Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Επιστροφή χρημάτων αποζημιώσης από τροχαίο στην ασφαλιστική *help*

  1. #1
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69

    Επιστροφή χρημάτων αποζημιώσης από τροχαίο στην ασφαλιστική *help*

    Καλησπέρα σας ,
    Το πρόβλημα μου όπως αναγράφεται και στον τίτλο είναι "Η επιστροφή των χρημάτων που έλαβα ως αποζημίωσης από τροχαίο πίσω στην ασφαλιστική του αντιδίκου"

    Αναλυτικότερα :
    Το 2009 είχα ένα τρακάρισμα μέσα στην πόλη της Λάρισας , εγώ με ένα Tdm900 και ο αντίδικος με ένα Jeep.
    όταν έγινε το τρακάρισμα έγιναν όλες οι νόμιμες διαδικασίες όπως φώτο , καταθέσεις , σχεδιαγράμματα τροχαίας , μάρτυρας
    Ο αντίδικος καθώς και εγώ δεν αποδεχθήκαμε την ευθύνη για το τροχαίο συνεπώς έγιναν μηνύσεις και από τις δύο πλευρές.

    Επίσης εγώ ζήτησα την ποινική του δίωξη μέσω της αστυνομίας.
    Το πρώτο δικαστήριο έγινε μετά από 2 χρόνια καθώς γινόταν απεργίες όλο αυτό τον καιρό και έγινε περίπου τέλη του 2011 όπου και δικαιώθηκα 100% και ο αντίδικος είχε πλήρης
    ευθύνη του ατυχήματος.
    Στην αποζημίωση έπρεπε να μου αποπληρώσει η ασφαλιστική του το 60 % των χρημάτων που ζητούσα και των 40 % είχε δικαίωμα έφεσης την οποία και έκανε.

    Μέχρι να γίνει το δικαστήριο της έφεσης ήρθε το δικαστήριο για την ποινική του δίωξη όπου και προ εκπλήξεως αθωώθηκε λόγω μη σοβαρού τραυματισμού.!! Αυτό βέβαια δεν επηρέαζε την οικονομική αποζημίωση.
    ήταν ηθικό το θέμα

    Σαφώς όμως και μια τέτοια απόφαση ήταν κατά μου και οι αντίδικοι την χρησιμοποίησαν στο τρίτο δικαστήριο της έφεσης στα μέσα του 2013 όπου και η απόφαση του
    νέου δικαστηρίου ήταν εντελώς αντίθετη όπου και πλέον η ευθύνη του τροχαίο ήρθε σε εμένα με ποσοστό 100% και ο αντίδικος αθωώθηκε .
    Δεν έχω παρει ακόμα την απόφαση του δικαστηρίου στα χέρια μου , με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου όπου και έπαθα σοκ σε αυτό που μου έλεγε..
    πως θα μου ζητήσουν (η ασφάλεια του) τα χρήματα που έλαβα πριν σχεδόν δυο χρόνια πίσω .

    Δεν γνωρίζω κατά πόσο στέκει λογικά ή νόμιμα αυτό . πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση και δεν γνωρίζω τι μπορώ να κάνω..
    (έχω δικαίωμα έφεσης και το θέμα θα πάει άρειο πάγο , αλλά ανεβαίνουν τα έξοδα τρελά!! και τα χρήματα δεν υπάρχουν)
    όποιος είναι γνώστης η του έχει τύχει τίποτα παρόμοιο θα σας παρακαλούσα να μου δώσει έστω μια εικόνα με το τι έγινε ή το τι θα μπορούσα να κάνω.

    Με συγχωρείτε ένα τα έγραψα κάπως , μπορώ να τα γράψω πιο αναλυτικά το ακριβώς τι έγινε.
    Κάθε σοβαρή απάντηση θα εκτιμηθεί

    Βασίλης
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    με όλο το θάρρος....

    αφού έχεις δικηγόρο και σε συμβουλεύει, εμείς τι παραπάνω να σου πούμε?

    λογικά και νόμιμα ή όχι, ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θέλει.... και αφού έχει και δικαστική απόφαση υπέρ της (η εταιρεία) λογικότατα στα ζητάει πίσω....

    βάλε και τυχόν τόκους διετίας μεσα στον υπολογισμό σου....

    καλά ξεμπερδέματα και ποτέ ξανά....

  3. #3
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    καλησπέρα καταρχάς , ο δικηγόρος μου δεν είναι σε θέση να βοηθήσει γιατί δεν τον νοιάζει..
    τα χρήματα δεν φεύγουν από αυτόν καθώς και το μόνο που τον ένοιαζε είναι να γλιτώσει την επιστροφή του Bonus που είχε πάρει απο εμένα για την "επιτυχία" που τελικά δεν έιχε.
    ότι χρήματα μπορούσε να πάρει από εμένα τα έχει πάρει και έχει πληρωθεί για όλα.Συνεπώς μηδέν το κέρδος να ασχοληθεί περισσότερο ποσο μάλλον ότι μου το παρουσίασε σαν κακο αποτέλεσμα και μόνο , δίχως καμια εξήγηση και καμία συμβουλή.
    Ρωτώ και προσπαθώ να δω κατά πόσο στέκει όλο αυτό διότι τα χρήματα είναι παραπολλά για αυτους τους καιρούς και ξέρω πως εγώ θα είμαι αυτός που θα ζοριστώ.

  4. #4
    εγώ ξερω οτι μέχρι να τελεσιδικήσει μία απόφαση ο δικηγόρος που την έχει αναλάβει είναι υπόλογος/υπόχρεος στον πελάτη του....

    αν τώρα έμπλεξες (και) με δάγκα (ναι είναι γνωστό, δεν τους πάω με τίποτα) τί να σου πω εκτός από κουράγιο....


    αποψή μου, αν δεν βρεθεί κάποιος από εδώ (δικηγόρος πάντα) να το αναθέσεις/συζητήσεις με άλλον....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Οτι λεει ο Σπύρος.. Ο δικηγόρος σου κανονικά πρέπει να ασχοληθει.

    Εδω θα ακούσεις απλα γνώμες και μάλιστα οι περισσότερες σαν αυτές της καφετέριας.

    Στείλε ενα πμ στο μέλος ERRIKA που μπορεί υπεύθυνα να σε κατευθύνει.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #6
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    ήδη έχω ζητήσει να μου δώσει τον φάκελο με το τρακάρισμα , τς δικαστικές αποφάσεις καθώς και τις προτάσεις που έχουν γίνει σε αυτά..
    Όσο για το δάγκας πράγματι το εξακρίβωσα αρκετές φόρες .. πόσο μάλιστα ότι έχω την εντύπωση πως στο ποινικό δικαστήριο πήρε τα χρήματα για να παραβρεθεί και δεν πλήρωσε τα παράβολα και φυσικά δεν συμμετείχε καθόλου..
    Αυτό το διαπίστωσα και με κουβέντα που είχα με την δικηγόρο της ασφαλιστικής μου , όπου πάνω στην κουβέντα της ξέφυγε ότι έπρεπε να παραβρεθεί στο δικαστήριο .

  7. #7
    αν δεν παρευρέθηκε, και μπορείς να το αποδείξεις, ίσως μπορείς να του κάνεις καταγγελία στον δικηγορικό σύλλογο που ανήκει.....

    τους καίνε αυτά τα πραγματα..... ειδικά στην επαρχία....

    θέλει έξυπνο χειρισμό από πλευράς σου

  8. #8
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να "τιμωρήσω" τον δικηγόρο.. αλλα θα το κοιτάξω , μιας και ζήτησα πλήρες αποδείξεις απο όλα τα χρήματα που έχει λάβει απο εμένα καθώς είμαι και φιλότιμος και το άφηνα το θέμα.
    όσο για τον σύλλογο ναι το ξέρω πως φοβούνται κάπως , συν οτι ειναι επαρχία και δεν θέλουν να ακούγεται το όνομα τους..εν τέλη ξεφεύγει το θέμα για εμένα..το μόνο που θέλω είναι να δω τι μπορω να κάνω με τα χρήματα.
    Ευχαριστώ όμως όπως και να έχει.

  9. #9
    εχουμε ενα κ.ο.κ αλλα 2 διαφορετικες αποφασεις τοσο πολυπλοκο τρακαρισμα ειχατε πια???

  10. #10
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    το τρακάρισμα ήταν πολύπλοκο καθώς βρισκόμουν απο πισω... μου έκλεισε τον δρόμο φρενάρωντας και στρίβοντας απότομα αριστερά , χτυπησαμε πλαγιομετωπικα , παραβιασε διπλη διαχωριστικη ..
    κοινως έψαχνε να βρει που στριβει και μόλις το βρηκε το έπραξε...
    υπάρχει νόμος που λεει οτι ο πίσω πρεπει να φυλάει τον μπροστά αλλά υπάρχει νόμος που λεει ότι ο μπροστά που παει να αλλαξει κατευθυνση πρεπει να φυλάει τον πίσω..
    Σε πολυ γενικες γραμμες αυτα... αυτος δεν υποστηριξε οτι ημουν απο πισω και οτι απλα επεσα πανω του...αλλά του μυαλου του οργιασε με γρηγοριες γκαζιες και προσπερασματα σε αντιθετο ρευμα..
    εγω αντιθέτως όπως αποδείχθηκε απο την πρώτη στιγμή είπα ότι άνθρωπος δεν ηξερε που πηγαίνε , μόλις βρήκε τον δρόμο το έκανε δίχως να τηρήσει κανεναν κ.ο.κ .
    τα χλμ ήταν 40-50 .

  11. #11
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Σκίσε τον δικηγόρο σου, αν δε πήγε στη δίκη ... Μη τον λυπάσαι, όσο δε σε λυπάται αυτός που τώρα την έχασες εξ'αιτίας του.

  12. #12
    με το παρδον...
    Νομική εκπροσώπηση από την δικη σου ασφάλεια δεν έχεις?
    δεν ξέρω ρωταω..δεν πρέπει να ανακατευτεί και αυτή?

  13. #13
    Απίστευτα πραγματα... Τι μπορεί να σου τυχει ... Κουράγιο!
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  14. #14
    λιγο κουφη ..η ολη φαση σκεφτηκες μηπως τα "μαγειρεψε" ο δικηγορος σου με την αλλη πλευρα ?

  15. #15
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Καλημέρα , νομική δεν είχα βάλει από άγνοια δικιά μου ..
    (για την ακρίβεια νόμιζα ότι είχα , αλλά όταν άνοιξα τα χαρτιά μου στο τρακάρισμα είδα ότι δεν μου είχε βάλει ο ασφαλιστής ..
    ο ασφαλιστής μου ήταν τυχαίος και απο ότι φάνηκε λίγο αργότερα και κακός στο επάγγελμα μιας και τον κυνήγησαν και έκλεισε , εγω προσωπικά μαζί του είχα μόνο μια συναλλαγή και δεν γνώριζα περαιτέρω ,
    απλά ήθελα μια ασφάλεια μιας όταν το είχα πάρει από Βόλο το μηχανάκι και έπρεπε να ταξιδέψω.. μέσω γνωστού είχα κλείσει μια απλή εξάμηνη ασφάλεια στην ιντερσαλονικα πράγμα το οποίο το μετάνιωσα πόσες φορές .. Λάθη άγνοιας και μικρής ηλικίας )

    όσο για την δικηγόρο θα δω τι μπορώ να κάνω.. προς στιγμή προσπαθώ να μου επιστρέψει το bonus της "επιτυχίας" .
    Οσο για την ασφαλιστική μου ανακατεύτηκε μόνο όταν έγινε μήνυση προς εμένα και αυτή για αποζημιώση . Το τρέξιμο και την ταλαιπωρία που έριξα εκείνο το καιρό κόντά 2 μήνες ήταν απερίγραπτα ..
    Κανείς δεν έκανε τίποτα εκτός απο εμένα που να τρέχω απο ασφάλεια σε ασφάλεια ,σε δικηγόρους , σε εμπειρογνώμονες , σε μάστορες και αστυνομίες.

    όσο αν τα μαγείρεψε νομίζω πως είναι παρατραβηγμένο να το κάνει κανεις γιατι ρισκάρεις πολλά για λίγα χρήματα ..
    εγω βέβαια δεν κάνω την παραμικρή κίνηση μέχρι ότου πάρω στα χέρια επισημο έγγραφο απο τον δικαστή και πόσο μάλλον να δω τις προτάσεις της κάθε πλευράς.

    Γνωρίζει κανείς καμια άλλη παρόμοια περίπτωση ;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 08:22
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2009, 06:29
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:43
  4. απο σημερα στην εκθεση θα ειμαι εκει...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 10:29
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF