Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 85

Θέμα: Εγκέφαλος και οδήγηση.

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Και η μεγαλη ενταση, πιεση ,αγχος μπορει να σε οδηγησει σε υπερβολικο φρενο και να χασεις το μπροστα.... αρα?
    Άρα έχεις να διαλέξεις μεταξύ του να καρφωθείς χαλαρός στην θεριζοαλωνιστική ή σφιγμένος στην μπαριέρα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Άρα έχεις να διαλέξεις μεταξύ του να καρφωθείς χαλαρός στην θεριζοαλωνιστική ή σφιγμένος στην μπαριέρα...
    Aρα προτιμας να μην πιεζεις καταστασεις εαν δεν νιωθεις απολυτα καλα καθως και στις δυο περιπτωσεις θα σε κλαινε οι ρεγγες...!

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται κάποιος σε αυτό που κάνει.

    *Έυστοχο το τελευταίο κομμάτι του πρώτου ποστ του blade.

    Η πνευματική χαλαρότητα είναι απαραίτητη και δε νομίζω ότι σημαίνει απουσία συγκέντρωσης. Τουναντίον. Σημαίνει προσήλωση σε αυτό που κάνεις.

    Η διαφορά είναι ότι αν αυτό που κάνεις το ξέρεις και το κάνεις καλά (εδώ έρχεται το *) τότε μπορείς να πετύχεις την πνευματική χαλαρότητα και να λειτουργήσει φυσικά αυτή υπέρ σου. Και όντως (προσωπικά τουλάχιστον έχω παρατηρήσει ότι) και κατά τη διάρκεια αλλά κυρίως στο τέλος, θυμάμαι να έχω κάνει ένα ενιαίο και αδιαίρετο πράγμα.

    Αντιθέτως, όταν μαθαίνω κάτι καινούριο, η πνευματική χαλαρότητα πάει περίπατο, το μυαλό μου χωρίζεται σε δύο μέρη: 1.σκέφτομαι τί πρέπει να κάνω, 2.να το κάνω, και τέλος παρατηρώ μία μία τις πράξεις. Τα τμήματα του συνόλου και κατά τη διάρκεια που συμβαίνουν και τα θυμάμαι μεμονωμένα στο τέλος.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Άρα έχεις να διαλέξεις μεταξύ του να καρφωθείς χαλαρός στην θεριζοαλωνιστική ή σφιγμένος στην μπαριέρα...
    Γιαυτο ειπα παραπανω το εξης αν δεν το ειδες....

    Αποδιδεις τα μεγιστα οταν ξερεις ποιος εισαι, που πας, τι θελεις να κανεις και πως να το κανεις !

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Αποδιδεις τα μεγιστα οταν ξερεις ποιος εισαι, που πας, τι θελεις να κανεις και πως να το κανεις !
    και δεν κλεινουν και τα bar μέχρι να βρεις παρκάρισμα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Όπου "χαλαρότητα" βάλτε "ηρεμία". Και όπου "πίεση" βάλτε "άγχος".


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Θα στο πω εγω ακριβως οπως πρεπει ...
    Στο σεξ καθε μερα εισαι το ιδιο? Καποιες μερες δεν εχεις τα πανω σου και καποιες τα κατω σου?
    Πολύ εύστοχο παράδειγμα! Όταν λοιπόν ...αποδίδεις καλά, συνήθως είσαι σε κατάσταση ηρεμίας ή άγχους;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Η διαφορά είναι ότι αν αυτό που κάνεις το ξέρεις και το κάνεις καλά (εδώ έρχεται το *) τότε μπορείς να πετύχεις την πνευματική χαλαρότητα και να λειτουργήσει φυσικά αυτή υπέρ σου. Και όντως (προσωπικά τουλάχιστον έχω παρατηρήσει ότι) και κατά τη διάρκεια αλλά κυρίως στο τέλος, θυμάμαι να έχω κάνει ένα ενιαίο και αδιαίρετο πράγμα.
    Αντιθέτως, όταν μαθαίνω κάτι καινούριο, η πνευματική χαλαρότητα πάει περίπατο, το μυαλό μου χωρίζεται σε δύο μέρη: 1.σκέφτομαι τί πρέπει να κάνω, 2.να το κάνω, και τέλος παρατηρώ μία μία τις πράξεις.
    Όταν μαθαίνουμε κάτι καινούργιο, δηλαδή όταν κάνουμε κάτι που ΔΕΝ ξέρουμε ακόμα πολύ καλά, θα λέγατε ότι ΔΕΝ είμαστε το ίδιο ήρεμοι (χαλαροί) όπως όταν εκτελούμε κάτι που γνωρίζουμε στην εντέλεια, έτσι δεν είναι;
    Think faster than you ride

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όταν μαθαίνουμε κάτι καινούργιο, δηλαδή όταν κάνουμε κάτι που ΔΕΝ ξέρουμε ακόμα πολύ καλά, θα λέγατε ότι ΔΕΝ είμαστε το ίδιο ήρεμοι (χαλαροί) όπως όταν εκτελούμε κάτι που γνωρίζουμε στην εντέλεια, έτσι δεν είναι;
    Ακριβώς έτσι...

  8. #23
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όπου "χαλαρότητα" βάλτε "ηρεμία". Και όπου "πίεση" βάλτε "άγχος".

    Πάντα σχετικό με αυτό που κάνουμε εννοείς όμως έτσι? (όχι άγχος για τα αποτελέσματα στις πανελλήνιες, τη στιγμή που έχω μπροστά μου κατηφορικό στροφηλίκι)



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όταν μαθαίνουμε κάτι καινούργιο, δηλαδή όταν κάνουμε κάτι που ΔΕΝ ξέρουμε ακόμα πολύ καλά, θα λέγατε ότι ΔΕΝ είμαστε το ίδιο ήρεμοι (χαλαροί) όπως όταν εκτελούμε κάτι που γνωρίζουμε στην εντέλεια, έτσι δεν είναι;
    Σαφέστατα.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Πάντα σχετικό με αυτό που κάνουμε εννοείς όμως έτσι? (όχι άγχος για τα αποτελέσματα στις πανελλήνιες, τη στιγμή που έχω μπροστά μου κατηφορικό στροφηλίκι)
    Αν και το άγχος έχει συγκεκριμένη ερμηνεία και συμπτώματα, για να μη ξεφύγουμε από το θέμα ας δεχτούμε αυτό που λες.
    Think faster than you ride

  10. #25
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Πάντα σχετικό με αυτό που κάνουμε εννοείς όμως έτσι? (όχι άγχος για τα αποτελέσματα στις πανελλήνιες, τη στιγμή που έχω μπροστά μου κατηφορικό στροφηλίκι)
    Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι μιλάμε για γενικευμένη περίπτωση
    οπότε και το άγχος ότι έκαψα το φαΐ, επηρεάζει την οδήγηση

    edit:

    τώρα είδα το post του Blade, ακόμα και υπό αυτή την έννοια, εγώ εμμένω στην αρχική μου άποψη

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ηρεμος αλλα με τις αισθησεις σε επιφυλακη.

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Ηρεμος αλλα με τις αισθησεις σε επιφυλακη.
    να προσθεσω σε εγρηγορση ουτε χαλαρος ουτε πανικοβλητος

  13. #28
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αν και το άγχος έχει συγκεκριμένη ερμηνεία και συμπτώματα, για να μη ξεφύγουμε από το θέμα ας δεχτούμε αυτό που λες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι μιλάμε για γενικευμένη περίπτωση
    οπότε και το άγχος ότι έκαψα το φαΐ, επηρεάζει την οδήγηση

    edit:

    τώρα είδα το post του Blade, ακόμα και υπό αυτή την έννοια, εγώ εμμένω στην αρχική μου άποψη

    Οκ, να το "πάρει το ποτάμι λοιπόν", αλλά ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος αν με τον όρο άγχος ή στρες όπως τον χρησιμοποιεί ο blade καταλαβαίνω ακριβώς τί θέλει να πει.

    Η "απλή" καμπύλη yerkes-dodson σχετικά με την απόδοση και το άγχος είναι αυτή (και είναι γνωστή σε όλους μας φαντάζομαι):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HebbianYerkesDodson.JPG 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	18,0 KB 
ID:	296790



    Η "ορίτζιναλ" καμπύλη είναι η παρακάτω που στην ουσία ξεχωρίζει τα απλά (έυκολα) απο τα πιο σύνθετα (δύσκολα) tasks (εργασίες, εγχειρήματα, καταπιάσματα όπως θέτε πείτε το) και στην ουσία υποστηρίζει ότι στα έυκολα χτυπάμε ταβάνι στην απόδοσή μας στο optimum level of arousal (eustress για κάποιους) χωρίς να πέφτει η απόδοση όσο αυξάνεται αυτό στην πορεία, εν αντιθέσει με τα δύσκολα, τα οποία ακολουθούν την πορεία της "απλής" καμπύλης κανονικά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OriginalYerkesDodson.JPG 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	22,4 KB 
ID:	296800


    Η "απλή" είναι και η πιο διαδεδομένη και γνωστή καμπύλη εκ των δύο.

    Τώρα αν αυτό είναι που ρωτάει ο blade δεν ξέρω.
    Γι'αυτό και ρώτησα κατά πόσο μιλάμε για εγρήγορση (arousal) ή αλλιώς έστω στοχευμένο άγχος, ή γενικευμένο άγχος (που ελάχιστη ως καμία σχέση θα έλεγα ότι έχει με το θέμα).

  14. #29
    Η "ορίτζιναλ" καμπύλη (2ο σχήμα) είναι όμως η πιο ενδιαφέρουσα. Τι μας λέει;

    Ότι και οβίδες να σκάνε δίπλα μας, αν αυτό που κάνουμε είναι εξαιρετικά απλό (για μας), η απόδοσή μας θα μείνει αμετάβλητη.

    Αντίθετα, αν εκτελούμε κάτι που ΜΑΣ είναι δυσκολότερο, όσο αυξάνεται το άγχος μας, τόσο πέφτει και η απόδοσή μας.

    Να θέσω τώρα λίγο διαφορετικά το αρχικό ερώτημα...

    Δεν αποδίδουμε γιατί αγχωνόμαστε ή αγχωνόμαστε επειδή δεν αποδίδουμε;

    Οι συνθήκες δημιουργούν το άγχος ή αυτό τις συνθήκες;
    Think faster than you ride

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Επειδή οι έννοιες γίνανε αχταρμάς εγώ θα πω κάτι που έμαθα στο riding school.
    Αν πιάνεις τον εαυτό σου την ώρα που οδηγείς να "ταξιδεύει", οδήγησε σβέλτα. Προσοχή, όχι σα να κάνεις κόντρες, σβέλτα λέμε. Η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι τόσο απαιτητική που δεν αφήνει τον εγκέφαλο να σκέφτεται "τα κεφτεδάκια στο σπίτι".
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλκοόλ και οδήγηση
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2007, 06:05
  2. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 20:14
  5. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF