Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 153

Θέμα: εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!

  1. #46
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις, όταν γράφεις μια άποψη καλό είναι να έχεις και κάποια σχετική ιδέα επί του θέματος.
    Μιλάς για ανθρώπους που δε γνωρίζεις κι ενώ εσύ κάνεις το χόμπι σου αυτοί παλεύουν για να ζήσουν (και χωρίς επιτυχία αφού είναι καταδικασμένοι)
    Πριν λοιπόν αρχίσεις να πετάς ατάκες για δαγκωνιές πάνε μια στην εφορεία να πάρεις φορολογική ενημερότητα και τα ξαναλέμε.
    ενω τοσα χρονια που μας δαγκωναν ως το κοκκαλο καποιοι απ αυτους ηταν διαφορετικα???????????
    και δηλωναν και εισοδηματα ανεργων?
    δεν μιλαω για ολους αλλα για τα λαμογια του ειδους....

  2. #47
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    btw εγγλεζος λαστιχας αυτοκινητων
    σταματησε να στελνει ελλαδα πριν μηνες γιατι η μεταφορικη που συνεργαζοταν ανεβασε πολυ τα κομιστρα και δεν θα ηταν ανταγωνιστικος
    πριν λιγο καιρο ελαβα mail που μου ελεγε οτι ελυσε το θεμα με την μεταφορικη
    και οτι θα χαιροταν να συνεργαστει και παλι μαζι μου μπλα μπλα μπλα κλπ
    μεχρι και συγκριση τιμων ειχε με την παλια μεταφορικη και την καινουργια

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ενω τοσα χρονια που μας δαγκωναν ως το κοκκαλο καποιοι απ αυτους ηταν διαφορετικα???????????
    και δηλωναν και εισοδηματα ανεργων?
    δεν μιλαω για ολους αλλα για τα λαμογια του ειδους....
    ετσι ακριβως!πριν μερες πηγα σε γνωστο μεγαλο κ παλαιο μοτομαγαζο να δω για tank bag. δεν εξυπηρετηθηκα διοτι ο ιδιοκτητης ΔΕΝ γνωριζε που τα ειχαν,
    χαρακτηριστικα μου ειπε.
    εχει αδεια το προσωπικο κ λογω Αυγουστου υπολειτουργουμε...

    ακουσον ακουσον..εποχη κρισης κ αυτοι χαλαροτατοι..
    φαντασου ποσα ειχαν βγαλει τους δυνατους καιρους που πουλουσαν φορτια ολοκληρα με προιοντα...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

    Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
    Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
    (βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)

  5. #50
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

    Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
    Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
    (βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)
    λοιπον ακου να σου πω τι ξερω εγω
    1)την βιομηχανια μας-αυτη που ειχαμε τελος παντων-nissan-ελβο-goodyear-και πολλες αλλες μας τις εφαγαν τα συωματεια και τα συνδικατα
    2)το εμποριο το υπερβολικο και παραλογο κερδος,γι αυτο πασχιζανε να μην<ανοιξουν>καποια επαγγελματα,κλπ κλπ,γιατι ολοι οι εμπλεκομενοι θα εχαναν το<καπελο>στην διαθεση του προιοντος
    3)απο αγροτια ξερω αρκετα,απο αγροτικη οικογενεια καταγωμαι.και σε τετοια μεγαλωσα.καποτε παιρναμε χρηματα,κρατουσαν οι συνεταιρισμοι οι εμποροι,ολοι ηταν κερδισμενοι(προ επιδοτησεων εποχη)βουλιαξαν οι συνεταιρισμοι,συμπαρεσηραν τους μικροαγροτες,και καποιοι εκαναν μπαζα μεχρι τα δισεγγονα-φετος στην περιοχη μου η μεγαλυτερη ποσοτητα κερασιων-ροδακινων εφυγε και φευγει-ρωσια μερια
    οι ελληνες μεσαζοντες ψευτοεμποροι αγοραζουν 30-40% κατω
    οι ξενοι(καθε λογης,γιατι φετος παρελασαν ολες οι φυλες-τουρκοι,βουλγαροι,ρουμανοι,αλβανοι,ρωσοι,πολωνοι,ισρα ηλιτες εμποροι)οι οποιοι και πληρωναν κασερι
    οι ελληνες αφου εκλεισαν συμφωνιες εν λευκω πληρωνουν με δοσεις αν πληρωσουν στην τελικη
    να χαρω εγω κιμπαριλικι και εμποριο
    να κλεισουν ρε δεν λυπαμαι κανεναν τους

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

    Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
    Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
    (βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)
    τωρα ειναι αργα.
    τοτε ηταν νωρις...

    μην ξεφυγουμε ομως απο το θεμα...υπαρχουν κ επαγγελματιες που ειναι εξαιρετικοι κ μπραβο τους!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    λοιπον ακου να σου πω τι ξερω εγω
    1)την βιομηχανια μας-αυτη που ειχαμε τελος παντων-nissan-ελβο-goodyear-και πολλες αλλες μας τις εφαγαν τα συωματεια και τα συνδικατα
    2)το εμποριο το υπερβολικο και παραλογο κερδος,γι αυτο πασχιζανε να μην<ανοιξουν>καποια επαγγελματα,κλπ κλπ,γιατι ολοι οι εμπλεκομενοι θα εχαναν το<καπελο>στην διαθεση του προιοντος
    3)απο αγροτια ξερω αρκετα,απο αγροτικη οικογενεια καταγωμαι.και σε τετοια μεγαλωσα.καποτε παιρναμε χρηματα,κρατουσαν οι συνεταιρισμοι οι εμποροι,ολοι ηταν κερδισμενοι(προ επιδοτησεων εποχη)βουλιαξαν οι συνεταιρισμοι,συμπαρεσηραν τους μικροαγροτες,και καποιοι εκαναν μπαζα μεχρι τα δισεγγονα-φετος στην περιοχη μου η μεγαλυτερη ποσοτητα κερασιων-ροδακινων εφυγε και φευγει-ρωσια μερια
    οι ελληνες μεσαζοντες ψευτοεμποροι αγοραζουν 30-40% κατω
    οι ξενοι(καθε λογης,γιατι φετος παρελασαν ολες οι φυλες-τουρκοι,βουλγαροι,ρουμανοι,αλβανοι,ρωσοι,πολωνοι,ισρα ηλιτες εμποροι)οι οποιοι και πληρωναν κασερι
    οι ελληνες αφου εκλεισαν συμφωνιες εν λευκω πληρωνουν με δοσεις αν πληρωσουν στην τελικη
    να χαρω εγω κιμπαριλικι και εμποριο
    να κλεισουν ρε δεν λυπαμαι κανεναν τους
    Να κόψεις να διαβάσεις καθημερινή, σε χαλάει.
    Όταν κλείσουν όλοι θυμήσου ότι για δουλιά δεν θα σε πάρει ο Λιούις. ντε...
    ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΩΡΑ


  8. #53
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    δεν διαβαζω τυπο
    δεν βλεπω πρωινες ενημερωτικες-τυπου αυτια λυριτζη-ουτε και κουτσομπολιστικα
    ενστολος δημοσιος υπαλληλος
    και ναι οταν παρουν τον πουλο
    απ τον λουι θα ψωνιζω
    θα μου κανει και αλλαγες-αν δεν μου κατσει το μεγεθος
    και θα μου στελνει το ιδιο,και οχι αλλο σχεδιο

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    όσο μπορείς ακόμα...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Πριν δύο χρόνια είχα μαζέψει κάτι ψιλολόγια και άρχιζα σταδιακά να ετοιμάζομαι σε εξοπλισμό (τελικά μας τα φάγαν τα μπικικίνια αλλά χαλάλι, ποιος ξέρει ίσως καταφέρω κάποια στιγμή να καβαλήσω άλογο) φυσικό και αναμενόμενο ήταν να ξεκινήσω από κράνος, διάβαζα τα πάντα και όταν απέκτησα μια γνώση για το τι παίζει άρχισα τις γύρες... Δοκίμασα αρκετά δε βιαζόμουν και περίμενα την ευκαιρία. Η ευκαιρία ήρθε όταν πηγαίνοντας σε ένα μαγαζί (πολύ γνωστό) και ρωτώντας για κρανάκια στα 150-200+ ευρό μου λέει περίμενε και μου φέρνει ένα κράνος που είχα δει κριτικές και τεστάκια, ήξερα και την αρχική του τιμή πάνω κάτω. όταν είδα πάνω του 499euro σβησμένο και στη θέση του 150euro γυάλισε το μάτι μου, το δοκίμασα και μου ήταν τέλειο. χωρίς δεύτερη σκέψη το πήρα. Με τα πολλά και μετά από μήνες ανακάλυψα πως ο κάτω αεραγωγός δε λειτουργούσε και έπρεπε να τον σκαλίσω για να τον ανοίξω και πως αν κλείσει υπό κάποια πίεση πρέπει να τον ξανασκαλίσω (έχω βάλει ένα μικρό κομματάκι πλαστικό και το κρατάει ανοιχτό μιας που συνήθως ζεσταίνομαι παρά κρυώνω). Επίσης φυσικά δεν είχε δεύτερη ζελατίνα (και στοιχίζει περίπου 60-70 ευρό μιας που είναι 3mm) δεν είχε επιρίνιο, ένα σκέτο κράνος. Τέλος πάντων, έψαχνε ένας φίλος κράνος και γυρίσαμε παρέα διάφορα και περάσαμε από εκεί (πήρε ο φίλος και αυτός από εκεί αλλά ήμουν πιο υποψιασμένος και χτυπήσαμε καλύτερη προσφορά από τα υπόλοιπα μαγαζιά και φυσικά το ελέγξαμε εξονυχιστικά πριν το πάρει) Του λέω μάστορα είχα πάρει ένα κρανάκι πρίν κάτι μήνες από εσένα δε το έχω βάλει πάνω από δύο φορές σα συνεπιβάτης και ανακάλυψα πως έχει χαλασμένο αεραγωγό, μου λέει τι κράνος είναι? φέρτο να το φτιάξουμε, του λέω τι κράνος είναι και μου λέει αααα αυτό ήταν σε προσφορά έχει κόστος η επισκευή... Ο τύπος ήξερε λοιπόν όταν το πούλαγε ότι είχε θέμα αλλά με έπιασε κορόιδο... τέλος πάντων δεν είπα κάτι. Δ ε ξέρω αν κούρασα αλλά ήθελα να θίξω τη συμπεριφορά γενικά εμπόρων, φυσικά δεν είναι όλοι το ίδιο και λογικά λίγο πολύ είναι θέμα κουλτούρας της κοινωνίας αλλά κάπου είχε παραγίνει το χάλι. Δ ε μου αρέσει να βλέπω να κλείνει κανείς αλλά πολύς κόσμος άνοιγε ένα μαγαζάκι και πίστευε πως έγινε Λάτσης.

  11. #56
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    όσο μπορείς ακόμα...
    τουλαχιστον σε αυτο συμφωνουμε

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    όταν είδα πάνω του 499euro σβησμένο και στη θέση του 150euro γυάλισε το μάτι μου, το δοκίμασα και μου ήταν τέλειο. χωρίς δεύτερη σκέψη το πήρα.
    η πλακα ειναι οτι ακομα και με τα 150€, αυτος ειχε κερδος...κανενας δεν δινει κοστος...
    σκεψου με τα 499 τι εβγαζε...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    τουλαχιστον σε αυτο συμφωνουμε
    ε ναι φόρους για το μισθό σου θα πληρώσει το χέλμετ σίτι...



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η πλακα ειναι οτι ακομα και με τα 150€, αυτος ειχε κερδος...κανενας δεν δινει κοστος...
    σκεψου με τα 499 τι εβγαζε...
    ούτε λογιστής του νάσουνα....


    και για μην το κουράζουμε άλλο,
    όλα αυτά τα χιλιάδες λουκέτα που έπεσαν, έπεσαν γιατί όλοι αυτοί οι έμποροι ήταν λαμόγια.
    Το ότι δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ έμπορος να αλονίσει το την ιντερνετική παγκόσμια αγορά τόσα χρόνια είναι θ'εμα λαού

    ότι να ναι...

    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 30/08/2013 στις 07:00.

  14. #59
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Κάπου στην μέση είναι το πράγμα

    Πολλοί κλησανε γιατί ήταν κακοί ώς απαραδεκτοι ( να μην μιλήσουμε αν ξεραν από βασικα οικονομικά η μάρκετινγκ )

    Καί άλλοι γιατί κατσανε χοντρές στραβες ( 2-3 καλές ακάλυπτες να σού κάτσουν δεν θες κάτι άλλο )

    Καί ναι όσο καί να φαίνετε τρελό ίσως χρειαστη να δώσει κάτι κάτω τού κόστους για να μείωση την χασούρα

    Αλλά γενικά ο έλληνας είναι μαγαζατορας τού κ@@λου
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος

    Αλλά γενικά ο έλληνας είναι μαγαζατορας τού κ@@λου
    και το ΙΚΕΑ μαγαζί του κώλου είναι για αυτό έχει διαφορά τιμής στο Βέλγιο από την Ελλάδα 30 με 40% κλπ κλπ


    (συνέλθετε)

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο εσωτερικός κόσμος ενός κράνους!!!
    από latris mixanis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2013, 21:03
  2. Αναζήτηση ενός γνωστού μου
    από maria k. στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2010, 01:13
  3. Η διαφορα ενος αντρα και μιας γυναικας
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 09:32
  4. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF