στην ιστοσελιδα μας, ειμαστε ανοιχτοι σε προτασεις σας για την ανελιξη των ημεριδων μας -και οχι μονο. Ελπιζουμε να εχουμε αρκετους απο εσας -εστω ως παρατηρητες- αναμεσα μας και να μας δωσετε την ευκαιρια να σας αποδειξουμε οτι νοιαζομαστε και σεβομαστε τους συμμετεχοντες μας, να ανταλλαξουμε αποψεις και ιδεες σχετικα με αυτο και αλλα ζητηματα που μας αφορουν αμεσα.

  9. #24
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εγω να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου και να ρωτησω πως μπορεις να αποδειξεις οτι δεν φταις εσυ για την πτωση σου και φταιει το κακο οδοστρωμα της πιστας??

    νομιζω παντως οτι δεν μπορεις να το αποδειξεις...
    δεν μπορεις να πεις δλδ, οτι πατησα στα χαλικια της Κ5 και επεσα γιατι πριν μπεις στην κανονικη ροη του track day, ασχετα ποιο session ειναι, κανεις 1 ή και 2 αναγνωριστικους γυρους..για να ζεστανεις λαστιχα και σωμα...
    αρα τα ειχες δει τα χαλικια...αρα εσυ φταις που τα πατησες...
    οπως και τα μπαλωματα...
    αν μπεις για αναγνωριστικο γυρο και πιστευεις οτι δεν θα μπορεις να αποφυγεις αυτα που μολις ειδες, σηκωνεις χερακι, βγαινεις απο την πιστα και μετα πας σπιτι σου...

    επισης δεν μπορεις να δικαιολογησεις οτι φταιει η πιστα για την (ενδεχομενη) πτωση σου, γιατι υπαρχουν ανθρωποι που γυρνανε στο 0.58 εκει μεσα...αν εσυ γυρνας στο 2.58 και πεσεις, παει να πει οτι ουτε καν πιεζεις το μηχανακι σου, αρα η (ενδεχομενη) πτωση σου βαραινει αποκλειστικα τις δικες σου ενεργειες...

    εντελως φιλικα..
    Αρχίζουμε και μπαίνουμε σε λεπτομέρειες, στις οποίες μπορεί να χαθούμε. Παρ' όλ' αυτά, στην 1η περίπτωση που αναφέρεις περί αποδείξεως υπαιτίου, ευτυχώς ή δυστυχώς πολλοί πλέον χρησιμοποιούμε τουλάχιστον μία κάμερα εγκατεστημένη πάνω στο μηχανάκι, που κάνουν τη διαδικασία απόδειξης λίγο πιο εύκολη. Βέβαια, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, εκτός του ότι είναι γενικά δύσκολο να αποδείξεις ποιος φταίει, είναι ακόμα πιο δύσκολο να κάτσει κάποιος από τους συμμετέχοντες να μπλεχτεί σε ένα δικαστικό κυκεώνα για μια τέτοια περίπτωση. Σε αυτό ακριβώς στηρίζονται και οι ιδιοκτήτες της πίστας, έχοντας ως επιπρόσθετη και μεγάλη βοήθειά τους το μονοπώλιο. Επειδή ακριβώς η δικαστική οδός είναι σχεδόν απροσπέλαστη, θα ήταν καλό να βρίσκαμε έναν τρόπο αντιμετώπισης πιο άμεσο και πιο εύκολο για όλους μας.

    Όσον αφορά στους αναγνωριστικούς γύρους και την αντίστοιχες ενέργειές μου, το πιο σωστό για μένα, θα ήταν όχι σηκωθώ και να πάω σπίτι μου, αλλά να βγω απ' την πίστα και να πιάσω έναν απ' τους διοργανωτές ή υπαλλήλους της πίστας και να του πω: << Ξέρεις κάτι; Αυτή κι αυτή και αυτή η στροφή έχουν χαλίκια/χώμα/σκόνη, μήπως να καθαριστούν πριν συνεχίσουμε; Ευχαριστώ.>>. Και άντε, εάν το κάνω μόνο εγώ, θα με γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Εάν το πουν άλλοι δέκα συμμετέχοντες και άλλοι δέκα διοργανωτές όμως ε, πιστεύω κάτι θα γίνει γι' αυτό, του φούστη!
    Τώρα για τα μπαλώματα που ορισμένα έχουν γίνει με γλιστερό τσιμέντο πάνω στις στροφές ή και ορισμένες αμπάλωτες λακκούβες επίσης πάνω στις στροφές (βλ. K6), το μόνο που μπορεί να γίνει άμεσα - και που γίνεται από όλους μας μέχρι τώρα - είναι που αλλάζουμε τις γραμμές οδήγησης, για να μην πατάμε στις νάρκες. Εντάξει, δεν έχω την απαίτηση εκείνη τη στιγμή να μπαλωθούν με σωστή και ίσια άσφαλτο όλες οι λακκούβες, αλλά ας γίνει την επόμενη μέρα. Ας γίνει έστω σε μια εβδομάδα, δηλαδή πόσο χρονοβόρα ή κοστοβόρα μπορεί να είναι 10 (τυχαίος αριθμός) σωστά μπαλώματα;! Να προσθέσω και κάτι άλλο. Εάν έτρεχε ο καθένας μόνος στου στην πίστα, δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα να κάνουμε όποιες και όσες διορθώσεις και αλλαγές θέλαμε εν κινήσει. Αυτό όμως δε συμβαίνει, με αποτέλεσμα, όταν θέλουμε να κάνουμε μια προσπέραση ή να κάνουμε στην χώρο για να περάσει ο πίσω, θέλοντας και μη παίρνουμε το ρίσκο να πατήσουμε καμιά <<νάρκη>> που είπα προηγουμένως. Επίσης, για τους περισσότερούς μας, που δεν έχουμε μάθει την πίστα απ' έξω κι ανακατωτά και δεν έχουμε και την οδηγική εμπειρία ώστε να γυρνάμε από 1'05 και κάτω, είναι πολύ δύσκολο και άδικο να αποσπάται η προσοχή μας από κακοτεχνίες ή κακή συντήρηση του οδοστρώματος.

    Μια και ανέφερες και τους χρόνους. Προς το παρόν, έχω μέσο γυρολόγιο στο 1'10 περίπου και όσο το παλεύω θα βελτιώνομαι. Σε 3 τρακ ντέι που έχω συμμετάσχει, έχω πέσει μία φορά και αυτό επειδή ήμουν κουρασμένος και πίεσα τον εαυτό μου παραπάνω απ' όσο άντεχα. Σε αυτήν την περίπτωση δε μου έφταιγε η πίστα, το ξερό μου το κεφάλι έφταιγε. Ξέρω όμως άνθρωπο, του μεσαίου γκρούπ που έπεσε στην έξοδο της Κ1 επειδή πάτησε στο τσιμεντένιο μπάλωμα. Χωρίς να πιέζει καθόλου ούτε τον εαυτό του ούτε το μηχανάκι. Δεν μπορώ να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, γιατί δε μιλάω για τον εαυτό μου. Πάντως, ο συγκεκριμένος οδηγός δεν έκανε κάτι λάθος, ούτε αυτός ούτε το μηχανάκι του.
    Και κάτι τελευταίο. Ακόμα και οι γρήγοροι-αγωνιζόμενοι που φθάνουν στο 0'58, χώρια του ότι πρωτομπαίνουν σε σκουπισμένη πίστα από τα γκρούπ συνήθως πρώτα των μεσαίων και μετά των αρχαρίων, τους καλούς τους χρόνους τους κάνουν σίγουρα από το 2ο σέσιον και μετά και πολλές φορές μετά κι από το 3ο.

    Η διάθεση είναι πάντα φιλική. Θέτω τους προβληματισμούς μου, δεν έχω ούτε διάθεση ούτε σκοπό να τσακωθώ με κανέναν.

  10. #25
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alou Προβολή μηνύματος
    [/U][/I][/B]
    Ακριβώς αυτο. Ποιος δεν θα ήθελε μια φρεσκοστρωμενη πίστα, απο αγωνιζόμενους διοργανωτές μέχρι τον πιτσιρικα που θα έρθει να μάθει.
    Απλά είναι αδύνατον αν ΔΕΝ ΤΟ ΘΈΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ ΤΗΣ ΠΊΣΤΑΣ .
    Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγριους και ναχαμε να λέγαμε.
    Είδαμε και στις Σέρρες που την στρωσανε. Τα παιδια εκει δεν μπορούνε να κάνουνε τρακ ντει εδω και πόσους μήνες.(βέβαια δεν είναι δικαιολογία για τα μέγαρα)
    Εγω εγω περισσότερο πρόβλημα που τα μέγαρα δεν έχουν εξόδους διαφυγής σε περίπτωση εξόδου απο την πίστα , έτσι αναγκαζεσε να φύγεις χώμα κατευθείαν . Και ειδικά στην περίπτωση της 1 τα πράγματα είναι χάλια.

    Τα μέγαρα όσες λακουβες να έχουν και σαμαρακια έχουν ένα καλο. Έχουν γκριπ.
    Απο εκει και πέρα όπως προειπα να χαμε να λέγαμε.

    Απο εκει και πέρα είναι στον διοργανωτή του κάθε τρακ ντει αν θέλει να βάλει το λιθαράκι του και να καθαρίσει τυχόν χαλίκια κλπ που θα βρει, (το οποίο σας διαβεβαιω ότι το κάνουμε).
    Ελπιζω να καλυψα μερικούς και με συγχωρείτε για το έντονο του ύφους.
    Εκφράζεις κι εσύ τα παράπονά σου όμως, παρ' όλο που λες <<να 'χαμε να λέγαμε>> για τους άλλους. Πολύ καλά κάνεις όμως. Εάν δεν πούμε τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει και τίποτα. Αυτός είναι ο λόγος που αποφάσισα να δημοσιοποιήσω τους προβληματισμούς μου. Πρώτον για να δω εάν απασχολούν μόνο εμένα και δεύτερον για να διαβαστούν κι άλλες απόψεις. Μήπως και ομαδικά κατορθώσουμε να λύσουμε 1 ή 2 απ' τα 10 προβλήματα. Κι όταν λέω ομαδικά, δεν εννοώ μόνο τους οργανωτές, που επίσης σωστά αναφέρεις, αλλά και εμάς τους συμμετέχοντες, Γιατί έτσι κι αλλιώς τα αυτιά των ιδιοκτητών δεν ιδρώνουν.

    Κι όσο για το ύφος σου, εμένα δε με πειράζει να είναι έντονο. Όπως είπα, ξεκίνησα μια κουβέντα για να κουβεντιάσουμε, όχι για να τσακωθούμε. Ούτε κερδίζει κανείς τίποτα με τσακωμούς, αλλά ούτε έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Αρχίζουμε και μπαίνουμε σε λεπτομέρειες, στις οποίες μπορεί να χαθούμε. Παρ' όλ' αυτά, στην 1η περίπτωση που αναφέρεις περί αποδείξεως υπαιτίου, ευτυχώς ή δυστυχώς πολλοί πλέον χρησιμοποιούμε τουλάχιστον μία κάμερα εγκατεστημένη πάνω στο μηχανάκι, που κάνουν τη διαδικασία απόδειξης λίγο πιο εύκολη. Βέβαια, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, εκτός του ότι είναι γενικά δύσκολο να αποδείξεις ποιος φταίει, είναι ακόμα πιο δύσκολο να κάτσει κάποιος από τους συμμετέχοντες να μπλεχτεί σε ένα δικαστικό κυκεώνα για μια τέτοια περίπτωση. Σε αυτό ακριβώς στηρίζονται και οι ιδιοκτήτες της πίστας, έχοντας ως επιπρόσθετη και μεγάλη βοήθειά τους το μονοπώλιο. Επειδή ακριβώς η δικαστική οδός είναι σχεδόν απροσπέλαστη, θα ήταν καλό να βρίσκαμε έναν τρόπο αντιμετώπισης πιο άμεσο και πιο εύκολο για όλους μας.



    Η διάθεση είναι πάντα φιλική. Θέτω τους προβληματισμούς μου, δεν έχω ούτε διάθεση ούτε σκοπό να τσακωθώ με κανέναν.

    καταλαβαινω πως τα λες αυτα που λες, αλλα αφου βλεπεις οτι τοσα χρονια δεν γινεται τιποτα, ειναι εμφανως δυσκολο να αλλαξει κατι τωρα...
    οσον αφορα την καμερα, ξερεις πολυ καλα οτι δεν αποδεικνυει τιποτα... που να ξερει ο αλλος οτι εσυ εκλεισες πολυ το γκαζι πανω στην στροφη και εφαγες low ή πατησες πανω σε μπαλωμα? δεν φαινονται αυτα τα πραγματα...εδω πολλες φορες εχουμε βαλει βιντεακια on board που φαινεται η τουμπα και παλι κανουμε αμαν και πως να βρουμε τι εφταιξε και επεσε γιατι εκ πρωτης φαινοντουσαν ολα καλα..

    αυτο που λες για τους αναγνωριστικους γυρους και την ενημερωση των υπευθυνων ειναι σωστο, αλλα μ'ενα σκουπισμα δεν γινεται και κατι σπουδαιο...
    οπως επισης και με την επιδιορθωση των μπαλωματων...ημιμετρα ειναι αυτα...
    η ασφαλτος των Μεγαρων πρεπει να στρωθει απο την αρχη και να φτιαχτουν τα κερμπ, για να δικαιολογει και τον τιτλο της ως "πιστα"...το να καλυφθουν οι υπαρχουσες λακουβες καλυτερα και να σκουπισθει δεν αλλαζει εν προκειμενω τιποτα διοτι παλι η προσοχη του νεου μπορει να αποσπασθει και να συμβει το μοιραιο...

    επαναλαμβανω οτι συμμεριζομαι τον προβληματισμο σου και τον θεωρω σωστο ως προς την βασικη του ιδεα, αλλα αφου οπως ειπωθηκε η πιστα ειναι ιδιωτικη με οτι αυτο συνεπαγεται και καθ'οτι μονοπωλιο για τους Αθηναιους, δεν υπαρχει σωτηρια...

    ειναι σαν να λεμε οτι υπαρχει η καφετερια του τακη στην κατω πετρομαγουλα και αναγκαζομαστε να πηγαινουμε εκει, παρ'ολο που φτιαχνει χαλια καφε και εχει ξηλωμενες καρεκλες, γιατι η πιο κοντινη καφετερια ειναι στα 600χλμ μακρυα...
    ε, αν ο τακης ειναι ενας μπαγλαμας και δεν τον νοιαζει να φτιαξει το μαγαζι του για να μαζεψει περισσοτερο κοσμο (εφ'οσον παιζει και το μονοπωλιακο του πραγματος), δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις...
    οσους πιαριτζηδες και αν εχει ο τακης (αυτο κανουν οι διοργανωτες των td), ο κοσμος θα πηγαινει εκει αναγνωριζοντας το προβλημα και κανοντας υπομονη ή αποφευγοντας να πατησει εντελως...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Και κάτι τελευταίο. Ακόμα και οι γρήγοροι-αγωνιζόμενοι που φθάνουν στο 0'58, χώρια του ότι πρωτομπαίνουν σε σκουπισμένη πίστα από τα γκρούπ συνήθως πρώτα των μεσαίων και μετά των αρχαρίων, τους καλούς τους χρόνους τους κάνουν σίγουρα από το 2ο σέσιον και μετά και πολλές φορές μετά κι από το 3ο.

    Η διάθεση είναι πάντα φιλική. Θέτω τους προβληματισμούς μου, δεν έχω ούτε διάθεση ούτε σκοπό να τσακωθώ με κανέναν.
    Μια απο τις "ιδιαιτεροτητες" μας ειναι (ισως) οτι βαζουμε πρωτα τους αγωνιζομενους η προχωρημενους, που ειναι πιο εμπειροι, μετα ενδιαμεσους και τελος τους αρχαριους... αυτο οχι μονο για να "πατηθει" η αγωνιστικη γραμμη αλλα και για να εχουμε ακομα περισοτερο χρονο με τους λιγοτερο εμπειρους για ενημερωση, θεωρια αλλα και δημιουργια σωστης ψυχολογιας, που πιστευουμε οτι εχει μεγαλη σημασια....

  13. #28
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από startt Προβολή μηνύματος
    Μια απο τις "ιδιαιτεροτητες" μας ειναι (ισως) οτι βαζουμε πρωτα τους αγωνιζομενους η προχωρημενους, που ειναι πιο εμπειροι, μετα ενδιαμεσους και τελος τους αρχαριους... αυτο οχι μονο για να "πατηθει" η αγωνιστικη γραμμη αλλα και για να εχουμε ακομα περισοτερο χρονο με τους λιγοτερο εμπειρους για ενημερωση, θεωρια αλλα και δημιουργια σωστης ψυχολογιας, που πιστευουμε οτι εχει μεγαλη σημασια....
    Μπράβο σας πάντως και εκτός των άλλων, γιατί καθήσατε και ασχοληθήκατε με αυτό το θέμα και απαντήσατε, μόνο εσείς από όλους τους διοργανωτές, ενώ δεν είχατε καμία υποχρέωση!

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Μπράβο σας πάντως και εκτός των άλλων, γιατί καθήσατε και ασχοληθήκατε με αυτό το θέμα και απαντήσατε, μόνο εσείς από όλους τους διοργανωτές, ενώ δεν είχατε καμία υποχρέωση!
    μα ειναι ενα πολυ σημαντικο ζητημα που μας απασχολει κι εμας και μας ανησυχει ιδιαιτερα αφου κι εμεις δεν εχουμε το χρονο στις δικες μας διοργανωσεις να προπονηθουμε, οποτε ειμαστε ακομα πιο συχνοι επισκεπτες, θετοντας εαυτους πολλαπλα στους ιδιους κινδυνους...
    για να μην ειμαστε αδικοι πιστευω οτι ολοι θα ηθελαν να ειναι καλυτερο το συνολο των εγκαταστασεων... οπως εχουμε αναφερει ευθυς εξ'αρχης, ειναι πολλα τα "αλλά" που δεν το ευνοουν...

  15. #30
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Κύριοι, στο θέμα μας!
    Θα πάει κανένας άλλος την Δευτέρα στις 2 Σεπτ ή θα έχω όλη την πίστα δική μου;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Prive Track Day @ Μεγαρα - Κυριακη 24/4
    από SF στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 23:32
  2. track day
    από idi στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2005, 11:11
  3. Track Days 30/3
    από BAD BOY στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 04:39
  4. Track Day 19-20 Μαρτίου
    από Noela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 15:22
  5. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 20:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF