Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 153

Θέμα: εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173

    εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!

    καιρο τωρα ψαχνω για κρανος ... κοιταω απο εδω κοιταω απο εξωτερικο ,κοιταω μαρκες ...ψαχνω τιμες ψαχνω για δοκιμη

    κανω μια βολτα στα μαγαζια του ρεθυμνου για ευρεση κρανος σε συγκεκριμενες μαρκες και δοκιμη ωστε να γινει η αγορα απο το νετ εκτος και αν εβρισκα καμια καλη προσφορα ...παω στον εναν ( αντιπροσωπος και της κτμ) ειχε τα shark μαρκα που με ενδιεφερε ...οποιο μοντελο και να εβαλα ή με χτυπαγε στο πισω μερος ή στο επανω ...--- Ο ΕΜΠΟΡΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ...---( σβηνω την shark απο το καρνε μου ) πηγα σε εναν αλλο ( στου κορακα την καμαρα ) του λεω εχεις κανενα απο τις ταδε μαρκες ( και για να μην νομιζετε οτι ζηταγα κανα κουλο ...εψαχνα arai shark shoei agv hjc uvex lazer nolan) ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ...ΟΚ ΤΟΥ ΛΕΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ VIPER τι νουμερο μου λεει?? μετρα με του λεω ..μετραει ααα medium μου λεει ...οκ παραγγειλε να το δοκιμασω..προκαταβολη ?? τι προκαταβολη ρε φιλε αν δεν μου κανει ??? αν με χτυπαει και το πιο μεγαλο???

    δεν γινονται ετσι αυτα ..._ η παραπανω συζητηση εγινε οσο πιο κοφτα φανταζεστε- φευγω απραγος ...

    παω στον αλλον (κ.π στον κουμπε) δεν ειχε κατι ...οχι οτι τρελαθηκαν που μπηκα μεσα στο μαγαζi ....μονος μου γυρναγα δεν ειδα τπτ αξιολογο και εφυγα ...

    παω στον αλλον ( παλι στον κουμπε μετα τα κτελ) ηταν μια κοπελια μεσα μπηκα δοκιμασα 3 κρανη ουτε καν μου εδωσε σημασια !!!! σα να μην μπηκα ΠΟΤΕ!!!

    παω στον επομενο λιγο πιο κατω απο την ACS ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΕ ...μπαινω μεσα ειχε lazer kai shark ...δοκιμαζω καποια μοντελα απο λαζερ ...κοιταω πιο πολυ το tornado-velvet ...shark δεν ειδα καθολου γιατι με ειχα ενοχλησει στο πρωτο καταστημα ...αλλα και παλι ηθελα να τα ξαναβαλω ....και ξαφνικα ριχνει το παραμυθι !!!!!! μπα μου λεει μην παρεισ shark ...δεν λενε τπτ και ειναι και πανακριβα ..ασε που μαλλον σταματησαν να παραγωνται...αν θελεις να δεις και κατι αλλα ( δεν θυμαμαι μαρκα αλλα δεν τα εχω ξανακουσει ΠΟΤΕ!!! ...telika ξαναδοκιμαζω το tornado απο 230 μου λεει θα στο αφησω 200....καλα του λεω θα το σκεφτω ...να δω και τα φραγκα κτλ ...παρτο μου λεει και το πληρωνεις σιγα σιγα....θα δω του λεω και φευγω...


    μα συγνωμη ειναι δυνατον να λες σε πελατη οτι τα shark ειναι αχρηστα ??? οτι δεν παραγωνται???οτι ενα τυχασπαρτο ειναι ψιλοανταξιο-καλυτερο???θεωρουν οτι οι πελατες κοιμουνται???

    καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....

    εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τελικα στον εμπορακο της γειτονιας δεν θα φταιει το ιντερνετ αν κλεισει ...αλλα το κεφαλι του η κουτοπονηρια του κ.α....

    ο καταναλωτης πια δεν κοιμαται ( τελειως) !!! στην τελικη μετα απο αυτο, προτιμω να παρω ενα κρανος και να το πουλησω και ας χασω 20-30 ευρω παρα να δωσω την ικανοποιηση στον καθε ενα οτι με επιασε κοτσο ...!!!
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  2. #2
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...
    θα ρισκαρω φιλε ...αν ειναι να φερονται ετσι ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ...ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΜΠΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ !!
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...
    Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.
    σαφως και δεν ειναι θεμιτο ...αλλωστε δεν εχω τετοια απαιτηση ..( προσωπικα) και η παροτρυνση στο 2° μαγαζι ηταν απο περιεργεια για το ποιος θα πληρωσει αν δεν μου κανει καν η μαρκα ) ...αλλα δεν θα πω ποτε σε κανενα να φερει κατι και να μην τοπαρω ...ακομα και αν ειναι αναπτυρας !!! προσωπικα παντα ετσι αν και πολλοι πιστευω οτι το ιδιο νιωθουν !
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  6. #6
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    ρε παιδια δεν λεω οτι εχετε τελειως αδικο αλλα εσεις δεν εχετε μπει σε καταστημα (οχι μονο μοτοσυκλετιστικου εξοπλισμου) και η εξυπηρετηση να ειναι ανυπαρκτη ?

    θα ξαναπηγαινατε ? δεν νομιζω , εγω παααρα πολυ δυσκολα ..

    αν πας σε 5 μαγαζια ιδιου ενδιαφεροντος και αντιμετωπησεις στο 80% την ιδια συμπεριφορα με τον redfantomas (π.χ.) .. δεν θα σας περναγε απο το μυαλο
    το ιδιο πραγμα ? ...

  7. #7
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εν μερη θα συμφωνησω μαζι σου για αντιμετοπιση κλπ. (+ τις τιμες που καμια σχεση δεν εχουν με αυτες του νετ και του εξωτερικου).

    Αλλα βαλε τον εαυτο σου λιγο στη θεση του εμπορου, να φερει δλδ ενα κρανος των 400 - 500 ευρω και τελικα να του μεινει γιατι εσενα δεν σου εκανε. Εφοσον δεν ειχε αυτο που ζητουσες (και απο οτι καταλαβα δεν ειχε καθολου κρανη) μπορεις να σηκωθεις και να φυγεις χωρις πολλα πολλα και να πας στον επομενο.

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....

    Nα σου πω παρόμοιο -ή μάλλον στο περίπου- περιστατικό. Αγοράζω από επαρχία ένα δερμάτινο τζάκετ, το παρήγγειλα να το δοκιμάσω και του είπα πως εάν μου έκανε θα το αγόραζα επιτόπου cash. Το έφερε αυθημερόν ο αντιπρόσωπος της φίρμας, μια κωλόφατσα του κερατά που αηδίαζες μόνο και μόνο που τον έβλεπες, που όση ώρα το δοκίμαζα περίμενε σαν αρπαχτικό να πάρει τα λεφτά. Μου έκανε αλλά οριακά τελικά, το πήρα, αλλά μόλις πήγα σπίτι και καβάλησα τη μηχανή είδα ότι τα προστατευτικά δεν έπεφταν σωστά και τελικά το μέγεθος ήταν λάθος. Το πάω πίσω μετά από λίγες μέρες, του εξηγώ τι συμβαίνει και μου λέει θα μιλήσω με τον αντιπρόσωπο να το αλλάξουμε εάν συμφωνεί.

    Τελικά επειδή δεν υπήρχε στο νούμερό μου συμφωνήσαμε να πάρω άλλο τζάκετ στην ίδια τιμή, αλλά αυτή τη φορά να πάω εγώ ο ίδιος να το δοκιμάσω στην αποθήκη στην Αθήνα. Πάω, το δοκιμάζω, μου κάνει, πάω να το πάρω, όχι μου λέει δεν το παίρνεις θα στο φέρω εγώ σε μία βδομάδα. Μέσα στη βδομάδα ανακαλύπτω πως το τζάκετ το έχει βάλει προσφορά €100 φθηνότερα από τα λεφτά που έχω δώσει. Σκάει μύτη ο γλοιώδης αντιπρόσωπος σε μια βδομάδα, μου λέει το τζάκετ που διάλεξες είναι πιο ακριβό από το παλιό, δώσε €50 παραπάνω να το πάρεις... Του είχα δώσει €400 ευρώ, το είχε προσφορά €300 και ήθελε να του δώσω άλλα €50!!! Μόλις του είπα ότι δε δίνω δεκάρα και του έδειξα εκτύπωση την προσφορά από την ιστοσελίδα του ότι το έχει φθηνότερα, άρχισε να με βρίζει, να φωνάζει ότι η προσφορά ισχύει για καινούρια αγορά κι όχι αλλαγή και να ουρλιάζει ότι θέλει τα λεφτά του!!! Του είπα να βάλει το μπουφάν στον κώλο του κι ήμουνα έτοιμος να τον αρπάξω από το λαιμό, έπεσε πάνω μου ο μαγαζάτορας. Τελικά εννοείται ότι δεν πήρε τα €50 εγώ όμως έχασα €100 με τον απατεώνα.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    1)κανω καποτε μια μεγαλουτσικη αγορα απο αμερικη
    κατι αρβυλα για την δουλεια τα οποια εδω τα χρεωναν χρυσαφι
    ηρθαν καποια στιγμη
    και σε καποιους δεν εστρωναν-μεγαλυτερα η μικροτερα
    αφου εκαναν αλλαγες μεταξυ τους ειχαμε προβλημα με 5 ζευγαρια
    επειδη την παραγγελια την ειχα κανει εγω,εγω μιλησα και στον αμερικανο-e mail κλπ
    μου λεει για να μην αργουμε με αποστολη αμερικη και ξανα πισω(ειχε δωρεαν μεταφορικα,αλλαγης)
    θα μιλησω με τον εδω αντιπροσωπο,θα τα στειλεις σε αυτον και θα σου στειλει τα νουμερα που θες
    ετσι και εγινε,παιρνω τηλ στον εδω αντ/πο οπου στην αρχη μου ειπε οτι αν τα επαιρνα απο αυτον θα μου εκανε εκπτωση-παπαρια-10 ευρο στο ζευγαρι,την στιγμη που με εξοδα αποστολης κλπ,το κερδος στον καθενα μας αγγιζε τα 70 ευρο στο καθε ζευγαρι-
    αρχιζει το παραμυθι οτι δεν εχω το ταδε σχεδιο πρεπει να παργγειλω απο αμερικη,αλλα αν στο φερω εγω θα το πληρωσεις οσο τα πουλαω εγω κλπ
    τρωει ακυρο.του λεω στειλε οτι μπορεις,οτι εχεις.μου λεει τι δεν εχει,αναλαμβανει ο αμερικανος να κανονισει(παλι)μου στελνει αυτα που δεν ειχε ο εδω αντ/πος,κραταει και τα υπολοιπα ζευγαρια της που δεν ειχε να μου αλλαξει,ο ελληνας μου χρεωσε 50 ευρο μεταφορικα για 3 ζευγαρια,ο αμερικανος τιποτα,και μου εστειλε και ενα ευχαριστηριο που τον προτιμησα κλπ κλπ και ακομα παιρνω mail με τις προσφορες του.ο ελληνας ουτε ευχαριστω
    2)αμορτισερ αυτοκινητου 350 απο αγγλια-800+80 περαστικα στην αντ/πεια-600 σε εξουσιοδοτημενο,τα εφερα μονος και τα αλλαξα σε φιλο που εχει συνεργειο με 50 περαστικα + ζυγοσταθμιση(λογικοτατο)
    3)βγηκα στην αγορα για κρανος παω σε εναν σε δυο(ονοματα δεν λεμε)ταλος παντων σε καποιον βρισκω το ιδιο σε τιμη ξεφτιλα,του λεω να το κατεβασει απ το ραφι και ηταν ξεθωριασμενο-να μην πω καμμενο-απ τον ηλιο.του λεω<ρε μεγαλε γιατι ειναι ετσι αυτο>και η απαντηση<ετσι ειναι το σχεδιο,θαμπο απο την μια πλευρα -το ιδιο ακριβως ειχα δει νωριτερα,του το λεω και προσπαθει να με πεισει,πως ειναι αλλο μοντελο,πως ετσι του το εστειλε η agv πως δεν εχει προβλημα πως,πως,πως.......
    4)καλυματα δισκοφρενου για το tenere εδω ανυπαρκτα,yamaha ολλανδιας σε 3 μερες μου τα εστειλε
    5)σινεμπλοκ κρεμαγερας,εδω μου ειπανε οτι ειναι φιξ και αλλαζει ολοκληρη η κρεμαγερα με 1800 ευρο+περαστικα,45 ευρο ενισχυμενα πολυουρεθανης απο αγγλια και εγινε καλυτερο απο πριν
    δεν λυπαμαι κανεναν τους να μαθουν να δουλευουν οπως εξω,με ευγενεια και λογικο κερδος,αλλιως τον πουλο τοσα χρονια κανανε καβατζα,πλεον υπαρχουν μεσα που μπορουμε απευθειας απ εξω,προτιμω να αργησει λιγο παραγγελνοντας κατι απ εξω παρα να τους κανω μαγκες

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    ΣΙΓΟΥΡΑ υπρχουν και μαγαζια εδω που αξιζουν και μαλιστα πολλα οπως υπαρχουν και φολες σε ιντερνετικα μαγαζια ( αν και λιγες καθως μια φολα σε 10 λεπτα την εχει μαθει ολη η γη ) ...

    σιγουρα για ενα διαολεμενο λογο που λεγεται τοπικισμος θα επιλεξω το εδω μαγαζι απο οποιοδηποτε αλλο αν οι τιμες ειναι πλησιον ...αλλα 99% δεν ειναι !!! δεν ξερω γιατι και οι εξω πληρωνουν εφορια ( και μαλιστα πολυ πιο πανω ...αν καποιος εχει ενδοιασμο ας ριξει μια ερωτηση στο luis .de) ..σιγουρα τα ενοικια οι υπαληλοι και ολα τα αλλα ...αλλα ως ενα βαθμο ρε παιδια ...αν σου πουλαει ακριβα ο εισαγωγεας αμε παρε και εσυ απο το ιντερνετ και πουλα σε λογικο κερδος και θα δεις οτι θα σε προτιμησουμε ....

    επισης με την λεξη εμπορακος για να μην παρεξηγουμαστε δεν ονομαζω τα μικρομαγαζα σε καθε περιοχη αλλα μαγαζακια που νομιζουν οτι ακομα πουλανε λινο για μεταξι!!!! τα παραδειγματα που ιντερνετικο μαγαζι που δεν θα σε δει ποτε σου εχει φερθει καλυτερα και απο φιλικο σοου μαγαζει ειναι χιλιαδες τοσα που και μια-2 στραβες ειναι σταγονα στον ωκεανο ...( εδω βλεπεις ιδιωτη απο e-bay kai παλι ευγενικος επεξηγηματικος για ολα )

    δεν μπορει ενα κρανος απο γερμανια να εχει τωρα σε ολα τα μεγεθη μαξιμουμ 270 kai εδω μινιμουμ 395
    SHOEI MULTITEC
    Τελευταία τροποποίηση από redfantomas; 25/08/2013 στις 00:32.
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    λαστιχας φερνει μονος απ εξω και πουλαει σε τιμη χαμηλοτερη απο οτι εδω η αντ/πεια
    ο πωλητης-εγγλεζος-δινει και σε ιδιωτες και σε εμπορους,η τιμη για τον εμπορομαζι με το φπα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο οτι του ιδιωτη(αρκει να ειναι πιστοποιημενος,και να εχει ευρωπαικο α.φ.μ καταχωρυμενο)
    καλυτερη τιμη που βρηκα στο ελλαντα 560-η τετραδα
    και αυτος για εμπορο 420-μαζι με μεταφορικα,480 για ιδιωτη μαζι με μεταφορικα,και στα φερνει στην αυλη σου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    λαστιχας φερνει μονος απ εξω και πουλαει σε τιμη χαμηλοτερη απο οτι εδω η αντ/πεια
    ο πωλητης-εγγλεζος-δινει και σε ιδιωτες και σε εμπορους,η τιμη για τον εμπορομαζι με το φπα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο οτι του ιδιωτη(αρκει να ειναι πιστοποιημενος,και να εχει ευρωπαικο α.φ.μ καταχωρυμενο)
    καλυτερη τιμη που βρηκα στο ελλαντα 560-η τετραδα
    και αυτος για εμπορο 420-μαζι με μεταφορικα,480 για ιδιωτη μαζι με μεταφορικα,και στα φερνει στην αυλη σου
    βλεπεις τωρα αν εσενα σου ελεγε φιλε σε 3-4 μερες θα τα εχω και κανουν 500 τοποθετημενα δεν θα τον προτιμουσες???δεν θα ελεγες για 20€ διαφορα χαλαλι σου?? 80 € θα εβγαζε αλλα θα σε ειχε πελατη και εσενα και καποιο γνωστο σου !...ισως να τα λεω λαθος ισως δεν κανω για εμπορας ...αλλα ετσι τα βλεπω
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ετσι ακριβως εγινε-btw σε κανενα μηνα θα του πω να φερει,να εχουμε φρεσκα στις βροχες
    με βρισκεις απολυτα συμφωνω,
    αν η διαφορα ηταν στο 20αρικο η λιγο παραπανω
    θα ψωνζα απευθειας απο εδω αλλα δεν

  14. #14
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    επειδή το θέμα εμποροι vs πελάτες έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές σε πλείστα όσα φόρουμ, και μετά από 25 χρόνια πάρε-δώσε με τα αγαπητά μας εμπόρια άλλοτε σαν πελάτης και άλλοτε σαν συνεργάτης, η ταπεινή μου γνώμη συνοψίζεται στα εξής:

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ -ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    και κάτι που οι περισσότεροι "έμποροι της γειτονιάς" δεν λένε να καταλάβουν είναι ότι το κέρδος έρχεται μεσο-μακροπρόθεσμα από την σταθερή και ικανοποιημένη πελατεία.

    Ναι , θα στηρίξω το μαγαζί της γειτονιάς, του μαχαλά, της ενορίας κλπ κλπ , επιβαρυνόμενος εν γνώσει μου ένα κόστος 5-10%, αλλά έχω από τη μεριά μου την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να με σεβαστεί ως καταναλωτή. και όταν λέω να με σεβαστεί δεν εννοώ να μου σερβίρει καφέ και να μου κάνει αέρα, αλλά να μου προσφέρει ένα προϊόν για το οποίο να εγγυάται την ποιότητά του, και όχι να μου λέει ότι αφού το προϊόν βγήκε από το μαγαζί δεν φέρει καμμία ευθύνη (θεμιτό και κατανοητό να υπάρχουν και εξαιρέσεις).
    Αλλιώς υπάρχουν και τα ιντερνετομάγαζα του εξωτερικού, που και εξυπηρετούν, και επιστροφές δέχονται, και στην τελική πολύ πιο φτηνά είναι.

    Φίλη μου πήγε σε γνωστό μηχανομάγαζο στον Κορυδαλλό να μου αγοράσει ένα κράνος για δώρο. Μου πήρε λοιπόν ένα μαύρο ματ σπαστό με τιμή (όχι αξία , τιμή) 200 €.
    Όταν το πήγα ΑΦΟΡΕΤΟ και με τη συσκευασία του να το αλλάξω λόγω μεγέθους, ο αφεντικός με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει άλλο νούμερο -μόνο Μedium.
    -Τουλάχιστον να πάρω ένα άλλο χρώμα ώστε να το δώσω στο γιο μου? Εκσιουζεμουά μεσσιέ -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ!!
    -Ωραία . θα ήθελα τότε να το επιστρέψω και εντός της εβδομάδας να πάρω άλλα πράγματα σε αυτά τα λεφτά -Sorry boy , no can do!
    Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

    Μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό , Αγία Βαρβάρα, φωτοσωλήνας 60€ μετά από 1 ώρα χρήσης τα μισά μέτρα καμμένα.
    Πάει η σύζυγος και εισπράττει ότι : "αφού βγήκε από το μαγαζί δεν ξέρω τι μπορεί να το έκανε, δεν μπορω να κανω αλλαγή."
    Αφού ρε μαλάκα το ρημάδι είναι made in zyohngshang-lee-tsinghao,
    Αφού ρε μαλάκα τι νομίζεις ότι μπορεί να το έκανα? Λάσσο? υποβρύχιο φως πισίνας?
    Αφού ρε μαλάκα 10 χρόνια έχω πάρει κι άλλα πράγματα και δεν σου έχω επιστρέψει ποτέ τίποτα,
    Αφού ρε μαλάκα εσύ κι ο κινέζος της γειτονιάς στα 50 μέτρα από την ίδια αποθήκη ψωνίζετε,
    γιατί ρε μαλάκα να μη σου το φορέσω γραβάτα στο λαιμό και να πάω να πάρω το ίδιο made in zyohngshang-lee-tsinghao στον κινέζο με 20 ευρά αντί για 60?
    Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

    Αγία Βαρβάρα σύνορα Κορυδαλλού , συνεργείο μοτό......................
    στάζουν λάδια αριστερά και δεξιά του κινητήρα. Η διάγνωση-μαντεψιά αρχικά έλεγε: κυλινδροκεφαλοφλάντζα, μπορεί και να είναι αμορτισεροπίστονορελαί, αν δεν είναι τιμονοπλακοχοανογράναζο, κατάλαβες?
    Επειδή θα είμαστε 2 μαστόρια 2 μέρες στο μηχανάκι σου για ολοκληρωτικό λύσιμο, κατέβαινε 500 € τα εργατικά μόνο , και μετά θα δούμε και πόσο πάει η ζημιά.
    τελικά ήταν υπερχείλιση λαδιού από αλλαγή λαδιών που ο ίδιος μου έκανε
    ............δεν χρειάστηκε τελικά να χρησιμοποιήσω μεθόδους που δεν με τιμούν ιδιαίτερα , αλλά το κράξιμο που έφαγε θα το θυμάται για καιρό.

    Αγία Βαρβάρα , πλησίον πράκτικερ, καινούργιο ζεύγος ελαστικών μοτό.............................
    ........................................τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

    Νίκαια, Φωτογράφος στη βάφτιση...........................
    ..............................τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............


    Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας και μετρημένες στα δάχτυλα του ενός (κουλού) χεριού οι εξαιρέσεις, όταν μιλάμε για μαγαζιά ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ..........

    Θα μπορούσα να γράφω όλη νύχτα, αλλά χαλιέμαι όταν τα θυμάμαι, χαλιέμαι να τα συζητάω,
    και πιο πολύ χαλιέμαι που βλέπω ότι αυτή είναι μια κατάσταση ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 25/08/2013 στις 01:23. Αιτία: ορθογραφια

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    να παρουν τον πουλο και να αλλαξουν επαγγελμα οι μαυραγοριτες
    να μεινουν οι σωστοι επαγγελματιες και να ειναι κερδισμενοι ολοι-και αυτοι ως εμποροι-και εμεις-ως καταναλωτες

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο εσωτερικός κόσμος ενός κράνους!!!
    από latris mixanis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2013, 22:03
  2. Αναζήτηση ενός γνωστού μου
    από maria k. στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2010, 02:13
  3. Η διαφορα ενος αντρα και μιας γυναικας
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 10:32
  4. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 23:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF