Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Θόρυβος στον κινητήρα CBR600F

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736

    Θόρυβος στον κινητήρα CBR600F

    Καλησπέρα στο φόρουμ.
    Σε CBR600F μοντέλο '06, ακούγεται θόρυβος στο κάτω αριστερό μέρος του κινητήρα όταν η μηχανή επιταχύνει από χαμηλές στροφές, με οποιαδήποτε σχέση στο κιβώτιο.
    Ο θόρυβος είναι κροτάλισμα σαν να χτυπάει η αλυσίδα κάπου, διαρκεί λίγο και χάνεται.
    Από προηγούμενη εμπειρία, ο ιδιοκτήτης αποκλείει την περίπτωση του τεντωτήρα της καδένας.(τον έχει αλλάξει πρόσφατα).Επίσης το γρανάζι της μετάδοσης είναι καλά σφιγμένο.
    Όταν ο κινητήρας δεν έχει ταχύτητα δεν ακούγεται κάτι.
    Έχει κανείς υπ'όψη του τι μπορεί να είναι?????

  2. #2
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Μήπως είναι συντονισμός του φέρινγκ;

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    οι γλύστρες αλυσίδας είναι οκ? είναι καλά τενωμένη η αλυσίδα? βίδες φαίρινγκ είναι σφιγμένες?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Ναι..... αυτά δεν δείχνουν να είναι φθαρμένα η χαλαρά.
    Θα ήθελα πάντως να ξέρω τι θόρυβος ακούγεται όταν ο τεντωτήρας της καδένας χρήζει αντικατάστασης.
    Σύμφωνα με νέα εξομολόγηση του ιδιοκτήτη, ο τεντωτήρας αλλάχτηκε πριν από 20000km.
    Η μηχανή έχει 50000km.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    100
    Με 3ο.οοο επιπλεον και οπως το περιγραφεις εχω την εντυπωση οτι θελει και τεντωτηρα και καδενα.

  6. #6
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    το μονο προβλημα ειναι οτι ο ηχος της καδενας ακουγεται απο δεξια.
    και το κανει και με νεκρα...
    οποτε δεν ειναι καδενα.

    οταν λες επιταχυνει απο χαμηλες στροφες τι εννοεις?
    απο 1000-2000?
    αν ναι μηπως σκορτσαρει?
    αν το ζορισεις σε αυτες τις στροφες κανει ενα κροταλισμα η αλυσιδα γιατι σκορτσαρει ο κινητηρας.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Δεν πρόσεξα από τις πόσες στροφές το κάνει.
    Ο θόρυβος μοιάζει με κροτάλισμα αλυσίδας που χτυπάει σε μεταλλικό μέρος. Παράγεται σε κανονικές συνθήκες χρήσης, σε κάθε αλλαγή σχέσης στο άνοιγμα του γκαζιού.
    Παλιότερα πριν κάποια χρόνια που μου είχε αφήσει την μοτοσυκλέττα για μία εβδομάδα και την κυκλοφορούσα, δεν θυμάμαι να έκανε κανέναν ήχο.
    Ελπίζω να μην παίζει κάτι με το κιβώτιο....@@@@@@
    Η cagiva μου (canyon) έκανε αντίστοιχο θόρυβο όταν χαλάρωνε το παξιμάδι του γραναζιού της αλυσίδας.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Για Τεντωτηρας μου κάνει, δεν έχει σημασία πότε αλλάχθηκε μπορεί να ξαναβγεί το πρόβλημα, εγώ έχω αλλάξει ήδη 2 φορές, κλασσικό θεματάκι του CBR 600F
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  9. #9
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Τεντοτηρας καδενας μονο για 30.000χλμ.?
    Συνηθως βγαζουν 50.000 χλμ.
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    κι εγωτεντωτηρα ψηφιζω. τον εβγαλα και τον μετετρεψα σε ρυθμιζομενο. τον ιδιο τον μανισιο. σε μηχανουργειο. καδενα δεν αλλαξα αλλα λεω να το κανω προληπτικα, καποια στιγμη..

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    κι εγωτεντωτηρα ψηφιζω. τον εβγαλα και τον μετετρεψα σε ρυθμιζομενο. τον ιδιο τον μανισιο. σε μηχανουργειο. καδενα δεν αλλαξα αλλα λεω να το κανω προληπτικα, καποια στιγμη..
    Ότι να 'ναι... σας βρίσκουν κοτόπουλα και σας μαδάνε..

    Ποιος σου είπε οτι πρέπει να αλλάξεις την καδένα; Πάτε καλα;

    Και μην ψηφίζετε τεντωτήρα. Ο τεντοτήρας ακούγεται σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και ο μαμά έχει χρόνο ζωής 50-60.000 χλμ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ότι να 'ναι... σας βρίσκουν κοτόπουλα και σας μαδάνε..

    Ποιος σου είπε οτι πρέπει να αλλάξεις την καδένα; Πάτε καλα;

    Και μην ψηφίζετε τεντωτήρα. Ο τεντοτήρας ακούγεται σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και ο μαμά έχει χρόνο ζωής 50-60.000 χλμ
    σε ειπε κανενας οτι με μαδησανε? εχω 58000χλμ και δνε εχω αλλαξει καδενα. αλλα ειδα ρυθμιζοντας τον ρυθμιζομενο τεντωτηρα μου οτι η θα ακουγεται η καδενα εστω ελαχιστα η θα σφιγγει το μοτερ. αρα δεν ειναι και στα καλυτερα της. το καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη ο τεντωτηρας ειανι τυχαιο μιας κια βγηκαν ελλατωματικοι. εχω διαβασει για αλλαγη μετα 10000η 20000 απο την προηγουμενη. αν καποιος δνε θελει την πατεντα οπως εγω υπαρχει ενας ωραιοτατος της ape και λυνεις για παντα το προβλημα. καδενα πιστευω πως αμα δεν ειχε το θεμα του τεντωτηρα δεν θα χρειαζοταν ουτε σε 100000χλμ.. αλλα αμα δουλεψει χαλαρη οπως και να'χει την ακουει...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Ο κάτοχος της μοτό έχει αλλάξει τεντωτήρα καδένας δύο φορές. Αν θυμάμαι καλά τον πρώτο τον άλλαξε περίπου στα 15000χμ. Τον τεντωτήρα τον έχω στα χέρια μου και είναι σε άριστη κατάσταση. Δεν καταλαβαίνω τι θέμα μπορεί να έχει εκτός από το να έχει χαλαρώσει το ελατήριο που πιέζει το έμβολό του. Δεν βλέπω καθόλου τζόγους. Έτσι κουβέντα να γίνεται.
    Που ακριβώς πάσχουν????

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Ο κάτοχος της μοτό έχει αλλάξει τεντωτήρα καδένας δύο φορές. Αν θυμάμαι καλά τον πρώτο τον άλλαξε περίπου στα 15000χμ. Τον τεντωτήρα τον έχω στα χέρια μου και είναι σε άριστη κατάσταση. Δεν καταλαβαίνω τι θέμα μπορεί να έχει εκτός από το να έχει χαλαρώσει το ελατήριο που πιέζει το έμβολό του. Δεν βλέπω καθόλου τζόγους. Έτσι κουβέντα να γίνεται.
    Που ακριβώς πάσχουν????
    δεν ξερω.. κι εμενα τελειος φαινοταν..
    κατι με την καστανια του ειχε θεμα.

  15. #15
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    ο τεντωτηρας ο συγκεκριμενος δεν αλλαζει την δυναμη που ασκει πανω στην καδενα.ουσιαστηκα δουλευει οπως και ο ape.
    οταν τον τοποθετησεις για πρωτη φορα ειναι τελειως μαζεμενος.τραβοντας την ασφαλεια το ελατηριο τεντωνει την αλυσιδα με μια συγκεκριμενη σωστη δυναμη.οτι δηλαδης προσπαθουμε να πετυχουμε και με τον ape.
    η διαφορα μεταξι των δυο ειναι οτι ο μανισιος οσο φθειρεται η αλυσιδα θα βγαινει προς τα εξω και θα συνεχιζει να την πιεζει με την σωστη δυναμη.ο μηχανισμος ειναι ας πουμε καστανιας και δεν μπορει να επιστρεψει προς τα πισω.
    στον μηχανικο τεντωτηρα πρεπει να γινεται ρυθμιση ανα διαστηματα.

    ενα λοιπον θεμα που παρουσιαζει ειναι οτι αρχιζει και κολλαει και δεν πιεζει την καδενα με την σωστη δυναμη.
    δειτε αυτο που ειναι μια καλη ανεξοδη λυση.
    http://www.youtube.com/watch?v=eGr9aMAg6dU

    ενα αλλο θεμα που εχω ακουσει οτι παθαινει ειναι οτι καπως χαλαει κατι πανω του και συντονιζει μετα σε καποιες στροφες.
    το τεντωμα της αλυσιδας θεωρητικα ειναι τελειο και δεν θα επρεπε να μας ανησυχει κατι...
    ειναι ενοχλητικο ομως..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. r6 2006 θορυβος στον κινητηρα
    από junkier6 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2010, 08:05
  2. ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΑΔΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
    από X_NR750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 12:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF