Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 85

Θέμα: Εγκέφαλος και οδήγηση.

  1. #46
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    εγω οταν ειμαι νευριασμενη οδηγω σπαστικα γρηγορα και απροσεχτα
    οταν δεν εχω εξωτερικα προβληματα οδηγω πιο στρωτα και δεν τρεχω υπερβολικα
    οταν εχω για οποιοδιποτε λογο ανγχος , φοβαμε την οδηγηση με αποτελεσμα να καθομαι να σκευτομαι καθε λεπτο τι πρεπει να κανω (οταν οδηγω) που ειναι ανοητο
    και με κουραζει και δεν το ευχαριστιεμαι...

    και μετα απο ολα αυτα που εγραψα πρεπει επιτελους να παραδεχτω οτι .... μεγαλωσα

    δεν ειναι θρεν αυτα δε παμε να μαλωσουμε για τα μπαντιλικια καλυτερα?

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #47
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Πιστευω οτι εχει να κανει με την εμπειρια σου στην οδηγηση,αυτη εξελισσεται απο τα χρονια που εισαι στην μοτοσυκλετα,στους δρομους που κινησε και στης στραβες που σου χουν κατσει.

    Εισαι σε δρομο με κινηση και εχεις μια ανεση να βλεπεις της τρυπες και να τους περνας ολους,δεν νιωθεις αγχωμενος ,ειναι κατι που το βιωνεις καθημερινα.Εκει ξαφνικα στης συνθηκες που θεωρουν οι αλλοι οτι πας σαν τρελλος σε περναει καποιος με 20+, προσπαθεις να ακολουθησεις και δεν τα καταφερνεις.Περνας σε μια κατασταση αγχους επειδη περασες την κοκκινη γραμμη σου.Ο αλλος συνεχιζει να εξαφανιζεται.

    Τοτε ερχεται η νευρικοτητα, το αγχος και η προσγειωση οτι παντα υπαρχει καποιος καλυτερος-γρηγοροτερος.Αν τωρα μπορεις με τον ιδιο τυπο μαζι να κανεις την ''οδηγηση'' του καθε μερα, καποια στιγμη θα χεις ξεπερασει την κοκκινη γραμμη σου και η ηρεμια σου θα επανελθει.

    Για μενα αυτο ακριβως ειναι που εξικιωνει τον εγκεφαλο σε νεες καταστασεις.Ειτε αυτο γινεται σε πιστα ,στο δρομο ,στο χωμα ,στην κινηση.

    Απο κει και περα η εξελιξη του καθενος οφειλεται στο φυσικο του ταλεντο.

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    στο πρωτο παιδι εδωσα το Cr και πηρα super tenere,στο δευτερο παλι tenere ειχα-αρχισε η μουρμουρα να φυγω απ τις μηχανες(της δουλειας)στο τριτο πηρα το YZ-η μουρμουρα συνεχιζοταν εντονοτερη-μετα ηρθε ενα ατυχημα στην δουλεια που κατεβηκα αναγκαστικα απ τα μηχανακια για ενα εξαμηνο,στην αρχη η γυναικα μου εκανε ουφφφφφφφφ,λιγο μετα μου ειπε η ιδια να ξαναπαω στα μηχανακια ,πηρα και ενα r1 στο τεταρτο πουλησα απο αναγκη το r1,αλλα εχω το yz το παπι και 2 σε κλουβες,και ακομα οδηγαω μηχανακια στην δουλεια
    επειδη οδηγαω πολλες ωρες σχεδον καθε μερα προσπαθω να εχω ΠΑΝΤΑ καθαρο μυαλο,ειτε δουλευω ειτε κανω βολτα.η οδηγηση μοτο ειναι ισοροπια,ειναι 2 ροδες η παραμικρη αφηρημαδα,απροσεξια,ευφυσηχασμος και γεια σας
    η αδρεναλινη ειναι μαμημενος παραγοντας,ειτε κυνηγωντας ενα φιλο-οπως ειπε ο απο πανω σε βολτα,καθε ειδους-ειτε στην δουλεια καποιον υποπτο
    και εκει θελει ΠΑΝΤΑ καθαρο μυαλο που σε παιρνει και που οχι

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της bikgolf3
    Εγγραφή
    30/03/2013
    Μηνύματα
    45
    Εγώ πάντως φροντίζω να είμαι ήρεμος όταν είναι να οδηγήσω...και όταν τύχει (που τυχαίνει συχνά!) κάτι στο δρόμο και στρεσαριστω κοιτάω να το ξεπεράσω άμεσα...γιατί προσωπικα δεν με βοηθάει καθόλου!
    Και νομίζω ότι οποιονδήποτε εξωτερικό παραγοντα τον ξεπερνας με την εμπειρία που αποκτάς...
    Ξέρουμε πολύ καλά οτι 1 δευτερόλεπτο να πάει η σκέψη στα κεφτεδακια μπορεί να είναι μοιραίο...όπως κι αν σε λενε...

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bikgolf3 Προβολή μηνύματος
    Ξέρουμε πολύ καλά οτι 1 δευτερόλεπτο να πάει η σκέψη στα κεφτεδακια μπορεί να είναι μοιραίο...όπως κι αν σε λενε...
    εκτος κιαν εχεις εξεληχθει τοσο που μονο οταν σκεφτεσε το κιοφτεδες οδηγας σωστα.
    πως λενε οι θρακιωτες πχ αυτος ειναι μπυροκινητος (αμα πιει μπυρα τοτε τα λεει σωστα) ε ετσι ειναι καπιοι κεφτεδοκινητοι.
    αλλα προφανος οπιοδηποτε ανχος σε οτιδηποτε κάνεις μπορει να επηρεάσει την κριση σου. να νομιζεις οτι οδηγας πιο σωστα αλλα σιγουρα αντιλαμβανεσε λιγοτερα απο οταν εισαι χωρις αλες σκεψεις και συγκεντρομενος στην οδηγηση σου. και γενικα εχει εφαρμογη σε ολλα τα θεματα δεν ειναι τυχαιο που καπιοι κανουν τεχνικες αποβολης του ανχους(δεν ξερω πως λεγετε,με αναπνοες και τετοια).

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    να προσθεσω σε εγρηγορση ουτε χαλαρος ουτε πανικοβλητος
    Σωστο.Αυτο σκεφτηκα να γραψω ,αλλα δεν το εκανα γιατι καποιοι την εκγρηγορση την εχουνε ταυτισει με το αγχος.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Τι ήταν διαφορετικό όταν δε σου βγήκε η στροφή;
    Ελειψη αρμονιας.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία το οποίο μου ήρθε σήμερα στο μυαλό...

    Κάπου πίσω στο 2008, καλοκαίρι, περίπου τέτοια εποχή.
    Τα μελτέμια γ@μούν και δέρνουν και όποιος κυκλοφορεί στην Αττική Οδό ξέρει τι σημαίνει "λυσσομανάει ο άνεμος".

    Ξεκινάω από το σπίτι χαλαρά για το γραφείο, το 1050 βράχος ακλόνητος, γράφει τον αέρα στα π@π@ρια του.

    Στο γραφείο εκείνη τη μέρα γίνεται ένας ψιλοχαμός, άγχος, κλπ κλπ...

    Το απόγευμα που φεύγω, το μόνο που έχει αλλάξει είναι η πλευρά απ' την οποία τρώω τον αέρα μιας και κινούμαι ανάποδα.
    Κι όμως, με τις ίδιες συνθήκες το Sprint χορεύει κατσιλαμάδες και με την κάθε ριπή ανέμου σχεδόν αλλάζει λωρίδα και είμαι συνέχεια στη διόρθωση.
    Φτάνω σπίτι και ψάχνω να δω τι στο γεροδιάολο έχει πάθει το μηχανάκι.

    Τελικά δεν ήταν η πίεση των ελαστικών, αλλά η δική μου...
    Ήμουν απλά αγχωμένος, σφιγμένος και ό,τι αέρα έτρωγα απλά τον "κατέβαζα" στο μπροστινό.

    Εγώ διαμόρφωσα τις συνθήκες...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Εγώ μια μέρα που τα είχα δει όλα, (αλλά όλα) πήγα με τα πόδια.
    Θα ξέσπαγα κάπου σίγουρα οπότε είπα να ξεσπάσω στο περπάτημα.
    Με τα γεράματα 'ερχετε και η γνώση και η σκέψη,
    -Άς το να πάει στο διάλο...

  10. #55
    Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από 'μας έχουμε αντιμετωπίσει ξαφνικούς κινδύνους στο δρόμο.

    Εκεί που οδηγάς ήρεμος και χαλαρός, ...τσουπ! Θα παραβιάσει ο ηλίθιος το κόκκινο ή το στοπ, και θα σου και "άι γ@$%σου" όταν του μιλήσεις. Δεν ανεβαίνει ξαφνικά το αίμα στο κεφάλι; Δεν αρχίζεις να τρέμεις από τα νεύρα σου; Από ήρεμος και χαλαρός, μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα επικρατούν τα νεύρα και η υπερένταση.

    Εφόσον λοιπόν μπορεί να αλλάξει η πνευματική μας κατάσταση μέσα σε μια στιγμή από την ηρεμία στον εκνευρισμό και από την χαλαρότητα στην υπερένταση, δε μπορούμε άραγε να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας ώστε να γίνεται συνειδητά πλέον και το αντίθετο; Να αλλάζουμε την κατάστασή μας προς όφελός μας; Να μπορούμε να χαλαρώνουμε και ηρεμούμε όποτε θέλουμε;

    Δύσκολο; Σίγουρα! Αδύνατον; Μπορεί.

    Σίγουρα όμως αξίζει τον κόπο να το ψάξουμε παραπάνω.
    Think faster than you ride

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από 'μας έχουμε αντιμετωπίσει ξαφνικούς κινδύνους στο δρόμο.

    Εκεί που οδηγάς ήρεμος και χαλαρός, ...τσουπ! Θα παραβιάσει ο ηλίθιος το κόκκινο ή το στοπ, και θα σου και "άι γ@$%σου" όταν του μιλήσεις. Δεν ανεβαίνει ξαφνικά το αίμα στο κεφάλι; Δεν αρχίζεις να τρέμεις από τα νεύρα σου; Από ήρεμος και χαλαρός, μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα επικρατούν τα νεύρα και η υπερένταση.

    Εφόσον λοιπόν μπορεί να αλλάξει η πνευματική μας κατάσταση μέσα σε μια στιγμή από την ηρεμία στον εκνευρισμό και από την χαλαρότητα στην υπερένταση, δε μπορούμε άραγε να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας ώστε να γίνεται συνειδητά πλέον και το αντίθετο; Να αλλάζουμε την κατάστασή μας προς όφελός μας; Να μπορούμε να χαλαρώνουμε και ηρεμούμε όποτε θέλουμε;

    Δύσκολο; Σίγουρα! Αδύνατον; Μπορεί.

    Σίγουρα όμως αξίζει τον κόπο να το ψάξουμε παραπάνω.
    Μιλάς για μοτοσυκλέτες και ανοίγεις θέματα πολύ (μα πολύ) πιο μεγάλα από αυτές. Από τη μια χαίρομαι, από την άλλη
    περιορίζοντάς τα στο "οδήγηση tips και tricks" φιμώνει τη μεγάλη εικόνα.
    Παρακολουθώ το θέμα και ελπίζω να προλάβω να απαντήσω εκτενέστερα (σεντόνι Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	smoking-pipe-024.gif 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	1,3 KB 
ID:	296976 )

  12. #57
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από 'μας έχουμε αντιμετωπίσει ξαφνικούς κινδύνους στο δρόμο.

    Εκεί που οδηγάς ήρεμος και χαλαρός, ...τσουπ! Θα παραβιάσει ο ηλίθιος το κόκκινο ή το στοπ, και θα σου και "άι γ@$%σου" όταν του μιλήσεις. Δεν ανεβαίνει ξαφνικά το αίμα στο κεφάλι; Δεν αρχίζεις να τρέμεις από τα νεύρα σου; Από ήρεμος και χαλαρός, μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα επικρατούν τα νεύρα και η υπερένταση.

    Εφόσον λοιπόν μπορεί να αλλάξει η πνευματική μας κατάσταση μέσα σε μια στιγμή από την ηρεμία στον εκνευρισμό και από την χαλαρότητα στην υπερένταση, δε μπορούμε άραγε να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας ώστε να γίνεται συνειδητά πλέον και το αντίθετο; Να αλλάζουμε την κατάστασή μας προς όφελός μας; Να μπορούμε να χαλαρώνουμε και ηρεμούμε όποτε θέλουμε;

    Δύσκολο; Σίγουρα! Αδύνατον; Μπορεί.

    Σίγουρα όμως αξίζει τον κόπο να το ψάξουμε παραπάνω.
    Κατάρχήν, όπως είπε και ο nikos abel, αυτό είναι ενα θέμα που ξεπερνά κατα πολύ τα όρια των tips και tricks της οδήγησης και πολύ χαίρομαι που η συζήτηση παίρνει τέτοια τροπή. Ναι, νομίζω πως μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας να ηρεμεί κατα παραγγελία, αλλα είναι πολύ δύσκολο να γίνεται συνειδητά .Απαιτεί μεγάλη - εως πάρα πολύ μεγάλη- ικανότητα αυτοελέγχου και αυτό έρχεται μόνο μετα απο πολύ ενασχόληση.
    Απαιτεί απομόνωση απο τους εξωτερικούς παράγοντες- ή καλύτερα αδιαφορία για το τι συμβαίνει έξω απο εσένα και συγκέντρωση.
    Π.χ. -βγαίνω απο τα όρια της οδήγησης- ενας ελέυθερος δύτης πρέπει να χαλαρώσει ωστε να πέσουν οι καρδιακοί παλμοί σε οσο το δυνατόν χαμηλότερα επίπεδα ωστε να έχει μεγαλύτερη άπνοια. Αυτό προκύπτει απο την χαλάρωση πρώτα του πνεύματος και κατα συνέπεια του σώματος , λύνεις μυαλό και μετά το κορμί ακολουθεί. Αυτή είναι μια διαδικασία που γίνεται συνειδητά και επαναλαμβανόμενα, απαιτεί όμως αδιαφορία για το τι γίνεται έξω απο εσένα,αν σε κούνησε πχ το κυματάκι ή αν παίζουν παιδιά στην παραλία.
    Για τον τελευταίο λόγο-απομόνωση απο εξωτερικούς παράγοντες-θεωρώ πως η εφαρμογή του σε συνθήκες καθημερινής οδήγησης ίσως να μην είναι εφικτή. Απο την άλλη, μια "τεχνική χαλάρωσης" (πνευματικής,για να σας προλάβω...)πρίν μπεί κάποιος σε μια πίστα για τον γρήγορο γύρο του , είναι κάτι που έχει εφαρμογή και πιθανότατα οφέλη

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Μιλάς για μοτοσυκλέτες και ανοίγεις θέματα πολύ (μα πολύ) πιο μεγάλα από αυτές. Από τη μια χαίρομαι, από την άλλη
    περιορίζοντάς τα στο "οδήγηση tips και tricks" φιμώνει τη μεγάλη εικόνα.
    Παρακολουθώ το θέμα και ελπίζω να προλάβω να απαντήσω εκτενέστερα (σεντόνι Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	smoking-pipe-024.gif 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	1,3 KB 
ID:	296976 )
    there's no such thing as impossible

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Μιλάς για μοτοσυκλέτες και ανοίγεις θέματα πολύ (μα πολύ) πιο μεγάλα από αυτές.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ανεμος Προβολή μηνύματος
    (...)αυτό είναι ενα θέμα που ξεπερνά κατα πολύ τα όρια των tips και tricks της οδήγησης(...)
    H μοτοσυκλέτα για να επιβραδύνει, πάρει κλίση, επιταχύνει, χρειάζεται τους ανάλογους χειρισμούς από τον αναβάτη. Το πότε, πώς και με πόση δύναμη θα εφαρμοστούν αυτοί οι χειρισμοί το αποφασίζει και δίνει την τελική εντολή ο εγκέφαλος. Οπότε, ναι μεν το θέμα δεν μπορεί να ενταχθεί αυστηρά στη λογική "tips and tricks" αλλά ένα μέρος του πιστεύω ότι έχει εφαρμογή στην οδήγησή μας.
    Μπορεί όχι τόσο στην καθημερινή μας μετακίνηση, (αν κι εκεί καλό είναι να αναγνωρίζουμε τα σημάδια "μη εύρυθμης λειτουργίας"), σίγουρα όμως θα μπορούσε να είχε εφαρμογή όταν μας ενδιαφέρει η απόλυτη επίδοση. Στην πίστα π.χ

    Και γιατί όχι, ακόμα και σε μια "εμπνευσμένη" βόλτα ψυχαγωγικού χαρακτήρα.
    Think faster than you ride

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Θα στο πω εγω ακριβως οπως πρεπει ...
    Στο σεξ καθε μερα εισαι το ιδιο? Καποιες μερες δεν εχεις τα πανω σου και καποιες τα κατω σου?
    Ε... αυτο ειναι....
    ennoeis sex mono sou i me parea?

  15. #60
    i odigisi kai opws polla alla pragmata pou kanoume vasizontai stin ebeiria kai stin afomiwsi tous...fantazomai oti oloi stin arxi otan arxisame na odigame pio poly skeftomastan tis diadikasies gia na odigisoume (pataw syblexti,koubonw taxutita,afinw siga siga klp) para tin idia tin odigisi...pernontas o kairos ayto logika exei ginei aytomato kai leitourgoume pio enstiktodws...kapoia mera ftanei i stigmi pou oso exei pio poly ebeiria to enstikto sou se kathodigei apo mono tou...

    proswpika pistevw oti i kalyteri odigisi proerxete otan eisai apoklistika afosiwmenos se ayto...ma pigaineis mexri to periptero gia tsigara poso na trexeis stis Serres...oso pio kalyteri ebeiria exeis kai to myalo sou antidraei xwris na xreiastei na skefteis ti na kaneis toso kalyteros odigos eisai...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλκοόλ και οδήγηση
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2007, 06:05
  2. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 20:14
  5. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF