Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: H σωστή αλλαγή λαδιού σε κινητήρα LC4 ( VIDEO )

  1. #1

    H σωστή αλλαγή λαδιού σε κινητήρα LC4 ( VIDEO )

    Μία προσφορά του συνεργείου Worksbike και του Δημητρη Χελιώτη για την σωστή αλλαγή λαδιών σε κινητήρα LC4.


    http://www.youtube.com/watch?v=Qi490...layer_embedded

  2. #2
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Κατατοπιστικότατος!!
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  3. #3
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    ωραιο video κατατοπιστικο με λιγα κενα ομως που οφειλοντε στην εμπειρια του χελιωτη...
    1.θα επρεπε να δειχνει τη χρηση δυναμοκλειδου στο σφιξιμο μιας και δεν εχουν ολοι την εμπειρια του.
    2.δεν λαδωσε το oring του μικρου φολτρου αλλα και δεν εξηγησε να προσεχουν την φορα που πρεπει να μπαινει το μικρο φιλτρο.(πολλα λαθη,εχω δει κολλημενο tdm απο αναποδη φορα)...

  4. #4
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Τι μου θύμισες...... Καλό! Ωραίο βίντεο!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    ωραιο video κατατοπιστικο με λιγα κενα ομως που οφειλοντε στην εμπειρια του χελιωτη...
    1.θα επρεπε να δειχνει τη χρηση δυναμοκλειδου στο σφιξιμο μιας και δεν εχουν ολοι την εμπειρια του.
    2.δεν λαδωσε το oring του μικρου φολτρου αλλα και δεν εξηγησε να προσεχουν την φορα που πρεπει να μπαινει το μικρο φιλτρο.(πολλα λαθη,εχω δει κολλημενο tdm απο αναποδη φορα)...

    Μή χάνουμε το δάσος...

    Έβαλα το βίντεο για τους νέους περισσότερο κατοχους του κινητρα LC4 προκειμένου να έχουν άποψη και γιατί όχι, να κάνουν αλλαγές λαδοφιλτρων μόνοι τους.

    Σαν απαντήσεις στις επισημάνσεις σου:

    1. Δυναμόκλειδο είναι καλό να υπάρχει, αλλά για όποιον δεν θέλει να διαθέσει 300 ευρώ, αρκεί η αίσθηση του χεριού, όταν η βίδα αρχίζει και σφίγγει εκθετικά (απότομα) τότε του δίνουμε 2-3 μοίρες ακόμα και ειμαστε οκ. Το δυναμόκλειδο είναι πολύ πιο απαραίτητο σε άλλες βιδες εντός και εκτός μοτέρ.

    2. δεν θυμάμαι την ιδιαιτερότητα του χάρτινου φίλτρου, αλλά δε νομίζω να είναι κάτι που δεν καθοδηγείται απο την κοινή λογική.

  6. #6
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KaTaNaS Προβολή μηνύματος
    Μή χάνουμε το δάσος...

    Έβαλα το βίντεο για τους νέους περισσότερο κατοχους του κινητρα LC4 προκειμένου να έχουν άποψη και γιατί όχι, να κάνουν αλλαγές λαδοφιλτρων μόνοι τους.

    Σαν απαντήσεις στις επισημάνσεις σου:

    1. Δυναμόκλειδο είναι καλό να υπάρχει, αλλά για όποιον δεν θέλει να διαθέσει 300 ευρώ, αρκεί η αίσθηση του χεριού, όταν η βίδα αρχίζει και σφίγγει εκθετικά (απότομα) τότε του δίνουμε 2-3 μοίρες ακόμα και ειμαστε οκ. Το δυναμόκλειδο είναι πολύ πιο απαραίτητο σε άλλες βιδες εντός και εκτός μοτέρ.

    2. δεν θυμάμαι την ιδιαιτερότητα του χάρτινου φίλτρου, αλλά δε νομίζω να είναι κάτι που δεν καθοδηγείται απο την κοινή λογική.
    εσυ εχασες το δασος φιλε μου.εξηγησα τους λογους που ο μαστορας δεν χρησιμοποιει δυναμοκλειδο πριν απο σενα,εξηγησα και το ποσο βουνο φαινεται σεν καποιο χωρις εμπειρια η μη χρηση του.
    οσο για το φιλτρο μην παιρνεις ορκο για το τι προσταζει η λογικη (ανεφερα περιπτωση)...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    "μας παιρνουν τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνουμε...Καποιος θα εχει μεινει τωρα..το βλεπουμε αλλη ωρα..ψηλε μην το σβηνεις αυτο γραψτο... "



    Παντως ειναι σημαντικο το οτι αναλαμβανουν επαγγελματιες εστω και σε τετοια βασικα πραγματα να δωσουν ανοιχτα οδηγιες χρησιμες για τον καθε ιδιοκτητη..
    Μπραβο για την κινηση...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σταματάμε εκεί που αρχίζει να σφίγγει η βίδα, αλλά εμείς τι κρατάμε στα χέρια μας? 13άρι γερμανοπολύγωνο που είναι 17cm η καστάνια μισής ίτσας που είναι 27?

    Με λιγότερα από 150 γιουργια παίρνεις δυναμόκλειδο της προκοπής για όλες τις βίδες με τις οποίες μπορεί να ασχοληθεί ένας diy warrior.

    Και αυτές των λαδιών είναι οι πρώτες που την ακούνε απ' την απειρία των απανταχού μαστροχαλαστών. Ειδικά αυτών που δεν μπορούν να καταλάβουν πως θα βάλουν το χάρτινο φίλτρο.


    Έχει δίκιο ο Σπύρος, παραλήψεις που οφείλονται στην εμπειρία του και την υπερβολική εξοικείωση με την διαδικασία. Πάντως μου άρεσε το βίντεο. Ελπίζω να ακολουθήσουν κι' άλλα.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Καμία άξια λόγου παράλειψη δεν έχει το video ίσα ίσα που είναι κατατοπιστικότατο. Δεν βρίσκω το λόγο για τόση αυστηρότητα σε ανθρώπους που μοιράζονται γνώση, ειδικά απο ανθρώπους που επίσης μοιράζουν γνώση μέσω του net.

    @KaTaNaS +1 και ευχαριστούμε για το video
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  10. #10
    μπράβο και πάλι μπράβο...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    +640 στο μάστορα!!

    Η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι ότι κάνει την εξαέρωση από τη βίδα στο κάρτερ και όχι από του λαιμού
    Τελευταία τροποποίηση από Shiatman; 17/08/2013 στις 22:04.
    WHO RUNS THE SHOW

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    αντι να διωχνουν πελατες λογω πολυκοσμιας
    τους δειχνουν πως να αλλαζουν λαδια μονοι τους
    ωραια μηχανακια αλλα χαλανε τα ατιμα.............

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Πολύ περίπλοκα τα ktm.

  14. #14
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν ξέρω γιατί αλλά ο μηχανικός μου βγάζει εμπιστοσύνη....

    υ.γ. όσο για την φορά του φίλτρου... Τα περισσότερα έχουν βελάκι πάνω απο όσο ξέρω, σαν της βενζίνης.... Σωστά??

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω γιατί αλλά ο μηχανικός μου βγάζει εμπιστοσύνη....

    υ.γ. όσο για την φορά του φίλτρου... Τα περισσότερα έχουν βελάκι πάνω απο όσο ξέρω, σαν της βενζίνης.... Σωστά??
    Ο μηχανικός σου βγάζει εμπιστοσύνη γιατί είναι ο Δημήτρης Χελιώτης ... ένας από τους καλύτερους μηχανικούς στα ΚΤΜ ειδικότερα και στο χώρο γενικότερα.. είναι πολύ φιλότιμος και ντόμπρος άνθρωπος

    όσο για το θέμα φίλτρου , δεν έχουν βελάκι αλλά έχουν φορά και σωστή τοποθέτηση και αν είναι να μην μπορείς να ξεχωρίσεις (η έστω να παρατηρήσεις) όταν λύνεις κάτι πως το ξαναδένεις κατόπιν καλύτερα πας σε ένα μηχανικό να στα κάνει όλα να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τοποθέτηση και στεγάνωση τάπας λαδιού σε κινητήρα
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2010, 12:06
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 20:43
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF