Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 153

Θέμα: εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Να μάθουν οι εδώ έμποροι να έχουν σωστές τιμές και θα τους προτιμήσουμε. Προσωπικά θα προτιμήσω τον Έλληνα αν έχει μέχρι 10-15% διαφορά από το ίντερνετ αλλά όχι να με κοροϊδεύουν κιόλας... Πείτε μου πότε είδατε τελευταία φορά προσφορά σε Ελληνικό κατάστημα... Είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ κανόνας όταν σπάνε τα νούμερα και του μένουν ένα δύο να τα δίνει με μεγάλη έκπτωση... Πείτε μου που το είδατε αυτό στην Ελλάδα.
    Το κράνος μου το τελευταίο (UVEX WING RS 745 kevlar) το είχαν στην Ελλάδα 410 ευρώ. Το πήρα από το Γερμανία με 99,99 ευρώ + 16 ευρώ μεταφορικά. Σύνολο 116 ευρώ. Διαφορά από Ελληνικό κατάστημα 294 ευρώ! Και άντε πες αυτό ήταν σε προσφορά. ΟΚ να προτιμήσω μια προσφορά από Ελληνικό κατάστημα... ΠΟΥΝΤΗ;;;
    Για να μην μιλήσω για μπουφάν κλπ...


    Να μάθουν να έχουν σωστή πολιτική, αλλιώς να κλείσουν!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    και κατι που ξεχασα πριν
    ενα αξεσουαρ που παρηγγειλα απο αμερικη<χαθηκε>καπου στο τελωνειο-ταχυδρομειο και δεν με αποζημιωνε κανενας
    επικοινωνια με τον εμπορο-αμερικανο-μου το ξαναστελνει με courier(ups)με δικα του εξοδα παρακαλω,για να αποφυγουμε τελωνειο,και ελτα
    ηρθε μαζι με δωρο απο μερους του προς εμενα,και μια επιστολη συγνωμης για την ταλαιπωρια μπλα μπλα μπλα
    αυτος εκανε αγωγη σε αυτους που<χασανε>το δεμα μου και μετα απο 3,5 χρονια ελαβε αποζημιωση 9.000 ευρο(μου τα εστειλε σε mail)ειπατε τιποτα?

  3. #18
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Δυστυχώς στήν Ελλάδα κα ειδικά στήν επαρχεία ειδικά οι μαγαζάτορες είναι τραγικοί επειδή και εγώ στήν κρήτη είμαι και βλέπω τήν αγορά έχουν ξεφύγει γιατί βασίζονται ότι είναι κλειστή αγορά (καλά θα κάνουν να τα ξεχάσουν αυτά ) σε γνωστό αξεσουαράδικο του ηρακλείου (όνομα και μη χωριό ένας είναι που απόμεινε ) άν και έχω πάρει κάμποσες φορές απο αυτόν η αντιμετώπιση είναι αυτή που βλέπουμε πιο πάνω και ναι δέν πάω για να δοκιμάσω και να φύγω και το ξέρει ........άν μου "κάνει" θα το πάρω και άς είναι 10-20 % πάνω αλλά μέχρι εκεί απέναντι του ήταν ένα άλλο μαγαζί πρώην colori όταν πήγα να πάρω ένα κράνος απο εκεί με είχε 1 ώρα μου εξηγούσε και με έβαλε να δοκιμάσω πόσα νούμερα και ήξερε τι έλεγε , ήξερε τί πουλούσε ο άλλος

    απο το πρώτο μαγαζί είχα αγοράσει κάτι γάντια (πανάκριβα κοντά 80 ευρώ) τήν πρώτη μέρα έφυγαν τα σηματάκια τής dainese όταν πήγα πίσω στο μαγαζί αρνήθηκε όχι μόνο να τα αλλάξει αλλά και να πάρει ενα τηλέφωνο στήν αντιπροσωπία και μόνο που δεν με έδιωξε απο το μαγαζί του

    μετά απο 1-2 μέρες περνάω απο τον άλλο και έψαχνα απογοητευμένος για άλλα γάντια μιάς και είχε το γάντι πρόβλημα στίς ραφές με τήν κουβέντα του λέω τι πρόβλημα είχα με τα γάντια .....και αντί να μου πουλήσει κάποιο γάντι......πήρα τήν αντιπροσωπία και μου κανόνισε να τα αλλάξουν

    μετά απο αυτό ΔΕΝ ξαναπάτησα στόν άλλο κύριο .....δύστυχος ο καλός όμως έκλεισε

    αν ήταν ακόμα ανοιχτός και 30% πάνω να ήταν πάλι απο αυτόν θα αγόραζα .....στόν άλλο δέν θέλω να ξαναπατήσω τα πόδια μου μέσα

    τέτοιους επαγγελματίες ούτε τούς λυπάμαι ούτε τίποτα ....λυπάμαι τόν άλλο που έκλεισε άν και ήταν άψογος
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    τα λαμογια και τα τομαρια εχουν τον τροπο και επιβιωνουν δυστηχως....

  5. #20
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί κάτι φίλοι ελβετοί μου έκαναν ένα σκασμό παράπονα όσο ήταν Αθήνα για το "interfacing" που αντιμετώπισαν στα ελληνικά μαγαζιά... όντας πλέον κάνοντας αγορές μόνο από ιντερνετ τα χα ξεχάσει αυτά...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παντου υπαρχουνε καλοι και κακοι.Μπορει ομως καποιος να μου εξηγηση γιατι, ναι μεν βριζουμε τους κακους επαγγελματιες ,αλλα στο τελος παμε και τους τα ακουμπαμε?
    Αναρωτιωμαστε γιατι κλεινει ο καλος.Οταν φερνει (και πληρωνει) 50 κρανη και 47 μπουφαν ,για να τα δοκιμαζουμε και να παραγγελνουμε απο αλλου ,ε τι να κανει.Παει και πεταει χαρταετο.

    ΥΓ.Η φορμα στα αμερικανικα κρανη ειναι διαφορετικη απο των ευρωπαικων.Αν δοκιμασετε ευρωπαικο και παραγγειλετε απο Αμερικη στο ιδιο νουμερο δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας κανει.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............
    δεν μας λες και εμας ποιος ειναι αυτος ο τροπος, να τον εχουμε στα υπ'οψιν...και ας μην μας τιμαει και εμας ιδιαιτερα...

  8. #23
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Βρέθηκα εγώ στην Αθήνα και με την ευκαιρία πήγα να πάρω γάντια που δεν είχα. Σε γνωστό κατάστημα στην Καλλιρρόης. Τα γιγάντια ήταν σε προσφορά. Όταν του είπα πως έχουν μια μικρή ατέλεια στο βάψιμο και αν γίνεται να μου δώσει άλλο ζευγάρι, μετά από κάποια ώρα που εξαφανίστηκε για να κάνει τα μαγικά του, γύρισε χωρίς να αλλάξει τίποτα στα γάντια και το μόνο που σκέφτηκε ήταν να πει σε δύο παιδάκια που ήταν μέσα και όλη αυτήν την ώρα που ήμουν δεν σταμάτησαν το κουτσομπολιό και δεν μου είπαν μια κουβέντα, να κόψουν 5 (πέντε) ευρώ από την τιμή. Ο γύφτος εξ ιδίων έκρινε τα αλλότρια. Φυσικά του την είπα με τρόπο που με τιμά ιδιαίτερα και απλά δεν θα με ξαναδεί.
    Το κακό είναι πως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
    Μόνο οι δώσεις τους σώζουν.
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  9. #24
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ολα αυτα συμβαινουν ,γιατι οι περισοοτεροι καταναλωτες θελουν να ψωνιζουν το καλυτερο προιον σε εξεφτελιστικη τιμη και οι εμποροι να τα κονομησουν σε χρονο ρεκορ...


  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    ολα αυτα συμβαινουν ,γιατι οι περισοοτεροι καταναλωτες θελουν να ψωνιζουν το καλυτερο προιον σε εξεφτελιστικη τιμη και οι εμποροι να τα κονομησουν σε χρονο ρεκορ...

    καποτε που δεν ξεραμε και μας εδιναν φυκια για κορδελες μπορει
    το παιρναμε φθηνα και νομιζαμε καναμε την αγορα του αιωνα
    τωρα με αυτο το παπαρι που εχουμε μπροστα μας με ενα-δυο κλικ βλεπουμε συγκρινουμε επιλεγουμε

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    0
    Να σαι καλα ρε Τζιμιδι. Μ'εκανες και γελασα βραδυατικα.(Η διάγνωση-μαντεψιά αρχικά έλεγε: κυλινδροκεφαλοφλάντζα, μπορεί και να είναι αμορτισεροπίστονορελαί, αν δεν είναι τιμονοπλακοχοανογράναζο, κατάλαβες?)

    Να προτιμουμε τα καλά ελληνικά προιόντα. Ναι

    Οι εμποροι όμως που πουλαν προιόντα κατασκευασμένα στο εξωτερικό (εξαιρούνται κάποιες περιπτώσεις) θα μπορούσαν κάλλιστα να εκλλείψουν γιατί αυτά είναι τα σημάδια των καιρών. Εκτός και αν μπορείς να πουλάς γερμάνικό, ιταλικό, κ.τ.λ. σε τιμές ίδιες με τις χώρες παραγωγής. Αλλα θα μου πεις εδω έρχονται οι ξένες αλυσίδες κάνουν συμφωνίες με έλληνες παραγωγούς και εδώ στο ελλάντα τα καρφώνουν διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές απ' ότι στις χώρες τους. Τι να λέμε τώρα. Μας πήραν χαμπάρι. Και καθόμαστε και μιλάμε για το γάντι με την ραφή. Καλά που είχε και ραφές να λες.

    Ένας γνωστός παρήγγηλε καθρέφτη για την μηχανή από αμερική. Του ήρθε αλλά για το μοντέλο της επόμενης χρονιάς που ήταν πιο κοντός. Έτσι είχε δύο καθρέπτες διαφορετικού ύψους. Το ανέφερε στον αμερικάνο, παραδέχθηκε το λάθος του ( ο αμερικάνος ) και του έστειλε και τον άλλο καθρέπτη από την άλλη πλευρά δωρεάν (τελείως).
    Τελευταία τροποποίηση από stringTheory; 25/08/2013 στις 23:10.

  12. #27
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Χωρις να διαφωνω με τους περισσοτερους και εχοντας ιδια γνωμη για τους εμπορους (τους κακους) απο τους οποιους πολλοι εχουν κλεισει,
    ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου.

    Το μαγαζακι της γειτονιας λοιπον φυσικα και δεν μπορει να εχει ιδιες τιμες με αυτες που εχουν μαγαζια του εξωτερικου που ειναι γνωστα και εμπορευοντε παγκοσμιως (louis, fcmoto, helmetcity κλπ) ειδη για τον αναβατη.
    Τετοια μαγαζια μπορει να πωλουν σε μια μερα οσα πουλαει το μαγαζακι σε μια σεζον, επομενως ακομη και κατω του κοστους να πουλησουν τα τελευταια κομματια/νουμερα δεν θα εχουν θεμα.
    Αντιθετα ο τυπος με το μαγαζακι εκτος του οτι ουτε καν αυτος δεν αγοραζει απο τον εδω αντιπροσωπο στην τιμη που πωλουν αυτα τα μαγαζια δεν μπορει να κοψει 1ον αν δεν βγει επισημα απο τον αντιπροσωπο σε προσφορα και 2ον γιατι δεν εχει την ευχερεια να πουλαει 15 κρανη, 20 μπουφαν και 30 γαντια την μερα οποτε δεν του ειναι και τοσο ευκολο. (αντιθετα εννοειτε οτι του ειναι πολυ ευκολο να ειναι τουλαχιστον εξυπηρετικος και ευγενικος).
    Επισης ο τοπικος εχει να αντιμετωπισει και αυτο

    Αυτες οι διαφορες στις τιμες υπαρχουν σε ολα τα προιοντα. Πριν λιγες μερες κοιτουσα ρολογια στο νετ, αρχικα σε ελληνικα μαγαζια.
    Μεταξυ πολλων βρηκα ενα που το ειχε προσφορα στα 350€ (αρχικη δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στα 430 πρεπει να ηταν) και λεω κατσε να δω στα ποσα "παιζει" στο ebay.
    Βλεποντας την τιμη γελασα δυνατα λεγοντας "ε τους απατεωνες", το βρηκα ~160€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα.

  13. #28
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.
    +1000 και όχι απλά επειδή είμαι εμπορακος και γω

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Χωρις να διαφωνω με τους περισσοτερους και εχοντας ιδια γνωμη για τους εμπορους (τους κακους) απο τους οποιους πολλοι εχουν κλεισει,
    ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου.

    Το μαγαζακι της γειτονιας λοιπον φυσικα και δεν μπορει να εχει ιδιες τιμες με αυτες που εχουν μαγαζια του εξωτερικου που ειναι γνωστα και εμπορευοντε παγκοσμιως (louis, fcmoto, helmetcity κλπ) ειδη για τον αναβατη.
    Τετοια μαγαζια μπορει να πωλουν σε μια μερα οσα πουλαει το μαγαζακι σε μια σεζον, επομενως ακομη και κατω του κοστους να πουλησουν τα τελευταια κομματια/νουμερα δεν θα εχουν θεμα.
    Αντιθετα ο τυπος με το μαγαζακι εκτος του οτι ουτε καν αυτος δεν αγοραζει απο τον εδω αντιπροσωπο στην τιμη που πωλουν αυτα τα μαγαζια δεν μπορει να κοψει 1ον αν δεν βγει επισημα απο τον αντιπροσωπο σε προσφορα και 2ον γιατι δεν εχει την ευχερεια να πουλαει 15 κρανη, 20 μπουφαν και 30 γαντια την μερα οποτε δεν του ειναι και τοσο ευκολο. (αντιθετα εννοειτε οτι του ειναι πολυ ευκολο να ειναι τουλαχιστον εξυπηρετικος και ευγενικος).
    Επισης ο τοπικος εχει να αντιμετωπισει και αυτο

    Αυτες οι διαφορες στις τιμες υπαρχουν σε ολα τα προιοντα. Πριν λιγες μερες κοιτουσα ρολογια στο νετ, αρχικα σε ελληνικα μαγαζια.
    Μεταξυ πολλων βρηκα ενα που το ειχε προσφορα στα 350€ (αρχικη δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στα 430 πρεπει να ηταν) και λεω κατσε να δω στα ποσα "παιζει" στο ebay.
    Βλεποντας την τιμη γελασα δυνατα λεγοντας "ε τους απατεωνες", το βρηκα ~160€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα.

    Συμφωνω μαζι σου αλλα μην ξεχναμε γιατι δεν ειναι μακρια η εποχη που τα μαγαζια πουλουσαν 15 κρανη την μερα και 20 μπουφαν ,παλι οι τιμες ηταν λαμπαδα αλλα τοτε ο ελληνας ψωνιζε με δανεικα και δωσε πονο στην καρτα σου λεω ! !

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Ρε παιδιά την λίγο πιο ακριβή τιμή επειδή πουλάνε με λίγο πιο αυξημένο ΦΠΑ ή επειδή δεν πουλάνε σε μεγάλες ποσότητες το αντιλαμβάνομαι, αλλά το να έχουν μια διαφορά που τις περισσότερες φορές ξεπερνάει το 40-50% δεν μπορώ να το καταλάβω.

    Προσωπικά έχω συναντήσει σωστούς επιχειρηματίες από ΑΛΥΣΙΔΕΣ κιόλας καταστημάτων μοτοσυκλετιστικών ( ο Κοσμάς στην Καβάλα όσοι ξέρουν, θα καταλάβουν ) που αν και έχουν στενότερα περιθώρια για σκόντο κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να βοηθήσουν. Και την τιμή ρίχνουν, και σε ενδεχόμενο πρόβλημα είναι εκεί να προσφέρουν την λύση!

    Ε αυτόν τον έμπορο θα τον προτιμήσω έστω και να μου βγει λίγο πιο ακριβά. Λίγο όμως! όχι να πληρώνω και κερατιάτικα!

    Όταν πας σε κάποιο μαγαζί για να πάρεις ένα κράνος πρέπει να το έχει σε διάφορα μεγέθη για να το δοκιμάσεις. Αν όχι τότε ρισκάρεις... ε οφείλει και ίδιος να ρίξει την τιμή! Το ίδιο γίνεται και στα καταστήματα με τα ρούχα. Όταν είναι το τελευταίο πάντα το δίνουν κοψοχρονιά! και έτσι πρέπει! είναι άγραφος κανόνας που ισχύει σε όλο τον κόσμο σε όλα τα καταστήματα εκτός από τα Ελληνικά μοτοσυκλετιστικά.

    Και το άλλο που σίγουρα θα το έχετε δει και οι ίδιοι: Βγαίνει ένα κράνος, τιμή 400 ευρώ για παράδειγμα... περνάει ο καιρός και μένει απούλητο. Βγαίνει το επόμενο μοντέλο, σε όλο τον κόσμο η τιμή του προηγούμενου πέφτει εκτός από την Ελλάδα που συνεχίζουν να το δίνουν 400 ευρώ!!! Ε δεν σε κοροϊδεύει τώρα αυτός;;; Το ίδιο και με τα μπουφάν παντελόνια κλπ κλπ...

    Bering μπουφάν άριστο που το έχω χρόνια τώρα μου το άφηναν από 410 ευρώ αρχική τιμή 390 (συγκινήθηκα με το σκόντο) επειδή ήμουν πελάτης και είχα πάρει και μποτάκια από εκεί, και παντελόνι για την κοπέλα μου και γάντια και και... Μπαίνω στο νετ να το ψάξω και στα περισσότερα καταστήματα το έβρισκα 290 και το πήρα τελικά από ένα που το είχε προσφορά (ΜΕ ΔΩΡΟ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ) στα 160 ευρώ!!!
    Ε πείτε μου σας παρακαλώ γιατί να προτιμήσω ξανά αυτό το κατάστημα;;;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο εσωτερικός κόσμος ενός κράνους!!!
    από latris mixanis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2013, 21:03
  2. Αναζήτηση ενός γνωστού μου
    από maria k. στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2010, 01:13
  3. Η διαφορα ενος αντρα και μιας γυναικας
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 09:32
  4. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF