Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: H σωστή αλλαγή λαδιού σε κινητήρα LC4 ( VIDEO )

  1. #16
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    +640 στο μάστορα!!

    Η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι ότι κάνει την εξαέρωση από τη βίδα στο κάρτερ και όχι από του λαιμού
    Μαλλον για λογους ευκολιας...ενα κλειστο κυκλωμα ειναι και το θεμα ειναι να φυγει ο αερας.Το απο ποια διοδο θα γινει αυτο δεν νομιζω να επηρεαζει (και για να το κανει ο Χελιωτης,σιγουρα δεν θα επηρεαζει).

  2. #17
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Μαλλον για λογους ευκολιας...ενα κλειστο κυκλωμα ειναι και το θεμα ειναι να φυγει ο αερας.Το απο ποια διοδο θα γινει αυτο δεν νομιζω να επηρεαζει (και για να το κανει ο Χελιωτης,σιγουρα δεν θα επηρεαζει).
    Έχεις δίκιο σ' αυτό. Απλά δεν είχα ξαναδεί να το κάνει κανείς από εκεί.
    WHO RUNS THE SHOW

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    πολυ καλο video...
    κατατοπιστικο και χρησιμο σε καποιους που δεν ξερουν να αλλαζουν λαδια (κατι που ειναι σχετικα απλο, ασχετα αν ειναι πολυπλοκο στο συγκεκριμενο μοτερ)

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Μαλλον για λογους ευκολιας...ενα κλειστο κυκλωμα ειναι και το θεμα ειναι να φυγει ο αερας.Το απο ποια διοδο θα γινει αυτο δεν νομιζω να επηρεαζει (και για να το κανει ο Χελιωτης,σιγουρα δεν θα επηρεαζει).
    Όταν έκανε εξαέρωση για πρώτη φορά στο δικό μου(πρίν απο 6 χρόνια) απο εκέινη την βίδα και αφού ήμουν διαβασμενος του υπέδειξα την σωστή βίδα στο λαιμό. Μου απάντησε πώς είχε ερθει οδηγία απο την ΚΤΜ στα συνεργεία να γίνεται απο εκεί η εξαέρωση.

    Μη ξεχνάμε πώς ο Χελιώτης εκτός απο εξουσιοδοτημένος, ήταν και ο μηχανικός της αγωνιστικής ομάδας εντούρο, κι έχει παρακολουθήσει και σεμινάρια στο εργοστάσιο.

    Τωρα πλέον συντηρεί δικό του συνεργείο εξειδικευμενο σε μονοκύλινδρα χωματινα και σε δικύλινδρα ΚΤΜ.

    Τα παραπάνω δεν είναι διαφήμιση, ο καθένας μπορεί να πάει στο συνεργείο με δική του ευθύνη. Το θρέντ είναι ενημερωτικό και ο ίδιος δεν γνωρίζει την ύπαρξη του.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    καταρχην μπραβο στον ανθρωπο γιατι το να μοιραζεσαι τη γνωση αφιλοκερδως ειναι σημαντικοτερο κι απο την ιδια τη γνωση

    καλα αυτα τα μοτερ πρεπει να ειναι υπερυψηλης αποδοσης για να εχουν 3 ταπες αποστραγγισης, 2 φιλτρα λαδιου, 3 καπακια φιλτρων, 2 ταπες πληρωσης και 1 βιδα εξαερωσης

    ετσι και γινει κοντρα με XT που να περιλαμβανει και αλλαγη λαδιων 3 γυρους στο κεφαλι θα του ριξει το yamaha

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καταρχην μπραβο στον ανθρωπο γιατι το να μοιραζεσαι τη γνωση αφιλοκερδως ειναι σημαντικοτερο κι απο την ιδια τη γνωση

    καλα αυτα τα μοτερ πρεπει να ειναι υπερυψηλης αποδοσης για να εχουν 3 ταπες αποστραγγισης, 2 φιλτρα λαδιου, 3 καπακια φιλτρων, 2 ταπες πληρωσης και 1 βιδα εξαερωσης

    ετσι και γινει κοντρα με XT που να περιλαμβανει και αλλαγη λαδιων 3 γυρους στο κεφαλι θα του ριξει το yamaha

    Ο κινητήρας έχει πάρει παγκόσμιο πρωτάθλημα εντούρο στα 90s

  7. #22
    Τρομερός! Με έχει βοηθήσει αρκετές φορές τηλεφωνικά! Είμαι μακρυά και δεν μπορώ να έχω τις "υπηρεσίες" του... Στην επαρχία υπάρχει πρόβλημα παιδιά.

    Σε αυτό για τα φίλτρα λαδιού προφανώς έχει δίκιο. Εγώ αυτό που ήξερα για τα γνήσια φίλτρα, είναι ότι το μεταλλικό αφήνει το ελατήριο να ανοίξει στο σωστό σημείο ώστε να υπάρχει σωστή πίεση λαδιού. Αλλά μπορεί να είναι άλλος ένας μύθος από τους πολλούς που κυκλοφορούν για τα KTM.

  8. #23
    Τον είχαμε ένα φεγγάρι στη Κρήτη και μόνο καλά λόγια έχουν όλοι να πουν . Ενοείτε πως όποτε τον έχω πάρει τηλέφωνο , δεν μου έχει αρνηθεί την οποιαδήποτε συμβουλή παρά το φόρτο εργασίας που έχει .

    Μοναδική περίπτωση ανθρώπου στον χώρο που έχει κάνει αυτό που βλέπουμε ...Και το χει ξανακάνει με το σέρβις των μποστινών σε άλλο βίντεο.

    Το Κτμ του βάγγο το είχαμε πάει σε μάσρορα που ξέρει από μεγάλα ΚΤΜ , το είδε και ούτε που ψιχανεμίστηκε από που μπορεί να έσταζε . Με ένα τηλέφωνο και επι τόπου έδωσε λύση σε πρόβλημα από απόσταση και η εργασία έγινε βάση των συμβουλών του απο άσχετους σε τέτοια θέματα με 100% επιτυχία http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135627


    Τώρα αν δεν λέει το ένα ή δε λέει το άλλο .... Σημασία λίγη έχει . Μακάρι να ναι καλά και να υπάρχει στον χώρο γιατί από τέτοιους πάχουμε .

    Αυτά .


  9. #24
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Για άλλη μια φορά ,ο "Δάσκαλος" Χελιώτης ,ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ την διαφορετικότητα του.

    Εκτός απο πολύ καλός μηχανικός ,είναι και μοτοσυκλετιστής ,αλλά και άνθρωπος ταυτόχρονα.

    Γι'αυτό και μοιράζει ΓΝΩΣΗ αφιλοκερδώς ,βοηθώντας μοτοσυκλετιστές ,να έχουν σωστά συντηρημένη και απροβλημάτιστη μοτοσυκλέτα.

    Λεπτομέρειες ,που πολλοί επαγγελματίες του χώρου ,είτε δεν τις ένιωσαν ποτέ ,είτε τις έχουν ξεχάσει.

    Αλλο ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ απο μένα ΔΑΣΚΑΛΕ Mitsus.

    Tα συγχαρητήριά μου επίσης στα παιδιά της παραγωγής των Videos.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kyriakos
    Εγγραφή
    08/04/2012
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KaTaNaS Προβολή μηνύματος
    Μία προσφορά του συνεργείου Worksbike και του Δημητρη Χελιώτη για την σωστή αλλαγή λαδιών σε κινητήρα LC4.


    http://www.youtube.com/watch?v=Qi490...layer_embedded
    Δηλαδή εάν κάνεις την εξαέρωση απο το λαιμό ποια η διαφορα;;; Πάντως κατατοπιστικότατος ο μάστορας μακάρι να έβρισκα το video λίγους μήνες πρίν, θα είχα γλυτώσει τις ώρες διαβάσματος σε ξένα site...

    Ετσι πληροφοριακά τώρα: Ξεβιδώνοντας την 17αρα αδειάζουν τα λάδια απο το στρόφαλο και απο την 13άρα αυτα που είναι στο σασμαν σωστα;;

  11. #26
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Ωραίος ο μάστορας και καλά κάνει και δείχνει μερικά κόλπα , το μόνο που θα έκανα προσωπικά παραπάνω είναι να έβγαζα τα λάδια με ζεστό κινητήρα ...έτσι το έχω χούι
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της pab-lo
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    93
    ευχαριστούμε για τιςπληροφοριες. θελω να ρωτησω αν η εξαερωση πρεπει να γινει και στο ktm690.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44
    χελιώτης μορφή όποιος έχει κτμ καλό θα ήταν να περάσει μια βόλτα

  14. #29
    Και όχι μόνο ΚΤΜ .

    Ο άνθρωπος φτιάχνει τα πάντα

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2012
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Και όχι μόνο ΚΤΜ .

    Ο άνθρωπος φτιάχνει τα πάντα
    σωστός ο φίλος απλα λέω για κτμ γιατί όλοι θέλουν ένα και τρέμει ο κώλος τους μήπως χαλάσει και μας ζαλίζουν

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τοποθέτηση και στεγάνωση τάπας λαδιού σε κινητήρα
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2010, 12:06
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 20:43
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF