Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Μια ΤΕΛΙΚΗ βοήθεια ... BMW F650 GS ή Transalp 650 ?

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    σορρυ
    στο transalp αναφερομουν
    εξ αλλου παρακατω λεω για το bmw οποτε εξυπακουεται οτι παραπανω μιλαω για το χοντα
    Ναι αλλα ετσι πρεπει να σε διαβαζουμε ολοκληρο


  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Έχω GS, είχα και το ΤΑ. Για μένα GS δαγκωτό. Κατανάλωση το BMW λίγο παραπάνω από ότι το Transalp σβηστό. ABS και ψεκασμός. Δεν παθαίνει τίποτα (καλά ούτε το ΤΑ παθαίνει..). Το ABS το ανέφερα? Σοβαρό ίσως μειονέκτημα για σένα ότι είναι χαμηλό για το ύψος σου. Δοκίμασέ το να δεις, βέβαια τη σέλα τη φτιάχνεις όπως θέλεις αλλά...

    Σου ανέφερα ότι το GS έχει ABS?

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα ετσι πρεπει να σε διαβαζουμε ολοκληρο

    μην κρινεις μια ταινια απο τους υποτιτλους στο τελος,μπορει να ειναι καλοι-πασιγνωστοι ηθοποιοι αλλα χαλια ταινια και το αντιστροφο

  4. #19
    ABS και πολυ καλα επιπεδα καταναλωσης = BMW
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #20
    υπαρχει και οι αλλη εκδοχη να βρεις ενα τρανσαλπ απο τα τελευταια μοντ ,λιγο πριν το κανει , [TA700] που ηταν με abs ! τα τελευται μοντ λοιπον ηταν με abs ,και νομιζω πουλιουνται σε καλες τιμες στην αγορα , πρεπει να ειναι γυρω στο 04 αν θυμαμαι καλα εαν εψαχνα κατι τετοιο απο μοτο ,θα κοιτουσα για αυτο το μοντ transalp 650 abs !

  6. #21
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και οι αλλη εκδοχη να βρεις ενα τρανσαλπ απο τα τελευταια μοντ ,λιγο πριν το κανει , [TA700] που ηταν με abs ! τα τελευται μοντ λοιπον ηταν με abs ,και νομιζω πουλιουνται σε καλες τιμες στην αγορα , πρεπει να ειναι γυρω στο 04 αν θυμαμαι καλα εαν εψαχνα κατι τετοιο απο μοτο ,θα κοιτουσα για αυτο το μοντ transalp 650 abs !
    Δεν υπάρχει ΤΑ 650 με ABS.
    Ποτέ! Πουθενά...ουτε ένα μοντέλο για δείγμα!
    ABS Απο το 700αρι και μετα και μάλιστα όχι στα πρώτα του 2007. Απο το 2008 και έπειτα.

  7. #22
    TA με ABS πριν το 700αρι νομίζω δεν βγήκε ποτέ ... ( Άσε που μετά του 2004 αρχίζουν και ανεβαίνουν σε τιμές που δε φτάνω)
    Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία ( πάλι πείνασα γαμώ τα κιλά μου). Δοκιμάζω θέση οδήγησης στο BMW αφού το προτείνετε οι περισσότεροι και βλέπουμε αν κάνει για ελέφαντα η μήπως είναι απαγορευτικό το ύψος και τσάμπα το λιγουρεύομαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασέ το να δεις, βέβαια τη σέλα τη φτιάχνεις όπως θέλεις αλλά...
    Αλήθεια η σέλα ρυθμίζεται κατα ύψος? ( είμαι λίγο άσχετος) Και μέχρι πόσο ?

    Τώρα δικάβαλο και ταξίδι δε θα γίνει πολλές φορές (η γυνάικα φοβάται)... ούτε είμαι λάτρης της ταχύτητας για να πώ ότι θα βγώ να το ανοίξω ( όχι οτι ανοίγουν αυτά τα μηχανάκια).
    Γουστάρω εκδρομικά και χαλάρα (100-120χλμ/ω) οπότε φαντάζομαι και τα δύο την κάνουν τη δουλειά. Οπότε κλείνω προς το BMW για την καλύτερη κατανάλωση. Αν ποτέ αυξηθούν τα ταξίδια (και το Budget) θα πάρω ένα Strom(a) να ησυχάσω.

    Θενκ γιου
    Themistoklis

  8. #23
    δεν επιμενω ισως να κανω λαθος ,αλλα νομιζα οτι τα τελυταια μοντ ειχαν abs ??

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Η σέλα δεν ρυθμίζεται σε ύψος. Εννοούσα ότι τη φτιάχνεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν σέλες. Την κάνεις ανατομική, προσθέτεις αφρώδες για να γίνει πιο ψηλή κλπ. Αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχει κι ένα όριο στο πόσο ψηλή μπορεί να γίνει. Πάντως εμένα φίλος που μου ζητάει τη δική μου και είναι κάπου 1,95 κάθησε και μου είπε ότι δεν τον ενοχλεί. Αλλά πρέπει να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε να δεις αν σου κάνει.

  10. #25
    Για το DAKAR καμία γνώμη ? Είναι το ίδιο με ψηλότερες αναρτήσεις και πιο Enduro στήσιμο ???
    Themistoklis

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Themoukos Προβολή μηνύματος
    Για το DAKAR καμία γνώμη ? Είναι το ίδιο με ψηλότερες αναρτήσεις και πιο Enduro στήσιμο ???
    καπως ετσι νομιζω
    και σιγουρα ποιο ομορφο

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Themoukos Προβολή μηνύματος
    Για το DAKAR καμία γνώμη ? Είναι το ίδιο με ψηλότερες αναρτήσεις και πιο Enduro στήσιμο ???
    κοπια απο αλλο φορουμ:
    21" wheel in front instead of 19"
    hand protectors
    gas tank is the same
    higher seat but also more comfortable
    different windscreen
    longer mudguards

    Δε ξε τα τεκ σπεκς, αλλα ο Ντακαρ μου αρεσει. Πολυ.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    21" wheel in front instead of 19"
    Μήπως ο 21'' είναι λίγο πιο ψαρωτικός στην οδήγηση για κάποιον με όχι τόση εμπειρία όμως? Αλλάζει το κέντρο βάρους και στις στροφές (ειδικά σε πορεία) ίσως πρέπει να γύρεις λίγο πιο πολυ ? Μπορεί να το φαντάζομαι και λάθος βέβαια... Αλλά αυτή την άισθηση μου δίνει.
    Πάντως εμφανισιακά και εμένα μου αρέσει περισσότερο το Dakar και επειδή είναι πιο ψηλό άρχισα να το βάζω στο παιχνίδι του ψαξίματος.

    Μέσα στο Σεπτέμβρη μάλλον θα γίνει η αγορά (περιμένουμε το κασέρι) ... οπότε μάλλον θα έχω ένα μήνα να το ψάξω καλά.
    (Αν υπάρχει κανέις εδω που να δίνει το δικό του είμαι ανοιχτός σε προτάσεις).

    Θενκ Γιου !
    Themistoklis

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    πολύ πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός BMW του 07. Ύψος 1,80. ήθελα το dakar αλλά δεν είχα τα χρήματα καθώς το βρίσκεις πιο ακριβά.
    Εμένα, τουλάχιστον στο ταξίδι μου φαίνεται χαμηλό και ψάχνω λύση. (σε μάστορα για καλή δουλειά υπολόγισε 90 -110€).
    Αλλιώς αν καταφέρεις βρίσκεις σέλα από το dakar που είναι κάποια εκατοστά πιο ψηλή και έχει άλλη καμπύλη. Υπάρχουν και λύσεις από την Touratech αλλά παίζουν στα 300€
    Κατά τα άλλα το μηχανάκι είναι μια χαρά αν και είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω, και μέσα στη πόλη και σε κάποια ταξιδάκια που έχω κάνει όλα δικάβαλα!
    καλή επιλογή...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    To Dakar πιο χωματινο και ας πουμε πιο ασταθες.Οσο για αλλαγες λαδιων μαλλον θα σε ζορισει.Μην διαλεξεις μοτο με γνωμονα αν μπορεις να του αλλαζεις λαδια η τακακια απο μονος σου.Δεν θα γλυτωσεις πολλα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 16:37
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Bmw F650 Dakar H Transalp 650 ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ
    από NDIAKAK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 05:41
  3. Suzuki XF 650 Freewind h BMW F650 GS
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 10:53
  4. bmw f650 gs manual στα ελληνικα η αγγλικα
    από nkbl στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 01:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF