Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Πρόβλημα με περίεργες τάσεις DC σε παπί Μοdenas!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    1

    Πρόβλημα με περίεργες τάσεις DC σε παπί Μοdenas!

    Καλησπέρα σε όλους!
    Μετά απο κάποιες μέρες που προσπαθώ να βγάλω ακρη με το πολύμετρο στα χέρια και με αναζήτηση στο νετ το αποτέλεσμα είναι χαμένος χρόνος. Ιδου λοιπόν το πρόβλημα μου!

    Εχω ένα Modenas Kriss 2 , το ξαδερφάκι του kawasaki Kaze-r! Μια χαρά στιβαρό παπί με σκυλίσιο μοτερ με έβγαζε για καιρο ασπροπρόσωπο με την χρήση που του κάνω. Εδω και κάποιο καιρό ομως τα ηλεκτρικά του έχουν παλαβώσει εντελώς !
    Με τον ανορθωτή που έχει το παπί επάνω μετράω μια τάση απο 3 εώς και 7 v. Αλλάζω μπαταρία και μέσα σε 20 μέρες καταστρέφεται.
    Μετά αλλάζω ανορθωτή και προς εκπληξή μου μέ όσους και αν βάλω (δοκίμασα 3!) έχω τάσεις απο 10 εώς και 28 volt! (παραπάνω στροφές δε έδωσα φοβήθηκα μη καταστρέψω τίποτα αλλά φαίνεται πως είχε ακόμα!) Το ρέυμα που παίρνω απο τα πηνεία είναι σταθερό χωρίς διακοπες ή κάτι τέτοιο..
    Εδώ και 2μιση εβδομάδες λοιπον και λόγο του οτι πολλά συνεργεία είναι κλειστά για 15αυγουστο το παπι το κυκλοφορούσα με την πέθαμενη μπαταρια και τον ανορθωτη που μου έδινε 3 εώς 7 volt ώσπου σταμάτησε σε ανυποπτο χρονο να μου δίνει σπινθίρα στο μπουζί ! Το άφησα 30 λεπτά να κρυώσει και ξαναπήρε μπρός ! Αυτό εχει γίνει 2 φορές ως τώρα :/ Δε μπορώ να καταλαβω ή να βρώ τι έχει και το να αφήσω το μηχανάκι στο συνεργείο "να το δουνε, τι μπορει να τρέχει" (βάλε ώρες, ώρες ώρες και λεφτά για εργατικά) είναι κάτι απο το οποίο έχω κακή εμπειρία !

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Και BTW το forum το παρακολουθώ εδώ και καιρό και είναι πάρα πολύ καλό!

  2. #2
    Κατ' αρχήν έλεγξε τις γειώσεις των πηνίων, του ανορθωτή και της ηλεκτρονικής, συνήθως είναι πράσινα καλώδια που γειώνονται στο πλαίσιο.

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 13:17
  2. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 07:27
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΣΕ Duke Ii
    από PARANOMMOS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 17:15
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΕΞΙΑ ΔΑΓΚΑΝΑ ΦΡΕΝΟΥ ΣΕ Cbr F3
    από banditgr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 15:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF