Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Μια ΤΕΛΙΚΗ βοήθεια ... BMW F650 GS ή Transalp 650 ?

  1. #1

    Cool Μια ΤΕΛΙΚΗ βοήθεια ... BMW F650 GS ή Transalp 650 ?

    Καλημέρα ....

    Πήραμε δίπλωμα (αξιωθήκαμε) .... Μετρήσαμε τα λεφτά (δε φτάνουν ούτε για πασατέμπο) : Budget περίπου 2700 αν βάλω το χέρι αρκετά βαθιά (μαζί με τον εξοπλισμό)... και καθότι ψιλό ελέφαντας στο μέγεθος (1,93 και 115 κιλά) καταλήξαμε σε On-Off.

    Κύρια χρήση μέσα στην πόλη (σαν μεγάλο παπί ένα πράγμα, θα έπερνα scooter απο 300cc και πάνω αλλά τα γονατά μου βρίσκουν στο τιμόνι στο 90% αυτών) και δυνατότητα καμιάς μίνι απόδρασης. Δεν θα κάνει πολλά ταξίδια καθότι η δουλειά δε το επιτρέπει αλλά δε θέλω να είναι και απαγορευτικό να κάνει καμιά 200 χιλιόμετρα καμιά Κυριακή έτσι για το ξελαμπικάρισμα η να το πάρω μαζί στις διακοπές και να αντέξει τους κατσικόδρομους μας ( Live your paramyth in Greece)

    Μετά απο ψάξιμο κατέληξα σε δύο μηχανάκια
    HONDA TA 650 (2001+)
    BWM F650GS (2001+) με ABS

    Θέλω λίγο τα φώτα απο χρήστες ίσως των συγκεκριμένων. Ξέρω ότι είναι σκυλιά και τα δύο. Επειδή όμως η τσέπη δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια στο after sales market θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη συντήρηση, την κατανάλωση, ανταλλακτικά. Παρόλο που το BMW σαν όνομα και μόνο με τρομάζει έχω ακούσει ότι είναι πιο οικονομικό απο τη HONDA ισχύει ? Η μήπως πάνω κάτω είναι τα ίδια και να διαλέξω αυτό που μου αρέσει περισσότερο να καβαλάω? Μήπως το Honda είναι πιο ψηλό και με βολέψει καλύτερα απο θέση οδήγησης η μήπως το BMW που είναι λίγο πιο μαζεμένο είναι πιο ευκολοδήγητο στη πόλη ? (Θέμα συνήθειας θα μου πείτε)

    Τέσπα πιο πολύ με νοιάζει η κατανάλωση, η συντήρηση και τα ανταλλακτικά μιάς και μεταχείρο (όλο και κάτι μπορεί να βγάλει).

    Επίσης επειδή θα είναι η πρώτη μου εμπειρία σε μεγαλύτερη μηχανή ( έχω οδηγήσει και στο παρελθόν αλλά δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία σε συνθήκες καθημερινής χρήσης στη ζούγκλα της Αθήνας) μήπως να διαλέξω με το ABS μήπως και μαζέψει κανένα λαθάκι της κουλαμάρας μου ?


    Ευχαριστώ
    Themistoklis

  2. #2

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    οσον αφορα το σερβις εφοσον δεν θα γινει απο σενα αλλα απο συνεργειο ειναι πανω κατω τα ιδια στα κλασσικα σερβις ενος οχηματος απο οσο ξερω δεν εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους. Οσον αφορα την απειρια και οι 2 μοτοσυκλετες ειναι φιλικες και δεν θα σε δυσκολεψουν , οσον αφορα που μπορεις να πας και με τα 2 μπορεις να πας σε ολο το πλανητη εδω καναμε περισσοτερα χιλιομετρα με οτι 2τροχο μπορεις να φανταστεις δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ουτε 2καβαλος ουτε φορτωμενος. Καλο ταξιδο οτι και να παρεις , για εξοπλισμο δε ξερω τι εχεις ρωτησει η τι ξερεις αν θες ρωτας και για αυτο που ειναι πολυ σημαντικο!.Εδω μεσα υπαρχουν απειρα τοπικς με το θεμα παντως που βοηθανε.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Είναι εύκολα προσβάσιμα μηχανάκια για να τα πειράξω μόνος μου στα σερβις η πρέπει να είσαι αστροφυσικός και να λύσεις όλο το μηχανάκι? Κανένα σπορέλαιο και κανένα φίλτρο διατίθεμαι να τα αλλάζω και μόνος μου αν είναι εύκολο.
    Themistoklis

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    για εξοπλισμο δε ξερω τι εχεις ρωτησει η τι ξερεις αν θες ρωτας και για αυτο που ειναι πολυ σημαντικο!.Εδω μεσα υπαρχουν απειρα τοπικς με το θεμα παντως που βοηθανε.
    Για εξοπλισμό δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα (πέρα απο site που βρήκα εδω μέσα έχει άπειρα) Αλλά φαντάζομαι κάποιο κρανάκι με όλες τις προδιαγραφές μέχρι 250 και ένα μπουφανάκι μέχρι 200 ευρώ και γαντάκι μέχρι 50 θα βρώ...
    Themistoklis

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Themoukos Προβολή μηνύματος
    Είναι εύκολα προσβάσιμα μηχανάκια για να τα πειράξω μόνος μου στα σερβις η πρέπει να είσαι αστροφυσικός και να λύσεις όλο το μηχανάκι? Κανένα σπορέλαιο και κανένα φίλτρο διατίθεμαι να τα αλλάζω και μόνος μου αν είναι εύκολο.

    Αν κρίνω από το δικό μου που έχει μεν ένα σκασμό πλαστικά, αλλά είναι εύκολο δε να αλλάξω λάδια, φίλτρα, τακάκια κλπ μη σε φοβίζει αν πιάνουν τα χέρια σου.
    Στο TA 700 για να αλλάξεις λάδια πρέπει π.χ. να βγάλεις τη καρίνα, δεν είναι όμως και απαγορευτικό (στο 650 δε θυμάμαι έχει; έχει).

    Πάντως, ΤΑ δικύλινδρο, F650 μονοκύλινδρο με ότι σημαίνει αυτό στη πόλη
    αν και το ABS σίγουρα είναι πολύ υπέρ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αφου εισαι αρκετα ψηλος πριν αποφασισεις δοκιμασε σε ποιο καθεσαι καλυτερα
    νομιζω οτι το ΤΑ ειναι συνολικα καλυτερο λογω V2 (ειδικα σε ταξιδακια) και πιο αξιοπιστο λογω Honda
    μειον του ΤΑ το ABS και η καταναλωση

  8. #8
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    F650 μονοκύλινδρο με ότι σημαίνει αυτό στη πόλη
    αν και το ABS σίγουρα είναι πολύ υπέρ.
    Για αυτο ακριβως ψηφιζω την γερμανιδα.
    +οτι εχει αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Για αυτο ακριβως ψηφιζω την γερμανιδα.
    +οτι εχει αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση.
    Ναι, έτσι είναι. Για τους κραδασμούς στο πωπό το ανέφερα μόνο.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μεταξύ των 2 (και μόνο αυτών...!!!) καλύτερα to ΒΜW...

    (η ροπή του μοτερ χαμηλά δεν συγκρίνεται με του ΤΑ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ...
    Απο βδομάδα θα πάω να κάνω και ένα τεστ drive στο ΒΜW ( μιας και το ΤΑ το έχω καβαλήσει). Όταν με το καλό καταλήξουμε θα σηκώσουμε και φώτο για αποθέωση !

    Themistoklis

  12. #12
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ναι, έτσι είναι. Για τους κραδασμούς στο πωπό το ανέφερα μόνο.
    Μπροστα στους κραδασμους απο το οδοστρομα φανταζει χαλαρωτικο μασαζ...

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ειχα 650 για 6 χρονια δεν σπαει δεν χαλαει,με καθημερινο σκισιμο ετσι?
    αντ/κα σχετικα ανω του μετριου σε τιμη,αλλα αχρειαστα και υπαρχουν παντου,καταναλωση ελαφρως τσιμπημενη,αλλα σε διαδρομες δικαβαλο θα σε βολεψει ποιο πολυ,ειδικα με μεγαλη ζελατινα.κραδασμους δεν καταλαβαινα-εντουρας γαρ-το bmw περα απο κατι βολτιτσες συμπαθητικο χαμηλοροπο αλλα δεν το εζησα για να σου πω παραπανω α ειναι και αυτοι οι διακοπτες μεγεθους φτυαριου δεξια αριστερα οτι να ναι...

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ειχα 650 για 6 χρονια δεν σπαει δεν χαλαει,με καθημερινο σκισιμο ετσι?
    Μαστορα και τα 2 6,5 ειναι

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    σορρυ
    στο transalp αναφερομουν
    εξ αλλου παρακατω λεω για το bmw οποτε εξυπακουεται οτι παραπανω μιλαω για το χοντα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 16:37
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Bmw F650 Dakar H Transalp 650 ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ
    από NDIAKAK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 05:41
  3. Suzuki XF 650 Freewind h BMW F650 GS
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 10:53
  4. bmw f650 gs manual στα ελληνικα η αγγλικα
    από nkbl στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 01:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF