Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΛΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ....

  1. #1
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    ΕΛΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ....

    Αθήνα


    Την παραίτηση του υφυπουργού Οικονομικών Αδάμ Ρεγκούζα ανακοίνωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θ.Ρουσόπουλος, έπειτα από το σάλο που προκάλεσε η αποκάλυψη ότι χορήγησε κρατική διαφήμιση σε υπόδικο ιδιοκτήτη τηλεοπτικών καναλιών στη Θεσσαλονίκη.

    Ο κ. Ρουσόπουλος αρνήθηκε να απαντήσει στα επίμονα ερωτήματα των πολιτικών συντακτών αν την αποπομπή Ρεγκούζα ζήτησε ο πρωθυπουργός Κώστας Κααμανλής και παρέπεμψε στην επιστολή παραίτησης του τέως πλέον υφυπουργού Οικονομικών.

    «Δεν γνωρίζω περί δημοσιευμάτων για σχέση του κ. Ρεγκούζα με επιχειρηματία της Θεσσαλονίκης» απάντησε ο κ. Ρουσόπουλος ερωτηθείς για τους λόγους παραίτησης.

    O κ. Ρουσόπουλος διευκρίνισε ότι η αναπλήρωση του κ. Ρεγκούζα δεν συμπαρασύρει ευρύτερες κινήσεις ανασχηματισμού, ότι ο διάδοχός του θα ανακοινωθεί εντός των προσεχών ημερών, ότι την πρωτοβουλία αυτής της εξέλιξης είχε ο ίδιος ο υφυπουργός και ότι δεν τίθεται ζήτημα αποπομπής του κ. Ρεγκούζα από τη ΝΔ.

    Σύμφωνα με βίντεο που προβλήθηκε στην τηλεοπτική εκπομπή «Ζούγκλα» του Μάκη Τριανταφυλόπουλου από την συχνότητα του ALPHA το βράδυ της Πέμπτης, ο κ. Ρεγκούζας ομολόγησε ότι χορήγησε κρατική διαφήμιση σε περιφερειακά μέσα ενημέρωσης, στον ιδιοκτήτη των οποίων είχε ασκηθεί δίωξη για σύσταση συμμορίας και απάτη, ενώ είχε εκτίσει ποινή φυλάκισης για κακουργηματικές πράξεις.

    Τα κανάλια του εν λόγω ιδιοκτήτη προέβαλαν «στημένα» τηλεπαιχνίδια και εξαπατούσαν χιλιάδες άτομα. Την απάτη αποκάλυψε τον περασμένο Ιούνιο η Αστυνομία έπειτα από πολύμηνη έρευνα. Ο τζίρος των επιτήδειων εκτιμάται ότι ξεπερνά τα 80 εκατ. ευρώ, χρήματα τα οποία ενδεχομένως διοχετεύθηκαν σε offshore εταιρείες στην Ελβετία και τον Παναμά.

    Αναφορικά με το θέμα της λειτουργίας των τηλεφωνικών γραμμών 090, οι οποίες σύμφωνα με τις καταγγελίες αποτελούσαν πεδίο επιχειρηματικής δραστηριότητας του συγκεκριμένου καναλάρχη, ο κ. Ρουσόπουλος υπενθύμισε ότι μόλις ανέλαβε τα καθήκοντά του, ο ίδιος επικοινώνησε εγγράφως και τηλεφωνικώς με το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης, το οποίο απηύθυνε επιστολή στον εισαγγελέα κ. Λινό, επί τη βάσει της οποίας έγιναν εισαγγελικές έρευνες στη Θεσσαλονίκη «που απέδωσαν τα γνωστά αποτελέσματα».

    Στο βίντεο που προβλήθηκε στην «Ζούγκλα», ο κ. Ρεγκούζας εμφανίστηκε να μιλά σε εκδήλωση του συγκεκριμένου καναλάρχη (που έγινε τρεις μήνες μετά την αποφυλάκισή του) και να τονίζει ότι στήριξε στον παρελθόν τους σταθμούς του με διαφήμιση και ότι θα συνεχίσει να στηρίζει με όλες τους τις δυνάμεις την εν λόγω «προσπάθεια».

    Εναντίον του ιδιοκτήτη των σταθμών φέρεται να εκκρεμεί πρόστιμο του ΣΔΟΕ το οποίο εδώ και τουλάχιστον ένα έτος δεν έχει εισπραχθεί.

    Γκάφες

    Ο κ. Ρεγκούζας ήταν από τα στελέχη της κυβέρνησης που συχνά προκαλούσαν πονοκέφαλο στο Μέγαρο Μαξίμου και θεωρείτο σίγουρο ότι στον επικείμενο ανασχηματισμό θα έβλεπε την έξοδο από το κυβερνητικό σχήμα.

    Πρόσφατα, προκάλεσε σάλο για μία ακόμα φορά με τη δημοσιοποίηση των «συστάσεων» του προς τους τελωνειακούς να μειώσουν το λεγόμενο γρηγορόσημο. Ο τέως υφυπουργός Οικονομικών κατηγορήθηκε από την αντιπολίτευση, μεταξύ άλλων, για την αποποινικοποίηση των εικονικών τιμολογίων και τον «πρόχειρο διαγωνισμό» ανάθεσης των κρατικών λαχείων.

    Ανάμεσα στις «γκάφες» του κ. Ρεγκούζα ξεχωρίζουν οι δηλώσεις του για χορήγηση επιδόματος θέρμανσης (χωρίς να έχει υπάρξει σχετική απόφαση), περικοπές φοροαπαλλαγών, η ανατροπή της κυβερνητικής γραμμής για την οικονομική απογραφή και η παραδοχή «πλαστών» προβλέψεων στον προϋπολογισμό.

    Επιστολή παραίτησης

    Στην επιστολή παραίτησης του Αδάμ Ρεγκούζα αναφέρεται ότι:

    «Μετά τις διαρκείς και άδικες επιθέσεις που δέχομαι τον τελευταίο καιρό, αποφάσισα να παραιτηθώ από την θέση του υφυπουργού Οικονομίας και Οικονομικών προκειμένου να διεκδικήσω το δίκιο μου στη Δικαιοσύνη».

    »Η ενέργειά μου αυτή έχει μόνο στόχο να αναδείξω - χωρίς τις δεσμεύσεις που συνεπάγεται η θέση που σήμερα κατέχω -την αλήθεια. Και η αλήθεια είναι μία. Τα συμφέροντα και οι υπηρέτες τους ενοχλήθηκαν από τον πόλεμο που έχω κηρύξει. Η αλήθεια θα λάμψει στην Δικαιοσύνη».

    news.in.gr
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    καλώς τη να κι ας άργησε


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  3. #3
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    καιρός ήταν.........................


    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #4
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    έτσι έτσι να φεύγουν ένα ένα τα κουμάσια που τρων και πίνουν και ο κόσμος παλέυει κάθε μέρα να εξασφαλίσει τα προς το ζην!

    Υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες που ψάχνουν στα σκούπίδια για φαί. υπάρχουν γονείς που με το ζόρι παίρνουν στα παιδιά τους τετράδια για το σχολείο

    Ντροπή!
    Οι προηγούμενοι τρώγαν , αυτοί τρων , οι επόμενοι θα τρων ......μέχρι που κάποιοι από όλους αυτούς θα την πήρώσουν άσχημα

  5. #5
    Το θέμα είναι ότι είπε ότι είπε...αποκάλυψε ,ηθελημένα ή όχι δεν με ενδιαφέρει, όλη τη σαπίλα και πέρασε έτσι.


    Τι άλλαξε?Έφυγε αυτός...Ε και???
    Χάθηκε το νόημα.
    Τέλεια τώρα θα τοποθετήσουν έναν ο οποίος δεν θα μιλάει και θα τρώει!!!

    Μπράβο...γαμώ τα κατορθώματα.

    Ουσία μηδέν
    http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

  6. #6
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
    Το θέμα είναι ότι είπε ότι είπε...αποκάλυψε ,ηθελημένα ή όχι δεν με ενδιαφέρει, όλη τη σαπίλα και πέρασε έτσι.


    Τι άλλαξε?Έφυγε αυτός...Ε και???
    Χάθηκε το νόημα.
    Τέλεια τώρα θα τοποθετήσουν έναν ο οποίος δεν θα μιλάει και θα τρώει!!!

    Μπράβο...γαμώ τα κατορθώματα.

    Ουσία μηδέν
    +1

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
    Το θέμα είναι ότι είπε ότι είπε...αποκάλυψε ,ηθελημένα ή όχι δεν με ενδιαφέρει, όλη τη σαπίλα και πέρασε έτσι.


    Τι άλλαξε?Έφυγε αυτός...Ε και???
    Χάθηκε το νόημα.
    Τέλεια τώρα θα τοποθετήσουν έναν ο οποίος δεν θα μιλάει και θα τρώει!!!

    Μπράβο...γαμώ τα κατορθώματα.

    Ουσία μηδέν

    ...οπως επισης και εμεις (χωρις εγω να αποτελω εξαιρεση) γιναμε μαρτυρες αλλης μιας κρατικης απατεωνιας και τι καναμε?......απαθεις θα περιμενουμε να ''σκασει'' το επομενο σκανδαλο:ZZZ:

  8. #8
    Ωραία... αυτιά!!! Το avatar του/της pepenaxos1
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    65
    ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!! !!!!


    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΣΟΚ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΓΛΕΝΤΑΩ ΟΚ???

    ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΟΒΙΟΣ ΕΙΜΑΙ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199
    Επιτέλους η κοπρία παραιτήθηκε και πήγε σπίτι του.



    Ένας μαλάκας λιγότερος!

  10. #10
    Hasta Siempre Comandante Το avatar του/της whiteran
    Εγγραφή
    31/07/2002
    Μηνύματα
    90
    Ti egine re paidia anakalypsame thn Amerikh ?????

    Alla3e tpt ???? 8a alla3ei tpt ????

    TIPOTA!!!! OLA TA IDIA!!!!
    Κατέβηκε χθες βράδυ από τον τοίχο μου πέταξε στα μούτρα τον μπερέ
    μου μίλησε σκληρά, μου είπε:
    "Ρε έχω πεθάνει, είμαι καλά άλλη αφίσα βρείτε κι άλλο μύθο"

    Hasta Siempre Comandante...

  11. #11
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Παιδιά πολύ σαπίλα λέμε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε το μέγεθος και τις διαστάσεις εάν δεν τα δείτε να γίνονται μπροστά σας.
    Αυτό που είδαμε στην τηλεόραση δεν ήταν ούτε μια τρίχα απο αυτή την ιστορία.
    Τι συγκεκριμένη υπόθεση τη γνωρίζω καλά (παραπάνω καλά από όσο θα έπρεπε), αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σας πω λεπτομέρειες.
    Triple 1050


  12. #12




    γαματα με ΜΕΓΑΛΑ γραματα ποτε δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα σε αυτην την χωρα.....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

Παρόμοια θέματα

  1. Τον πουλο λοιπον απο το Moto.gr????
    από ΟΚΤΑΝΙΟ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 20:32
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  4. Καλημερίζω όΟολο τον καλό κόσμο...
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 12:00
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF