Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: KTM Adventure 950-990 efi

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Θα μιλήσω για το αυτοκινητο μου στο οποίο απο ατμοσφαιρικό το μετέτρεψα σε κομπρεσορατο με rotrex και πέρασα ολη την διαδικασία απο το μηδέν μόνος μου φτιάχνοντας χάρτες καυσίμου-αβανς κ.λ.π
    Το βασικό όργανο για αυτήν την δουλεια ειναι ένας wideband της zeitronix στην περίπτωση μου στον οποίο εκτός απο τον αισθητήρα καυσαερίων εχω και έναν map sensor,oil temp sensor και έναν EGT sensor για να βλέπω όσες παραμέτρους γίνεται για πιο safe προγραμμα.
    Η αναλογία σε πορεία και σε ρελαντί ειναι 14,7 ειτε πας με 20 χιλιομετρα ειτε 100 ειτε 200.
    Αυτο αφορά το part throttle ενώ σε καταστάσεις WOT η αναλογία παει μεχρι το 11 εκει δηλαδή που το εχω ορίσει εγω.
    Δεν εχω βάλει wideband στην μοτοσυκλέτα μου,δεν εχει κιόλας αλλα σε όλα τα οχήματα ειτε γνωστών ειτε φίλων το AFR ειναι 14,7.
    Οι Ιάπωνες πάντως φτιάχνουν πολυ πλούσια τα μείγματα σε καταστάσεις WOT διότι αυτο προσδίδει αξιοπιστία(αυτο ίσχυε στα παλιά μοτερ στα καινούργια έχουν αλλάξει)
    Μικρές αποκλίσεις μπορεις να δεις μεχρι ο αισθητηρας και κινητήρας να περάσει το στάδιο προθέρμανσης αλλα το 14,7 δεν θα παει περισσότερο απο +,- 0,2
    Επίσης άλογα βγαίνουν με φτωχότερο μίγμα αλλα αυτο προϋποθέτει ακουστικά πανω στον knock sensor και EGT ώστε να μην γίνουν όλα ήχος και φως.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Μία σύγκριση των τιμών των 2 χαρτών ( μέσω tuneEcu) , εμπρόσθιου και οπίσθιου κύλινδρου θα επιβεβαιώσει αυτή τη διαφορά .

    Eπίσης η διαφορά φαίνεται και απο τα καυσαέρια CO , σε καυσανάλυση .
    Απο εδω:
    http://www.superduke.net/forum/viewt...r=asc&start=25

    You can see, pulse width for front and rear cylinder differs for up to 10% in length. 10% difference sounds less, but this means a pleanty of additional discharged fuel when injector time is prolonged in that manner, it is more than just a little. Furthermore it is curious, that the same cylinder is the lean one at low engine speed, to be the rich one at the end of the range and vice versa.
    This sophisticated fuel map for partial load is the answer of the KTM engineering to the "herky jerky-problem" of the SD. This happens under "open loop". Said 2,2V or 30-35% throttle opening corresponded to a common "handful of gas" as used for "normal" acceleration. This range is not emission controlled so the O2 sensors are out of order..

    This diagram shows further that cylinder selective fueling is no invention by the aftermarket but common praxis of the manufactures. And it is also evident that there must be a good reason for the KTM engineering to favourite such a fuelung for partial load.
    And unfortunally it is also a matter of fact. that this fueling is no real solution for the problem.

    In place of trying to improve this cylinder selective fueling by sophisticated cylinder selective exhaust gas analysis (BTW: I guess you are running into trouble when installing WB-probes into the stock plugs at the primary headers), I prefer a different approach: This extremely asymmetric fueling by KTM for front and rear cylinders reflects a proportional uneven cylinder filling of front and rear cylinder. This is the reason, why the engineers have chosen this fueling.
    But the KTM-engine for itself is (almost) perfectly symmetrical for both cylinders regarding cam timing and combustion chamber lay out etc. . Also the length of intake runner at the engine inlet and the primary exhaust tubes at the outlet match nicely. Therefore the obviously uneven charging of front and rear cylinder, the stock KTM partial load fueling is reflecting, is caused by something:
    The stock KTM-V2 airbox is the reason for this trouble. This airbox - as most air boxes do - acts as a two stage - resonator, wherein the box volume couples the resonances of two different sources to a new and "summary" wave action. One source is the intake snorkel feeding the air into the box:
    ................................
    Why should the rear cylinder run hotter than the front one? This engine is liquid cooled with a prettty advanced cooling system using a powerful pump circulating the water real fast running a small delta-T for radiator inlet and outlet. So temperatures inside of the engine are well balanced.
    I have spent hours into cylinder selective exhaust gas analysis. Adjusting the fuel supply perfectly helps, but uncovering the real causes for discrepancies is more effective.
    ...εχει και συνεχεια αλλα καλλιτερα διαβαστε το ολο απο την πηγη.

    Αν τα περι κυματικων δεν ειναι κατανοητα, υπαρχει και η πιο λαϊκη προσεγγιση, κατα την οποια αλλη πιεση βλεπει στο φιλτροκουτι ο μπροστινος κυλινδρος οταν ρουφαει και αλλη ο πισω διοτι σε ενα V μοτερ οι δυο αναρροφησεις ποτε δεν ειναι συμμετρικες χρονικα.

    Αν εχετε καλλιτερα εργαλεια αναλυσης που δειχνουν κατι διαφορετικο, εδω ειμαστε!
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 15/10/2013 στις 12:32.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    Κάνε μια μετάφραση/επεξήγηση τα βασικά γιατί εκεί μέσα γίνεται χαμός από πληροφορίες .

  4. #19
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Κάνε μια μετάφραση/επεξήγηση τα βασικά γιατί εκεί μέσα γίνεται χαμός από πληροφορίες .
    Προσεθεσα μια παραγραφο στο προηγουμενο ποστ. Μεσες ακρες αυτο που λεει ο τυπος ειναι πως η διαφορες στο μειγμα μεταξυ μπροστινου και πισινου οφειλονται στο σχεδιασμο του φιλτροκουτιου το οποιο αναλογα με τις στροφες δημιουργει διαφορετικα κυματικα φαινομενα που αλλοτε ευνοουν τον ενα κυλινδρο και αλλοτε τον αλλο. Κυματικα φαινομενα υπαρχουν γιατι η ροη αερα μεσα στο κουτι δεν ειναι συνεχης, αλλα παλμικη. Οπου υπαρχουν κυματα μπορουν να υπαρχουν και συντονισμοι. Οπου υπαρχουν συντονισμοι υπαρχουν θετικες και αρνητικες συμβολες, κλπ

    Στα 950 που εχουν καρμπυρατερ, ακριβης προσαρμογη του μειγματος για ολο το ευρος στροφων ειναι αδυνατη, οποτε η ΚΤΜ παραβλεπει τις ασυμμετριες στα μικρα ανοιγματα και απλα βαζει λιγο μεγαλυτερο κυριο ζιγκλερ πισω για τα μεγαλα ανοιγματα στο γκαζι. Στα ψεκασστα ομως, δεν παραβλεπει τα μικρα ανοιγματα και φτωχαινει το μειγμα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 15/10/2013 στις 12:44.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω βάλει wideband στην μοτοσυκλέτα μου,δεν εχει κιόλας αλλα σε όλα τα οχήματα ειτε γνωστών ειτε φίλων το AFR ειναι 14,7.
    Στις μηχανες ομως ο κλειστος βροχος εξαντλειται σε το πολυ 20% γκαζιου. Σε ενα στοκ αυτοκινητο?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    ..... ώστε να μην γίνουν όλα ήχος και φως.
    Πολυ μ'αρεσε αυτο!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    Όντως ένας τυχαίος χάρτης απο 990 που άνοιξα , έχει ίδιες τιμές και για τους 2 κυλίνδρους .

    Την ίδια στιγμή ο v2 1000cc του caponord έχει εμφανέστατες διαφορές μεταξύ εμπρόσθιου και οπίσθιου κύλινδρου σε όλο το φάσμα των στροφών .

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Όντως ένας τυχαίος χάρτης απο 990 που άνοιξα , έχει ίδιες τιμές και για τους 2 κυλίνδρους .

    Την ίδια στιγμή ο v2 1000cc του caponord έχει εμφανέστατες διαφορές μεταξύ εμπρόσθιου και οπίσθιου κύλινδρου σε όλο το φάσμα των στροφών .
    Αν οι χαρτες που ανοιξες ειναι απο PC τοτε δεν βγαζεις συμπερασμα γιατι βλέπεις τιμες που επικαθονται στην στοκ cpu
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν οι χαρτες που ανοιξες ειναι απο PC τοτε δεν βγαζεις συμπερασμα γιατι βλέπεις τιμες που επικαθονται στην στοκ cpu
    Εννοείς ότι κατά τη λειτουργία ο εγκέφαλος επεμβαίνει και αλλάζει τις τιμές live ?

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι κατά τη λειτουργία ο εγκέφαλος επεμβαίνει και αλλάζει τις τιμές live ?
    To powercommander ειναι σειριακος εγκεφαλος, αλλαζει ποσοστιαια τις τιμες που του ρχονται απο την μαμα ecu και τις στελνει στα ψεκαστηρια. Οποτε, ειτε βλεπεις τις ιδιες τιμες μεταξυ των κυλινδρων, ειτε διαφορετικες, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για το τι τελικα γινεται. Αυτο το καταλαβαινεις μονο αν χακεψεις και διαβασεις την μαμα ecu.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    Ααααααα .....ένα λεπτό .

    Για cοmmander μιλάμε τόση ώρα ?


    Εγώ μιλάω για μαμά ecu .


    υγ . εννοείτε μέσω του tuneEcu μπορείς να διαβάσεις το χάρτη από τον μαμά εγκέφαλο και να επέμβεις παντού .

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Δεν νομίζω οτι πρεπει να χωρίσουμε τους κινητήρες σε αυτοκίνητα-μοτοσικλέτες.
    Όντως το closed loop οπως λες εξαντλείται σε ενα ποσοστό πανω απο 20 στα αυτοκίνητα.
    Απο εκει και πανω την διαχείρηση των μπεκ αναλαμβάνει ειτε ο AFM(air flow meter)ειτε MAF(mass air flow)
    Αλλα εαν εχεις μια ατέλειωτη ευθεία μπορεις να πιάσεις τελική μη περνώντας σε open loop(να διαβάζει δλδ εκτός λάμδα)
    Παντως επειδη την έψαχνα για PC θα έλεγα οτι δεν αξίζει τα λεφτα του εφόσον αυτά που ζητάει σε χρήμα ειναι πολυ λιγότερα σε σχέση με αυτά που δινει(έλεγχος καυσίμου στην δικιά μου περίπτωση και μονο)και δεν ξερω κατα ποσο οι τιμές που επιλέγει ο χρήστης παραμένουν μετα απο καιρο οι ίδιες και δεν τις αλλάζει ο εγκεφαλος ώστε να τις επαναφέρει στις εργοστασιακες τιμές κατι που γίνεται στα αυτοκίνητα κατά κόρον.Δλδ πάντα η εργοστασιακή ECU θα ειναι σε διαμάχη με τον παράλληλο εγκέφαλο.Ανοιξαμε μεγάλη κουβέντα...
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  12. #27
    Eν το μεταξύ διαβάζω από την αρχή το θέμα να δω που το έχασα περι powercommander , και δεν έχει αναφερθεί πουθενά .

    Ο φίλος indianos κάνει μία ερώτηση περί ξεκλείδωτου χάρτη ( που προφανώς έχει περάσει με tuneEcu ) και από κει και μετά οι κουβέντα πάει σε πλούσιο και φτωχό μείγμα στον οπίσθιο κύλινδρο .

    Αν βάλουμε και στην εξίσωση πως αρχικα το θέμα δημιουργήθηκε από κάποιον που απλά ρώτησε 950 η 990 , μιλάμε για 3 με 4 θέματα σε ένα

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω οτι πρεπει να χωρίσουμε τους κινητήρες σε αυτοκίνητα-μοτοσικλέτες.
    Όντως το closed loop οπως λες εξαντλείται σε ενα ποσοστό πανω απο 20 στα αυτοκίνητα.
    Απο εκει και πανω την διαχείρηση των μπεκ αναλαμβάνει ειτε ο AFM(air flow meter)ειτε MAF(mass air flow)
    Αλλα εαν εχεις μια ατέλειωτη ευθεία μπορεις να πιάσεις τελική μη περνώντας σε open loop(να διαβάζει δλδ εκτός λάμδα)
    Παντως επειδη την έψαχνα για PC θα έλεγα οτι δεν αξίζει τα λεφτα του εφόσον αυτά που ζητάει σε χρήμα ειναι πολυ λιγότερα σε σχέση με αυτά που δινει(έλεγχος καυσίμου στην δικιά μου περίπτωση και μονο)και δεν ξερω κατα ποσο οι τιμές που επιλέγει ο χρήστης παραμένουν μετα απο καιρο οι ίδιες και δεν τις αλλάζει ο εγκεφαλος ώστε να τις επαναφέρει στις εργοστασιακες τιμές κατι που γίνεται στα αυτοκίνητα κατά κόρον.Δλδ πάντα η εργοστασιακή ECU θα ειναι σε διαμάχη με τον παράλληλο εγκέφαλο.Ανοιξαμε μεγάλη κουβέντα...
    Δεν υπαρχει διαμαχη αν ειτε απενεργοποιησεις τους λαμδα, ειτε προγραμματισεις το PC ωστε να αλλαζει τιμες μονο στην περιοχη ανοιχτου βροχου.

    faraway...εχεις δικιο ξεφυγαμε και δεν ειναι η πρωτη φορα....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Ρε παιδιά τι να κάνω εγω που Κόκκινιζει ο πίσω λαιμός και μια βδομάδα μετά τον έκοψε σχεδόν στη μέση και καθομουν Δευτέρα να βγάλω τροχό ψαλίδι Αναρτηση και λαιμό για να τον κολλήσει ο εξατμησας με tig (Άγιος άνθρωπος παντελης στην πατρα)

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά τι να κάνω εγω που Κόκκινιζει ο πίσω λαιμός και μια βδομάδα μετά τον έκοψε σχεδόν στη μέση και καθομουν Δευτέρα να βγάλω τροχό ψαλίδι Αναρτηση και λαιμό για να τον κολλήσει ο εξατμησας με tig (Άγιος άνθρωπος παντελης στην πατρα)
    Οι λαιμοι στα adventure ειναι οτι χειροτερο απο ποιοτητα και αν βλεπουν τακτικως νερα οι μερες τους ειναι μετρημενες. Αν παντως απενεργοποιησεις το SAS η κατασταση βελτιωνεται γιατι μειωνεται καπως η θερμοκρασια των καυσαεριων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF