Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: αδυναμια φιλικου διακανονισμου και αποζημιωση απο τριτη ασφαλιστικη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14

    αδυναμια φιλικου διακανονισμου και αποζημιωση απο τριτη ασφαλιστικη

    Χαιρετε!
    Αρχικως να ευχαριστησω τα δραστηρια μελη του φορουμ για τις πολλες κ κατα το δυνατον εγκυρες πληροφοριες που αποκομιζω παρακολουθωντας το φορουμ!
    Επι του θεματος, οδηγω μηχανη περιπου χρονο κ ηρθε κ η δικη μ ωρα να αντιμετωπισω (κατα καποιο τροπο) τρακαρισμα με τριτο.Εν προκειμενω, κουτακιας κινουμενος σε μονοδρομο αυγουστιατικα για να κερδισει χρονο με αναγκασε να φρεναρω παιρνωντας στροφη ωστε να μη τα πουμε απο το παρμπριζ του, να σπασω διαφορα στην μοτοσυκλετα μου και να ξυσω λιγο το ενα μου ποδι,ευτυχως οχι σοβαρα!
    Η ασφαλιστικη εταιρια μου αδυνατει να με αποζημιωσει η ιδια καθως δεν ηρθα σε επαφη με τον αλλο (ελειψα λιγο ομως να πιαστω στα χερια πανω στην τσαντιλα ), συνεπως αναζητω το ποσο επισκευης απο την ασφαλιστικη του αλλου προσωπου.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω, εαν κανεις με προηγουμενη αναλογη εμπειρια αντιμετωπισε θεματα οπως αρνηση του πραγματογνωμωνα αλλης ασφαλιστικης να αποζημιωσει το πληρες ποσο και εαν καθυστερει η ιδια η καταβολη.

    Ευχαριστω και ευχομαι μακρια απο ολους!

  2. #2
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Οι καιροι που διανυουμε δεν ειναι δυσκολοι μονο για τους πολιτες αυτης της χωρας αλλα -εκτως των αλλων- και για τις ασφαλιστικες. Πραγμα που σημαινει οτι ψαχνουν απο παντου να κοψουν οσο το δυνατον περισσοτερα.
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι το οτι δεν ηρθαν σε επαφη τα δυο οχηματα, πραγμα που μαλλον σημαινει οτι δεν παιζει αποζημιωση (χωρις να γνωριζω σιγουρα).
    Το συμβαν καταγραφηκε; ηρθε αστυνομια; πραγματογνωμονες απο τις ασφαλιστικες σας; σε ποιες εταιριες ειστε ασφαλισμενοι;

    Εφοσον εχει καταγραφει εχουν γινει ολες οι διαδικασιες κανονικα και δικαιουσε αποζημιωση δεν μπορει η ασφαλιστικη να μην σου την δωσει.
    Ισως το καθυστερισει περισσοτερο αλλα τα χρηματα θα τα παρεις.

    Να εισαι ετοιμος για δυο πραγματα:
    1. Καθυστεριση αποζημιωσης (ενα 2μηνο μεσ΄το νερο).
    2. Μικροτερη αποζημιωση απο την συνολικη ζημια.

  3. #3
    Άμα δεν έχεις σημείο επαφής εξ αρχής να γνωρίζεις πως είναι δύσκολα τα πράγματα ...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστω για την γρηγορα αποκριση σας! Ναι, καταγραφηκε απο τροχαια κ ασφαλιστικη μου (interamerican δικη μου-εθνικη του αλλου). Πραγματογνωμων απο την εθνικη, μου ειπε ο δικος μου ασφαλιστης π κατεγραψε, θα ελεγξει την μηχανη κατευθειαν στο συνεργειο.
    Ευχαριστω και παλι!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Αν καταλαβα καλα ο αλλος πηγαινε αναποδα σε μονοδρομο και εσυ για να τον αποφυγεις επεσες?
    Εαν ναι αποζημιωνεσαι κανονικοτατα απο την ασφαλιστικη του αλλου αφου δεν υπαρχει φιλικος διακανονισμος.
    Ο αλλος τι λεει?το παραδεχεται?στη τροχαια τι ειπε?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14
    Ο αλλος ,ναι, πηγαινε αναποδα με ~30 χλμ σε μονοδρομο, τον ειδα στα 2 μετρα απεναντι μου παιρνωντας την στροφη, λογω πανικου πατησα μπροστινο φρενο και βρεθηκα στην ασφαλτο...ο αλλος παραδεχτηκε και μαλιστα αγογγυστα , πρεπει να ομολογησω, και το δηλωσε τοσο στον εμπειρογνωμωνα της δικης μου ασφαλιστικης οσο και στην τροχαια.

  7. #7
    Eντάξει τότε σε καλό δρόμο είσαι .

    Ξεκάθαρο δείχνει σαν συμβάν , και με (θεωρητικά ) σοβαρή εταιρεία έχεις να κάνεις , οπότε λογικά θα πληρωθείς .

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Εφοσον υπαρχει και δηλωση στη τροχαια που το παραδεχεται δεν υπαρχει κατι να φοβασαι.
    παιρνεις τηλ στην ασφαλιστικη του αλλου για να συννενοηθεις την αποζημιωση σου.
    Να ζητησεις ολο το ποσο εννοειται γιατι κλασσικα προσπαθουν να γλιτωσουν.αλλο πονεμενο κεφαλαιο με τις ασφαλιστικες αυτο

  9. #9
    Οχήματα 3ετίας και άνω , έχουν απαλλαγή βάση νόμου στα original και καινούργια ανταλλακτικά .
    Όπως και υπερτιμολογημένες εργασίες από το "γνωστό" μας μηχανικό κόβονται μαχαίρι από το πραγματογνώμονα της κάθε εταιρείας .

    Όλο το ποσό , μόνο αν είναι καινούργιο όχημα και οι εργασίες είναι σε λογικές τιμές , αλλά αυτά θα τα πεις και θα στα πει ο πραγματογνώμονας της εταιρείας που πληρώνει .

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Εφοσον υπαρχει και δηλωση στη τροχαια που το παραδεχεται δεν υπαρχει κατι να φοβασαι.
    παιρνεις τηλ στην ασφαλιστικη του αλλου για να συννενοηθεις την αποζημιωση σου.
    Να ζητησεις ολο το ποσο εννοειται γιατι κλασσικα προσπαθουν να γλιτωσουν.αλλο πονεμενο κεφαλαιο με τις ασφαλιστικες αυτο
    Στη τροχαία δεν παραδέχεσαι κάτι.. Απλή καταγραφή κάνουν. Μπάτσοι είναι όχι δικαστές

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14
    Σας ευχαριστω ολους και ελπιζω να ληξει χωρις περιπλοκες το θεμα! Θα ενημερωσω για την εξελιξη. Παντοτε μακρια απο τετοια κ απο πολυ πιο σοβαρα!

  12. #12
    ο αδελφος μου επεσε χωρις επαφη με το αλλο οχημα ( παραβιασε κοκκινο το αμαξι και για να μην τρακαρουν επεσε )
    η ασφαλιστικη εδινε τα μισα λεφτα της ζημιας το θεμα πηγε στα δικαστηρια οπου πηρε πολλα περισσοτερα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dmf Προβολή μηνύματος
    Στη τροχαία δεν παραδέχεσαι κάτι.. Απλή καταγραφή κάνουν. Μπάτσοι είναι όχι δικαστές
    Εαν στη καταγραφη παραδεχτει οτι φταιει δυσκολα τα αλλαζει μετα ομως.
    σε φιλο μου που τον εκλεισε και του εβγαλε ολικη τη μηχανη οταν ηρθε η τροχαια ειπε οτι αλλαξε λωριδα και μετα ελεγε οτι δεν ειχε αλλαξει και οτι ο αλλος ηρθε απο πισω με 1000.ακομα και η ασφαλιστικη του του ελεγε οτι εφοσον το ειχε πει στη τροχαια δεν εχει νοημα να το αλλαζει και να κανει θετικη.με τα πολλα εκανε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Οχήματα 3ετίας και άνω , έχουν απαλλαγή βάση νόμου στα original και καινούργια ανταλλακτικά .
    Όπως και υπερτιμολογημένες εργασίες από το "γνωστό" μας μηχανικό κόβονται μαχαίρι από το πραγματογνώμονα της κάθε εταιρείας .

    Όλο το ποσό , μόνο αν είναι καινούργιο όχημα και οι εργασίες είναι σε λογικές τιμές , αλλά αυτά θα τα πεις και θα στα πει ο πραγματογνώμονας της εταιρείας που πληρώνει .
    Εγω αυτα ξερω οτι ειναι των ασφαλιστικων για να γλιτωνουν λεφτα.
    Σε αυτοκινητο 17ετιας ζημια 1100Ε στην αρχη δεν την εδιναν για καποιο ανεξηγητο λογο.πηγε δικαστικα και 1,5 χρονο μετα 2 μερες πριν το δικαστηριο εδωσαν 1470Ε.
    οποτε φανταζομαι κατι θα ηξεραν.

  15. #15
    Tι θα δώσει ο δικαστής είναι άλλη υπόθεση , και εξαρτάται από τον ίδιο το δικαστή τους δικηγόρους ...κτλ

    Κατά τα άλλα όπως ακριβώς ανέφερα παραπάνω έχει η κατάσταση στις ασφαλιστικές .
    Η παίρνεις αυτά που δίνουν ή περιμένεις 1,5 και 2 και 3 χρόνια κάποιο δικαστήριο που πιθανόν ναι θα σου δώσει κάτι παραπάνω .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 17:30
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 10:52
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF